Numer 5/2022

Aktualności SAPG

Honorowa Rada Przewodniczacych SAPG

 
rada
Na zdjęciu od strony lewej stoją byli Przewodniczacy SAPG:  Jan Zarębski, dr Jacek Jettmar, prof. Edmund Wittbrodt,  Krzysztof Dolny, Ryszard Trykosko. Fot. Tadeusz Szczęsny, SAPG
 
Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów PG na posiedzeniu w dniu 5 maja br. powołał  Honorową Radę Przewodniczących SAPG. Jest to wyraz naszego uznania za pracę oraz za odpowiedzialne kierowanie Stowarzyszeniem Absolwentów PG w latach ubiegłych.
 
Powstaniu Rady przyświecała także idea budowania i umacniania tożsamości wielopokoleniowej społeczności akademickiej PG oraz wsparcia dla bieżących prac SAPG. Rada będzie dzielić się ze Stowarzyszeniem bogatym doświadczeniem wynikającym z aktywnego udziału jej członków w działalności na rzecz wspólnoty akademickiej, jak i regionu pomorskiego.

SAPG - plany na czas najbliższy

 

Piknik z okazji 70-lecia Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki

28 maja 2022 roku odbędzie się tradycyjny piknik wydziałowy, tym razem w zajeździe „Kozi Gród” koło Przywidza https://www.kozigrod.pl. O godzinie 17 sprzed bramy głównej PG przy ul. Narutowicza wyruszą autobusy, które dowiozą wszystkich chętnych na miejsce. Piknik potrwa od godz. 18:00 do godz. 23:00. Po pikniku będzie możliwość powrotu do Gdańska autobusami.

Spacer Absolwencki

Absolwentki, Absolwenci, sympatycy SAPG i miłośnicy spacerów ! W najbliższą niedzielę, 29 maja o godzinie 11:00, spotykamy się w Gdyni przed pomnikiem Ofiar Grudnia 1970, na placu między Aleją Solidarności i Janka Wiśniewskiego.

Wraz przewodnikiem, panem Arkadiuszem Zygmuntem wyruszymy  by wspólnie zwiedzać Gdynię - Miasto z Morza. Ci, którzy byli na spacerach organizowanych przez Komisję K-T-H wiedzą, że nie panuje tam nuda. Niezdecydowanych zachęcamy - dołaczcie do nas! Wystarczy wygodny strój spacerowy i 10,-zł na przewodnika.

65 rocznica powstania Parlamentu Studenckiego na Politechnice Gdańskiej

25 listopada 1957 w Auli Politechniki Gdańskiej odbyła się pierwsza sesja uczelnianego parlamentu ZSP. "Gaudemus igitur" rozpoczęło trwającą do dziś demokrację akademicką.  Chcąc upamiętnić tę ważną datę, SAPG wraz z Samorządem Studentów Politechniki Gdańskiej oraz pod patronatem naszej Alma Mater organizuje uroczyste obchody 65.lecia powstania Parlamentu Studenckiego. Już teraz zapraszamy wszystkich do Auli GG w dniu 19 listopada 2022.

Nasze bieżące inicjatywy

Dzięki  życzliwości i wsparciu absolwentek i absolwentów naszej Uczelni oraz ich zainteresowaniu działalnością SAPG, udaje nam się realizować podjęte zamierzenia. Dziękujemy!

Tym, którzy chcieliby jeszcze dołożyć swoją cegiełkę do naszych projektów polecamy zbiórki:

Jubileuszowa, 50. Bazuna https://www.bazuna.org.pl/

Film o prof. Mariannie Stankiewicz http://mariannasankiewicz.pl/ 

SAPG uczestniczy w Międzynarodowym Dniu Matki Ziemi

Kajakarze na Motławie
Na zdjęciu kajakarze na Motławie – uczestnicy akcji Sprzątanie Świata 2021. /Fot. z archiwum prywatnego A. Korkosz
 
W sobotę 23 kwietnia 2022 roku, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Matki Ziemi Politechnika Gdańska i SKK Morzkulc we współpracy z kajakową przystanią Around Gdańsk i Fundacją Galar Gdański zorganizowała sprzątanie Motławy z kajaków.
 
