Numer 4/2022

Aktualności SAPG

Z pracy Zarządu SAPG

Zarząd SAPG intensywnie pracuje od poczatku roku w celu wypracowania wspólnie z Uczelnią oferty skierowanej do Was drodzy Absolwenci. W dniu 29 marca 2022 odbyło się spotkanie kierownictwa SAPG z Kolegium Rektorskim, na którym przedstawiono priorytety Uczelni, program pracy SAPG oraz kierunki wspólnych działań.
 
Rektor, prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde zaprosił Stowarzyszenie do współpracy przy planowanym Centrum dla Biznesu w nowym obiekcie PG przy ul. Sobieskiego 18, nieoficjalnie zwanym Hogwartem. Zaproszenie zostało przyjęte i wspólne prace w tym oraz w innych tematach będą kontynuowane.
 
W czasie 8 już tegorocznych spotkań Prezydium Zarządu SAPG pracowaliśmy nad programem naszego działania w zakresie:
-kultury, turystyki i historii (Komisja KTH)
-rozwoju komunikacji z Wami za pomocą mediów społecznościowych
-rozwoju kół wydziałowych Stowarzyszenia
-propozycji programu działań lojalnościowych dla absolwentów PG w oparciu o doświadczenia znanych uniwersytetów zagranicznych, opisane w materiałach projektu europejskiego Kuźnia Kadr 7
-powołania Honorowej Rady Przewodniczących SAPG
-przedstawiliśmy również Uczelni propozycję modelu wielopokoleniowej społeczności akademickiej Politechniki Gdańskiej opracowanej przez zespół SAPG i Techno-Service S.A.
 
O postępach i efektach naszych działań będziemy Was na bieżąco informować.

Komisja Kultura-Turystyka-Historia zaprasza

 
Wycieczka po Kampusie PG
 
Dotychczasowe spacery z przewodnikiem po Gdańsku cieszyły się dużym zainteresowaniem. Pora na kolejne spotkanie. Już 30 kwietnia, w najbliższą sobotę, spotykamy się o godz. 11:00 przed Gmachem Głównym, aby poznawać tajemnice Politechniki Gdańskiej. Zespół zabudowy naszej Alma Mater wpisany jest do rejestru zabytków. Uliczkami Kampusu prowadzić nas będzie pani dr Anna Perz, absolwentka Wydziału Architektury PG oraz Historii Sztuki na Wydziale Historycznym UG. Zapraszamy wszystkich absolwentów z rodzinami i znajomymi ! Liczymy na dobrą pogodę i wielu uczestników. Opłata za przewodnika to tylko 10,-zł od osoby.

 

Brydż studencko-absolwencki

Po dwutygodniowej przerwie spotykamy się w kolejny wtorek, 10 maja, w Sali 300 GG o 15:30. Obecny będzie, jak zawsze dr Marek Małysa, prowadzący Sekcję Brydża Sportowego CSA. Dołączyć może każdy czy to grający czy też rozpoczynający swoją przygodę z brydżem. Brydż jest doskonałym treningiem umysłu !

Zjazd absolwentów WETI

Drodzy absolwenci Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG!
 
W ramach obchodów 70-lecia naszego wydziału zapraszamy Was w dniu 28 maja 2022 roku na Dzień Absolwenta ETI. Tego dnia w godzinach 10-15 cały wydział jest do Waszej dyspozycji.
 
Planujemy dla Was różne atrakcje: co godzinę w Audytorium 1 EA będzie wyświetlany film nakręcony specjalnie na jubileusz wydziału, będzie można zwiedzić nowe laboratoria wydziałowe, spotkać się z władzami wydziału czy też spędzić z koleżankami i kolegami miłe chwile w barku wydziałowym.
 
Jeśli będziecie mieli jakieś specjalne zapotrzebowanie na sale czy sprzęt audiowizualny, prosimy o zgłaszanie tego na adres 70-lat@eti.pg.edu.pl.
 
Do zobaczenia na święcie naszego wydziału!
 Program i wydarzenia obchodów znajdziecie na stronie jubileuszu (https://eti.pg.edu.pl/70-lat/wydarzenia).
 
Komitet Obchodów 70-lecia WETI PG

Trwają prace nad biograficznym filmem o prof. Mariannie Sankiewicz

Jest wiele niezwykłych osób, którym należy się godne miejsce w pamięci społeczeństwa. Członkowie Koła Absolwentów przy Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz wdzięczni wychowankowie pani Profesor Marianny Sankiewicz pragną uczcić oraz spopularyzować jej postać i działalność poprzez film, który będzie dopełnieniem obchodów 70-lecia WETI .
 
