Numer 7/2022

Aktualności SAPG

Muzyka, poezja i spotkania. 50. Bazuna na PG przyciągnęła tysiące osób

Muzyka, poezja i spotkania. 50. Bazuna na PG przyciągnęła tysiące osób
 
Wydarzeniem lata na na kampusie Politechniki Gdańskiej była trwajaca cztery dni od 7 do 10 lipca jubileuszowa, 50. Bazuna, która na wszystkich koncertach zgromadziła ponad 4000 widzów. Namiot przed Gmachem Głównym wypełnili nie tylko stali uczestnicy przeglądów, nie zabrakło również studentów, licealistów, a nawet najmłodszych słuchaczy, których pod scenę przyprowadzili rodzice czy dziadkowie. Wszytkich bez względu na wiek, połączyła płynąca ze sceny muzyka...
 
Jury Jubileuszowego 50. Przeglądu BAZUNA, nie przyznało tytułu najlepszego wykonawcy Jubileuszowej 50. Bazuny, ponieważ zarówno zgłoszenia jak i konkurs odbywały się jeszcze w tym roku w formie internetowej, co wpłynęło w znaczący sposób na zróżnicowany poziom techniczny nagrań, niepozwalający docenić całokształtu wrażeń artystycznych. Jury wybrało natomiast złotą dwudziestkę piosenek-laureatek, spośród utworów zgłoszonych do konkursu. Lista laureatów jest dostępna na stronie https://www.bazuna.org.pl/bazuna-2022
 
Wszystkich, którzy nie mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu, albo chcą powspominać miłe chwile i ulubione utwory, organizatorzy zapraszają na Bazunę on-line. Znajdziecie je na kanale YouTube Całorocznej Bazuny, na naszej stronie www.bazuna.org.pl oraz na facebookowym profilu Bazuny. Do tematu i podsumowania jubileuszowej 50.Bazuny wrócimy w kolejnych numerach biuletynu.

Śladem absolwentów

Cechami wyróżniającymi absolwentów uczelni technicznych, pracujących w zawodzie, są osiągnięcia, fascynacje związane głównie ze światem techniki. W ramach działalności redakcyjnej będziemy chcieli prezentować Wam artykuły z serii „Śladem absolwentów”, opisujące również ciekawe inicjatywy społeczne, których podjęli się nasi absolwenci poza aktywnością zawodową, wykazując swoją wrażliwość na piękno, kulturę czy zwykłe ludzkie potrzeby.

 Kościółek w Lizakach
The Church in Tyłowo-Lizaki – Pomorskie.travelKościół w Lizakach, https://pomorskie.travel/
 
Usytuowany na skraju wsi i lasu malutki, wpisany do rejestru zabytków kościółek, przyciąga miejscową ludność i wypoczywających opodal turystów swoim urokiem. Został przeniesiony w to miejsce w 2002 r. dzięki woli i funduszom rodziny jednego z absolwentów dawnego Wydziału Elektrotechniki Politechniki Gdańskiej, pragnącego zachować anonimowość.
 
Pierwotnie kościół został ufundowany i wybudowany w Tyłowie w 1755r. przez Józefa Przebendowskiego (1710-1775), chorążego pomorskiego, generała wojsk pruskich, swego czasu największego właściciela ziemskiego w Prusach Królewskich. Zabytkowa budowla została rozebrana w 1994 r., w związku z  planowaną wówczas budową elektrowni w Żarnowcu. Szachulcowy kościół popadł w ruinę. Kilka lat później starą świątynią z Tyłowa, rozebraną i porzuconą, zainteresowała się osoba prywatna. Zebrano wszystkie jej części i zapadła decyzja o odbudowie, ale w innym miejscu, we wsi Lizaki k. Kościerzyny. Obok kościoła stoi także przeniesiony w nowe miejsce zabytkowy krzyż, na którym znajduje się napis: „Ten krzyż stał przeszło 150 lat nad starym traktem prowadzącym z Kościerzyny na Wdzydzkie Jeziora, tam gdzie schodzą się drogi z Grzybowa, Lizaków i Sycowej Huty. Na znak ciągłości tradycji naszych pradziadów, którzy stawiali krzyże na kaszubskiej ziemi przeniesiony w 2009 roku na teren kościoła w Lizakach”.
 
Zainteresowanych szczegółami zapraszmy na nasz FB oraz LinkedIn.

