Ogólnopolski Wirtualny Chór Politechnik w setną rocznicę urodzin Jana Pawła II

Dzięki inicjatywie prof. Mariusza Mroza, dyrygenta Chóru Akademickiego PG, przedstawiciele 14 chórów uczelni technicznych z całej Polski zaśpiewają kompozycję Juliusza Łuciuka „O ziemio polska”. To pierwsza taka inicjatywa polskich politechnik, ponieważ kompozycja będzie przygotowana w oparciu o nagrania zdalne. Premiera w poniedziałek 18 maja - w dniu 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II.

 

Reprezentanci poszczególnych zespołów, działających na uczelniach w Białymstoku, Gdańsku, Gliwicach, Kielcach, Koszalinie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu,  zostali wytypowani i przygotowani przez swoich dyrygentów i w domach nagrali swoje partie głosowe.  Realizacją nagrania zajmuje się doktorant Katedry Systemów Multimedialnych PG, mgr inż. Bartłomiej Mróz.

Projekt „Ogólnopolski Wirtualny Chór Politechnik” to inicjatywa prof. Mariusza Mroza, dyrygenta Chóru Akademickiego PG. Ideą wydarzenia jest zjednoczenie artystyczne w trudnym okresie pandemii koronawirusa poprzez uczczenie urodzin Papieża Polaka, a także wymiana doświadczeń pomiędzy dyrygentami chórów politechnik w zakresie pracy z zespołami w sposób zdalny.

– Utwór, który zaproponowałem, jest wybrany nieprzypadkowo – tłumaczy prof. Mariusz Mróz. – Słowa kompozycji „O ziemio polska” zostały zaczerpnięte z powitalnego przemówienia wygłoszonego przez Papieża na lotnisku Okęcie, 8 czerwca 1987 roku.

Nagranie w dniu dzisiejszym zostanie opublikowane na kanale Youtube Chóru Politechniki Gdańskiej

***

Wirtualny Chór Politechnik to trzecia w czasie pandemii inicjatywa prof. Mroza i chóru Politechniki Gdańskiej. Ukazały się już dwa zdalne nagrania, przygotowane przez gdańskich chórzystów.

19 kwietnia odbyła się premiera utworu You Rise Me Up (ponad 5 000 wyświetleń), W kolejnym, opublikowanym 7 maja utworze Sicut Cervus artyści poszli o krok dalej, tworząc prawdziwie wirtualny chór w wirtualnej katedrze. Nagranie powstało w technologii 360°, co oznacza, że możemy słuchać i oglądać zarówno dźwięk jak i obraz w pełnej sferze. Publikacja ta w ciągu kilku dni zyskała ponad 5000 odtworzeń.

Galeria zdjęć