Numer 2/2022

Aktualności SAPG

Pierwszy spacer z przewodnikiem po Gdańsku za nami

 

Może być zdjęciem przedstawiającym 13 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu

Lutowa, ale słoneczna pogoda nie powstrzymała znacznej grupy absolwentów, członków SAPG wraz z bliskimi od uczestnictwa w spacerze walentynkowym.

Znakomity przewodnik, pan Arkadiusz Zygmunt  oprowadził nas po zakątkach Gdańska łączacych się z historiami miłosnymi, jak na walentynkowy spacer przystało. Relacja z tego wydarzenia na naszym FB.

19 marca zapraszamy wszystkich na kolejne, wspólne wędrowanie po naszym pięknym mieście. Tym razem, swoją wiedzą podzieli się z nami pani Ewa Jaroszyńska, która podejmie temat: „Medycy, chirurdzy, cyrulicy - medycyna w dawnym Gdańsku”. Szczegóły wkrótce na naszym FB.

Zapraszamy do wspólnego spędzania czasu przy stoliku brydżowym

Miłośnicy brydża i ci, którzy chcieli poznać jego zasady spotkali się 22 lutego br. w sali 300 w Gmachu Głównym PG.

Dr Marek Małysa, były wiceprezes Polskiego Związku Brydża Sportowego, a niegdyś nauczyciel matematyki na naszej uczelni służył wszystkim zainteresowanym swoją wiedzą i doświadczeniem. Zapraszamy we wtorki od 15:30 do 20:30 do sali 300 w Gmachu Głównym.

Zalety brydża i korzyści płynące z tej gry możesz poznać otwierając stronę http://bridgetothepeople.eu

Czy Ziemia przetrwa inwazję człowieka ?

Czy Ziemia przetrwa inwazję człowieka?

 "Czy Ziemia przetrwa inwazję człowieka?" to popularnonaukowa publikacja która ostatnio ukazała się na rynku wydawniczym. Jednym z autorów tej interesujacej książki jest prof. Waldemar Wardencki, wieloletni i aktywny członek naszego Stowarzyszenia, a przede wszystkim naukowiec, znany specjalista w dziedzinie chemii analitycznej oraz popularyzator nauki.

Zagadnienia poruszane w książce mają charakter uniwersalny, zwracają uwagę na zagrożenia egzystencjalne dla  naszej planety. Zagrożenia te związane są w dużej mierze z działalnością człowieka, a ich skutkiem są przede wszystkim niepokojące zmiany klimatu i utrata bioróżnorodności. Autorzy książki (Zygfryd Witkiewicz - WAT, Warszawa, Waldemar Wardencki - PG, Gdańsk i Anna Świercz - UJK, Kielce) pokusili się o przedstawienie propozycji odwrócenia niepokojących trendów zmierzających do jeszcze większej dewastacji zasobów środowiska.

Spośród wielu publikacji o tej tematyce, książkę "Czy Ziemia przetrwa inwazję człowieka?" wyróżnia proste i zrozumiałe dla kazdego czytelnika przedstawienie omawianych problemów.

Publikacja ukazała się na początku lutego b.r. w Wydawnictwie Naukowym Bogucki (Poznań, 2021).  

Z życia Politechniki Gdańskiej

Inwestycje Politechniki Gdańskiej. Projekty za blisko 0,5 mld złotych

Kolaż wszystkich inwestycji

Zdjęcia: Maciej Buczeń / PG

 
Politechnika Gdańska to obecnie jeden z największych i najbardziej dynamicznie działających inwestorów na Pomorzu, a także spośród wszystkich uczelni w Polsce. Projekty infrastrukturalne realizowane przez PG liczone są w setkach milionów złotych i
 
Tak szeroko podjęte inwestycje pozwolą uczelni na znaczącą poprawę jakości badań naukowych i możliwości dydaktycznych, jak również wyższą rozpoznawalność w Polsce i na świecie oraz awans w rankingach. Poprzez szeroko zakrojoną strategię inwestycyjną Politechnika Gdańska ma na celu stworzenie najważniejszego ośrodka naukowo-dydaktycznego w północnej części kraju, wpisującego się jednocześnie swoją działalnością w najważniejsze wyzwania dzisiejszego świata. 
 
