Numer 10/2019

Życzenia Świąteczne

Życzenia świąteczne

Znalezione obrazy dla zapytania: życzenia świateczne obrazek

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku życzymy wszystkim  Koleżankom i Kolegom, absolwentom naszej Alma Mater szczęścia, spokoju oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym, sukcesów w pracy zawodowej i  wytrwałości w realizacji planów.

Niech ten wyjątkowy, świąteczny czas będzie okazją do spędzenia miłych chwil w gronie najbliższych, a Nowy Rok będzie rokiem spełnionych marzeń i oczekiwań.

Zarząd SAPG 

Z życia Politechniki Gdańskiej

Uroczyste posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej

undefined

 

Uroczyste, otwarte posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej odbyło się w związku z uzyskaniem przez PG statusu uczelni badawczej. Nasza uczelnia zajęła drugie miejsce w Polsce i pierwsze miejsce wśród uczelni technicznych w konkursie MNiSW Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza.

Posiedzenie Senatu PG otworzył prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej. – Uroczysty, grudniowy senat to zawsze podniosłe i radosne wydarzenie, ale dziś także epokowe, ponieważ świętujemy otrzymanie przez Politechnikę Gdańską statusu uczelni badawczej. Korzyści z tego płynące wyniosą naszą uczelnię na jeszcze wyższy poziom i pozwolą nam konkurować z najlepszymi ośrodkami akademickimi: zarówno w Polsce, jak i za granicą – podkreślał prof. Krzysztof Wilde.– Konkurs Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pokazał naszą silną pozycję na mapie polskiej Nauki. Na statusie „uczelni badawczej” dla Politechniki Gdańskiej skorzysta nie tylko społeczność akademicka, ale też otoczenie gospodarcze i przemysł na Pomorzu. 

Następnie głos zabrał Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, który podkreślał, że Politechnika Gdańska odniosła w konkursie IDUB ogromny sukces i została doceniona przez zespół piętnastu wybitnych europejskich uczonych.

 Wręczone zostały Medale za Zasługi dla Politechniki Gdańskiej, Medale Honorowy Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej, Nagrody Rektora Politechniki Gdańskiej za całokształt dorobku, Nagrody Rektora PG za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne, a także Nagrody Specjalne Rektora PG. Nagranie z posiedzenia Senatu PG można obejrzeć na kanale Politechniki Gdańskiej w serwisie YouTube [tutaj].

Inauguracja Centrów Badawczych Politechniki Gdańskiej

W ramach Politechniki Gdańskiej jako uczelni badawczej rektor Krzysztof Wilde zainaugurował działalność czterech międzywydziałowych Centrów Badawczych.

Centra łączą umiejętności i doświadczenia naukowców z różnych wydziałów, które mają przełożyć się na nowoczesne, innowacyjne rozwiązania w obszarach: biotechnologii, bioinżynierii, technologii pro-ekologicznych, technologii cyfrowych oraz przy wytwarzaniu nowoczesnych materiałów o zastosowaniu w przemyśle i medycynie.

Centrum BioTechMed - zajmuje się m.in. badaniem i wdrażaniem nowoczesnych technologii z zakresu inżynierii biomedycznej, biotechnologii molekularnej i farmaceutycznej oraz metodami poszukiwania nowych leków. Celem prac będzie też rozwój strategii prewencji żywieniowej w przewlekłych chorobach niezakaźnych.

Centrum EkoTech - zajmuje się kształtowaniem harmonijnej, zrównoważonej przestrzeni życia człowieka wobec obecnych wyzwań środowiskowych, zmian klimatycznych oraz przemian społecznych i demograficznych.

Centrum Materiałów Przyszłości - koncentruje się wokół wytwarzania i charakteryzacji innowacyjnych materiałów (m.in. polimerowych i węglowych, nanomateriałów, nadprzewodników oraz wysokotemperaturowych materiałów przewodzących) o szerokim zastosowaniu w przemyśle i medycynie, ale też aeronautyce i oceanotechnice.

Centrum Technologii Cyfrowych - opracowuje zaawansowane technologicznie rozwiązania z zakresu elektroniki, informatyki, automatyki, robotyki i mechatroniki oraz telekomunikacji.

