Numer 9/2019

Kalendarium

Koncert Zimowy

2019.12.03 19:00  –  2019.11.21 22:00 Koncert kolęd, pastorałek i utworów w światecznym nastroju http://www.kwadratowa.pl/koncerty/
Wystąpią Kuba Jurzyk, Paulina Grochowska, Golden Gate String Quartet i Jan Jarecki. Klub Kwadratowa, ul. Siedlicka 4

"Jelonek" - promocja nowej płyty

2019-12-06    19:00 – 22:00 Koncert muzyki instrumentalnej z przewodnią rolą skrzypiec oraz instrumentów smyczkowych w rockowo metalowym towarzystwie gitar i perkusji. http://www.kwadratowa.pl/event/jelonek-masakra-klasyki-nowa-plyta/
„Jelonek” to jednocześnie nazwisko, pseudonim artystyczny oraz tytuł solowego projektu muzycznego skrzypka Michała Jelonka. www.jelonek.art.pl

Tygrysia Sprawa - zwierzęta egzotyczne w rękach prywatnych

2019-12-11    17:30 – 19:00 Trójmiejska Kawiarnia Naukowa zaprasza na spotkanie w Klubie Ziemia. https://www.facebook.com/events/1659317530877810/
Michał Krause, biolog i behawiorysta, pracownik gdańskiego ZOO opowie o zwierzętach egzotycznych, które przebywają w rękach prywatnych. Klub Ziemia, Gdańsk, Al. Grunwaldzka 76 Wstęp wolny.

Z życia Politechniki Gdańskiej

Politechnika Gdańska uczelnią badawczą. 2 miejsce w rankingu.

 

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło wyniki pierwszego konkursu w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (IDUB) podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie. Politechnika Gdańska znalazła się w gronie 10 laureatów – tzw. uczelni badawczych, kształcących i prowadzących badania na najwyższym poziomie. Nasza uczelnia zajęła w konkursie drugie miejsce w Polsce!

Celem konkursu było wyłonienie i wsparcie uczelni, które dążąc do osiągnięcia statusu uniwersytetu badawczego, będą w stanie skutecznie konkurować z najlepszymi ośrodkami akademickimi w Europie i na świecie. Plany rozwoju stanowiące kluczowy element wniosków składanych przez uczelnie obejmowały cele oraz działania, które podniosą poziom badań naukowych i jakości kształcenia, a w efekcie przyczynią się do podniesienia międzynarodowego znaczenia placówki. Uczelnie były oceniane przez międzynarodowy zespół ekspertów związanych z sektorem nauki i szkolnictwa wyższego.

Status uczelni badawczej to ogromny prestiż, ale i wyzwanie. Dziękuję wszystkim członkom społeczności akademickiej, którzy przyczynili się do tego, że nasza uczelnia znalazła się w tak elitarnym gronie, w szczególności naukowcom i doktorantom, poprzednim władzom uczelni oraz moim obecnym współpracownikom.Zajęcie tak wysokiego, drugiego miejsca w konkursie zobowiązuje. Politechnika Gdańska swoją szansę na pewno wykorzysta –  mówi prof. Krzysztof Wilde, Rektor Politechniki Gdańskiej. 

 

 

Jaskółki Przedsiębiorczości 2019 – zgłoś swój pomysł na biznes!

 

Studenci i doktoranci mogą zgłaszać swoje innowacyjne i twórcze pomysły na biznes. Autorzy najlepszych projektów otrzymają nagrody pieniężne, szkolenia i wsparcie merytoryczne w realizacji pomysłu

Organizatorami konkursu są: Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Politechniki Gdańskiej oraz Excento sp. z o.o. Partnerami konkursu są: Politechniczny Klub Biznesu PKB+, Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej, Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej oraz Koło Naukowe SimLE.

