Numer 11/2022

Aktualności SAPG

Dołącz do nas !

Drogie Absolwentki, drodzy Absolwenci !

Jeżeli bliska jest Wam Politechnika Gdańska i chcielibyście wraz z nami kształtować  wielopokoleniową społeczność akademicką, zapraszamy do współpracy z naszym Stowarzyszeniem. Podzielcie się z nami swoimi zainteresowaniami, sukcesami, działalnością czy pomysłami na nowe projekty.

Aby dołączyć do SAPG wypełnij formularz elektroniczny a gdy chcesz stać się pełnoprawnym jego członkiem wpłać dodatkowo 50 zł poprzez system płatności. Czekamy na Ciebie.  

Obchody 65.lecia Parlamentu Studentów Politechniki Gdańskiej

Mężczyzna przemawiający przy mównicy. W drugim planie aula wypełniona elegancko ubranymi osobami.

65 lat Parlamentu Studentów Politechniki Gdańskiej. Przemówienie Jerzego Świniańskiego, Przewodniczącego Stowarzyszenia Absolwentów PG. Fot. Maciej Ziętarski

19 listopada 2022 roku miało miejsce Uroczyste Posiedzenie Parlamentu Studentów PG, podsumowujące 65 lat samorządności studenckiej na naszej Uczelni. Razem z SSPG swoje jubileusze obchodziła Studencka Agencja Radiowa i Studencka Spółdzielnia Pracy Techno-Service. Zgromadzeni w Auli PG goście wysłuchali wystąpień JM Rektora prof. Krzysztofa Wilde, obecnego Przewodniczacego SSPG pana Jakuba Persjanowa oraz Przewodniczącego SAPG dr inż. Jerzego Świniańskiego, który w czasach studenckich stał na czele Parlamentu Studentów.

Historię Uczelnianego Parlamentu Studentów przedstawił prof. Janusz Rachoń, były Marszałek Parlamentu Studentów, Rektor oraz Senator RP. Licznie zgromadzeni w auli goście, absolwenci i studenci  wysłuchali również barwnych wspomnień i historii studenckiego radia, przedsiębiorczości i turystyki studenckiej opowiadanych przez byłych działaczy i parlamentarzystów studenckich. Podczas uroczystości odczytany został Manifest, wspólna deklaracja Samorządu Studentów i Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Gdańskiej nawołująca do stworzenia aktywnej, wielopokoleniowej społeczności akademickiej PG. W Manifeście wyrażono również niepokój środowiska wobec wojny i globalnych kryzysów, jak również głebokich podziałów społecznych.  Na zakończenie obrad zaśpiewał Chór Politechniki Gdańskiej, który swój występ zakończył odśpiewaniem Gaudeamus Igitur. Po przerwie, w Kwadratowej odbyły się debaty Wspomnień czas, czyli Parlament w pamięci oraz Samorząd i Stowarzyszenie Absolwentów na przestrzeni lat oraz spojrzenie w przyszłość. Był też koncert zespołów Zayazd oraz KLAWO, jak również czas na pogawędki i dyskusje w trakcie spotkań z kolegami, niekiedy po wielu latach.

65.lecie działalności Studenckiej Agencji Radiowej

Środowisko byłych agentów Studenckiej Agencji Radiowej uruchomiło stronę z archiwalnymi materiałami na temat działalności SAR. Strona powstała z okazji uczczenia obchodów 65-lecia działalności SAR.

Byłych i obecnych słuchaczy studenckich audycji zachęcamy do odwiedzenia strony https://sarchiwum.pl/ Na stronie tej umieszczone zostały pierwsze wspomnienia, zdjęcia i materiały dźwiękowe byłych agentów SAR. Zakładamy, że witryna będzie systematycznie uzupełniana o kolejne materiały. Zachęcamy do kontaktu i uzupełniania strony o nowe wiadomości, anegdoty i zdjęcia.

Wieczór autorski - Czy Ziemia przetrwa inwazję człowieka ?

Czy Ziemia przetrwa inwazję człowieka? - Stare Babice

Biblioteka Politechniki Gdańskiej, Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej i Klub Kwadratowa zapraszają, w ramach cyklu Wieczory Autorskie,  na promocję książki popularnonaukowej pt. ”Czy Ziemia przetrwa inwazję człowieka”. Spotkanie odbędzie się 7 grudnia 2022 o godz. 18:00 w sali pubowej Klubu Kwadratowa.