 Międzywydziałowe Centra Badawcze będą otrzymywać pokaźne dofinansowanie do swojej działalności właśnie z dodatkowych środków uzyskanych dzięki programowi MNiSW „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. 

Więcej informacji o Centrach Badawczych można znaleźć w nowej witrynie pg.edu.pl/badawcza

Konkurs Jaskółki Przedsiębiorczości 2019 - rozstrzygnięty

 

Znamy zwycięzców tegorocznej, czternastej edycji konkursu Jaskółki Przedsiębiorczości na najlepszy pomysł na biznes studentów oraz doktorantów PG. Organizatorami konkursu było Centrum Transferu Wiedzy i Technologii PG, spółka celowa Excento oraz Politechniczny Klub Biznesu PKB+ przy Stowarzyszeniu Absolwentów. Politechniczny Klub Biznesu PKB+ był również fundatorem nagród za zajęcie II i III miejsca. Konkurs odbył się pod patronatem prof. Krzysztofa Wilde, rektora Politechniki Gdańskiej. 

Najwyższe noty w konkursie uzyskał projekt AlergoAlert, którego autorami są: Weronika Złotowska, Wojciech Pantkowski, Maciej Miniszewski oraz Dawid Ćwik. AlergoAlert to aplikacja przeznaczona dla osób z alergiami skórnymi na składniki zawarte w produktach kosmetycznych. Ma ona uprościć proces zakupowy poprzez wyświetlanie monitów o występowaniu alergennych składników w produktach, po zeskanowaniu telefonem ich kodów kreskowych. Dodatkową funkcjonalnością przewidzianą przez twórców jest porównanie cen wybranego przez klienta produktu w różnych sieciach sklepowych. W zwycięskim pomyśle kapituła dostrzegła największy potencjał biznesowy, jak również – pomimo relatywnie prostego technologicznie rozwiązania – najszersze zastosowanie do wdrożenia.

Drugie miejsce na podium przypadło zespołowi w składzie: Bartosz Śledź, Bogusław Łobacz i Szymon Żmijewski, prezentującemu projekt KASKczyli Kompletny Asystent Systemów Komputerowych. Produkt, którego pierwszy prototyp został już stworzony i wstępnie przetestowany jest dedykowany osobom niepełnosprawnym, sparaliżowanym od linii barków w dół. Jest to opaska zakładana na głowę, która wraz z oprogramowaniem umożliwia takim osobom sterowanie komputerem, lub innym urządzeniem, za pomocą ruchów głowy oraz kląskania (tj. uderzania językiem o zęby i wydawania dźwięków różnej tonacji). 

Trzecie miejsce na podium zajął projekt o nazwie Eye-Eye Captain, czyli narzędzie do analizowania zachowań użytkowników na stronach internetowych. Rozwiązanie proponowane przez Mikołaja Speichera, Jakuba Słowikowskiego, Marka Kozłowskiego oraz Roberta Sreberskiego zakłada wykorzystanie obrazu z kamery w komputerze użytkownika oraz algorytmów uczenia maszynowego do pozyskiwania, a następnie analizy danych o punktach, na które w pierwszym kontakcie z witryną patrzy użytkownik. Dane na temat zachowań użytkowników prezentowane są w postaci interaktywnych map ciepła.

Zwycięzcom gratulujemy !

Absolwenci

90. urodziny prof. E. Dembickiego -- Sesja Jubileuszowa

 

 

Katedra Geotechniki, Geologii i Budownictwa Morskiego WILiŚ zorganizowała Sesję Jubileuszową z okazji 90. urodzin prof. dra hab. inż. Eugeniusza Dembickiego, dra h.c. mult. 

Sesję Jubileuszową objęli patronatem honorowym J.M. Rektor PG oraz Dziekan WILiŚ.

Prof. Eugeniusz Dembicki całe swoje żawodowe życie jest związany z Poltechniką Gdańską. W latach 1971-1975 był dyrektorem Instytutu Hydrotechniki, a w latach 1984-1987 pełnił funkcję rektora Politechniki Gdańskiej.

