Numer 1/2022

Aktualności SAPG

Komisja SAPG Kultura-Turystyka-Hstoria rozpoczyna swoją działalność

 
Koleżanki i Koledzy Absolwenci !
 
Jak pewnie pamiętacie, 26 listopada 2021 wybrane zostały nowe władze Stowarzyszenia. Jedną z pierwszych decyzji było powołanie do życia Komisji Kultury-Turystyki-Historii czyli KTH.  Mnie powierzono prowadzenie tej Komisji i nie zamierzam odpuścić !
 
Planujemy spacery z przewodnikami po Trójmieście. Tu podziękowanie za wsparcie należy się Ewie Kowalskiej (iBedeker). Przy organizacji wspólnych seansów filmowych pomogą nam Leszek Kopeć i  Jurek Rados z Gdyńskiej Szkoły Filmowej. W reaktywację Klubu Brydżowego zaangażował się niezawodny Marek Małysa. Będzie wiele integrujacych nas imprez ! Informacje, jak zwykle na FB i w Biuletynie Absolwenta.
 
Jurek Bogdanis, KTH

Zapraszamy członków SAPG na spacer walentynkowy po Gdańsku

  
 Brama Wyżynna, zdjęcie ze zbiorów InfoGdańsk
 
Komisja Kultura-Turystyka-Historia zaprasza 12 lutego od godz. 11:00 na Spacer Walentynkowy po Gdańsku.
 

Zaczynamy spacer przy Bramie Wyżynnej od strony budynku LOT, a podczas wędrówki po naszym mieście dowiemy się  miedzy innymi Gdzie się kiedyś Gdańszczanie umawiali na randki? Co kanonik Kopernik studiował nad Motławą - książki czy kobiece ciało ? Czym zajmował się król Jan Sobieski podczas pobytów w Gdańsku? i wielu innych, ciekawych rzeczy ... Poprowadzi nas fantastyczny przewodnik i znawca kulis dawnego (i nie tyko) życia Gdańska, pan Arkadiusz Zygmunt.

Koszt pracy przewodnika opłacimy dobrowolną składką w trakcie spaceru (10 zł/osoba). Spacer zakończymy, dla chętnych i zaszczepionych, gorąca czekoladą, rozgrzewajacą herbatą lub aromatyczną kawą w jednej z gdańskich kawiarni.

Zapraszamy !

Zgłoszenia prosimy nadsyłać do 10 lutego na adres bogdanis.georgis@pg.edu.pl

Z życia Politechniki Gdańskiej

Odszedł prof. Lech Kobyliński, wybitny naukowiec, człowiek wielu pasji

https://oficynamorska.pl/wp-content/uploads/2018/05/CSPI0041-683x1024.jpg
Prof. Lech Kobyliński podczas uroczystości 95 lecia swoich urodzin
 
Odszedł profesor Lech Kobyliński, Doktor Honoris Causa Politechniki Gdańskiej. Wybitny naukowiec zmarł w poniedziałek, 24 stycznia, w wieku 99 lat.
 
Profesor Lech Kobyliński związany był z Politechniką Gdańską od 1945 r., początkowo jako student, a od 1948 r. jako  pracownik. Tu przeszedł przez wszystkie stanowiska wydziału wyższej uczelni i tu też uzyskał wszystkie stopnie naukowe. W czasie swej wieloletniej pracy na uczelni - choć jego działalność daleko przekraczała jej mury - dał się poznać jako wybitny naukowiec, inżynier i dobry organizator. Reprezentując przez wiele lat Wydział Okrętowy Politechniki Gdańskiej, przyczynił się do podniesienia prestiżu naszej uczelni na forum wszystkich znaczących morskich państw świata. 
 
Profesor Lech Kobyliński w czasie II wojny światowej był organizatorem i dowódcą (pod pseudonimem „Konrad”) konspiracyjnego oddziału szturmowego im. Czwartaków. Był głównym uczestnikiem zamachu na Café Club 11 lipca 1943 (to on wszedł do lokalu i rzucił na środek sali ładunek wybuchowy). Brał udział w Powstaniu Warszawskim w stopniu kapitana.
 
Laureat wielu nagród i wyróżnień, odznaczony  Orderem Virtuti Militari IV klasy, Krzyżem Walecznych, Krzyżem „Pro Mari Nostro”, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz innymi odznaczeniami państwowymi, regionalnymi, resortowymi i wojskowymi.
 
 
Na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego https://www.1944.pl/ w Archiwum Historii Mówionej zamieszczony jest wywiad z prof. Lechem Kobylińskim, będący jego osobistą relacją z życia, udziału w konspiracji i Powstaniu Warszawskim.