Miło nam poinformować, że koordynatorem akcji na Politechnice Gdańskiej jest pan Łukasz Katlewicz aktywny członek naszego Stowarzyszenia. Pan Katlewicz pełni również odpowiedzialną funkcję  Pełnomocnika rektora ds. odpadów i odczynników chemicznych.
 
Nie było wymagane doświadczenie w pływaniu kajakiem. Na wszystkich uczestników czekały stabilne kajaki, a bezpieczeństwo wyprawy zapewniali  doświadczeni kajakarze wraz z instruktorem. Sprzątając Motławę, można było  ze szlaku wodnego obejrzeć atrakcje Gdańska. Impreza trwała dwie godziny. Po zakończeniu, wszyscy uczestnicy spotkali się na gorącej herbacie i posiłku, który wszystkim wyjątkowo smakował.

Z życia Politechniki Gdańskiej

Blisko pięć tysięcy miejsc czeka na kandydatów na studia na PG

 Kobieta na różowym rowerze przed Gmachem Głównym
35 kierunków na 8 wydziałach i prawie 5 tysięcy miejsc przygotowano dla kandydatów na studia na Politechnice Gdańskiej. Trwa elektroniczna rekrutacja na studia I stopnia na rok akademicki 2022/2023. Cieszymy się, że uczelnia, której jesteśmy absolwentami i której zawdzięczamy wykształcenie jest najpopularniejszą wśród kandydatów na studia według rankingu MEiN.
 
Nowością w tegorocznej ofercie studiów jest kierunek technologie wodorowe i elektromobilność. Politechnika Gdańska jest pierwszą uczelnią w Polsce, która będzie łączyła na jednym kierunku zagadnienia związane z technologią wodorową oraz elektromobilnością. W ofercie studiów stacjonarnych I stopnia jest łącznie 35 kierunków, w tym:6 kierunków prowadzonych w języku angielskim, 4 kierunki międzywydziałowe oraz 2 kierunki międzyuczelniane.
 

Politechnika Gdańska członkiem konsorcjum Uniwersytetu Europejskiego ENHANCE

Członkowie konferencji
Uczestnicy konferencji Uniwersytetu Europejskiego ENHANCE. Fot. mat. Politechniki Warszawskiej
 
W dniach 12-13 maja 2022 r. Politechnika Warszawska była gospodarzem konferencji Uniwersytetu Europejskiego ENHANCE – konsorcjum skupiającego siedem czołowych uczelni technicznych Europy. Konsorcjum wkrótce ma się powiększyć, a w jego gronie znajdzie się Politechnika Gdańska.
 
Uniwersytet Europejski ENHANCE składa się z siedmiu czołowych, europejskich uczelni technicznych: Politechniki w Berlinie, RWTH w Aachen, Uniwersytetu Technicznego Chalmersa w Göteborgu, Norweskiego Uniwersytetu Naukowo-Technicznego w Trondheim, Politechniki w Mediolanie, Politechniki w Walencji i Politechniki Warszawskiej. Na uczelniach konsorcjum kształci się łącznie 245 tys. studentów i zatrudniają one ponad 41,3 tys. pracowników. W ciągu ostatnich pięciu lat w różnych programach wymiany między uczelniami ENHANCE wzięło udział 4,4 tys. pracowników i studentów tych uczelni. Partnerzy uzyskali łącznie ponad 4 tys. patentów.
 
Do grona Uniwersytetu Europejskiego ENHANCE, który m.in. w przyszłości może zapewnić swoim absolwentom dyplom każdej z uczelni wchodzącej w skład konsorcjum, mają dołączyć trzy kolejne uczelnie: Politechnika w Zurychu (ETH Zurich) – uważana za jedną z najlepszych na świecie uczelni technicznych, Uniwersytet Techniczny Delft (TU Delft) – największa i najstarsza uczelnia techniczna w Holandii, a także Politechnika Gdańska.
 
Wiecej informacji odziałaniach podjmowanych przez Uniwersytet europejski ENHANCE na stronie https://enhanceuniversity.eu/pol/

Piknik Nauki Fahrenheita

plakat wydarzenia tło niebieskie

29 maja 2022 roku Uczelnie Fahrenheita wraz z Hevelianum zapraszają na Piknik Nauki Fahrenheita. Wydarzenie odbędzie się  na otwartych terenach Hevelianum w Gdańsku przy ul. Gradowej 6. 

