Numer 3/2022

Aktualności SAPG

Solidarni z Ukrainą - dołącz do grona wolontariuszy

Być człowiekiem, to w istocie być odpowiedzialnym. To znać wstyd w obliczu nędzy, chociaż ona nie wydaje się od nas zależna. To być dumnym ze zwycięstwa, które odnieśli nasi towarzysze. To kładąc swą cegłę czuć, że się bierze udział w budowie świata. Antoine de Saint-Exupéry, "Ziemia, planeta ludzi".

Nasze Stowarzyszenie otrzymało list od władz Politechniki Gdańskiej, który w całości zamieszczamy poniżej.

Szanowni Państwo,

nasza uczelnia realizuje szereg działań ukierunkowanych na szeroko pojętą pomoc uchodźcom z Ukrainy. Oprócz zbiórki darów prowadzonej na terenie kampusu PG, która okazała się jedną z największych akcji tego rodzaju w całym mieście, wspieramy też wieloaspektowo studentów i pracowników PG narodowości ukraińskiej, a także przekazaliśmy jeden z uczelnianych akademików na potrzeby uchodźców z Ukrainy, którzy przybyli do Gdańska.Więcej o naszych inicjatywach można przeczytać na specjalnie uruchomionej witrynie PG – Solidarni z Ukrainą.

Obecnie poszukujemy wolontariuszy, którzy mogliby pomóc w codziennym funkcjonowaniu ok. 150 uchodźców przebywających w Domu Studenckim PG nr 11 w Gdańsku Brzeźnie (ul. Chodkiewicza 15). Zgłaszać mogą się zarówno studenci, jak również pracownicy uczelni. Wolontariusze będą mogli pomóc m.in. poprzez:

  • udzielanie informacji uchodźcom,
  • pomoc w tłumaczeniu informacji na język ukraiński,
  • pomoc w wypełnianiu dokumentów, skanowaniu, kopiowaniu,
  • wykonywanie drobnych prac administracyjnych,
  • obsługę i wydawanie darów z magazynów.

Aby dołączyć do grona wolontariuszy niosących pomoc uchodźcom z Ukrainy, wystarczy zarejestrować się w systemie wolontaryjnym PG pod adresem pg.edu.pl/solidarni-z-ukraina/wolontariat-ds11.

Zachęcamy do zapisywania się. Razem możemy więcej!

Święto piosenki turystycznej - 50 lat Bazuny

 
 BAZUNA 1977. Grzegorz Bukała, Michał Mołdawa i Michał Jaczewski- fot arch klubu Fify.
 
Przez cztery dni, od 7 do 10 lipca 2022 w kampusie Politechniki Gdańskiej królować będzie piosenka turystyczna. Bazuna - Ogólnopolski Turystyczny Przegląd  Piosenki Studenckiej świętować będzie swoje 50-lecie. Koncerty 50 Bazuny odbywać się będą na estradzie przed Gmachem Głównym, oraz w znanym wszystkim klubie Kwadratowa. 
 
Głównym organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej, gospodarzem Politechnika Gdańska, a pomagają nam zaprzyjaźnione organizacje m.in. SKTPG Fify, Stowarzyszenie Bazuna, Stowarzyszenie Czerwonej Róży czy Komenda Chorągwi Gdańskiej ZHP. Możemy też liczyć na Samorząd Studentów PG oraz zaprzyjaźnione od lat z Bazuną Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.
 
Do wspólnego śpiewania i zabawy zapraszamy wszystkich absolwentów i ich przyjaciół, nie tylko tych którym bliskie są rajdowe szlaki i wędrowanie. Oprócz koncertów, zaproponujemy Wam prezentacje, wystawy i filmy o tym, jak przez ostatnie pół wieku tworzyła się i rozwijała kultura studencka naszej Alma Mater. 50 Bazuna będzie też niewątpliwie okazją do wspomnień i spotkań ze znajomymi ze studiów.
 
O dalszych wydarzeniach towarzyszących tej imprezie będziemy Was informować w Biuletynie Absolwenta i na naszym FB, a szczegóły są na stronie www.bazuna.org

Komisja Kultury-Turystyki-Historii zaprasza na spotkania w gronie absolwentów i sympatyków

 Może być zdjęciem przedstawiającym 8 osób, ludzie stoją i niebo

Ul. Pachołków.  W tym miejscu do końca XVI wieku mieszkał kat miejski.  Oprócz wykonywania wyroków, udzielał on pomocy medycznej najbiedniejszym Gdańszczanom.

Niezawodna Komisja KTH zorganizowała kolejny spacer  po Gdańsku. Tym razem, wraz z panią Ewą Jaroszyńską, licencjonowanym przewodnikiem,  poznawaliśmy tajniki dawnej medycyny idąc śladami medyków, chirurgów i cyrulików w dawnym Gdańsku.

Dowiedzieliśmy się o wielu pionierskich badaniach i operacjach przeprowadzonych przez medyków w dawnym Gdańsku, zwiedziliśmy miejsca, gdzie mieściły się szpitale a także pogłębiliśmy swoją wiedzę o niegdysiejsze metody radzenia sobie ze schorzeniami.