Spośród nadesłanych zgłoszeń do etapu finałowego zostanie wybranych 6-10 najlepszych projektów. Przy ocenie pod uwagę brane będą następujące kryteria: innowacyjność, strategia rozwoju i szansa powodzenia przedsięwzięcia, strona ekonomiczna przedsięwzięcia, zaspokojenie potrzeb rynkowych. Autorzy prac zakwalifikowani do drugiego etapu będą mieli okazję przedstawić swój pomysł biznesowy w formie prezentacji podczas uroczystej gali finałowej. Zwycięzcy w konkursie otrzymają nagrody pieniężne oraz rzeczowe, a także konkretną pomoc merytoryczną w realizacji pomysłów.

Więcej informacji: https://ctwt.pg.edu.p

 

Nasi studenci „Najlepsi z najlepszych!”

 

Międzywydziałowe Koło Naukowe SimLE, Koło Studentów Biotechnologii Wydziału Chemicznego i studenci wywodzący się z zespołu PGRacing Team znaleźli się wśród beneficjentów projektu „Najlepsi z najlepszych! 4.0”. Otrzymają w sumie prawie 450 tys. zł na realizację swoich projektów: udział w zawodach inżynierskich w USA i program astrobiologiczny Stardust.

Uczestnicy projektu „Rozwój potencjału naukowego studentów Politechniki Gdańskiej oraz start w zawodach inżynierskich Formula SAE Michigan 2020”, wywodzący się z zespołu PGRacing Team, które działa w ramach Koła Naukowego Mechanik, otrzymają wsparcie w wysokości ponad 318,9 tys. zł. Celem projektu jest m.in. wyjazd na międzynarodowe zawody inżynierskie w USA oraz udział w konferencjach z zakresu inżynierii mechanicznej i materiałowej.W ciągu pięciu lat działalności członkowie PGRacing Team zaprojektowali i wykonali cztery generacje bolidów, które z powodzeniem prezentowali na międzynarodowych zawodach.

Na realizację programu astrobiologicznego „Stardust – Mikrobiologiczne badania stratosfery” studenci Międzywydziałowego Koła Naukowego SimLE oraz Koła Studentów Biotechnologii otrzymają 225 tys. zł. Program Stardust został zapoczątkowany w 2016 r. Od tego czasu członkowie SimLE zrealizowali trzy udane misje z udziałem balonów stratosferycznych, w tym jedną związaną z poszukiwaniem bakterii w stratosferze. Próbki zostały przebadane i sklasyfikowane przez Koło Studentów Biotechnologii. 

Aż 26 procent zebranego przez nas materiału genetycznego pochodziło wówczas od nieopisanych jeszcze gatunków bakterii! W ramach finansowania z programu „Najlepsi z najlepszych! 4.0” chcemy powtórzyć misję stratosferyczną, aby potwierdzić wyniki, które uzyskaliśmy wcześniej – mówi Dominika Tomaszewska z SimLE. – Jako SimLE dbamy o techniczną stronę projektu, w tym przygotowanie gondoli do lotu do stratosfery, natomiast koledzy z Koła Studentów Biotechnologii zajmują się badaniami próbek zebranych podczas misji oraz interpretacją uzyskanych wyników. Więcej informacji na temat działalności SimLE można znaleźć [tutaj]. Koło Studentów Biotechnologii działa od 2000 roku przy Katedrze Biotechnologii Molekularnej i Mikrobiologii Wydziału Chemicznego. Podstawą aktywności koła jest działalność proedukacyjna, mająca na celu zwiększenie poziomu świadomości społecznej, na temat studiowanej przez członków Koła dziedziny nauki – biotechnologii. 

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !

Współpraca

Politechnika Gdańska wraz z Uniwersytetem Dezhou w Chinach otwierają laboratorium

Na Uniwersytecie Dezhou w Chinach zostało otwarte polsko-chińskie laboratorium inżynierii elektromechanicznej. W uroczystości udział wzięli: profesor Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. organizacji i rozwoju oraz Li Yonping, prorektor Uniwersytetu Dezhou, a także szefowie Biura Spraw Naukowych, Biura Badań Naukowych, Biura Współpracy Międzynarodowej, Szkoły Nauk Politycznych i Prawa, Wyższej Szkoły Chemii i Inżynierii Chemicznej, Wyższej Szkoły Inżynierii Mechanicznej i Elektrycznej oraz Szkoły Tekstyliów i Odzieży.

