Numer 6/2022

Aktualności SAPG

Spotkajmy się na 50.Bazunie !

 
W Nowy Rok na Kaszubach dźwięki bazuny odganiają "złe moce". Fot. Wojciech Drewka | Express Kaszubski
 
Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej BAZUNA  jest obecny w społeczności akademickiej od 50 lat. Wiele się w tym czasie zmieniło.
 
Pierwsza edycja przeglądu pod nazwą Jesienny Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej “BAZUNA’71″ odbyła się w dniach 5-7.11.1971 r. w sali teatralnej Klubu Studentów Wybrzeża ŻAK w Gdańsku.Historia pierwszej Bazuny zapisana jest na stronie  https://www.bazuna.org.pl/bazuna-1971
 
Skąd nazwa Przeglądu? Bazuna to kaszubski, ludowy instrument muzyczny z grupy aerofonów. Donośny głos instrumentu sprawia, że używany był w nie tylko w obrzędach weselnych, noworocznych czy magicznych, ale także jako instrument sygnalizacyjny.  Instrument wykonany jest z grubych konarów lub wąskich pni brzozy, klonu, olchy lub wierzby i ma długość od 1 m do 2,5 m. Europejskim krewnym bazuny jest róg alpejski, a w Australii didigeridoo.
 
Hejnał na bazunie zabrzmi na scenie przed Gmachem Głownym, otwierajac koncert w sobotę 9 lipca 2022 r. o godzinie 19:00.  Zapraszamy nie tylko miłośników Bazuny i naszych pięknych Kaszub, przyjdźcie ze znajomymi, rodzinami, dziećmi. Gwarantujemy dobrą zabawę przy muzyce.
 
Program wydarzeń oraz szczegółowe informacje na stronie https://www.bazuna.org.pl/bazuna-2022
 
Dziękujemy przyjaciołom i darczyńcom za dotychczasowe wsparcie. Dzięki Wam dzwięki bazuny oraz piosenka zabrzmią po raz kolejny, tym razem w pięknej scenerii Kampusu PG.

65. rocznica powstania Parlamentu Studenckiego na naszej uczelni

Jedne z pierwszych obrad Parlamentu Studentów Politechniki Gdańskiej.   Jedno z pierwszych posiedzeń Parlamentu. Materiały archiwalne PG.
 
25 listopada 1957 miała miejsce pierwsza sesja Uczelnianego Parlamentu Studentów ZSP. Nasze Stowarzyszenie aktywnie współpracuje z Samorządem Studentów PG nad przygotowaniem uroczystości upamietniających to wydarzenie.
 
Samorząd Studentów PG, sukcesor Uczelnianego Parlamentu, stworzył stronę Jubileuszy www.65lat.sspg.pl
Na stronie będę się pojawiać wszystkie ważne informacje i aktualizacje związane z rocznicą. Jubileuszowa sesja, w której wezmą udział byli parlamentarzyści,władze Uczelni oraz zaproszeni goście, będzie miała miejsce w Auli PG w dniu 19 listopada 2022 roku.

Święto Wydziału Elektrotechniki i Automatyki 2022

 
W dniu 10 czerwca 2022 roku odbyła się uroczystość Święta Wydziału Elektrotechniki i Automatyki. Absolwenci, pracownicy i studenci Wydziału oraz liczni goście zgromadzili się przy Laboratorium LINTE^2 aby posłuchać o sukcesach, osiagnięciach Wydziału oraz celach, jakie będą realizowane w przyszłości. Była to pierwsza taka uroczystość w historii Wydziału.
 
Po oficjalnych przemówieniach, na uczestników Święta Wydziału czekały konkursy i quizy oraz dyskusje przy grillowych specjałach. Wiele osób skorzystało też z możliwości poznania oferty firm partnerskich. Zebrani upamiętnili Święto podpisami na pamiątkowej tablicy.
 

Z życia Politechniki Gdańskiej

PG wśród najlepszych uczelni technicznych w Polsce

Politechnika Gdańska po raz drugi zajęła trzecie miejsce wśród najlepszych uczelni technicznych, a także utrzymała szóstą pozycję w klasyfikacji wszystkich uczelni w kraju w tegorocznym rankingu szkół wyższych Fundacji „Perspektywy”.
 