Spotkanie władz uczelni z nowym zarządem SSPG

Spotkanie władz uczelni z przedstawicielami SSPG

Zarząd SSPG z władzami uczelni.  Fot. Krzysztof Krzempek / Politechnika Gdańska

 Rektor, prorektorzy i kanclerz spotkali się z członkami zarządu Samorządu Studentów Politechniki Gdańskiej 65. kadencji.
 
Podczas spotkania w Sali Senatu PG rozmawiano m.in. o przyszłych działaniach i kierunkach rozwoju uczelni i samorządu.Rektor rozmawiał ze studentami m.in. o poprawie pozycji Politechniki Gdańskiej na tle innych uczelni dzięki pozyskaniu statusu uczelni badawczej, przyciąganiu na uczelnię najlepszych studentów oraz zatrzymywaniu ich na PG, o potrzebie tworzenia silnych grup badawczych z udziałem studentów i doktorantów, które mogą być konkurencyjne na świecie, a także o szansach jakie może stworzyć federacyjny Uniwersytet Fahrenheita.
 
Jakub Persjanow, przewodniczący SSPG, przedstawił władzom uczelni plan działań samorządu tej kadencji. Mówił m.in. o planach wydarzeń związanych z jubileuszem 65-lecia Parlamentu Studentów PG, działaniach związanych z rozwojem kultury studenckiej w kontekście pandemii, ewaluacji działalności samorządu w celu stworzenia bazy informacji dla kolejnych kadencji SSPG, a także o planach zacieśnienia współpracy studentów i doktorantów oraz wsparciu merytorycznym i finansowym kół naukowych.
 

Politechnika Gdańska najbardziej „zieloną” uczelnią w Polsce

Logo UI Green Metric

 
W tegorocznej edycji rankingu UI GreenMetric Politechnika Gdańska wypadła najlepiej spośród polskich uczelni, zajmując 134 miejsce na niemal 1000 szkół wyższych z całego świata. O wysokiej pozycji PG zdecydowała m.in. szeroko zakrojona polityka uczelni w zakresie realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ i Europejskiego Zielonego Ładu Komisji Europejskiej. 
 

Publikowany od 2010 roku, UI GreenMetric World University Rankings bada zaangażowanie uczelni w zagadnienia związane ze środowiskiem naturalnym, w tym z infrastrukturą, dbaniem o klimat i środowisko, transportem, zużyciem wody i energii elektrycznej czy gospodarowaniem odpadami.

W tegorocznym zestawieniu Politechnika Gdańska została pierwszą najbardziej zaangażowaną w zagadnienia związane ze środowiskiem naturalnym uczelnią w Polsce.  Istotną kwestią dla organizatora było również bogactwo oferty edukacyjnej i działań badawczych podejmowanych w obszarze szeroko rozumianej ochrony środowiska. W tym roku zbadano także przedsięwzięcia podejmowane przez uczelnie w dobie pandemii COVID-19. Analizie poddano aktywność ponad 1000 uczelni.

Sczegółowe informacje i raport znajdują się w Aktualnościach PG https://pg.edu.pl/aktualnosci 

Absolwenci

Nagroda Specjalna Polskiego Związku Żeglarskiego dla kpt. Wacława Liskiewicza

 Powitanie w porcie na Wyspach Kanaryjskich Krystyny Chojnowskej-Liskiewicz, po trwającym 2 lata samotnym rejsie. Na pokład wbiega mąż, Wacław Liskiewicz, główny konstruktor jachtu. Fot. PAP/J. Morek

Powitanie w porcie na Wyspach Kanaryjskich Krystyny Chojnowskej-Liskiewicz, po trwającym 2 lata samotnym rejsie na jachcie "Mazurek". Na pokład wbiega mąż, Wacław Liskiewicz, główny konstruktor jachtu. Fot. PAP/J. Morek

W grudniu 2021 obradowało Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i  „Srebrny Sekstant”. Nagrodę Specjalną Polskiego Związku Żeglarskiego otrzymał kpt. Wacław Liskiewicz za całokształt dokonań żeglarskich.

Kpt. Wacław Liskiewicz jest absolwentem Wydziału Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej. W 1967 r. dowodził jachtem „Swarożyc III”, który jako pierwszy w historii polskiego żeglarstwa (prawdopodobnie nawet światowego) dopłynął na Spitsbergen. Skonstruował też słynne polskie jachty: „Marię”, „Mazurka”, „Dar Przemyśla” czy „Copernicusa”. Od lat działa w Akademickim Klubie Morskim w Gdańsku, którego jest obecnie komandorem.