 

Prorektor Li Yonping w przemówieniu otwierającym uroczystość, witając reprezentującego Politechnikę Gdańską prof. Dariusza Mikielewicza, nawiązał do wieloletniej i wielopoziomowej współpracy pomiędzy uczelniami. Podkreślił, że otwarcie laboratorium zapewni międzynarodową współpracę w zakresie badań i będzie stanowić platformę wymiany wiedzy między uczelniami. Poprzez zacieśnianie relacji, obie uczelnie zyskały możliwość współpracy w zakresie szkolenia doktorantów, aplikowania o dofinansowanie projektów międzynarodowych i regularnej wymiany nauczycieli, studentów i naukowców.Eksperci z Politechniki Gdańskiej poprowadzą u chińskiego partnera wykłady, m.in.: „Steam Cycle Power Generation Foundation”, „Home Heat and Power Cogeneration Thermal Cycle Technology”, „Alkane and Naphthenes, and Aldehydes and Ketones”.

 Na zdjęciu prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. organizacji i rozwoju PG oraz Li Yonping, prorektor Uniwersytetu Dezhou. Fot. Uniwersytet Dezhou

Bazylika Św. Mikołaja - eksperci naszej uczelni pomagają ratować bezcenny zabytek.

 

Członkowie zespołu, który opracowuje ekspertyzę stanu technicznego Bazyliki pw. Św. Mikołaja w Gdańsku, przedstawili na Politechnice Gdańskiej wyniki swoich dotychczasowych prac. Zaprezentowano także wstępne wnioski z nich płynące oraz rekomendacje do dalszych działań ratunkowych tego cennego zabytku.

Bazylika pw. Św. Mikołaja to jeden z najważniejszych gdańskich zabytków. To jedyna świątynia w Gdańsku nietknięta zniszczeniami wojennymi. 30 października 2018 r., po odkryciu spękań na sklepieniach i filarach nawy południowej, w obawie przed możliwością wystąpienia katastrofy budowlanej, bazylika została wyłączona z użytkowania. W ramach prac ratunkowych powołano zespół ekspertów, w skład którego weszli m.in. naukowcy z Politechniki Gdańskiej, celem przeprowadzenia badań i ekspertyz stanu technicznego bazyliki.

Zespół ekspertów ustalił, opierając się na wynikach wykonanych badań i pomiarów, że –według stanu na październik 2019 r. – brak jest jakichkolwiek naukowych oraz technicznych przesłanek wskazujących, że dotychczasowy sposób użytkowania Bazyliki pw. Św. Mikołaja w Gdańsku, przyczynił się do pogorszenia stanu technicznego innych obiektów budowlanych znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie budynku bazyliki oraz że brak jest dowodów potwierdzających, że dotychczasowe inwestycje prowadzone na terenie przyległym do bazyliki, przyczyniły się do pogorszenia jej stanu technicznego. Wstępne prace diagnostyczne oraz sformułowanie ostatecznych zaleceń w ramach opracowywanej ekspertyzy technicznej ma nastąpić na przełomie stycznia i lutego 2020 r.

Politechnika Otwarta zaprasza

Anatomia fake news – spotkanie z blogerami Crazy Nauka

 

 

Zapraszamy na spotkanie z Aleksandrą i Piotrem Stanisławskimi, twórcami największego bloga popularnonaukowego Crazy Nauka

W ramach cyklu #CiekawiNauki, 2 grudnia 2019 r. o godz. 18.00 w Audytorium Novum Politechniki Gdańskiej wygłoszą wykład pt. Anatomia fake news, czyli co mają wspólnego macedońskie nastolatki i elektrownia w Fukushimie?