Film, którego realizacji podjęła się Gdyńska Szkoła Filmowa zamówiony został przez Stowarzyszenie Absolwentów PG, natomiast koszty realizacji ponioszą darczyńcy, przy czym całkowity budżet średniometrażowego filmu nie powinien przekroczyć 300 tyś. zł.  Każdy może przyczynić się do powstania tej wyjątkowej, fabularyzowanej biografii Marianny, wspierając zbiórkę  https://eti.pg.edu.pl/absolwenci-wydzialu/100-lecie-urodzin-marianny
 
Warto także posłuchać wypowiedzi reżysera i scenarzysty pana Pawła  Wyszomirskiego http://mariannasankiewicz.pl/

50 lat Bazuny

Każdy jubileusz jest niezwykłym świętem i wydarzeniem, okazją do podsumowania dotychczasowych osiągnięć oraz wyznaczenia nowych celów i zadań. Skłania również do refleksji, przemyśleń czy wspomnień.

Wspomnienia, choć blakną z upływem czasu mogą ożyć ponownie w naszej pamięci wraz ze znajomym akordem gitarowym czy słowami piosenki. Chcielibyśmy, by takie właśnie uczucia wywołały koncerty i spotkania towarzyszące złotemu jubileuszowi Bazuny.

Przegląd Bazuna, od samego poczatku odbywa się dzięki wielkiemu sercu i zaangażowaniu organizatorów - wolontariuszy, jak również sponsorów i wsparciu okazanemu przez instytucje, firmy i osoby prywatne. Liczymy, że i tym razem nie zabraknie darczyńców, dzięki którym wspólnie zorganizujemy 50 lat Bazuny.

Informacje o programie koncertów oraz o możliwościach wsparcia finansowego jubileuszowej Bazuny znajdują się na stronie www.bazuna.org.pl/finansowanie

Z życia Politechniki Gdańskiej

PG po raz pierwszy sklasyfikowana w kategorii „Engineering&Technology”

Ranking by subject
W tegorocznej edycji rankingu  World University Rankings by Subject 2022 Politechnika Gdańska po raz pierwszy została sklasyfikowana w kategorii „Engineering & Technology” plasując się na pozycji w przedziale 401-450.
 
QS World University Ranking by Subject uwzględnia w swojej metodologii cztery wskaźniki, tj: reputację uczelni w środowisku akademickim, reputację uczelni wśród pracodawców, cytowania naukowe oraz indeks Hirscha. Autorzy rankingu przeanalizowali ponad 15 200 programów studiów realizowanych na 1543 uczelniach spośród 88 krajów.
 
QS - Quacquarelli Symonds  https://www.qs.com/ – firma specjalizująca się w analizie osiągnięć szkolnictwa wyższego i studiów zagranicznych, założona w 1990. QS World University Rankings jest uważany z jeden z trzech najważniejszych rankingów dotyczących studiów i szkolnictwa wyższego.
 

O przestrzeni publicznej słów kilka – cykl wykładów

Granatowa grafika z białym napisem wykłady

Uczelnie Fahrenheita zapraszają na cykl dyskusji dotyczących roli i znaczenia miejsc powszechnie dostępnych. Wydarzenia odbędą się na trzech uczelniach pod wspólnym hasłem „Przestrzeń publiczna. Jest miejsce na Twój głos”.

Wykłady ekspertów GUMed, PG i UG są zorganizowane wspólnie z Samorządem Województwa Pomorskiego, wpisując się w strategiczne przedsięwzięcie pod nazwą „Pomorskie Laboratorium Przestrzeni Publicznej”. Spotkania z udziałem profesorów: Magdaleny Błażek, Mariusza Czepczyńskiego, Piotra Lorensa, Macieja Nyki i Lidii Wolskiej poprowadzi Jakub Pietruszewski, geograf i urbanista, dyrektor Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego.

Spotkania odbędą się w formule hybrydowej, w siedzibie uczelni oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych. Transmisja każdej prelekcji będzie dostępna na kanale YouTube Związku oraz Facebooku FarU.

Harmonogram i szczegóły wydarzenia oraz sylwetki prelegentów dostępne na stronie https://faru.edu.pl/pl/aktualnosci/o-przestrzeni-publicznej-slow-kilka

Eksperci z PG i POIIB wesprą ukraińskie miasta w odbudowie zniszczeń po wojnie

Spotkanie odbyło się w gabinecie rektora PG. Fot. Maciej Dzwonnik / Politechnika Gdańska
Spotkanie w gabinecie Rektora PG. Fot. Maciej Dzwonnik / PG
 
Eksperci z zakresu budownictwa, hydrotechniki, melioracji i wodociągów dyskutowali na temat opracowania wspólnego systemu działań pomocowych, które pomogłyby w odbudowie ukraińskich miast po zakończeniu działań wojennych.
 