Na uczestników czekają liczne atrakcje. Nie zabraknie widowiskowych pokazów naukowych czy popularnonaukowych wykładów. Będą też gry sportowe, widowiska muzyczne, a na zakończenie wyjątkowy spektakl teatralny inspirowany życiem Daniela Farenheita.

Powołując Związek Uczelni Farenheita, trzy największe uczelnie w Gdańsku (Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański) obrały na swojego patrona Daniela Gabriela Farenheita, jednego z najwybitniejszych gdańskich inżynierów  i naukowców, a także wykładowcy na europejskich uniwersytetach. https://faru.edu.pl/pl/patron-pl

Absolwenci

Prof. Waldemar Kamrat uhonorowany prestiżowym medalem SEP

prof. Waldemar Kamrat
Stowarzyszenie Elektryków Polskich Decyzją Zarządu Głównego SEP w dniu 25.04. 2022 r. przyznało Prof. dr. hab. inż. Waldemarowi  Kamratowi prestiżowy medal im. Michała Doliwo –Dobrowolskiego  w uznaniu wybitnych zasług w rozwoju energetyki polskiej i światowej oraz w podziękowaniu za owocną współpracę ze Stowarzyszeniem Elektryków Polskich.
 
Medal im. Michała Doliwo–Dobrowolskiego jest przyznawany osobom, organizacjom i instytucjom krajowym i zagranicznym, legitymującym się wybitnymi osiągnięciami w nauce, technice i dydaktyce.
 
Patron medalu, Michał Doliwo-Dobrowolski to wybitny elektrotechniki i elektryk pochodzenia polskiego, działąjacy na przełomie XIX/XX wieku, pionier systemu trójfazowego prądu przemiennego, umożliwiającego przesyłanie energii elektrycznej o wysokim napięciu na dużą odległość przy wysokiej sprawności energetycznej.
 
Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej serdecznie gratuluje otrzymanego wyróżnienia !

Symultana szachowa z okazji 40. rocznicy powstania WFTiMS

 szachy
 
Z okazji zbliżającej się 40. rocznicy Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej serdecznie zapraszamy na symultanę szachową z arcymistrzem Aleksandrem Miśtą, absolwentem oraz doktorantem Wydziału, brązowym medalistą indywidualnych mistrzostw Polski, zdobywcą tytułu drużynowego mistrza świata w rozwiązywaniu zadań szachowych.
 
Tytuł arcymistrza przyznawany jest  przez Międzynarodową Federację Szachową za wyniki sportowe. Wyróżniony szachista ma prawo dożywotnio posługiwać się tym tytułem.
 
Symultana odbędzie się dnia 09.06.2022 r. (czwartek) o godz. 12:00 w holu Gmachu Głównego. 
 
W symultanie mogą wziąć udział wszycy miłośnicy królewskiej gry, nie tylko absolwenci Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej. Szczegóły wydarzenia i zapisy na symultanę na stronie https://ftims.pg.edu.pl/

Spotkanie poetyckie pt. „Dwa pokolenia” .

spotkanie poetyckie

Spotkanie poetyckie pt. „Dwa pokolenia” to kolejne wydarzenie w ramach obchodów 70-lecia Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. W trakcie wieczoru poetyckiego, który miał miejce w Sali Senatu 24 kwietnia 2022 roku, swoje wiersze prezentowali poeci, absolwenci Wydział,  panowie Zbigniew Trzebiatowski i Sławomir Jerzy Ambroziak. 

Zaproszeni poeci zaprezentowali wybrane przez siebie utwory oraz podzielili się z publicznością swoimi prywatnymi historiami i anegdotami związanymi z okresem ich studiów. Zbigniew Trzebiatowski studia ukończył w 1970 roku a Sławomir Jerzy Ambroziak w 2007.

Historia każdego wydziału to także, a może przede wszystkim, historia jej absolwentów, ludzi którzy ten wydział tworzą z pokolenia na pokolenie.