Klimat nas zabije do 2050 roku? W Fukushimie mnożą się mutacje genetyczne? Żółty pył na samochodach to efekt oprysków z samolotów? W zalewie informacji, które do nas docierają, są te, na których można polegać i takie, które mogą wprowadzić w błąd. Fake news są wszechobecne, również w nauce. Rozprzestrzeniają się szybciej niż prawdziwe informacje. Jak odróżnić je od faktów? Kto je wpuszcza do internetu i jaką ma motywację? Odpowiedzi na te i inne pytania udzielą Ola i Piotr Stanisławscy, autorzy bloga popularnonaukowego Crazy Nauka i wydanej niedawno książki „Fakt, nie mit”. Aleksandra i Piotr Stanisławscy - małżeństwo, które od blisko 20 lat pisze o nauce. Blogerzy z wyboru, dziennikarze naukowi z powołania. Autorzy książki “Fakt, nie mit”, która trafiła do księgarń 16 października 2019 r. Rozprawiają się w niej z najpopularniejszymi mitami naukowymi, m.in. związanymi ze szczepieniami, globalnym ociepleniem czy telefonami komórkowymi. 

Wstęp wolny. Obowiązuje rejestracja na stronie www.bilety.pg.edu.pl

"Substancje groźne, niebezpieczne i pożyteczne" - promocja książki

 

 

Jakie są właściwości poszczególnych pierwiastków i związków chemicznych? Które z nich zagrażają naszemu zdrowiu i życiu oraz gdzie występują? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w najnowszej publikacji Aleksandra Kołodziejczyka

Spotkanie promujące książkę pt. „Substancje groźne, niebezpieczne i pożyteczne” odbędzie się 9 grudnia o godz. 18:00 na Politechnice Gdańskiej (Gmach Główny, Aula). Usłyszymy historie i naukowe fakty związane z oddziaływaniem substancji chemicznych w codziennym życiu. Odczytane zostaną fragmenty publikacji mówiące m.in. o katastrofach ekologicznych, takich jak wybuch elektrowni jądrowych w Czarnobylu i Fukushimie 1 czy spłonięcie sterowca Hindenburg. Poznamy hipotezy dotyczące ziemskiego pochodzenia wody oraz historię dziewczynki uratowanej przed śmiertelnym zatruciem talem dzięki opisowi klinicznemu w książce Agaty Christie. 

Książka dedykowana jest szerokiemu gronu odbiorców: zarówno chemikom, jak i uczniom szkół ponadpodstawowych – szczególnie tym, którzy przygotowują się do matury; nauczycielom, studentom, wykładowcom, doktorantom, a także osobom zajmującym się zawodowo ochroną środowiska. 

Wieczór uświetnią występy fortepianowe młodych artystów – uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. Im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku. Uczestnicy spotkania będą mogli zakupić książkę na stoisku wydawniczym oraz otrzymać autograf autora.

Opis książki na stronie Wydawnictwa Politechniki Gdańskiej

Wydarzenia kulturalne

Jesień z Bazuną

 

Politechnika Gdańska oraz Stowarzyszenie Absolwentów PG zaprasza wszystkich na coroczne wieczorne spotkanie z piosenką turystyczną Jesień z Bazuną w Klubie "Kwadratowa"  1 grudnia 2019 roku od godz. 18.00.

Wystąpią znane i wielokrotnie nagradzane zespoły Lubelska Federacja Bardów i Czerwony Tulipan a  piosenki sprzed lat przypomni zespół Wagabundy.

 Wstęp wolny!

 

"Śpiewajmy Razem"- koncert i wspólne śpiewanie

Zapraszamy na wspólne śpiewanie piosenek harcerskich i turystycznych  30 listopada 2019 godz.16.00 do  Domu Harcerza  Gdańsk ul. Za Murami 2-10.

Wystąpią zespoły harcerskie z miasta Gdańska, Andrzej Starzec, Grupa Muzycznego Wsparcia, Mała Caryna. Po imprezie – mini recital Małej Caryny / Łukasz Nowak i Adam Marańda /

Organizatorzy: Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej i Komenda Chorągwi Gdańskiej ZHP 

Patronaty Honorowe: Politechnika Gdańska i Chorągiew Gdańska ZHP

Sponsor: Sail – Service sp.z o.o.

Wstęp wolny!

Komunikaty

Międzynarodowy konkurs zdjęć dokumentujących świat nauki Wiki Science Competition

Do 15 grudnia trwa międzynarodowy konkurs zdjęć dokumentujących świat nauki Wiki Science Competition (WSC).

