W wydaniu:
- Komisja SAPG Kultura-Turystyka-Hstoria rozpoczyna swoją działalność
- Zapraszamy członków SAPG na spacer walentynkowy po Gdańsku
- Odszedł prof. Lech Kobyliński, wybitny naukowiec, człowiek wielu pasji
- Spotkanie władz uczelni z nowym zarządem SSPG
- Politechnika Gdańska najbardziej „zieloną” uczelnią w Polsce
- Nagroda Specjalna Polskiego Związku Żeglarskiego dla kpt. Wacława Liskiewicza
- Statek Wikingów zaprojektowany przy pomocy programów CAD
- Patent europejski dla naukowców z Wydziału Chemicznego
- SeaSentinel – dron portowy zapobiegający skażeniom. Nowy projekt SimLE
- Niezwykła praca studentów Wydziału Architektury prezentowana w Gmachu Głównym
- Politechnika Otwarta zaprasza na krótkie filmy popularnonaukowe
- "Zielony atrament" , film o prof. Mariannie Sankiewicz-Budzyńskiej
- Zarządzanie projektami Budowlanymi, nabór na roczne studia podyplomowe
Aktualności SAPG
Zapraszamy członków SAPG na spacer walentynkowy po Gdańsku
Zaczynamy spacer przy Bramie Wyżynnej od strony budynku LOT, a podczas wędrówki po naszym mieście dowiemy się miedzy innymi Gdzie się kiedyś Gdańszczanie umawiali na randki? Co kanonik Kopernik studiował nad Motławą - książki czy kobiece ciało ? Czym zajmował się król Jan Sobieski podczas pobytów w Gdańsku? i wielu innych, ciekawych rzeczy ... Poprowadzi nas fantastyczny przewodnik i znawca kulis dawnego (i nie tyko) życia Gdańska, pan Arkadiusz Zygmunt.
Koszt pracy przewodnika opłacimy dobrowolną składką w trakcie spaceru (10 zł/osoba). Spacer zakończymy, dla chętnych i zaszczepionych, gorąca czekoladą, rozgrzewajacą herbatą lub aromatyczną kawą w jednej z gdańskich kawiarni.
Zapraszamy !
Zgłoszenia prosimy nadsyłać do 10 lutego na adres bogdanis.georgis@pg.edu.pl
Z życia Politechniki Gdańskiej
Odszedł prof. Lech Kobyliński, wybitny naukowiec, człowiek wielu pasji
Spotkanie władz uczelni z nowym zarządem SSPG
Zarząd SSPG z władzami uczelni. Fot. Krzysztof Krzempek / Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska najbardziej „zieloną” uczelnią w Polsce
Publikowany od 2010 roku, UI GreenMetric World University Rankings bada zaangażowanie uczelni w zagadnienia związane ze środowiskiem naturalnym, w tym z infrastrukturą, dbaniem o klimat i środowisko, transportem, zużyciem wody i energii elektrycznej czy gospodarowaniem odpadami.
W tegorocznym zestawieniu Politechnika Gdańska została pierwszą najbardziej zaangażowaną w zagadnienia związane ze środowiskiem naturalnym uczelnią w Polsce. Istotną kwestią dla organizatora było również bogactwo oferty edukacyjnej i działań badawczych podejmowanych w obszarze szeroko rozumianej ochrony środowiska. W tym roku zbadano także przedsięwzięcia podejmowane przez uczelnie w dobie pandemii COVID-19. Analizie poddano aktywność ponad 1000 uczelni.
Sczegółowe informacje i raport znajdują się w Aktualnościach PG https://pg.edu.pl/aktualnosci
Absolwenci
Nagroda Specjalna Polskiego Związku Żeglarskiego dla kpt. Wacława Liskiewicza
Powitanie w porcie na Wyspach Kanaryjskich Krystyny Chojnowskej-Liskiewicz, po trwającym 2 lata samotnym rejsie na jachcie "Mazurek". Na pokład wbiega mąż, Wacław Liskiewicz, główny konstruktor jachtu. Fot. PAP/J. Morek
W grudniu 2021 obradowało Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant”. Nagrodę Specjalną Polskiego Związku Żeglarskiego otrzymał kpt. Wacław Liskiewicz za całokształt dokonań żeglarskich.
Kpt. Wacław Liskiewicz jest absolwentem Wydziału Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej. W 1967 r. dowodził jachtem „Swarożyc III”, który jako pierwszy w historii polskiego żeglarstwa (prawdopodobnie nawet światowego) dopłynął na Spitsbergen. Skonstruował też słynne polskie jachty: „Marię”, „Mazurka”, „Dar Przemyśla” czy „Copernicusa”. Od lat działa w Akademickim Klubie Morskim w Gdańsku, którego jest obecnie komandorem.
