Smogathon - zapraszamy do konkursu na najlepsze pomysły antysmogowe Konkurs do poddziałania 2.3.4 POIR Ochrona własności przemysłowej w 2017 r. Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursach Urzędu Patentowego RP rozpisanych na rok 2017

Smogathon - zapraszamy do konkursu na najlepsze pomysły antysmogowe

• Czujniki wykrywające smog,
    wyłapujące go okiennice czy cegły ze smogowego pyłu?

Sposobów na walkę ze smogiem jest wiele.

Można je zgłaszać do Smogathonu - międzynarodowego konkursu na rozwiązania antysmogowe, który odbędzie się w Krakowie. Zwycięzca otrzyma 100 tys. dol.

Specjaliści wybierają najlepsze innowacyjne rozwiązania antysmogowe z całego świata. Finał zawodów odbędzie się 25 i 26 listopada w Krakowie, a dzień później, podczas konferencji Global Clean Air Summit, poznamy jego zwycięzców. Autorzy najlepszego pomysłu otrzymają 100 tys. dolarów, z czego 75 proc. zostanie przeznaczone na wdrożenie rozwiązania w Krakowie.

Zespoły, które chcą wziąć udział w zawodach, mogą zapisywać się na jeden z pięciu półfinałów.
    Odbędą się one w: kalifornijskim Berkeley (USA, 3 października), w Londynie (Wlk. Brytania, 5 października), w Warszawie (9 października), w Bangalore (Indie, 16 października) i w Hongkongu (Chiny, 18 października).
    Zgłoszenia bezpłatnego można dokonywać do 15 sierpnia 2017 r. na stronie www.smogathon.com/apply.

Do każdego z półfinałów zakwalifikuje się 10-12 zespołów. Będą one mogły przez 5 minut na zaprezentować swoje rozwiązania, które międzynarodowe jury oceni m.in. pod kątem:

realności wdrożenia,
    innowacyjności
    i wpływu na zniwelowanie zanieczyszczenia powietrza.

W każdym z międzynarodowych półfinałów zostaną wybrane po dwa najlepsze zespoły. Organizatorzy sfinansują ich przyjazd na finał Smogathonu do Krakowa. Ponadto, do finału dostaną się dwa projekty zakwalifikowane bezpośrednio ze zgłoszeń internetowych. Spośród wszystkich finalistów wybrany zostanie jeden zwycięzca.

"Dzięki zwycięstwu i zaimplementowaniu rozwiązania w Krakowie, laureaci mogą zwrócić się do każdego innego miasta. A takich jest mnóstwo, praktycznie każda metropolia na świecie ma problem ze smogiem" - zaznacza w rozmowie z PAP pomysłodawca i organizator Smogathonu Maciej Ryś.

Do udziału w konkursie może aplikować każdy, kto ma pomysł na technologiczne i innowacyjne rozwiązanie antysmogowe. W tegorocznej edycji przygotowano sześć kategorii:
    1 i 2 to sposoby na oczyszczanie powietrza: wewnątrz budynków oraz poza budynkami.
    3 poszukiwanie rozwiązań, które zapobiegają wydobywaniu się smogu z kominów.
    4 przydomowe generowanie energii i ciepła oraz jej magazynowanie;
    5 mapowanie i prognozowanie smogu.
    6 całkowicie nowa kategoria w Smogathonie - smog jako produkt.

Partnerzy Smogathonu to m.in.: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, województwo małopolskie i miasto Kraków. Smogathon wspierają także: londyńskie i warszawskie oddziały Google Campus, stowarzyszenie Berkeley Energy and Resources Collaborative działające przy Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley oraz ceniony indyjski uniwersytet International Institute of Information Technology.