Komandorowi Wacławowi Listkiewiczowi składamy serdeczne gratulacje !

Więcej informacji na stronie Polskiego Związku Żeglarskiego https://pya.org.pl/polski-zwiazek-zeglarski

Statek Wikingów zaprojektowany przy pomocy programów CAD

Wizualizacja projektu - statek

Inż. Alan Durajewski, absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa na kierunku Oceanotechnika postanowił sprawdzić, czy można zaprojektować model 3D kadłuba statku budowanego metodami stosowanymi w szkutnictwie skandynawskim stosując programy typu CAD.

Zagadnienie to omówił w obronionej niedawno pracy inżynierskiej "Projekt budowy statku metodami szkutnictwa skandynawskiego na podstawie znaleziska z Gokstad". Praca inż. Durajewskiego zawiera  opis cech szkutnictwa skandynawskiego oraz analizę możliwości odtworzenia ich współczesnymi technikami.

Znalezisko z Gokstad to pochodzący z IX wieku najmniejszy okręt wojenny Wikingów typu sneka, znaleziony w 1879 roku w Norwegii podczas przekopywania kurhanu. Aktualnie można go podziwiać w Muzeum Łodzi Wikingów w Oslo. 

Więcej informacji szukaj na stronie https://wimio.pg.edu.pl/ oraz https://pl.wikipedia.org/wiki/Łódź_z_Gokstad

Współpraca

Patent europejski dla naukowców z Wydziału Chemicznego

Piotr Nadolski, współzałożyciel Bio Plast Pom sp. z o.o. oraz prof. Janusz Nieznański, prorektor ds. umiędzynarodowienia i innowacji. Fot. Krzysztof Krzempek/PG

 

Podpisanie umowy licencyjnej - Piotr Nadolski, Bio Plast Pom sp. z o.o. oraz prof. Janusz Nieznański, Prorektor ds. Umiędzynarodowienia i Innowacji.

 

Politechnika Gdańska zawarła umowę licencyjną z firmą Bio Plast Pom Sp. z o.o., która zamierza wdrożyć biodegradowalny kompozyt polimerowy, powstały na Wydziale Chemicznym PG, do produkcji biodegradowalnych i kompostowalnych opakowań - dotychczas wytwarzanych z tworzyw ropopochodnych.
 
Wykorzystanie skrobi termoplastycznej w sporządzaniu biokompozycji pozwala skrócić czas ich kompostowania/biodegradacji oraz rozszerza zakres zastosowań, a także wpływa korzystnie na obniżenie materiałowych kosztów wytwarzania kompostowalnych wyrobów użytkowych. Wynalazek został opracowany przez zespół naukowców z Katedry Technologii Polimerów Wydziału Chemicznego PG icencjonowany wynalazek jest chroniony patentem europejskim na terenie Polski, Francji, Niemiec oraz Wielkiej Brytanii.
 
Więcej o patencie i wynalazku  na stronie https://pg.edu.pl/aktualnosci oraz https://chem.pg.edu.pl/

SeaSentinel – dron portowy zapobiegający skażeniom. Nowy projekt SimLE

Biały dron trzymany przez studenta
 
Studenci z koła naukowego SimLE pracują nad nowym projektem. SeaSentinel, to dron portowy, który z poziomu wody będzie monitorował czystość basenu portowego, zapobiegał powstawaniu wszelkich skażeń, monitorował wycieki paliwa do basenu portowego.
 
Pomysłodawcą projektu jest pan Igor Rusiecki, student pierwszego roku Oceanotechniki na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa. Prace nad dronem rozpoczął  jeszcze w liceum, a teraz postanowił kontynuować pracę na Politechnice Gdańskiej z zespołem SimLE. Dron będzie wyposażony w czujniki,  sprawdzające takie parametry jak zmętnienie wody, temperatura i być może pH. Projekt drona portowego oparty jest na koncepcji portu przyszłości.
Dron ma powstać do końca 2022 roku.
 
Więcej informacji o projekcie https://wimio.pg.edu.pl/aktualnosci

Wydarzenia kulturalne, spotkania, wykłady

Niezwykła praca studentów Wydziału Architektury prezentowana w Gmachu Głównym

Widok holu w Gmachu Głównym gdzie wisi obraz

 

Fot. Krzysztof Krzempek / Politechnika Gdańska

 
Na pierwszym piętrze w Gmachu Głównym PG zawisła niezwykła praca studentów Wydziału Architektury. To dwa fotograficzne obrazy, swoisty zapis emocji z czasu pierwszych fal pandemii Covid-19 i zamknięcia w domach.
 