Liderem pozostała Politechnika Warszawska, a druga pozycja przypadła Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W Rankingu Kierunku Studiów, który ogłaszany jest równocześnie z rankingiem uczelni, kierunek inżynieria środowiska, prowadzony na WILiŚ został uznany najlepszym kierunkiem w swojej kategorii w kraju.
 
„Ranking Szkół Wyższych Perspektywy” prowadzony jest od 1999 roku i jest najważniejszym oraz najpopularniejszym tego rodzaju rankingiem w Polsce. Uwzględnia on wszystkie uczelnie wyższe: zarówno publiczne, jak i niepubliczne (poza uczelniami artystycznymi), które posiadają co najmniej jedno uprawnienie do nadawania stopnia doktora oraz posiadają minimum 200 studentów studiów stacjonarnych. Nad prawidłowością i rzetelnością przygotowania rankingu czuwa Kapituła, której przewodniczącym jest prof. Michał Kleiber, były prezes Polskiej Akademii Nauk.
 
Szczegółowe informacje https://perspektywy.pl/portal/

Cykl „Dlaczego?"

Grafika cyklu
 „Dlaczego?” to nowy , cotygodniowy cykl pod patronatem naukowym Politechniki Gdańskiej, która jest też współproducentem programu. Cykl „Dlaczego?", skierowany głównie do młodych widzów, zainspirowany został najpopularniejszymi pytaniami, jakie Polacy wpisują do internetowych wyszukiwarek.
 
W udzielaniu odpowiedzi na pytanie "Dlaczego ?" pomagają naukowcy i doktoranci PG, którzy brali też udział w tworzeniu scenariuszy i udzielali konsultacji naukowych. Wiele ujęć umieszczonych w serii nakręcono przy tym w specjalistycznych laboratoriach oraz plenerach kampusu PG  Wśród zagadnień, które poruszanych w programie, znajdą się m.in.: technologia 5G, ochrona Bałtyku, odnawialne źródła energii, czy rosnące ceny. Goście programu będą też zastanawiać się nad wysokimi zarobkami piłkarzy czy sensem wystawiania szkolnych ocen.
 
Zapraszamy do śledzenia programu na stronie  https://next.gazeta.pl/dlaczego#s=NavLinksCykl
 

Dyrektor FarU nagrodzona za współpracę z przedsiębiorstwami

 
Profesor Adriana Zaleska-Medynska, dyrektor Uczelni Fahrenheita, kierownik Katedry Technologii Środowiska oraz Zespołu Fotokatalizy na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego otrzymała nagrodę Primum Cooperatio podczas tegorocznej gali konkursu Pomorski Pracodawca Roku. Nagrodę przyznaje stowarzyszenie Pracodawcy Pomorza.
 
Primum Cooperatio, nagroda specjalna im. Profesora Bolesława Mazurkiewicza  przyznawana jest za efektywną i udaną współpracę pomiędzy przedstawicielami środowiska akademickiego a reprezentantami sfery biznesowej i gospodarczej. Profesor Zaleska-Medynska została uhonorowana za swój wkład w rozwój systemów oczyszczania powietrza. Specjalistka prowadzi w tej dziedzinie badania naukowe, których wyniki posłużyły do konstrukcji i komercjalizacji urządzeń oczyszczających powietrze metodą fotokatalizy.
 
Relacja z uroczystości oraz więcej informacji https://pracodawcypomorza.pl/

Absolwenci

Dyplom roku – autorzy najlepszych prac nagrodzeni

Na zdj. autorzy nagrodzonych prac, ich promotorzy oraz rektor prof. Krzysztof Wilde i prof. Marek Dzida
Fot. Krzysztof Krzempek / Politechnika Gdańska
 
Autorzy najlepszych prac magisterskich na Politechnice Gdańskiej zostali wyróżnieni przez Rektora PG specjalną statuetką. 
 