Wśród obecnych gości nie zabrakło prof. dra hab. inż. Jacka Stefańskiego, Dziekana Wydziału, członków Gdańskiego Klubu Poetów oraz członków Studenckiego Klubu Dyskusyjnego „Daimonion” https://www.facebook.com/skd.daimonion

Współpraca

Prace nad nowoczesna technologią w radioterapii medycznej

Od lewej: mgr inż. Marta Marszewska, dr inż. Marek Maryański, prof. PG, mgr inż. Jakub Czubek. Fot. Bartosz Bańka / Politechnika Gdańska
Od lewej: mgr inż. Marta Marszewska, dr inż. Marek Maryański, prof. PG, mgr inż. Jakub Czubek. Fot. Bartosz Bańka / Politechnika Gdańska
 
Prof. Marek Maryański, absolwent Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG wrócił na macierzysty Wydział po ponad 30 latach spędzonych na pracy badawczo-rozwojowej w USA. 
 
Prof Maryański jest twórcą jednej z najbardziej innowacyjnych metod obrazowania rozkładów 3D dawek promieniowania jonizującego w fantomach żelowych, która może mieć zastosowanie m.in. w radioterapii chorób nowotworowych. Obecnie, wraz z zespołem naukowców i studentów Politechniki Gdańskiej, pracuje nad metodologią oraz technologią poprawiającą efektywność radioterapii hadronowej. Celem badań jest wypracowanie nowych rozwiązań dla klinik onkologicznych na całym świecie.
 
Badania prowadzone są przy współpracy z University of Pennsylvania, William Beaumont Hospital w Michigan, Universite Catholique de Louvain. Ze strony polskiej w projekt zaangażowane jest Centrum Onkologii w Bydgoszczy, UCK Gdańsk oraz Instytut Fizyki Jądrowej w Bronowicach koło Krakowa.
 
Asystentami prof. Maryańskiego w projekcie są doktoranci mgr inż. Marta Marszewska (fizyka medyczna) oraz mgr inż. Jakub Czubek (nanotechnologia). W analizie milionów danych pomiarowych zespół badawczy wspierają matematycy z wydziału.
 
Szczegółowe informacje o postępie prac nad tą innowacyjną metodą na stronie https://ftims.pg.edu.pl/

Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska nawiązał stałą współpracę z firmą NDI

Od lewej: Prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, Małgorzata Winiarek-Gajewska, prezes zarządu NDI, prof. PG Joanna Żukowska, dziekan WILIŚ PG i Ryszard Trykosko, wiceprezes NDI.
Od lewej: Prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, Małgorzata Winiarek-Gajewska, prezes zarządu NDI, prof. PG Joanna Żukowska, dziekan WILIŚ PG i Ryszard Trykosko, wiceprezes NDI. Fot. Krzysztof Krzempek / Politechnika Gdańska
 
Władze Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej oraz jedna z największych firm budowlanych w Polsce – NDI, podpisały bezterminowe porozumienie o wzajemnej współpracy. Współpraca obejmuje przede wszystkim działania na rzecz studentów i ma dotyczyć kształcenia oraz możliwości zdobywania wiedzy praktycznej.
 
Staże, wykłady otwarte i seminaria prowadzone przez praktyków, a także dofinansowanie uzdolnionych studentów w ramach autorskiego programu stypendialnego „Wsparcie na starcie” – to tylko niektóre z pomysłów uatrakcyjnienia oferty dydaktycznej i praktycznej WILiŚ, w czym mają pomóc specjaliści z NDI S.A.Z kolei naukowcy z Politechniki Gdańskiej deklarują wsparcie w postaci konsultacji specjalistycznych, prowadzenia szkoleń personelu technicznego i inżynierskiego oraz dzielenia się doświadczeniem badawczym z praktykami.
 
Celem planowanych działań jest możliwie szybkie i skuteczne wdrażanie osiągnięć naukowych w rozwój możliwości przemysłu budowlanego poprzez rozwiązywanie problemów z zakresu inżynierii lądowej, transportu, inżynierii środowiska, energetyki, inżynierii morskiej i brzegowej.

Wydarzenia kulturalne, spotkania, wykłady

Na kampusie PG powstał mural z okazji 70-lecia WETI

Mural na WETI
Fot. Krzysztof Krzempek/PG 
 
Szare ściany budynków sąsiadujących w Wydziałem Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki rozświetlił barwny mural, który powstał z okazji 70-lecia Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Mural jest efektem pracy zespołowej ponad 30 osób.
 