SAPG zaprasza

 
65. lat Parlamentu Studenckiego na PG
 
Mimo wakacyjnego czasu trwają intenywne przygotowania do obchodów  65.lecia Parlementu Studenckiego na PG, najstarszego parlamentu studenckiego w Polsce. Szczegóły i program obchodów https://65lat.sspg.pl/ 
Organizatorzy uroczystości proszą o kontakt osoby działające w Parlamencie w latach 1983-1987 lub o informacje, które umożliwią kontakt z takimi osobami. Czekamy na wiadomości biuro@sapg.pl
 
Współpraca z Teatrem Szekspirowskim
 
Dzięki aktywności kolegów z  Komisji Kultury-Turystyki-Historii, nasze Stowarzyszenie nawiązało współpracę z Teatrem Szekspirowskim w Gdańsku. Efektem współpracy jest możliwość nabycia przez naszych absolwentów biletów z "partnerskim rabatem ". Wielu absolwentów już z tej oferty skorzystało.
Informacje o imprezach i dostępnych biletach zawsze znajdziecie na naszym FB.  
 
Do 6 sierpnia trwa Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski, od 25 lat organizowany przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense. Tegoroczne motto Festiwalu "Między niebem a sceną. Po burzy?" jest nawiązaniem do trzech, odmiennych inscenizacji "Burzy", które prezentowane są na Festiwalu oraz do burz przetaczajacych się obecnie przez świat - politycznych, pandemicznych, klimatycznych i tych zwiazanych z kondycją człowieka. Jest także odwołaniem do tytułu wydanej w 2002 r. książki prof. Jerzego Limona pt."Między niebem a sceną" Zapraszamy na stronę https://teatrszekspirowski.pl 
 
Prof. Jerzy Limon(zm. 2021r.) - wybitny, anglista, tłumacz, literaturoznawca i teatrolog. Inicjator odbudowy Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku, a następnie jego dyrektor.

Z życia Politechniki Gdańskiej

Politechnika Gdańska w szanghajskim rankingu dyscyplin naukowych 2022

Logo rankingu shanghajskiego
W tegorocznej edycji Shanghai’s Global Ranking of Academic Subjects (GRAS) Politechnika Gdańska została sklasyfikowana w dwóch dyscyplinach naukowych należących do dziedziny nauk inżynieryjno-technicznych: inżynieria lądowa (Civil Engineering) oraz elektrotechnika i elektronika (Electrical&Electronic Engineering).
 
W dyscyplinie inżynieria lądowa Politechnika Gdańska została sklasyfikowana jako jedyna z Polskich uczelni biorących udział w rankingu i uzyskała pozycję w przedziale 201-300 w rankingu światowym. W dyscyplinie elektrotechnika i elektronika nasza Uczelnia uplasowała się na pozycji w przedziale 401-500. Tym samym utrzymała pozycję rankingową z ubiegłego roku.
 
Więcej szczegółów https://pg.edu.pl/aktualnosci/

Wydział Chemiczny przyznał Nagrodę im. prof. Jacka Namieśnika

Anna Lisowska-Oleksiak trzymająca w górze Nagrodę im. prof. J. Namieśnika
Na zdjęciu od lewej: prof. Marek Dzida, laureatka nagrody prof. Anna Lisowska-Oleksiak, dziekan Wydziału Chemicznego prof. Agata Kot-Wasik. Fot. J. Stangret/WCh PG
 
Nagroda im. Prof. Jacka Namieśnika została ustanowiona w roku 2020 przez Dziekana Wydziału prof. Agatę Kot-Wasik i ma upamiętniać dokonania śp. prof. Jacka Namieśnika – wieloletniego Dziekana Wydziału Chemicznego oraz Rektora Politechniki Gdańskiej.  Nagroda ma uhonorować osobę, która w znaczący sposób przyczyniła się do rozwoju Wydziału Chemicznego.
 
W dniu 24 czerwca 2022 r. odbyło się uroczyste wręczenie Nagrody im. prof. Jacka Namieśnika (I edycja). Mottem I edycji nagrody był cytat św. Augustyna „Człowiek nie może niczego nauczyć drugiego człowieka. Może mu tylko dopomóc wyszukać prawdę we własnym sercu, jeżeli ją posiada”. Pierwszą Laureatką została prof. Anna Lisowska-Oleksiak z Katedry Chemii i Technologii Materiałów Funkcjonalnych. Prof. Lisowska-Oleksiak została nagrodzona między innymi za stworzenie szkoły naukowej oraz za promowanie młodej kadry akademickiej.
 
Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej serdecznie gratuluje wyróżnienia i życzy dalszych sukcesów !
 