Komandorowi Wacławowi Listkiewiczowi składamy serdeczne gratulacje !
Więcej informacji na stronie Polskiego Związku Żeglarskiego https://pya.org.pl/polski-zwiazek-zeglarski
Statek Wikingów zaprojektowany przy pomocy programów CAD
Inż. Alan Durajewski, absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa na kierunku Oceanotechnika postanowił sprawdzić, czy można zaprojektować model 3D kadłuba statku budowanego metodami stosowanymi w szkutnictwie skandynawskim stosując programy typu CAD.
Zagadnienie to omówił w obronionej niedawno pracy inżynierskiej "Projekt budowy statku metodami szkutnictwa skandynawskiego na podstawie znaleziska z Gokstad". Praca inż. Durajewskiego zawiera opis cech szkutnictwa skandynawskiego oraz analizę możliwości odtworzenia ich współczesnymi technikami.
Znalezisko z Gokstad to pochodzący z IX wieku najmniejszy okręt wojenny Wikingów typu sneka, znaleziony w 1879 roku w Norwegii podczas przekopywania kurhanu. Aktualnie można go podziwiać w Muzeum Łodzi Wikingów w Oslo.
Więcej informacji szukaj na stronie https://wimio.pg.edu.pl/ oraz https://pl.wikipedia.org/wiki/Łódź_z_Gokstad
Współpraca
Patent europejski dla naukowców z Wydziału Chemicznego
Podpisanie umowy licencyjnej - Piotr Nadolski, Bio Plast Pom sp. z o.o. oraz prof. Janusz Nieznański, Prorektor ds. Umiędzynarodowienia i Innowacji.
SeaSentinel – dron portowy zapobiegający skażeniom. Nowy projekt SimLE
Dron ma powstać do końca 2022 roku.
Wydarzenia kulturalne, spotkania, wykłady
Niezwykła praca studentów Wydziału Architektury prezentowana w Gmachu Głównym
Fot. Krzysztof Krzempek / Politechnika Gdańska
Politechnika Otwarta zaprasza na krótkie filmy popularnonaukowe
Sponsorem akcji i partnerem wspierającym jest Saur Neptun Gdańsk.
Prezentacje dostępne na kanale You Tube Politechniki Otwartej https://www.youtube.com/channel/UC8OBsv5wzaYcKCnJinDDo8A/featured
Komunikaty
"Zielony atrament" , film o prof. Mariannie Sankiewicz-Budzyńskiej
Podobno życie pisze najlepsze scenariusze filmowe. Życie prof. Marianny Sankiewicz-Budzyńskiej jest już gotowym scenariuszem na film.
Koło Absolwentów Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki wraz ze Stowarzyszeniem Absolwentów Politechniki Gdańskiej pragnie przybliżyć szerszemu gronu jej sylwetkę, osiągnięcia i nacechowaną empatią postawę wobec ludzi, których spotkała na swojej drodze. Każdy potrzebujący mógł liczyć na jej wsparcie, otwarte serce i umiejętność rozwiązywania problemów - czy to stanowczą decyzją, czy też poczuciem humoru. W 101 rocznicę urodzin prof. Marianny Sankiewicz-Budzyńskiej chcielibyśmy zaprezentować film, fabularyzowany dokument o jej życiu. Tytuł filmu brzmi "Zielony atrament", bo atramentem w takim kolorze napełnione było jej wieczne pióro.
Fakty z życia prof. Marianny Sankiewicz, wspomnienia o niej oraz informacje o zbiórce funduszy na dalsza realizację filmu zamieszczone są na stronie http://mariannasankiewicz.pl/
Każdy może przyczynić się do powstania filmu wpłacając dowolną kwotę na konto podane na stronie https://eti.pg.edu.pl/absolwenci-wydzialu/100-lecie-urodzin-marianny
Zarządzanie projektami Budowlanymi, nabór na roczne studia podyplomowe
Ruszył nabór na IV edycję studiów podyplomowych Zarzadzanie Projektami Budowlanymi. Rekrutacja potrwa do końca lutego, a zajęcia rozpoczną się w drugiej połowie marca.
Wykłady prowadzą i dzielą się praktyczną wiedzą wybitni specjalistóści, którzy realizowali największe projekty budowlane. W przyjaznej, ale profesjonalnej atmosferze można zdobyć informacje i umiejętności, które są niezbędnę na rynku pracy i przygotowują do zmieniających się realiów zarządzania procesem inwestycyjnym.
Więcej informacji znajduje się na stronie: https://wilis.pg.edu.pl/studenci/studia-podyplomowe