Uhonorowani magistrzy są przedstawicielami każdego z wydziałów PG. Laureatów wyłonioniły komisje wydziałowe, wybierając najlepsze prace dyplomowe obronione w 2021 r.  W dniu 31 maja 2022 w Sali Senatu PG odbyło się spotkanie władz Uczelni z autorami wyróżnionych prac magisterskich.
 
Autorom wyróżnionych prac serdecznie gratulujemy i życzymy wielu dalszych sukcesów !
 
Relacja z uroczystości oraz więcej informacji https://pg.edu.pl/aktualnosci/

Dr inż. Andrzej Rogala Ambasadorem Innowacyjności

List Gratulacyjny Ambasador Innowacyjności

Miło nam poinformować, że Europejski Ośrodek Rozwoju Gospodarki uhonorował dr inż. Andrzeja Rogalę z Wydziału Chemicznego prestiżową nagrodą Ambasadora Innowacyjności.

Nagroda została przyznana za zaangażowanie w liczne projekty, mające na celu rozwój innowacji w Polsce, a w szczególności za rozwój badań w ramach projektu "Rozwój technologii otrzymywania eteru dimetylowego pod kątem zagospodarowania małych złóż węglowodorów". Eter dimetylowy może być wytwarzany z odnawialnych źródeł energii np. biomasy i z powodzeniem może zastępować nie tylko olej napędowy w samochodach z silnikami wysokoprężnymi, ale również częściowo zastąpić paliwo LPG.

Więcej informacji https://chem.pg.edu.pl/aktualnosci

Dr Michał Kucewicz nagrodzony na gali R&D Impact

 
Prestiżowe nagrody R&D Impact rozdane ! Wśród laureatów znalazł się dr Michał Kucewicz z Katedry Systemów Multimedialnych PG, założyciel laboratorium Elektrofizjologii Mózgu i Umysłu PG (BME).
 
Nagrodzony projekt „Nurostim” ma na celu badanie neurofizjologicznych mechanizmów procesów myślowych i pamięci poprzez zastosowanie innowacyjnych technologii do pomiaru oraz stymulacji aktywności mózgu ludzkiego. Badania te są niezwykle istotne w obliczu narastających problemów zdrowotnych występujących we wspólczesnej cywilizacji oraz starzejącego się społeczeństwa. W projekcie "Neurostim" uczestniczy multidyscyplinarna grupa naukowców specjalizujących się w neuronauce, inżynierii biomedycznej, informatyce, neurologii i neurochirurgii.
 

Współpraca

Zespół naukowców PG pracuje nad nowymi materiałami z recyklingu opon samochodowych

Fot. Zespół badawczy (od lewej: prof. Jacek Ryl, prof. Mohammad Reza Saeb, prof. Krzysztof Formela, i prof. Robert Bogdanowicz) przy wytłaczarce planetarnej służącej do sporządzania mieszanin polimerowych, które mogą być wykorzystywane do druku w technologii 3D
Zespół badawczy (od lewej): prof. Jacek Ryl, prof. Mohammad Reza Saeb, prof. Krzysztof Formela, i prof. Robert Bogdanowicz) przy wytłaczarce planetarnej służącej do sporządzania mieszanin polimerowych, które mogą być wykorzystywane do druku w technologii 3D. Fot. Bartosz Bańka / Politechnika Gdańska
 
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej, pod kierunkiem prof. Mohammada Rezy Saeba, prowadzą badania nad tanimi, ognioodpornymi i przewodzącymi elektrycznie materiałami wytwarzanymi ze zużytych opon samochodowych oraz napełniaczy węglowych. Zespół badawczy z PG należy do ścisłej światowej czołówki badaczy w dziedzinie recyklingu rozdrobnionych opon.
 
Głównym celem projektu jest poszukiwanie nowatorskich, przyjaznych dla środowiska i opłacalnych metod recyklingu gumy poprzez przekształcanie odpadów w materiały o wyższej wartości dodanej. W tym celu modyfikowane są rozdrobnione odpady gumowe, tak aby optymalizować właściwości elektryczne otrzymanych próbek, oraz uzyskać ich zwiększoną ognioodporność oraz dostosować je do druku w technologii 3D. Drukowane w technologii 3D termoplastyczne kompozyty będą mogły znaleźć zastosowanie m.in. w elektronice, motoryzacji i budownictwie.
 