W środę 23 marca 2022 r. na Politechnice Gdańskiej odbyło się spotkanie rektora uczelni, prof. Krzysztofa Wildego z przedstawicielami m.in. Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa oraz miejskiej spółki Gdańskie Wody. Eksperci z zakresu budownictwa, hydrotechniki, melioracji i wodociągów dyskutowali na temat opracowania wspólnego systemu działań pomocowych, które pomogłyby w odbudowie ukraińskich miast po zakończeniu działań wojennych. Efektem spotkania na PG była  deklaracja, że specjaliści z PG, POIIB oraz Gdańskich Wód opracują już wkrótce wspólny system wolontaryjnej pomocy, który pozwoli na dzielenie się wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem oraz szeroko pojętym know-how z włodarzami ukraińskich miast.
 
Specjaliści z omawianych branż, chętni do dołączenia do projektu, mogą już teraz zgłosić swój akces wysyłając deklarację na adres: pomocdlaukrainy@gdanskiewody.pl.

Absolwenci

Badania bioaktywnych szkieł do zastosowania w implantach kostnych

dr Natalia WójcikMierzenie zmian pH roztworów spowodowanych rozpuszczaniem się szkieł. Fot. Dawid Linkowski/PG 
 
Dr Natalia Wójcik z Instytutu Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej poszukuje alternatywnych materiałów, a precyzyjniej bioaktywnych materiałów szklistych o zmienionym składzie, do produkcji kompozytów stosowanych w implantach kostnych.
Badania mogą przyczynić się do powstania w przyszłości nowocześniejszych implantów regenerujących ubytki kostne. Materiały z których obecnie produkuje się implanty kostne mają w swoim składzie szkła bioaktywne. Są to powszechnie stosowane szkła, tworzone na bazie krzemianów. Dzięki nim implanty posiadają właściwości zmuszające kość do regeneracji dokładnie w miejscu, w którym się znajdują. Dr Natalia Wójcik pracuje nad materiałami na bazie fosforanów, fosfor występuje bowiem w organizmach żywych i jest naturalnym budulcem kości. Docelowym efektem badań będzie kompozyt z którego można wytwarzać nowoczesne implanty do wypełnień mini ubytków w kościach. Naukowczyni badania prowadzi we współpracy z ośrodkami naukowymi ze Szwecji, Finlandii i Arabii Saudyjskiej oraz z pomocą inż. Stefanii Wolff.
 
Więcej informacji na stronie WFTiMS https://ftims.pg.edu.pl/aktualnosci/

Wyróżnienie i Nagroda Perspektywy Medycyny dla zespołu Katedry Systemów Multimedialnych


Perspektywy Medycyny
 
W konkursie Perspektywy Medycyny zorganizowanym z okazji 3. Kongresu Zdrowie Polaków wyróżnienie i dyplom w kategorii Telemedyczne usługi e-Zdrowia otrzymał CyberRadar - urządzenie do bezkontaktowego monitorowania oddechu i rytmu krążeniowego, opracowane w Politechnice Gdańskiej we współpracy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym.
 
CyberRadar – wynalazek skonstruowany przez zespół prof. Andrzeja Czyżewskiego, kierownika zespołu Katedry Systemów Multimedialnych WETI , został wyróżniony podczas  w konkursie „Perspektywy Medycyny”. CyberRadar, nowatorski, bezkontaktowy aparat, który umożliwia bezpieczne monitorowanie oddechu u pacjentów,mający zastosowanie w leczeniu chorych na  Covid-19. Prof. Czyżewski otrzymał również nagrodę za całokształt działalności naukowej na rzecz rozwoju medycyny.

Współpraca

Uczelnie pomorskie wspierają rozwój morskiej energetyki wiatrowej

Uczestnicy wydarzenia
Fot. Marcin Golik/Politechnika Koszalińska
 
Na Politechnice Koszalińskiej 25 kwietnia odbyło się kolejne posiedzenie Rady tworzonego Konsorcjum Naukowego „Nauka dla Morza”. Politechnika Koszalińska gościła rektorów uczelni, którzy w listopadzie 2021 r. sygnowali porozumienie intencyjne w sprawie podjęcia współpracy naukowej na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. W najbliższym czasie porozumienie zostanie zastąpione przez konsorcjum.
 