Jako profesor nominowany prowadził wykłady na wielu uniwersytetach – w Grenoble, Rouen, Zagrzebiu, Kassel, Turynie, Wollongong, Poitiers, Wyższej Szkole Mechaniki w Nantes i w Instytucie Państwowym Nauk Stosowanych w Lyonie. Profesor jest promotorem i recenzentem licznych prac doktorskich, habilitacyjnych. Za swoją działalność naukową, dydaktyczną i społeczną otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień.

Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej życzy wybitnemu Jubilatowi pomyślności ! 

Źródła: http://www.geotechnika.org.pl/?page_id=286   https://pl.wikipedia.org/wiki/Eugeniusz_Dembicki  

Dr inż. Marek Maryański, znakomity naukowiec i wynalazca wraca z USA na PG

 

Dr inż. Marek Maryański ukończył studia na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej w 1981 r. W pracy magisterskiej badał nietermiczny wpływ mikrofal na konformacje białek w roztworach. Tematykę tą kontynuował w rozprawie doktorskiej przygotowywanej pod kierunkiem prof. Józefa Terleckiego z ówczesnej Akademii Medycznej. którą obronił na WFTiMS w 1989 r.

Absolwent naszej Alma Mater jest wynalazcą m.in. trójwymiarowej dozymetrii promieniowania jonizującego opartej na laserowej tomografii fantomów żelowych, w których radiacyjnie indukowana polimeryzacja prowadzi do powstawania termicznie odwracalnych trójwymiarowych obrazów będących miarą dawki promieniowania. Jest to jedna z najnowocześniejszych i najbardziej innowacyjnych metod diagnozowania ciężkich chorób, niezwykle przydatna we współczesnej medycynie. 

Dr inż. Maryański był wykładowcą na Yale University, adiunktem w Centrum Medycznym Uniwersytetu Stony Brook w Nowym Jorku oraz był profesorem nadzwyczajnym onkologii radiacyjnej w Centrum Medycznym Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku. W 2014 r. założył startup 3D Dosimetry, którego celem  jest wdrożenie wynalezionych przez niego technologii do klinik radioterapii i radiochirurgii. 

Swoją pracę na Politechnice Gdańskiej dr inż. Marek Maryański zainaugurował w dniu 19 grudnia 2019 otwartym wykładem „Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga”: obrazowanie energii promieniowania jonizującego pochłanianej w nowych materiałach symulujących tkankę żywą; nowe perspektywy inżynierii materiałowej i fizyki stosowanej w radioterapii chorób nowotworowych, neurologicznych i naczyniowych, ochronie radiologicznej oraz w planowaniu załogowych lotów kosmicznych.

Stowarzyszenie Absolwentów  wita na macierzystej uczelni !

Współpraca

Politechnika Gdańska i Gdański Uniwersytet Medyczny zacieśniają współpracę

 

 

Współpraca pomiędzy Politechniką Gdańską a Gdańskim Uniwersytetem Medycznym będzie jeszcze bardziej intensywna, a naukowcy obydwu uczelni będą wspólnie pracować nad podniesieniem jakości swoich badań i projektów, a także nad inicjowaniem nowych pól współpracy. 

Seminarium naukowców PG i GUMedu było ukierunkowane przede wszystkim na zbadanie potrzeb i możliwości obydwu uczelni w obszarach naukowych łączących rozwiązania technologiczne z medycyną. Było też okazją na zarysowanie nowych obszarów współpracy pomiędzy naukowcami, a także polem do omówienia efektów wspólnych działań podejmowanych w przeszłości. Naukowcy reprezentujący różne wydziały PG i GUMedu mogli też w szerokim gronie zobaczyć projekty i badania nad którymi pracują inni, co ma posłużyć jeszcze większej integracji i zacieśnieniu współpracy pomiędzy jedynymi uczelniami z Trójmiasta, które w niedawnym konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego otrzymały statusy „uczelni badawczych”. Podczas swoich wystąpień poszczególni naukowcy opowiadali o dotychczasowych sukcesach zespołów naukowych, ale też planach rozwojowych. Przedstawiali m.in. nowe projekty badawcze z zakresu nowoczesnych technologii multimedialnych stosowanych w medycynie, inżynierii biomechanicznej i biomedycznej, czy kinezjologii. Referowali też przebieg prac nad nowymi bionanomateriałami i rozwiązaniami służącymi sprawniejszemu diagnozowaniu i terapii pacjentów.