O książce opowiadać będzie jeden z jej autorów, prof. Waldemar Wardencki, wieloletni i aktywny członek naszego Stowarzyszenia. Posłuchamy też (on-line) wypowiedzi pozostałych autorów, pani prof. Anny Świercz i pana prof. Zygfryda Witkiewicza. Zagadnienia poruszane w publikacji mają charakter uniwersalny. Autorzy zwracają uwagę czytelnika na zagrożenia związane w dużej mierze z niszczącą działalnością człowieka, powodującą niepokojące zmiany klimatu i utratę bioróżnorodności na naszej planecie.

Książka, wydana przez Wydawnictwo Naukowe Bogucki, jest bogato ilustrowana, a jej zasadniczym walorem jest różnorodność i aktualność tematów, opisywanych przez autorów językiem prostym, barwnym i zrozumiałym dla każdego czytelnika. Organizatorzy zapewniają  możliwość zakupienia książki. Serdecznie zapraszamy!

Waldemar Wardencki, absolwent Wydziału Chemicznego PG, prodziekan tego wydziału w latach 2002-2005, od 2007 roku Profesor Emeritus PG. Ekspert z zakresu chemii analitycznej i ochrony środowiska. Prowadził wykłady na kilku uniwersytetach europejskich i w Chinach. Członek Komitetu Chemii Analitycznej PAN, od maja 2021 roku przedstawiciel  Komitetu Naukowego Koalicji Klimatycznej. Obecnie pracuje w Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu.

Zapraszamy na Jesień z Bazuną

Z życia Politechniki Gdańskiej

Wyniki ewaluacji. Politechnika Gdańska w czołówce polskich uczelni

gmach główny PG
Politechnika Gdańska  znalazła się w ścisłej czołówce polskich uczelni pod względem liczby najwyższych możliwych kategorii przyznanych w ramach ewaluacji działalności naukowej za lata 2017-2021.
 
Politechnika Gdańska zgłosiła do ewaluacji dorobek z lat 2017-2021, na który składało się: 4095 publikacji, 297 patentów oraz 309 projektów badawczych. Trzy dyscypliny naukowe otrzymały kategorie A+, osiem dyscyplin naukowych prowadzonych na PG otrzymało kategorie A, a trzy kolejne kategorię B+. Kategoria A+ w trzech dyscyplinach to najlepszy wynik spośród uczelni technicznych. Na Politechnice Gdańskiej ocenie podlegało 14 dyscyplin. Tym samym, PG będzie miała możliwość nadawania stopnia naukowego doktora we wszystkich prowadzonych dyscyplinach. Najwyższą kategorię A+ otrzymały dyscypliny:
  • w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych: architektura i urbanistyka oraz automatyka, elektronika i elektrotechnika
  • w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych: nauki chemiczne.

Z wykazem kategorii naukowych można zapoznać się na stronie MEiN   W gronie wszystkich ocenianych jednostek naukowych więcej kategorii A+ od Politechniki Gdańskiej uzyskały tylko: Uniwersytet Warszawski (8) i Uniwersytet Jagielloński (4).                     

Uroczyste Posiedzenie Rady Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa

Uroczyste Posiedzenie Rady Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa
Dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa ma zaszczyt zaprosić na Uroczyste Posiedzenie Rady Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, podczas którego zostaną wyróżnieni najlepsi absolwenci wydziału, autor najlepszej publikacji, projektu badawczego, opiekun koła naukowego.
 
Uroczystość odbędzie się 2 grudnia 2022 r. o godz. 16:00 w Auli w Centrum Nanotechnologii B. Podczas wydarzenia prof. dr hab. inż. Andrzej Seweryn, dziekan WIMiO wygłosi wykład pt. "Mikrotomografia komputerowa w modelowaniu właściwości materiałów".
 
Na zakończenie odbędzie się koncert zespołu TAYKA. Wokalistką i jednocześnie autorką muzyki i tekstów jest Tacjana Niksa-Rynkiewicz, związana ze środowiskiem kulturalnym w Częstochowie i Trójmieście. Z wykształcenia jest informatykiem, obroniła również doktorat z zakresu sztucznej inteligencji. Dr inż. Tacjana Niksa-Rynkiewicz pracuje na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, w Instytucie Oceanotechniki i Okrętownictwa.