Pogoda nas nie rozpieszczała, wiatr czasami silnie zawiewał. Wiedza i pasja pani Ewy oraz jej wspaniały kontakt z całą grupą zwiedzających sprawiły, że nikt nie narzekał i wszyscy byliśmy zdziwieni, że tak szybko minął nam czas.

Będziemy kontynuować nasze spotkania. Następna, majowa wędrówka przybliży nam tajemnice kampusu Politechniki Gdańskiej. Szczegóły niedługo na FB. Bądźcie z nam!

Przypominamy, że we wtorki od 15:30 do 20:30 gramy w brydża w sali 300 Gmachu Głównego PG.

Z życia Politechniki Gdańskiej

Uroczystość powołania wspólnoty „Uczelnie Fahrenheita”

 Fot. Paweł Sudara/GUMed Uczestnicy uroczystości przed Dworem Artusa. Fot. P. Sudara/GUMed
 
Członkowie założyciele Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita podpisali umowę o utworzeniu wspólnoty „Uczelnie Fahrenheita” i współpracy w tworzeniu federacji „Uniwersytet Fahrenheita”.
 
Misją "Uczelni Farenheita" jest współpraca na rzecz rozwoju potencjału naukowego i umocnienia pozycji Gdańska jako silnego, międzynarodowego ośrodka akademickiego w obszarze badań naukowych i nowoczesnej edukacji. Uroczystość odbyła się 17 marca br. w Dworze Artusa w Gdańsku. W wydarzeniu udział wzięli rektorzy: prof. Marcin Gruchała (GUMed), prof. Krzysztof Wilde (PG) i prof. Piotr Stepnowski (UG). Obecna była również dyrektor Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita, prof. Adriana Zaleska-Medynska jak również przedstawiciele władz samorządowych, które od początku życzliwie wspierały wspólne działania trzech największych uczelni Pomorza.
 
Relacja z uroczystości podpisania umowy na stronie https://pg.edu.pl/aktualnosci/2022-03/

Nowa sala sportowa PG w gmachu przy ul. Sobieskiego

 Fot. Bartosz Bańka/PG  Fot. Bartosz Bańka/PG  
 
W środę 9 marca została otwarta sala sportowa mieszcząca się w zakupionym przez PG pod koniec ub. roku gmachu po dawnym Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Sobieskiego 18.
 
Sala sportowa przeszła generalny remont. Zmodernizowano wyposażenie hali, odnowiono ściany, parkiet oraz zaplecze administracyjno-biurowe. Po oficjalnej części rozegrano pokazowy mecz tenisa stołowego.
 
Obecnie w sali sportowej odbywają się zajęcia dydaktyczne dla studentów Politechniki Gdańskiej oraz treningi sekcji tenisa stołowego. Przygotowywana jest także oferta skierowana do pracowników Politechniki Gdańskiej. W wyznaczone dni będą mieli oni możliwość gry w tenisa stołowego, siatkówkę oraz koszykówkę. W przyszłości hala przy ulicy Sobieskiego ma stać się również Centrum Integracyjnym dla sportu osób z niepełnosprawnościami oraz zapleczem do rehabilitacji i odnowy biologicznej.
 
Więcej informacji na stronach https://csa.pg.edu.pl/ oraz   https://pg.edu.pl/aktualnosci

Dni Otwarte Politechniki Gdańskiej 2022 przyciągnęły tłumy uczniów

Kajmpus
Fot. Dawid Linkowski/PG 
Tegoroczne Dni Otwarte Politechniki Gdańskiej, dedykowane uczniom szkół średnich, którzy myślą o studiach technicznych cieszyły się dużym zainteresowaniem – zarówno stacjonarnie, jak i online.
 
Po raz pierwszy wydarzenie odbyło się w formule hybrydowej: 21 marca uczniowie pomorskich szkół mogli zwiedzić kampus uczelni, porozmawiać z wykładowcami i studentami i poczuć prawdziwy klimat studiowania na PG. Dużym powodzeniem cieszyła się gra terenowa, która została przygotowana przez Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej. Wzięło w niej udział 250 osób, z czego w pełni  ukończyło ją 120. Gra zawierała 11 stacji rozproszonych po kluczowych miejscach kampusu, gdzie czekały na uczestników wyjątkowe zadania i była obsługiwana przez specjalną aplikację zaprojektowaną przez SSPG.
 
Następnego dnia, 22 marca wirtualną Politechnikę odwiedzali uczniowie i nauczyciele nie tylko z Gdańska, ale i z całej Polski, a nawet świata. Odwiedzający kampus mogli uczestniczyć w ciekawych wykładach prowadzonych przez naukowców ze wszystkich wydziałów. Wykłady były dostępne również online i tłumaczone na język angielski dla odbiorców obcojęzycznych. 
 

