Spotkanie akademickie „Kolorowy świat metali i ich jonów” na Politechnice Gdańskiej

W sobotę, 23 listopada 2019 roku, odbyło się spotkanie akademickie, podczas którego Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej po raz kolejny gościł uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa pomorskiego. Hasło tego spotkania brzmiało „Kolorowy świat metali i ich jonów”. W zajęciach wzięło udział 49 uczniów.

Pierwszym punktem spotkania był wykład dr. inż. Andrzeja Okuniewskiego, podczas którego uczestnicy poznali najważniejsze właściwości metali i ich jonów oraz szereg ciekawostek związanych z tematem. Przedstawiona została historia odkrywania metali, która ostatnimi laty przerodziła się w sztuczną syntezę jądrową pierwiastków superciężkich.

Po wykładzie uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy – jedna z nich udała się na zajęcia rachunkowe, a druga do laboratorium. Podczas ćwiczeń rachunkowych, prowadzonych przez dr hab. inż. Agnieszkę Pladzyk, prof. PG oraz mgr inż. Darię Kowalkowską-Zedler, uczniowie zdobyli podstawową wiedzę o kompleksowych i trudno rozpuszczalnych związkach metali. Dowiedzieli się również, jak wykonywać obliczenia z zakresu równowagi chemicznej (kompleksowanie, dysocjacja). Obliczenia były prowadzone z wykorzystaniem nowoczesnych kalkulatorów graficznych Casio.  

W ramach zajęć laboratoryjnych, prowadzonych przez dr hab. Katarzynę Kazimierczuk, prof. PG, dr. inż. Andrzeja Okuniewskiego oraz mgr. inż. Damiana Rosiaka, uczestnicy mieli możliwość poznania właściwości wybranych metali. Na własne oczy przekonali się jakim reakcjom ulegają kationy III grupy analitycznej Freseniusa (Fe2+, Fe3+, Co2+ Ni2+, Mn2+, Cr3+, Al3+ i Zn2+). Po przeszkoleniu BHP samodzielnie wykonywali eksperymenty, których celem było ustalenie składu przygotowanych przed zajęciami mieszanin.

Po przerwie na posiłek i aktywność ruchową uczniowie powrócili na Wydział Chemiczny i grupy zamieniły się – osoby uczestniczące poprzednio w ćwiczeniach poszły na zajęcia do laboratorium i odwrotnie.

Jest nam bardzo miło, że organizowane przez nas zajęcia cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, i że uczniowie doceniają naszą pracę. Oto kilka opinii:

Było bardzo ciekawie. Jestem bardzo zadowolona, że wzięłam w nich udział. Interesujący wykład i rozwijające zajęcia w prawdziwym laboratorium sprawiły mi dużą przyjemność. Zajęcia rachunkowe pokazały mi, co jeszcze muszę poćwiczyć.

— Hania z Kwidzyna

Bardzo dobrze przemyślane i świetnie zorganizowane zajęcia oraz przemili prowadzący.

— Borys ze Starogardu Gdańskiego

Wykład był bardzo ciekawy i pouczający. W laboratorium zajęcia były interesujące i przysporzyły dużo zabawy. Skorzystanie z profesjonalnego sprzętu było pouczające. Bardzo chętnie powtórzę swoje uczestnictwo w spotkaniach akademickich w przyszłości.

— Ania z Kwidzyna

Zajęcia bardzo mi się podobały. Sprawna organizacja i miła atmosfera. Zajęcia prowadzone na dobrym poziomie.

— Małgorzata z Malborka

Zajęcia prowadzone w ciekawy sposób i w miłej atmosferze. Szkolna teoria pokazana w praktyce podczas zajęć laboratoryjnych.

— Weronika z Gdańska

Bardzo ciekawe zajęcia, mili prowadzący. Można się dowiedzieć wielu rzeczy, których nie obejmuje program nauczania.

— Tomasz ze Starogardu Gdańskiego

 

Opracowanie:

dr inż. Andrzej Okuniewski
Katedra Chemii Nieorganicznej
Wydział Chemiczny
Politechnika Gdańska