PG laureatem nagrody na najlepszą gdańską realizację architektoniczną

Budynek Hydromechaniki z lotu ptaka Fot. Maciej Buczeń/PG
 
Zrewitalizowany w 2021 r. budynek Hydromechaniki Politechniki Gdańskiej został nagrodzony w 4.edycji konkursu Prezydenta Miasta Gdańska dla najlepszej gdańskiej realizacji architektonicznej. Nagroda, ustanowiona na mocy porozumienia pomiędzy Prezydentem Gdańska a Stowarzyszeniem Architektów Polskich (SARP) Oddział Wybrzeże – przyznawana jest w cyklu dwuletnim.
 
Równorzędne nagrody pierwszego stopnia za inwestycje w latach 2020-2021 otrzymało pięć projektów:
  • Dwór Uphagena, ul. Kieturakisa 1,
  • zrewitalizowany budynek Hydromechaniki Politechniki Gdańskiej,
  • budynki przy ul. Lastadia 2 i 41,
  • biurowiec GATO ul. Norwida 1
  • kładka Św. Ducha.
W imieniu uczelni nagrodę podczas gali w Europejskim Centrum Solidarności odebrali prof. Krzysztof Wilde, rektor PG oraz Mariusz Miler, kanclerz PG. Nagrodę otrzymali wspólnie: inwestor (Politechnika Gdańska), architekt (pracownia Home of Houses, arch. Rafał Mysiak) i wykonawca (Hartuna Sp. z o. o.).
 
Politechnika Gdańska ma duże doświadczenie i zaplecze organizacyjne do utrzymania i renowacji obiektów historycznych. Kolejnym wyzwaniem, jakie uczelnia postawiła sobie za cel na najbliższe miesiące, jest odrestaurowanie zabytkowego gmachu przy ul. Sobieskiego 18 (dawny Wydział Chemii UG, odkupiony przez PG w 2021 r.) i uruchomienie go z zachowaniem funkcji naukowo-dydaktycznej. Wkrótce uczelnia udostępni też dla mieszkańców Gdańska odnowiony teren parkowy na Górze Szubienicznej, położony na tyłach kampusu uczelni, do którego będzie można dostać się bezpośrednio od strony ul. Traugutta.

Absolwenci

Nagroda Nernsta dla dr hab. inż. Beaty Bochentyn, prof. uczelni

  statuetka i dyplomfot. Marcin Hoppe

Dr hab. inż. Beata Bochentyn, prof. uczelni z Instytutu Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej WFTiMS otrzymała prestiżową nagrodę im. prof. Walthera Hermana Nernsta za wybitne osiągnięcia naukowe, techniczne i praktyczne  związane z procesami elektrochemicznymi.

Nagroda została przyznana za prace nad modyfikacją komercyjnych stałotlenkowych ogniw paliwowych SOFC (Solid Oxide Fuell Cell) w celu zwiększenia ich długoterminowej stabilności w trakcie bezpośredniego zasilania biogazem oraz opracowanie autorskiego narzędzia do kompleksowej analizy dynamicznego procesu reformingu wewnętrznego biogazu w SOFC.

Walther Herman Nernst (1864-1941) fizyk i chemik niemiecki, wynalazca, laureat Nagrody Nobla w 1920 roku. Twórca jednej z pierwszych żarówek tzw. lampy Nernsta. Odkrył zjawisko termomagnetyczne, a w 1906 roku sformułował III zasadę termodynamiki, określającą charakter zmian wielkości termodynamicznych w temperaturach zbliżonych do zera bezwzględnego.

Nagroda Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej dla studenta PG

Marcin Jasiukowicz na tle napisu NASA
Fot. arch. pryw.
 
Marcin Jasiukowicz, student Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa został laureatem konkursu o Nagrodę Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej na najlepszą pracę dyplomową z zakresu badań kosmicznych. Celem konkursu jest promowanie indywidualnych oraz zespołowych osiągnięć studentów oraz doktorantów polskich szkół wyższych. Na tegoroczną, piątą edycję konkursu, wpłynęła rekordowa liczbą zgłoszeń. W sumie nadesłano 49 prac z 19 uczelni i jednostek naukowych z całego kraju.
 