Absolwenci

Nagroda Polskiego Towarzystwa Zarządzania Produkcją dla absolwentki WZiE

Polskie Towarzystwo Zarządzania Produkcją zorganizowało w ubiegłym roku akademickim, ogólnopolski konkurs na najlepszą pracę dyplomową. Główną nagrodę w Oddziale Gdańskim otrzymała Janina Zielke, absolwentka studiów I stopnia na Kierunku Zarządzanie Inżynierskie o profilu inżynieria systemów produkcji na Wydziale Zarządzania i Ekonomii.
 
Nagrodzona praca "Koncepcja uruchomienia procesu produkcyjnego produktu regionalnego" omawia przeprowadzone przez laureatkę konkursu badania, w ramach któych powstała koncepcja zestawu kociewskich ziołomiodów.
 
Organizatorzy konkursu chcą  zachęcić studentów do podejmowania ambitnych i twórczych tematów w swoich pracach. Ponadto konkurs miał na celu wypromowanie wiedzy dotyczącej praktyki przemysłowej, realizacji procesów oraz nowych rozwiązań technicznych.
 
Wywiad z laureatką konkursu oraz  szczegółowe informacje nagrodzonej o nagroszonej pracy dyplomowej można przeczytać na https://zie.pg.edu.pl/aktualnosci/2022-03/

Współpraca

Nowa specjalizacja na WIMiO we współpracy z Polską Grupą Energetyczną

Projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych – nowa specjalność  na WIMiO | Politechnika Gdańska
 Fot. mat. WIMiO 
 
Projektowanie i Budowa Morskich Systemów Energetycznych to nowa specjalność na kierunku oceanotechnika na Politechnice Gdańskiej. Partnerem głównym specjalności została Polska Grupa Energetyczna PGE.
 
Projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych to pierwsza specjalność na polskichuczelniach, która przygotowuje absolwentów do prac projektowych w zakresie morskiej energetyki wiatrowej, wpisując się tym samym w aktualne trendy energetyczne. Dzięki umowie partnerskiej pomiędzy WIMiO i PGE studenci wezmą udział w praktykach organizowanych przez PGE , a w przyszłości znajdą tam  pracę i będą uczestniczyć w budowie polskiego rynku offshore. PGE realizuje obecnie projekt budowy Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, największej morskiej elektrowni wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego.  
 

Zespół naukowców z WCh korzysta z programu mentoringowego firmy AstraZeneca

Szara grafika z napisem Exchange
Zespół badawczy pod kierownictwem dr hab. inż. Sabastiana Demkowicza z Katedry Chemii Organicznej Wydziału Chemicznego PG spotkał się z przedstawicielami firmy biofarmaceutycznej AstraZeneca z Wielkiej Brytanii oraz AstraZeneca Pharma Poland.
 
Celem spotkania mentorskiego było zestawienie stanu obecnych badań w projekcie z Politechniki Gdańskiej ze standardami globalnych firm farmaceutycznych. Przedmiotem dyskusji był projekt badawczy, w ramach którego zespół naukowy z Politechniki Gdańskiej opracował nowe, małocząsteczkowe związki chemiczne, które mogą mieć zastosowanie w zastosowań w terapiach onkologicznych.
 
Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Centrum Transferu Wiedzy i Technologii PG i było częścią programu mentoringowego pod nazwą „AZ Exchange”, w ramach którego naukowcy z AstraZeneca dzielą się z przedstawicielami nauki swoim doświadczeniem oraz wyrażają opinię o omawianym projekcie. Wymiernym efektem spotkania są konkretne wytyczne które należy spełnić, aby rezultaty projektu były pozytywnie ocenione przez czołowe firmy farmaceutyczne.
 
Więcej informacji na stronie https://ctwt.pg.edu.pl/

Sport

Student Wydziału Zarządzania i Ekonomii Mistrzem Polski Juniorów w Judo

 judoDekoracja zwyciężców turnieju. Michał Jędrzejewski na najwyższym podium. Materiały CSA PG.
 
W dniach 11-13 marca br. w Rybniku odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów w Judo. Zwycięstwo oraz złote medale wywalczył wyjątkowo utalentowany judoka Michał Jędrzejewski, student I roku Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG.
 
Po wielu zaciętych walkach Michał Jędrzejewski zdobył dwa złote medale, a w wadze 100 kg  -  tytuł Indywidualnego i Drużynowego Mistrza Polski. Michał Jędrzejewski trenuje w gdańskim klubie SGKS Wybrzeże.
 
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !
 

Komunikaty

It for SHE - program mentoringowy dla kobiet

Na zdjęciu znajduje się informacja o programie.
Fundacja Edukacyjna Perspektywy jest organizatorem programu „IT for SHE 2022” w którym uczestniczyć mogą studentki, absolwentki i doktorantki kierunków ścisłych, technicznych i informatycznych.
 
Celem IT for SHE jest zwiększenie udziału kobiet w branży technologicznej, poprzez pomoc utalentowanym absolwentkom i studentkom kierunków związanych z nowymi technologiami w wejściu na rynek pracy. Lista mentorek i mentorów z wiodących, globalnych firm technologicznych oraz szczegóły programu na stronie:  http://www.itforshe.pl/pl/#program-mentoringowy