O inwestycjach nazsej Alma Mater, na czym polegają i do czego się przysłużą czytaj https://pg.edu.pl/aktualnosci
 

Nagrodzono najbardziej innowacyjnych nauczycieli akademickich

Na zdj. prof. Krzysztof Wilde, rektor PG,  dr inż. Marcin Dampc, dr hab. Joanna Mytnik, prof. PG, dyrektor Centrum Nowoczesnej Edukacji PG, na ekranie prof. Brygida Mielewska, prodziekan ds. kształcenia na WFTiMS PG

 

Na zdjęciu prof. Krzysztof Wilde, Rektor PG, dr inż. Marcin Dampc z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, dr hab. Joanna Mytnik, prof. PG, Dyrektor Centrum Nowoczesnej Edukacji PG, na ekranie prof. Brygida Mielewska, Prodziekan ds. Kształcenia WFTiMS. Fot. Krzysztof Krzempek / PG

 

Grywalizacja, modelowanie 3D, gry symulacyjne – to niektóre z innowacji dydaktycznych zaproponowanych przez wykładowców Politechniki Gdańskiej w ramach pierwszej edycji Konkursu Innowacji Dydaktycznych zorganizowanego przez Centrum Nowoczesnej Edukacji.

Uroczystość ogłoszenia laureatów odbyła się 27 stycznia w Sali Senatu PG. W ramach konkursu wpłynęło 60 wniosków z ośmiu wydziałów oraz Centrum Języków Obcych zawierających propozycje innowacji dydaktycznych. Kapituła konkursu składająca się z przedstawicieli wszystkich wydziałów i centrów, prorektora ds. kształcenia oraz metodyków z Centrum Nowoczesnej Edukacji wyłoniła 11 zwycięskich projektów. Na ich realizację rektor przeznaczył 215 tys. zł.
 
Lista laureatów i opis nagrodzonych projektów https://pg.edu.pl/aktualnosci

Politechnika Gdańska nawiązała współpracę z klubem rugby Ogniwo Sopot

Podpisanie listu intencyjnego

 

Na zdjęciu od lewej: Bartosz Marczyński, wiceprezes klubu Ogniwo Sopot, prof. Krzysztof Wilde, rektor PG oraz Jan Kozłowski, prezes klubu. Fot. Krzysztof Krzempek/PG

 
Władze Politechniki Gdańskiej podpisały list intencyjny, inaugurujący współpracę pomiędzy uczelnią a klubem Ogniwo Sopot.
 
Na mocy porozumienia w przyszłości ma m.in. powstać nowa drużyna rugby 7-osobowego o nazwie: Politechnika Gdańska Ogniwo Sopot. Ogniwo Sopot to jeden z najbardziej utytułowanych klubów rugby w Polsce.Prezesem klubu i kapitanem drużyny są absolwenci Politechniki Gdańskiej Jan Kozłowski i Piotr Zeszutek. Władze Politechniki Gdańskiej, jak i Ogniwa Sopot zadeklarowały, że dopełnią wszelkich starań, by w niedalekiej przyszłości rugby 7-osobowe znalazło się w programie Akademickich Mistrzostw Polski.
Pierwsze treningi sekcji akademickiej Politechniki Gdańskiej zaplanowane są na początek marca 2022 roku.
 
Więcej na stronie Centrum Sportu Akademickiego https://csa.pg.edu.pl/

Absolwenci

Główna nagroda Prezesa Giełdy Papierów Wartościowych dla studenta WZiE

giełda
 Fot. mat. Wydziału Zarządzania i Ekonomii
 
Piotr Sulewski z Wydziału Zarządzania i Ekonomii zajął I miejsce w konkursie na najlepszą pracę dyplomową oraz zdobył główną nagrodę Prezesa Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
 
Tematem nagrodzonej pracy dyplomowej była  "Konstrukcja portfela inwestycyjnego o minimalnym ryzyku – optymalna długość okna estymacji na przykładzie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Borsa Italiana". Praca została napisana pod kierunkiem dr inż. Marcina Potrykusa.

Celem konkursu jest zachęcenie studentów do poszerzenia wiedzy na temat rynku kapitałowego, instytucji tworzących jego infrastrukturę, a także nowoczesnych instrumentów finansowych. Do tegorocznej edycji zgłoszono 69 prac z 34 uczelni z całej Polski. Kapituła konkursu brała pod uwagę poziom merytoryczny prac, a w szczególności: oryginalność, sposób analizy zjawisk, zakres badań, oraz innowacyjność formułowanych wniosków.

Wywiad z laureatem nagrody https://zie.pg.edu.pl/aktualnosci/

Współpraca

Hybrydowy napęd dla ultradużych kontenerowców

Ship EVER ACE (Container Ship) Registered in Panama - Vessel details,  Current position and Voyage information - IMO 9893890, MMSI 352986146, Call  Sign 3E2382 | AIS Marine Traffic

Fot. Carsten Feldhusen, Marime Traffic.