Marcin Jasiukowicz został wyróżniony nagrodą III stopnia za swoją pracę inżynierską pt. „Stardust – Stratosferyczna platforma eksperymentalna”.  W swojej pracy inżynierskiej laureat porusza tematykę lotów balonów stratosferycznych oraz omawia platformę badawczą, którą skonstruował z zespołem Stardust w ramach międzynarodowego projektu REXUS/BEXUS. Projekt, realizowany w ramach Koła Naukowego SimLe we współpracy ze Szwedzką, Niemiecką i Europejską Agencją Kosmiczną, polegał na przeprowadzeniu badań mikrobiologicznych stratosfery z kosmodromu Esrange w Kirunie w Szwecji.
 
Laureat ma nadzieję, że jego praca będzie stanowiła inspirację dla innych prac w tematyce kosmicznej na PG i zachęcała do podejmowania w trakcie studiów ambitnych projektów, które wykraczają poza schemat. Fotorelacja z wręczenia nagród oraz więcej informacji

Prace badawcze

Srebrny medal dla wynalazku z PG na prestiżowych targach

grafika targów iENA
Sonda do pomiaru szybkości korozji, opracowana przez zespół naukowców Politechniki Gdańskiej pod kierunkiem prof. Kazimierza Darowickiego i we współpracy z PKN ORLEN, zdobyła srebrny medal na międzynarodowych targach iENA w Norymberdze. Urządzenie zostało zaprojektowane i skonstruowane przez zespół naukowców z Politechniki Gdańskiej oraz pracowników koncernu PKN ORLEN.
 
To kolejne wyróżnienie dla wynalazku z Politechniki Gdańskiej. Sonda zdobyła niedawno m. in. Grand Prix oraz platynowy medal za najbardziej wartościowy wynalazek w sektorze przemysłowym na XV Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG®2022.
 
Innowacyjny zintegrowany system dualnych czujników korozji umożliwia jednoczesne monitorowanie szybkości korozji równomiernej oraz nawodorowania stali w czasie rzeczywistym. Zastosowanie w sondzie dualnego systemu korozyjnego działającego w czasie rzeczywistym daje możliwość wizualizacji bieżącej sytuacji w aspekcie korozji równomiernej i nawodorowania. Operatorzy instalacji mają możliwość kontroli i natychmiastowego reagowania na bieżące zagrożenie zwiększonej korozji poprzez odpowiednie działania naprawcze.

System analizy ścieków umożliwi wczesne wykrywanie źródła zakażenia wirusami

Wirusy w sali lekcyjnej
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej pracują nad innowacyjną technologią wykrywania SARS-CoV-2 i innych wirusów typu grypa czy coraz bardziej rozprzestrzeniająca się odra w ściekach. Dzięki prostemu i taniemu rozwiązaniu można znacznie podnieść bezpieczeństwo takich instytucji jak szkoły, przedszkola czy domy opieki.
 
Główną ideą i celem projektu jest zbudowanie łatwego w obsłudze i ekonomicznego systemu wczesnego ostrzegania. Jeżeli w węźle sanitarnym szkoły, przedszkola, domu opieki, hospicjum czy innej jednostki, pokazują się cząsteczki wirusów lub przeciwciała z nimi związane  to można podjąć działania profilaktyczne w ognisku zakażenia i zapobiec jego rozprzestrzenianiu się. Dzięki temu działania skupiają się na poziomie lokalnym i nie ma  potrzeby izolowania większej grupy osób.
 
Zespół naukowców pod kierownictwem prof. Małgorzaty Szczerskiej z WETI prowadzi badania nad zastosowaniem biosensora do wykrywania wirusów lub ich elementów. Jest to ultraszybkie narzędzie diagnostyczne wykorzystujące światłowody telekomunikacyjne. Proponowane rozwiązanie jest tanie i ekologiczne oraz umożliwia analizę i identyfikację wirusów w czasie rzeczywistym. Ponadto nie wymaga dodatkowych odczynników, nadmiernego zużycia energii ani pracy fachowców.
 
Więcej informacji szukaj w Aktualnościach PG  https://pg.edu.pl/aktualnosci/

Wydarzenia kulturalne, spotkania, konferencje

Wystawa „CLEANTECH" - zielona technologia w walce ze zmianami klimatu

Ambasador Szwajcarii
 Fabrice Filliez, Ambasador Szwajcarii w Polsce. Fot. Krzysztof Krzempek/PG
 
Czy technologia może ocalić świat? Takie pytanie postawili sobie twórcy wystawy „CLEANTECH”, prezentującej innowacyjne, opracowane przez szwajcarskich naukowców i przedsiębiorców rozwiązania technologiczne, które są wsparciem w walce ze zmianami klimatycznymi. Można ją oglądać w holu Gmachu Głównego do 30 listopada.
 