Do grona uczestników projektu należą: Akademia Morska w Szczecinie, Federacja Akademii Wojskowych (Akademia Marynarki Wojennej i Lotnicza Akademia Wojskowa), Politechnika Gdańska, Politechnika Koszalińska, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Morski w Gdyni, Uniwersytet Szczeciński i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w SzczecinieUczelnie te kształcą i prowadzą badania w obszarach związanych z morzem i zamierzają skonsolidować działania na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w formule Konsorcjum Naukowego „Nauka dla Morza”.
 

Projekt autonomicznego statku zbierającego odpady

prof. dr hab. inż. Sławomir Milewski, prorektor ds. nauki oraz Adam Ślipy, prezes Seatech Engineering
Od lewej: prof. dr hab. inż. Sławomir Milewski, prorektor ds. nauki oraz Adam Ślipy, prezes Seatech Engineering. Fot. mat. PG
 
Politechnika Gdańska oraz Seatech Engineering uczestniczą w pracach konsorcjum realizującego projekt autonomicznego statku zasilanego energią elektryczną. Statek będzie zbierał odpady z wody i innych jednostek pływajacych.
 
Projekt „Zeroemisyjny Statek do Zbierania Zanieczyszczeń w Portach i Obszarach Przybrzeżnych” (akronim: ZeroWastePorts) będzie realizowany przez polsko-tajwańskie konsorcjum. W jego skład – ze strony polskiej – wchodzi, jako lider, biuro projektowe Seatech Engineering oraz Politechnika Gdańska, a ze strony tajwańskiej  National Taiwan University oraz Ship and Ocean Industries R&D Center. W działaniach projektowych zostaną wykorzystane najbardziej zaawansowane metody badawcze, w tym badania modelowe i metody numerycznej mechaniki płynów.
 
Więcej informacji na stronie https://wimio.pg.edu.pl/

Racjonalna metoda projektowania statku i bezpieczeństwo żeglugi.

Racjonalna metoda projektowania statku i bezpieczeństwo żeglugi. Nad tym pracują naukowcy
Fot. Dr hab. inż. Jakub Montewka/PG
 
„Design-for-safety - opracowanie racjonalnej metody projektowania statku w celu zwiększenia bezpieczeństwa żeglugi ze szczególnym uwzględnieniem stateczności i właściwości manewrowych”. To nowy projekt, nad którym będą pracować między innymi naukowcy z Instytutu Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej przy współpracy z Uniwersytetem Aalto w Espoo w Finlandii.
 
Do prac nad projektem włączą się studenci w ramach koła naukowego KORAB, w którzy zajmą się analizami bezpieczeństwa i związanymi z tym badaniami modelowymi. Transport morski jest szczególnie narażony na niebezpieczeństwo, ze względu na skomplikowane, często nieprzewidywalne środowisko, w którym funkcjonuje. Zapewnienie bezpieczeństwa nawigacyjnego, w tym unikanie kolizji jest jednym z głównych i najważniejszych zagadnień związanych z tematem rozwoju floty.
 

Wydarzenia kulturalne, spotkania, wykłady

Dni Otwarte Domu Browarnika w Gdańsku

Plik:Gdańsk ulica Rycerska 10 – portal.JPG

Portal Domu Browarnika przed remontem, 2012 rok.
 
Jeszcze do końca maja 2022 jest czas aby zwiedzić zrewitalizowany Dom Gdańskiego Browarnika przy ul. Rycerskiej 10. Kamienica przy  przeszła generalny remont i została poddana skompikowanym pracom konserwatorskim.
 
Zachowano niepowtarzalny, mieszczański klimat kamienicy i jej unikatowe elementy tj. sień, a w niej jedyną zachowaną w Gdańsku, oryginalną XVIII-wieczna klatkę schodową z kobaltowymi flizami  (holenderskie płytki ścienne). Zachwyca dekoracja malarska ścian, polichromia stropu a także elementy stolarskie, autentyczne drzwi z rozmalowaniem światłocieniowym czy wysokiej klasy polichromia schodów i tralek.
 
Kamienica została odnowiona dzięki wysiłkom  Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej.
 

Trójmiejska Noc Muzeów 2022

Noc Muzeów 2022 Trójmiasto pomorskie

 
14 maja o godzinie 18:00 zaczyna się w Trójmieście Europejska Noc Muzeów, jedna z najpopularniejszych kulturalnych imprez.
 
Muzea, galerie, instytucje kulturalne i zabytkowe obiekty będzie można zwiedzać godzinach nocnych. Otwarte będą te przestrzenie w miejscach historycznych, które na co dzień nie są udostępniane zwiedzającym. Będą  także koncerty i pokazy filmowe. Nie zabraknie również atrakcji dla dzieci.
 
Pierwsza Noc Muzeów miała miejsce w Berlinie w 1997. Wydarzenie odniosło niebywały sukces i cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Podobne imprezy zaczęły być organizowane w innych miastach, a obecnie mają miejsce w  ponad 140 miastach Europy. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu.
 
O wydarzeniach i warsztatach informuje na bieżąco Punkt Informacji Kulturalnej PIK.gdansk.pl

Sport

Reprezentanci PG odnieśli sukces w wspinaczce sportowej

fot
Studenci Politechniki Gdańskiej odnieśli kolejny sukces sportowy. W Lublinie odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Sportowej. Nasze zawodniczki zajęły drugie miejsce w klasyfikacji Uczelni Technicznych. Męska reprezentacja wywalczyła trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej oraz srebrne medale UTE.
 
Reprezentacja PG wystąpiła w składzie: Chomicz Karolina, Habaj Julia, Marynowska Kaja, Mossakowska Martyna, Sprawka Weronika, Wojtaszek Karolina, Eliasz Igor, Nadolski Jakub, Rudnicki Longin, Samborsky Oleksandr, Stępień Przemysław, Sykuła Jakub, Walencik Bartłomiej. Naszych reprezentantów do mistrzostw przygotowywała mgr Barbara Gramacka, trener Sekcji Wspinaczki Sportowej.
 
Gratulujemy !
 
Więcej na stronie https://csa.pg.edu.pl/

Komunikaty

Targi pracy dla absolwentów i studentów WILiŚ oraz WA

Na zdjęciu znajduje się kolorowa żarówka z hasłami.
 
Biuro Karier PG zaprasza na w I edycję Wydziałowych Targów Pracy dla absolwentów i studentów  Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej.
 
Targi odbędą się 24 maja 2022, w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej (hol na poziomie 300), w godzinach: 10:00 - 14:00.
 
Wydarzenie organizowane jest przez Biuro Karier we współpracy władzami obu wydziałów. Udział w wydarzeniu jest nieodpłatny. Do przedstawienia swoich ofert pracy zaproszone zostały renomowane trójmiejskie firmy działające w branży budownictwa oraz architektury.
 
Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Biura Karier biuro.karier@pg.edu.pl

Specjalna edycja Targów Pracy WETI

TP WETI 22

 

Specjalna edycji Targów Pracy w roku 70-lecia WETI, odbędzie się 9-10 maja 2022 r. w budynku WETI B. W Targach Pracy uczestniczyć będą  zaproszone firmy, mające ścisłe kontakty z Wydziałem. 

Wiele firm współpracuje z WETI w ramach zaproszonych wykładów, współtworzenia treści programowych czy też uczestnictwa w studenckich projektach badawczych, oferuje miejsca praktyk studenckich oraz zatrudnia absolwentów Wydziału ETI. Są to także partnerzy wydziału, z którymi wspólnie realizowane są liczne projekty finansowane ze źródeł zewnętrznych oraz przedsiębiorstwa finansujące badania zlecone.

W semestrze letnim roku 2021/2022 zajęcia odbywają się stacjonarnie i studenci będą mieli możliwość bezpośredniego odwiedzenia stoiska. Dla przedstawicieli  firm zostanie zorganizowana sesja, podczas której zaprezentowane będą wybrane studenckie projekty badawcze i przedstawione zasady ich realizacji.

Więcej informacji https://eti.pg.edu.pl

Otwarte Dni Drewna, edycja IV

Stowarzyszenie Dom Drewniany, Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz Koło Naukowe Technologii i Organizacji Budowy ,,KOBRa" zapraszają w dniach 25-26 maja 2022 na Otwarte Dni Drewna , edycja IV.

Celem spotkania jest promowanie budownictwa drewnianego, jako budownictwa ekologicznego i energooszczędnego oraz przybliżenie budownictwa drewnianego nie tylko kadrze technicznej i inżynierskiej, na co dzień związanej z budownictwem tradycyjnym, ale również przyszłym inwestorom prywatnym, zamierzającym zbudować dom dla siebie i swojej rodziny. Spotkanie odbędzie się w formie otwartej konferencji.  Na każdy z dni obowiązywały będą oddzielne zapisy, z uwagi na rozmiary dziedzińca liczba miejsc będzie ograniczona.