Projekt realizowany jest także we współpracy z uczelniami z Hiszpanii i Francji.
 
Szczegóły projektu https://pg.edu.pl/aktualnosci/

Podsumowanie IX edycji programu Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

           
„Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy” to bezpłatny program edukacji ekonomicznej dla dzieci w wieku 10-13 lat. Celem programu jest popularyzacja wiedzy i budowanie świadomości ekonomicznej wśród dzieci już od najmłodszych lat.
 
Zakończyła się jego IX edycja organizowana z Wydziałem Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. W bieżącym semestrze odbyły się spotkania stacjonarne i online w tematyce: Zarządzanie projektami, Życie produktu, Przedsiębiorczość w działaniu, Gimnastyka umysłu, czyli jak uczyć się szybciej i osiągać lepsze efekty, Walutowa wieża BABEL, Ekologiczny znaczy trendy.
 
Program cieszy się dużą popularnością. Obejmuje również serię spotkań dla rodziców z zakresu wychowania i kształtowania postaw u najmłodszych.
 

Wydarzenia kulturalne, spotkania, wykłady

„Gra” – instalacja malarska na temat sztucznej inteligencji

Fragment instalacji malarskiej pt.
Fot. Krzysztof Krzempek/PG
 
W holu budynk­u nr 42 Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki można podziwiać monumentalną instalację malarską pt. „Gra”. Jej tematem jest sztuczna inteligencja, będąca hasłem przewodnim jubileuszowych obchodów Wydziału.
 
W rozwoju zastosowań sztucznej inteligencji jednym z momentów przełomowych jest mecz gry planszowej Go, który odbył się w 2016 roku pomiędzy inteligentnym programem AlphaGo a światowym mistrzem Lee Sedolem.
 
Za punkt wyjścia do stworzenia instalacji pt. „Gra”, zamieszczonej w holu WETI, wybrano układ pionków dwóch z pięciu rozegranych partii – wygranej i przegranej przez Lee Sedola. Pierwotnie czarnobiały układ zamieniono odpowiednio na ciemne i jasne tony kolorów. Wynikiem takiego rozwiązania jest barwna aranżacja, będąca jednocześnie zapisem konkretnego historycznego wydarzenia.
 
Kompozycję zrealizowali artyści z Katedry Sztuk Wizualnych Wydziału Architektury: prof. Jan Buczkowski, dr hab. Dominika Krechowicz, dr sztuki Edyta Urwanowicz oraz prof. Krzysztof Wróblewski, autor koncepcji.
 

100 lecie Polskiego Związku Żeglarskiego

stulecia

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniał Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny.
Fot. Tadeusz Lademann/zeglarski.info

24 maja 2022 w gdańskim Dworze Artusa zainaugurowano uroczyscie obchody 100-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego. Była to okazja do nagrodzenia zasłużonych klubów i ich członków, poznania historii polskiego żeglarstwa i promocji dokonań pomorskich żeglarzy. 

 

Rok  1922 rok zapisał się szczególnie w historii polskiego żeglarstwa. Powstały wóczas dwa pierwsze polskie kluby żeglarskie – Towarzystwo Sportów Wodnych Chojnice, rok później przemianowane na Klub Żeglarski Chojnice oraz także Pierwszy Polski Klub Yachtowy, obecny Polski Klub Morski. Dzięki aktywności i pasji członków pierwszych polskich klubów żeglarskich 11 maja 1924 roku w Tczewie założono pierwszą ogólnopolską organizację żeglarską – Polski Związek Żeglarski. W uroczystości wzięli udział liczni miłośnicy i sympatycy żeglarstwa, komandorzy klubów, słynni żeglarze oraz działacze samorzadowi naszego regionu.

Muzyczną oprawę zapewniał jedyny w Polsce Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny. Miło nam poinformować, że jednym z filarów tego zasłużonego na żeglarskiej scenie muzycznej zespołu jest Tadeusz Szypliński, aktywny członek Zarządu SAPG. Warto posłuchać https://www.facebook.com/MeskiChorSzantowyZawiszaCzarny

Historia powstania i rozwoju żeglarstwa w Polsce   https://zeglarski.info/artykuly/100-lat-polskiego-klubu-morskiego-korzenie-gdanskiego-klubu/

Sport

Politechnika Gdańska Akademickim Mistrzem Polski po raz trzeci z rzędu!

Złoty medal
Blisko 20 tysięcy studentów ze 130 uczelni z całego kraju rywalizowało o miano najlepszej uczelni w kraju podczas Akademickich Mistrzostwach Polski 2022. Podobnie jak w dwóch poprzednich latach mistrzowski tytuł przypadł w udziale Politechnice Gdańskiej!
 
Po raz kolejny nasza uczelnia wzięła udział we wszystkich dyscyplinach, które wchodzą w skład AMP. Sztuka ta udała się jeszcze tylko głównemu konkurentowi PG – Uniwersytetowi Warszawskiemu. Trzecie zwycięstwo PG w Akademickich Mistrzostwach Polski to zasługa ciężkiej pracy trenerów i znakomitych startów naszych studentów oraz pracowników podczas zawodów. Zajmując pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej, Politechnika Gdańska zdobyła łącznie 2907,5 pkt. To najlepszy wynik naszej uczelni w historii startów w AMP.
 
Szczegóły na stronie https://csa.pg.edu.pl/aktualnosci/

Politechniczna sekcja smoczych łodzi zaprasza na treningi

smocze łodzie na jeziorze
Fot. mat sekcji 
 
Sekcja smoczych łodzi na PG zaprasza chętnych studentów na wspólne treningi, podczas których będzie można poznać  tajniki grupowego wiosłowania.
 
Smocze łodzie to drużynowy sport wodny, którego korzenie sięgają tysiącletniej azjatyckiej tradycji obrzędów ku czci chińskiego boga Smoka. Współczesne, sportowe łodzie są nieco mniejsze niż historyczne - mają długość 12, 40 m i maksymalną szerokość 1,14 m. Załoga składa się z 22 osób, w tym 20 wioślarzy, sternika i bębniarza.
 
Wszyscy, którzy chcą  spróbować swoich sił, mogą skontaktować się z sekcją smokipolnocy@gmail.com lub poprzez fanpage https://www.facebook.com/PGSmokiPolnocy 

Komunikaty

Międzynarodowa konferencja Baltic Windustry na Politechnice Gdańskiej

  
Rozpoczęła się rejestracja na międzynarodową konferencję Baltic Windustry, która już 8 września 2022 r odbędzie się na Politechnice Gdańskiej. Konferencja ma na celu pokazanie korzyści ekonomicznych wynikających z wdrożenia rezultatów prac badawczo-rozwojowych.
 
Wydarzenie skierowane jest do przedstawicieli przemysłu i nauki, podczas którego przedstawiciele polskich i zagranicznych firm zaprezentują przykłady projektów badawczo-rozwojowych, których wdrożenie zakończyło się sukcesem. Organizatorami są Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Politechniki Gdańskiej oraz Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, a patronem medialnym  balticwind.eu.
 
Szczegóły i program konferencji https://balticwindustry.pg.edu.pl/

VI Edycja Konkursu PZPTS na najlepszą pracę dyplomową

Logotyp PZPTS

Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych ogłasza konkurs z zakresu nowatorskiego zastosowania tworzyw sztucznych.

Termin nadsyłania prac upływa z dniem 30 września 2022 r, a laureatów poznamy 15 grudnia 2022 r. Zasady, zakres i warunki uczestnictwa w Konkursie określa Regulamin dostępny na stronach: www.pzpts.pl 

Wszelkie informacje dotyczące Konkursu można uzyskać w biurze PZPTS:
tel. 22 828 04 13; e-mail: office@tworzywa.org.pl