Na wystawie przedstawione są innowacyjne, szwajcarskie rozwiązania technologiczne, w takich obszarach, jak gospodarka wodna, rolnictwo, elektromobilność, recycling i energetyka. Wystawa prezentowana jest różnych miastach Polski przez Ambasadę Szwajcarii i ma być inspiracją do współpracy nad zrównoważoną przyszłością.
Działania na rzecz ochrony środowiska, zarówno w aspekcie dydaktycznym, jak również badawczym, to jeden z priorytetów Politechniki Gdańskiej. Ważna jest edukacja akademicka, bo to dzięki talentom młodych naukowców, otwartych na potrzeby środowiska naturalnego, technologia może wchodzić na kolejne poziomy i służyć środowisku oraz ekologii. Kluczową rolę odgrywa też edukacja całego społeczeństwa, która pomaga zrozumieć ludziom potrzebę zmian tak, żeby mogli się do nich swobodnie adaptować.

Sport

Nasza Uczelnia po raz trzeci Akademickim Mistrzem Polski

Trzech mężczyzn w garniturach trzyma statuetki i dyplomy.
Na zdjęciu od lewej: Andrzeja Bussler, prezes AZS Politechniki Gdańskiej, prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, Krzysztof Kaszuba, dyrektor Centrum Sportu Akademickiego PG. Fot. materiały prasowe
 
Podczas uroczystej Gali Sportu Akademickiego wręczono nagrody za miniony sezon. Po raz trzeci z rzędu Politechnika Gdańska została Akademickim Mistrzem Polski. Trofeum odebrali prof. Krzysztof Wilde, rektor PG w towarzystwie Krzysztofa Kaszuby, dyrektora Centrum Sportu Akademickiego PG oraz Andrzeja Busslera, prezesa AZS Politechniki Gdańskiej.
 
W miniony piątek, 21 października, w Lubinie odbyła się uroczysta Gala Sportu Akademickiego. Podczas niej oficjalnie rozdano medale, statuetki i dyplomy dla najlepszych sportowców i trenerów akademickich w kraju oraz najlepszych uczelni. Mistrzowskie trofeum dla Politechniki Gdańskiej odebrali prof. Krzysztof Wilde, rektor uczelni oraz Krzysztof Kaszuba, dyrektor Centrum Sportu Akademickiego PG i Andrzej Bussler, prezes AZS Politechniki Gdańskiej. Na drugim miejscu uplasował się Uniwersytet Warszawski a trzecia miejsce przypadło Akademii Górniczo-Hutnicza z Krakowa . PG została również najlepszą Uczelnią Techniczną w Polsce. W klasyfikacji medalowej nasza uczelnia zajęła 6. miejsce i – choć wydaje się to nieprawdopodobne – można powiedzieć, że otarła się o podium. Do trzeciego miejsca w tej klasyfikacji zabrakło bowiem jedynie jednego złotego medalu.
 
O sukcesach poszczególnych sportowców i drużyn w tym sezonie przeczytać można na stronie Centrum Sportu Akademickiego.

Komunikaty

Konkurs Siemensa i Politechniki Warszawskiej „Dane dla środowiska”

Konkurs o Nagrodę Siemensa i Politechniki Warszawskiej
Rozpoczął się 27. Konkurs o Nagrodę Siemensa i Politechniki Warszawskiej. Organizowany w odświeżonej formule, ale niezmiennie z myślą o wspieraniu rozwoju i osiągnięć studentów oraz młodych polskich naukowców. Hasło tegorocznej edycji to: „Dane dla środowiska”.
 
Tematyka Konkursu uwzględnia szczególnie zagadnienia zrównoważonego rozwoju oraz społecznej odpowiedzialności. To kwestie, które zawsze leżą w centrum uwagi zarówno naukowców, jak i przedsiębiorstw.
Zgłoszenia do Konkursu o Nagrodę Siemensa i Politechniki Warszawskiej można przesyłać do 31 stycznia 2023 r. Finał zaplanowany jest na marzec 2023 r.
Szczegóły dotyczące Konkursu, regulamin i formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie