Relacja ze spotkania Twierdzenie Pitagorasa jakiego nie znacie

17 listopada 2018 roku na Politechnice Gdańskiej, w ramach projektu „Zdolni z Pomorza”, odbyło się spotkanie akademickie „Twierdzenie Pitagorasa jakiego nie znacie”. Spotkanie było przygotowane i poprowadzone przez pracowników Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość. Wykład poprowadziły wspólnie dr Anna Niewulis i mgr Justyna Woroń. Zajęcia skierowane były do uczniów klas VII, VIII i klas gimnazjalnych.

Uczniowie poznawali tajemnice największego skarbu geometrii - Twierdzenia Pitagorasa. Na wykładzie usłyszeli o różnych obliczach twierdzenia Pitagorasa, o jakich nie mówi się w szkole.  Zobaczyli kilka ciekawych dowodów tego twierdzenia, w tym także dowody prezydenta Stanów Zjednoczonych Jamesa Garfielda i Leonarda da Vinci. Dowiedzieli się co wspólnego miały wylewy Nilu w dawnym Egipcie z twierdzeniem Pitagorasa i poznali wiele innych ciekawostek. Na laboratoriach oprócz konstrukcji twierdzenia Pitagorasa, uczniowie konstruowali księżyce Hipokratesa i ślimaki Teodorosa. Na ćwiczeniach korzystając ze zdobytej wiedzy, rozwiązywali zadania i tworzyli fraktalne drzewa Pitagorejskie.

Przykładowe opinie uczniów:

„Było genialnie. Warto było poświęcić pół soboty na te zajęcia.”Weronika z Wejherowa

 „Zajęcia bardzo kształcące, dobrze rozwijały prosty temat omawiany w szkołach. Jestem bardzo zadowolony i chętnie przyjadę na następne.”  Igor z Gdyni

„Zajęcia były bardzo ciekawe. Dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy o których wcześniej nie miałem pojęcia.” Lucjan ze Słupska.

Zajęcia bardzo się podobały. Już na etapie rejestracji cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Wielu chętnym nie udało się zdobyć miejsca, dlatego będziemy starali się zorganizować spotkanie na temat Twierdzenia Pitagorasa jeszcze raz.

Galeria zdjęć