Pomysłodawcą projektu artystycznego jest rzeźbiarz, mgr sztuki Paweł Sasin z Katedry Sztuk Wizualnych. To przed nim i profesorem Januszem Tkaczukiem stanęło wyzwanie, jak poprowadzić zajęcia z rzeźby w formie online.  Konieczność izolacji, dystans społeczny oraz inne nakazy i obostrzenia dotyczące osobistej swobody, zagrożenia wynikające z szerzącej się zarazy, a także ogromna liczba ciężkich zachorowań i ofiar śmiertelnych - wszystkie te okoliczności stały się pretekstem do postawienia studentom w ramach zajęć z rzeźby zadania zatytułowanego „Autoportret w masce” – tłumaczy artysta.
 
Studenci otrzymali zadanie by stworzyć, przy użyciu dowolnej techniki i dostępnych materiałów, kompozycję z wykorzystaniem własnego popiersia. Pierwsza fotografia przedstawiała popiersie autorki/autora, a druga miała ilustrować wykreowaną w konwencji body art abstrakcyjną kompozycję, która przesłania niczym „maska” wyjściowe popiersie. Ta pierwsza, to typowy fotograficzny portret własny, a druga, to  „autoportret w masce”. Prace wykonywali studenci studiów inżynierskich, IV semestru w roku akademickim 2019/2020 oraz III semestru w roku akademickim 2020/2021.
 
Szczegóły na stronie https://arch.pg.edu.pl/aktualnosci

Politechnika Otwarta zaprasza na krótkie filmy popularnonaukowe

wyładowanie elektryczne

 
Naukowcy, a za razem dydaktycy i pasjonaci popularyzowania nauk ścisłych z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej zapraszają do obejrzenia krótkich filmów popularnonaukowych przygotowanych w ramach Politechniki Otwartej.
 
W krótkich filmikach, dedykowanych tym, którzy interesują się fizyką, i tym co fizyki nie rozumieją, a chcieliby,  naukowcy wyjaśniają w prosty sposób zagadnienia drgań i fal, oddziaływania magnetycznego i omawiają zjawisko elektrostatyki.

Sponsorem akcji i partnerem wspierającym jest Saur Neptun Gdańsk.

Prezentacje dostępne na kanale You Tube Politechniki Otwartej https://www.youtube.com/channel/UC8OBsv5wzaYcKCnJinDDo8A/featured

Komunikaty

"Zielony atrament" , film o prof. Mariannie Sankiewicz-Budzyńskiej

   Untitled 

 

Podobno życie pisze najlepsze scenariusze filmowe. Życie prof. Marianny Sankiewicz-Budzyńskiej jest już gotowym scenariuszem na film.

Koło Absolwentów Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki wraz ze Stowarzyszeniem Absolwentów Politechniki Gdańskiej pragnie przybliżyć szerszemu gronu jej sylwetkę, osiągnięcia i nacechowaną empatią postawę wobec ludzi, których spotkała na swojej drodze. Każdy potrzebujący mógł liczyć na jej wsparcie, otwarte serce i umiejętność rozwiązywania problemów - czy to stanowczą decyzją, czy też poczuciem humoru. W 101 rocznicę urodzin prof. Marianny Sankiewicz-Budzyńskiej chcielibyśmy zaprezentować film, fabularyzowany dokument o jej życiu. Tytuł filmu brzmi "Zielony atrament", bo atramentem w takim kolorze napełnione było jej wieczne pióro.

Fakty z życia prof. Marianny Sankiewicz, wspomnienia o niej oraz informacje o zbiórce funduszy na dalsza realizację filmu zamieszczone są na stronie http://mariannasankiewicz.pl/

Każdy może przyczynić się do powstania filmu wpłacając dowolną kwotę na konto podane na stronie https://eti.pg.edu.pl/absolwenci-wydzialu/100-lecie-urodzin-marianny

Zarządzanie projektami Budowlanymi, nabór na roczne studia podyplomowe

Studia podyplomowe

 

Ruszył nabór na IV edycję studiów podyplomowych Zarzadzanie Projektami Budowlanymi. Rekrutacja potrwa do końca lutego, a zajęcia rozpoczną się w drugiej połowie marca.

Wykłady prowadzą i dzielą się praktyczną wiedzą wybitni specjalistóści, którzy realizowali największe projekty budowlane. W przyjaznej, ale profesjonalnej atmosferze można zdobyć informacje i umiejętności, które są niezbędnę na rynku pracy i przygotowują do zmieniających się realiów zarządzania procesem inwestycyjnym. 

Więcej informacji znajduje się na stronie: https://wilis.pg.edu.pl/studenci/studia-podyplomowe