Ruch Wikimedia – społeczność stojąca za Wikipedią, wolną encyklopedią, ogłosił kolejny konkurs, którego celem jest udostępnienie zdjęć dokumentujących świat nauki: obrazów ukazujących obiekty i skutki badań, naukowców przy pracy, aparaturę badawczą.

Jedno zdjęcie mówi czasem więcej niż tysiąc słów” - zgodnie z tą maksymą istnieje szansa na spopularyzowanie badań, naukowców, zespołów badawczych Politechniki, jak również wydarzeń mających miejsce w należącym do najpiękniejszych uniwersyteckich kampusie (ranking Times Higher Education, 2018) drugiej uczelni w kraju (konkurs Ministerstwa Nauki, 2019).

Poprzednia edycja konkursu fotografii naukowej odbyła się w 2015 r., nadesłano na niego prace z 32 krajów, w tym (zaledwie) kilkadziesiąt z Polski, pozyskując 9793 zdjęć od 2200 uczestników. Udostępnione na wolnej licencji pliki zilustrowały tysiące artykułów Wikipedii w wielu językach przyczyniając się do rozwoju wiedzy na świecie.

W codziennej gonitwie za kolejnymi celami łatwo jest zapomnieć, że na naszej uczelni dotykamy nierzadko tematów  unikatowych, do których inni dostępu nie mają. W konkursie może wziąć udział każdy, bezpłatnie i bez wychodzenia z domu, a już w polskim etapie konkursu czekają – oprócz splendoru – również nagrody pieniężne. Dodać trzeba, że Absolwenci mogą być w posiadaniu unikatowych fotografii archiwalnych, zachęcamy zatem gorąco do udziału w konkursie, o którym więcej dowiedzieć się można tu:

https://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Wiki_Science_Competition_2019_in_Poland

Wszelkiej pomocy postara się udzielić pan Łukasz Katlewicz,Wydział Chemiczny, tel. 58 347 28 35, Lukasz.Katlewicz@pg.edu.pl   

Konkurs dla Młodych Architektów

Konkurs dla Młodych Architektów to jeden z najpoważniejszych konkursów dedykowanych studentom oraz młodym absolwentom architektury. Konkurs wspiera studentów wydziałów architektury oraz młodych architektów w ich twórczym, zawodowym rozwoju. 

Konkurs ma charakter otwarty i ogólnopolski. Mogą brać w nim udział osoby pełnoletnie będące studentami I oraz II stopnia studiów o kierunku architektura lub architektura i urbanistyka oraz budownictwo uczelni państwowych oraz prywatnych, a także absolwenci tych kierunków niezależnie od miejsca zatrudnienia, pod warunkiem, że nie ukończyli 35 roku życia. Kapitułę konkursu tworzą wybitni polscy architekci i inżynierowie o uznanym dorobku twórczym.

ZADANIE WSPÓLNE ARCHITEKTONICZNO–INŻYNIERSKIE: PROJEKT, KTÓRY ŁĄCZY. ŁĄCZY NAS KOLEJ

Projekt koncepcyjny przystanku kolejowego z budynkiem dworca wraz z infrastrukturą towarzyszącą w przyjętej przez siebie lokalizacji w małej miejscowości. Zakres projektu powinien obejmować część architektoniczno-budowlaną, konstrukcyjną i instalacyjną. Obiekt powinien spełniać wymogi dostępności dla wszystkich użytkowników.

Więcej: http://builder4future.pl/category/konkursy/projekt-konkursy/

Termin nadsyłania prac upływa 9 lutego 2020.

 

Wykłady otwarte Projektowanie Obiektów Pływajacych

Wykład prowadzony przez Henryka Woźniaka, Głownego Projektanta Gdańskiej Stoczni Remontowej SA.

Do 17 grudnia 2019 na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa można uczestniczyć w wykładach z tematu Projektowanie Obiektów Pływających. Prelegentem jest znany specjalista z tego zakresu, Generalny Projektant w Stoczni Remontowa SA, pan Henryk Woźniak.

Daty, godziny i miejsca wykładów: https://oio.pg.edu.pl/