Na zdjęciu kontenerowiec Ever Ace, obecnie uważany za największy na świecie. Jednostka mierzy 399,9 m długości i 61,5 m szerokości, a jej zanurzenie przy maksymalnym obciążeniu wynosi 18 m. Na swoim pokładzie statek może przetransportować 23 992 kontenerów. Rozwija  maksymalną prędkość  ok. 22 węzłów (40 km/h).

 
Ultra-duże kontenerowce z jednej strony mają indywidualnie najwyższy ślad węglowy, a z drugiej wykorzystują ekonomię skali i transportują ogromną ilość towarów na całym świecie. Naukowcy z Instytutu Oceanotechniki i Okrętownictwa pracują nad zastosowaniem hybrydowego napędu na ultradużych dwuśrubowych kontenerowcach.
 
Koordynatorem projektu jest Fundacja Bezpieczeństwa Żeglugi i Ochrony Środowiska, a w skład całego konsorcjum pracujacego nad zagadnieniem, wchodzą, oprócz naszej uczelni firmy z Niemiec i Belgii. Celem projektu jest minimalizacja zużycia paliwa, poprawa zdolności manewrowych i zwiększenie bezpieczeństwa nawigacji przez wprowadzenie trzech innowacyjnych rozwiązań do ultradużych kontenerowców: konfiguracja z dwiema śrubami, pędniki azymutalne oraz śruby przeciwbieżne. Badania zostaną przeprowadzone za pomocą zaawansowanych metod numerycznych, oraz w nowoczesnym basenie holowniczym. Próby manewrowe zostaną przeprowadzane przy użyciu dużych modeli załogowych na naturalnym jeziorze.
 
Szczegóły projektu i skład konsorcjum na stronie https://wimio.pg.edu.pl/aktualnosci/

Rodzaje barier drogowych a obrażenia kręgosłupa szyjnego podczas wypadków samochodowy

Pracownicy Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pracujacych wspólnie nad interdyscyplinarnym projektem „Modelowanie uszkodzeń odcinka szyjnego kręgosłupa ludzkiego w trakcie zderzenia pojazdu z barierą drogową”.
 
Celem projektu jest uzyskanie matematycznego opisu zachowania tkanek miękkich kręgosłupa pasażera pojazdu, ze szczególnym uwzględnieniem części szyjnej, podczas nieliniowych zdarzeń dynamicznych, jakimi są zderzenia z barierami kablowymi, stalowymi lub betonowymi. Oryginalnym aspektem projektu jest opracowanie modelu lepkosprężystego materiału anizotropowego 2D i 3D do opisu więzadeł kręgosłupa poddanego dużym obciążeniom dynamicznym. Parametry materiału dla tkanek miękkich zostaną uzyskane bezpośrednio z eksperymentów wykonanych na ludzkich kręgosłupach szyjnych pobranych ze zwłok. Modele numeryczne zostaną zweryfikowane przez symulacje numeryczne testów eksperymentalnych.
 
Wyniki uzyskane w ramach projektu mają istotne znaczenie, dotyczą bowiem społecznie ważnych aspektów zdrowia i bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
 

Współpraca Politechniki Gdańskiej ze specjalistami IT z LPP

Politechnika Gdańska i firma IT Silky Coders, spółka-córka LPP, właściciela marek Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay, oferują studentom matematyki udział w zajęciach prowadzonych przez specjalistów IT odzieżowego przedsiębiorstwa. Przedmiotem zajęć jest data science, czyli nauka o danych.

W ostatnich latach współpraca między polskimi uczelniami a przedsiębiorcami szybko się rozwija. Obustronne korzyści ze wspólnych działań są oczywiste. Jedną z czołowych uczelni trójmiejskich pod względem kooperacji z biznesem jest Politechnika Gdańska. Wśród jej partnerów znajduje się firma Silky Coders z Gdańska. To prężnie działający software house, czyli przedsiębiorstwo zajmujące się tworzeniem oprogramowania.
Współpraca pomiędzy Silky Coders - wcześniej pod szyldem LPP - a Politechniką Gdańską, trwa już dobre kilka lat.
Od początku bieżącego roku akademickiego, studenci kierunku matematyka na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG - a dokładnie studiów drugiego stopnia - mogą brać udział w zajęciach prowadzonych przez pracowników Silky Coders.
 