Kolej na południe – nagrodzono najlepsze studenckie projekty w konkursie FarU i PKM

zwycięski projekt PKM
"Przesiądź się na kulturę", Patrycja Stawska i Małgorzata Maina. Materiały Wydz. Arch. PG
 
I etap konkursu organizowanego przez Uczelnie Fahrenheita i samorządową spółkę Pomorska Kolej Metropolitalna SA (PKM) został rozstrzygnięty.  Pierwszą nagrodę za pracę „Przesiądź się na kulturę” otrzymały studentki Patrycja Stawska i Małgorzata Maina w uznaniu za śmiałe, całościowe, rozwiązanie wielkomiejskie, łączące przystanek z bogatym programem funkcjonalnym i efektownie rozwiązaną przestrzenią publiczną.
 
Zadaniem konkursowym było przygotowanie studium architektoniczno-urbanistycznego kształtowania kolei pasażerskiej na odcinku nowej, dopiero planowanej przez pomorski samorząd linii PKM Południe, uwzględniające rozwiązania funkcjonalno-przestrzenne, aspekty społeczne, środowiskowe oraz zawierające innowacyjne rozwiązania technologiczne. Członkowie Komisji konkursowej, w skład której wchodzili przedstawiciele PKM, Urzędu Marszałkowskiego oraz Politechniki Gdańskiej, podkreślali bardzo wysoki poziom prac konkursowych, ich różnorodność i odwagę studentów w kreowaniu nowych rozwiązań.
 

Absolwenci

Prof. Janusz Rachoń Członkiem Honorowym Gdańskiego Towarzystwa Naukowego

 https://cdn.files.pg.edu.pl/main/Dzia%C5%82%20Promocji/Zdj%C4%99cia%20Aktualno%C5%9Bci/Nowe%20/jr-czlonek-honorowy.jpg
Wręczenie dyplomu Członka Honorowego Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. Fot. mat GTN
 
Gdańskie Towarzystwo Naukowe świętuje w tym roku 100-lecie swojej działalności. Podczas uroczystej sesji GTN, prof. Janusz Rachoń otrzymał godność Członka Honorowego Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. Prof. Janusz Rachoń od lat współpracuje z Gdańskim Towarzystwem Naukowym.
 
Prof. Janusz Rachoń w roku 1969 ukończył studia na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej. Tutaj również uzyskał stopień doktora oraz doktora habilitowanego, a tytuł naukowy profesora odbierał z rąk Prezydenta Lecha Wałęsy. Prof. Janusz Rachoń stworzył szkołę naukową chemii organicznej fosforu. Jego doktoranci są dzisiaj profesorami w wielu liczących się ośrodkach naukowych oraz pracują w przemyśle farmaceutycznym w kraju i za granicą. Obok sukcesów w zakresie badań podstawowych. prof. Rachoń odnosi również sukcesy w zakresie transferu technologii; między innymi jest twórcą oryginalnej technologii wytwarzania hydroksybisfosfonianów, substancji biologicznie czynnych stosowanych w leczeniu osteoporozy, jest autorem wprowadzenia na rynek polskiego oryginalnego leku nowoczesnej terapii osteoporozy „Ostemax 70 comfort”.
 
Trudno jest wymienić wszystkie osiągnięcia i wyróżnienia Profesora. Jest m.in. laureatem Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP,   Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza. Został odznaczony Medalem Polskiego Towarzystwa Chemicznego im. Ignacego Mościckiego, medalem honorowym im. Tadeusza Sędzimira Stowarzyszenia Polskich Wynalazców oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W latach 2002-2008 pełnił funkcję Rektora na Politechnice Gdańskiej. Podczas jego dwóch kadencji rektorskich zostało sfinalizowanych wiele nowych inwestycji, pozyskano szereg terenów i nieruchomości, a uczelnia, dzięki przeprowadzonym reformom organizacyjnym i finansowymi odnotowała bardzo pozytywne wyniki finansowe. Ponadto profesor pełnił mandat Senatora RP VII Kadencji.
 
Prof. Janusz Rachoń,  w czasie studiów czynnie uczestniczył w pracach Parlamentu Studenckiego, a obecnie jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Gdańskiej. Mimo licznych prac i obowiązków, znajduje  czas na działalność w naszym Stowarzyszeniu, angażując się w prace Komisji Historycznej oraz pełniąc rolę Przewodniczącego Koła Parlamentarzysty.
 
Serdecznie gratulujemy tak ważnego wyróżnienia i życzymy dalszych sukcesów!