Komunikaty

Wystawa Polskiego Towarzystwa Informatycznego na WETI

 

W holu budynku WETI B od 12 grudnia 2019 roku prezentowana jest wystawa z okazji 70-lecia informatyki w Polsce, która kończy obchody jubileuszu rozpoczętego w ubiegłym roku. To ciekawa historia polskiej informatyki pokazana poprzez kalendarz przełomowych wydarzeń. Plansze wystawy Polskiego Towarzystwa Informatycznego do obejrzenia.

Politechnika Wielu Pokoleń

Politechnika Wielu Pokoleń to uniwersytet wielopokoleniowy na Politechnice Gdańskiej. Zapraszamy dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów na bezpłatne zajęcia edukacyjne. Oferujemy praktyczne zajęcia związane z naukami ścisłymi i techniką, matematyką, fizyką, chemią, elektrotechniką, programowaniem oraz z naukami społeczno-ekonomicznymi. Łączymy pokolenia. Do udziału w zajęciach zapraszamy dzieci i młodzież w wieku szkolnym, dorosłych i seniorów. Dla rodzin organizujemy unikatowe zajęcia wielopokoleniowe. 

Zapisy na semestr letni odbędą się w lutym 2020 roku. Politechnika Wielu Pokoleń jest inicjatywą Politechniki Gdańskiej realizowaną wspólnie z Gminą Miasta Gdańska – Hevelianum oraz Kaszubskim Uniwersytetem Ludowym. 

Szczegóły: https://pg.edu.pl/pwp

Studia podyplomowe Architektura i Budownictwo Proekologiczne

 

 

Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej ogłasza nabór na drugą edycję studiów podyplomowych „Architektura i budownictwo proekologiczne”. 

Oferta studiów skierowana jest do osób zainteresowanych problematyką rozwiązań proekologicznych w projektowaniu architektoniczno-budowlanym, które chciałyby poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności.

Ukończenie studiów umożliwia nabycie kompetencji przydatnych na rynku pracy, w tym m.in. w zakresie:projektowania budynków energooszczędnych, z uwzględnieniem wymagań technicznych, ekonomicznych i prawnych, sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków, zorientowania w wymaganiach międzynarodowych systemów certyfikacji środowiskowej. 

Pierwsza edycja studiów, współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, cieszyła się sporym zainteresowaniem, stąd kontynuacja oferty edukacyjnej w tym zakresie. Studia podyplomowe trwają 2 semestry; mogą je podjąć absolwenci zarówno I, jak i II stopnia studiów (studia dedykowane są przede wszystkim absolwentom wydziałów architektury i inżynierii lądowej). Rozpoczęcie zajęć w lutym 2020 roku

Szczegółowe informacje: www.arch.pg.edu.pl/architektura-i-budownictwo-proekologiczne

Informacji udziela pani Aleksandra Zdanowicz tel. 58 348 62 54, alezdano@pg.edu.pl

Kalendarium

28 grudnia 18.00–21.00
http://www.nck.org.pl/index.php/pl

Pomorski Jazz

Wystąpią wybitni muzycy jazzowi, m.in.:Dominik Bukowski, Cezary Paciorek, Tomasz Chyła, Adam Wendt & Friends, Przemek Take It Easy. Szczegóły: http://www.nck.org.pl/pl/ wydarzenie/4474/pomorski-jazz
31 grudnia–1 stycznia

Sylwestrowa Prywatka w Kwadratowej

Szczegóły imprezy: http://www.kwadratowa.pl/sylwestrowa-prywatka-w-kwadratowej-2/ miejsce: Kwadratowa, Gdańsk - Wrzeszcz, ul. Siedlicka 4
8 stycznia 17.30–19.30
https://www.facebook.com/klubziemia

Styczniowe wydarzenia w Trómiejskiej Kawiarni Naukowej

8 stycznia 2020 Ig Nobel - trochę inna twarz nauki, 22 stycznia 2020 - Matematyka chaosu. Szczegóły wkrótce na stronie: https://www.facebook.com/ events/574947640000326/ Klub Ziemia, Gdańsk Wrzeszcz, Al.Grunwaldzka 76