Projekt został zrealizowany przez studentów Wydziału Architektury IV sem. studiów inżynierskich, w ramach zajęć fakultatywnych prowadzonych w Katedrze Sztuk Wizualnych przez prof. Jana Buczkowskiego i dr Edytę Urwanowicz. Zajęcia miały charakter konkursu. Do realizacji wybrano pracę, zaprojektowaną przez Huberta Barnika i Marikę Domurad, obrazującą zjawisko ciągłego przeplatania się technologii z życiem codziennym. Mural wykonano w barwach, które swoim układem tworzą rodzaj wnętrza z elementami, symbolizującymi współczesną technologię wszechobecną w miejscu zamieszkania człowieka.
 
Więcej informacji i fotogaleria  https://pg.edu.pl/aktualnosci

Ciekawe eksponaty i wystawy w Muzeum Zalewu Wiślanego

Żakówka z drewna dębowego, wykonana w 1950 r. przez szkutnika z Łaszki k. Sztutowa - Henryka Schmidta. Obok kompletny warsztat szkutniczy rodziny Schmidtów.
Żakówka z drewna dębowego, wykonana w 1950 r. przez szkutnika z Łaszki k. Sztutowa - Henryka Schmidta. Obok kompletny warsztat szkutniczy rodziny Schmidtów. Fot. materiały Muzeum Zalewu Wiślanego.
 
W zbliżający się wakacyjny czas warto odwiedzić Muzeum Zalewu Wiślanego (oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku) w Kątach Rybackich. Położone tuż obok portu rybackiego muzeum gromadzi zabytki związane z historią rybołówstwa i szkutnictwa na Zalewie Wiślanym.
 
Wystawa, mieszcząca się w dawnych warsztatach szkutniczych, prezentuje tradycyjne łodzie rybackie, w tym 10-metrowy barkas napędzany żaglem, narzędzia połowowe z końca XIX i początku XX w., a także zabytkowy warsztat szkutniczy.
 
Do końca października 2022 w Muzeum prezentowana jest także wystawa czasowa „Żeglarstwo lodowe. Bojery DN na Zalewie Wiślanym”. Ślizgi lodowe, inaczej zwane bojerami, to jednostki napędzane wiatrem, poruszające się po lodzie. Przemieszczając się w sposób niemal zupełnie pozbawiony tarcia, z żeglarzami zawieszonymi kilkanaście centymetrów nad lodem, z łatwością przekraczają prędkość 100 km/h.
 
Więcej informacji w Biuletynie NMM https://nmm.pl/bulletin/

Komunikaty

Studia podyplomowe na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej

Wydział Fizyki Techniczej i Matematyki Stosowanej wznawia studia podyplomowe.

Rozpoczęła się rekrutacja na kierunkach Fizyka dla nauczycieli  oraz Matematyka dla nauczycieli. W czerwcu startuje nabór na kierunki Programowanie i bazy danych oraz Data science - Inżynieria danych. W ubiegłych latach studia te cieszyły sie dużym zainteresowaniem wśród osób chcących podwyższyć swoje kwalifikacje zawodowe.

Ze szczegółowym programem oraz dodatkowymi informacjami można zapoznać się pod linkiem:https://ftims.pg.edu.pl/studenci/studia-podyplomowe

Studia niestacjonarne on-line75 w ofercie WZiE

aplikuj
Studenci studiów niestacjonarnych Analityki gospodarczej I i II stopnia oraz Zarządzania inżynierskiego I stopnia  będą mogli wybrać czy uczestniczą w zajęciach na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej czy też wolą realizować je zdalnie.
 
Studia on-line75 oznaczają, że zajęcia prowadzione są w większości w trybie zdalnym. Ze względu na wymogi formalne pierwszy i ostatni zjazd, egzaminy oraz zaliczenia końcowe odbędą się na terenie naszej Uczelni. To znaczy, że zaledwie podczas 3 weekendów w semestrze trzeba przyjechać do Gdańska, pozostałe zjazdy odbywają się zdalnie. 
 
Ważne: studia on-line nie oznaczają zdobycia mniejszej ilości wiedzy i umiejętności. Absolwent studiów w tym trybie otrzymuje taki sam dyplom wydany przez renomowaną Politechnikę Gdańską jak studenci, którzy wybrali tradycyjną formę nauki.
 
Więcej informacji o naborze i kierunkach studiów na stronie https://zie.pg.edu.pl/studia