Wydarzenia kulturalne, spotkania, wykłady

Biuletyn Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

Pobierz Biuletyn

Koledzy z Towarzystwa Okrętowców Polskich KORAB zachęcają wszystkich absolwentów zainteresowanych kulturowym oraz technicznym dziedzictwem morskim do zapoznania się z informacjami zawartymi w comiesięcznym Biuletynie Informacyjnym przygotowywanym przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

W najnowszym numerze m.in. o nowej, liczacej 36 eksponatów, kolekcji modeli statków pozyskanej ze Stoczni Gdynia S.A. oraz o polskich powojennych urządzeniach do badań morza "Delfin II" i "Manta".

Warto wejść na stronę https://nmm.pl/bulletin/

Cykl filmów o architekturze modernistycznej z udziałem badaczek z WA PG

 Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki (NIAiU) oraz firma FIDO Film przygotowali cykl znakomitych filmów o architekturze modernistycznej w Polsce pod tytułem: „Rzeczpospolita modernistyczna”. 
 

Każdy odcinek poświęcony jest odrębnemu zagadnieniu z dziedziny architektury w okresie modernizmu.  Odcinek 5. zatytułowany Architektura przemysłu przedstawia architekturę portu w Gdyni. Jako ekspertki występują prof. Maria J. Sołtysik i dr Anna Orchowska-Smolińska z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.  

Linki do kolejnych odcinków można znaleźć na stronie NIAiU pod adresem: https://niaiu.pl/rp-modernistyczna/. Filmy dostępne są też na kanale Youtube.

Czekanie na wiosnę- spotkanie przyrodniczo turystyczne

Całoroczna Bazuna zaprasza wszystkich miłośników przyrody, wedrowania i piosenki turystycznej na wydarzenie on-line"Czekanie na Wiosnę".

Szczegóły spotkania https://www.facebook.com/events/604017670901607/

Komunikaty

Dni Otwarte na Politechnice Gdańskiej

Politechnika Gdańska zaprasza wszystkich zainteresowanych studiami inżynierskimi, magisterskimi czy doktoranckimi na Dni Otwarte 2022.

Wydarzenie, na którym swoją ofertę edukacyjną zaprezentują się wszystkie wydziały naszej uczelni, będzie miało miejsce 21 i 22 marca 2022.

Szczegóły wydarzenia już 1 marca br. na stronie internetowej Politechniki Gdańskiej oraz na https://wirtualna.pg.edu.pl

#NeverStopLearning – nowe stypendia Santander także dla absolwentów

#NeverStopLearning – plakat

Biuro Karier Politechniki Gdańskiej informuje o nowych Stypendiach Santander pod hasłem #NeverStopLearning. Są to bezpłatne kursy i szkolenia umożliwiajace rozwijanie kompetencji językowych, cyfrowych i biznesowych. Każdy z uczestników otrzyma certyfikat ukończenia kursu.

W ofercie stypendiów #NeverStopLearning znajdują się:kursy na temat  technologii takich jak BigData, sztuczna inteligencja, blockchain, rozwiązania chmurowe, podstawy programowania Python, Excel, SQL, a także interaktywne kursy z języka angielskiego z wykorzystaniem platformy e-learningowej prowadzone przez nauczycieli z British Council. W ofercie jest też kurs przygotowujący do egzaminu Europejskiego Certyfikatu Bankowca EFCB 3E wraz z całkowitym pokryciem kosztu egzaminu.

Szczegóły na stronie Biura Karier Politechniki Gdańskiej https://pg.edu.pl/biuro-karier

Światowy Dzień Inżyniera - świętujemy 4 marca

4 marca przypada Światowy Dzień Inżyniera. W imieniu Federacji Stowarzyszeń Naukowo – Technicznych NOT oraz Politechniki Warszawskiej, mamy przyjemność zaprosić na konferencję on-line, organizowaną w ramach obchodów Światowego Dnia Inżyniera dla Zrównoważonego Rozwoju, w dniu 4 marca 2022 r., o godz. 10.30.

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Zbudujmy lepszą inżynierię przyszłości”. W trakcie konferencji głos zabiorą nie tylko wybitni przedstawiciele środowiska  inżynierów, ale również naukowcy, pracownicy administracji oraz studenci.

Przebieg pandemii zmusza organizatorów do przygotowania wydarzenia w formule on-line.

Szczegółowe informacje  na stronie https://not.org.pl/aktualnosci

Kalendarium

2 marca–3 marca
https://best.gdansk.pl/itpWP/

XIII Inżynierskie Targi Pracy

Wydarzenie umożliwia studentom i absolwentom rozmowę z potencjalnymi pracodawcami.
5 marca 10.00–18.00
https://www.facebook.com/events/604017670901607/

Czekanie na Wiosnę

W programie - prezentacje filmów przyrodniczo-turystycznych, rozstrzygnięcie konkursu na piosenkę o ptasich wędrówkach, koncert.