Stypendia Ministra Edukacji i Nauki dla młodych naukowców z PG

Logo MEiN
 
Dr inż. Przemysław Falkowski-Gilski, dr inż. Aleksander Hejna, dr hab. inż. Wioleta Kucharska z oraz dr inż. Monika Zielińska to młodzi naukowcy,pracownicy Politechniki Gdańskiej tegoroczni stypendyści Ministerstwa Edukacji i Nauki. Stypendia przyznawane są za wybitne osiagnięcia naukowe.
 
Dr inż. Przemysław Falkowski-Gilski z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki w swoich badaniach skupia się przede wszystkim na radiofonii cyfrowej DAB+, technologiach mobilnych, badaniach jakości sieci i usług, a także transmisji sygnałów audio-wideo w technologii BPL-PLC.
 
Dr inż. Aleksander Hejna zatrudniony jest jako adiunkt w Katedrze Polimerów na Wydziale Chemicznym. Jego praca badawcza dotyczy przede wszystkim zagospodarowania różnego rodzaju odpadów i produktów ubocznych oraz ich dalszym zastosowaniem w charakterze napełniaczy kompozytów polimerowych.
 
Dr hab. inż. Wioleta Kucharska, prof. PG na Wydziale Zarządzania i Ekonomii w swojej pracy badawczej koncentruje się na organizacjach uczących się, ze szczególnym uwzględnieniem ich zdolności do absorbcji wiedzy niejawnej, innowacyjności, zdolności do kreowania kapitału intelektualnego i zwinnej adaptacji  w hiperdynamicznych warunkach otoczenia biznesowego, jakie aktualnie obserwujemy.
 
Dr inż. Monika Zielińska pracuje w Katedrze Technicznych Podstaw Projektowania Architektonicznego na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Główne tematy badań naukowych to diagnostyka i monitoring konstrukcji inżynierskich z ukierunkowaniem na obiekty zabytkowe.

Współpraca

PG nawiązuje współpracę z University of Illinois

Na zdj. od prawej: prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, prof. Wawrzyniec L. Dobrucki, prodziekan ds. studiów doktoranckich Wydziału Inżynierii Biomedycznej UIUC, prof. Leszek Kalinowski, WILIŚ PG, pełnomocnik rektora ds. programu doktoranckiego z University of Illinois. Na ekranie prof. Marek Anastaiso, dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej UIUC. Fot. Krzysztof Krzempek / Politechnika Gdańska
Na zdj. od prawej: prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, prof. Wawrzyniec L. Dobrucki, prodziekan ds. studiów doktoranckich Wydziału Inżynierii Biomedycznej UIUC, prof. Leszek Kalinowski, WILIŚ PG, pełnomocnik rektora ds. programu doktoranckiego z University of Illinois. Na ekranie prof. Marek Anastaiso, dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej UIUC. Fot. Krzysztof Krzempek / Politechnika Gdańska
 
Politechnika Gdańska przez najbliższych pięć lat będzie współpracować z University of Illinois at Urbana-Champaign (UIUC) w zakresie kształcenia studentów i doktorantów oraz prowadzenia wspólnych badań.
 
Podpisany przez przedstawicieli władz obu uczelni list intencyjny, wymienia obszary współpracy pomiędzy Politechniką Gdańską (PG) i University of Illinois at Urbana-Champaign (UIUC). Porozumienie umożliwi prowadzenie wspólnych prac badawczych w wielu dziedzinach, realizację grantów naukowych z zakresu bioinżynierii, bioinformatyki, biostatystyki, chemii materiałowej i medycznej, inżynierii chemicznej, biomechaniki, fizyki stosowanej i innych. Możliwa będzie też współpraca w sferze kształcenia studentów studiów magisterskich i doktoranckich.
 

Współpraca PG z Saur Neptun Gdańsk – ograniczamy zużycie plastiku

dystrybutor zamontowany na ścianie
W ramach współpracy z Saur Neptun Gdańsk na Politechnice Gdańskiej zamontowano ścienne dystrybutory, z których można napełnić wodą kubek lub butelkę wielokrotnego użytku.
 
Obecnie, na terenie Kampusu PG dostępnych jest 15 tego typu urządzeń. Urządzenia wyposażone są w czujniki oraz licznik butelek. Dzięki zamontowanym na PG dystrybutorom już kilka tysięcy plastikowych butelek nie trafiło do śmieci. Tym samym nasza uczelnia potwierdza swoją wysoką pozycję na liście instytucji dbających o środowisko.  Zachęcamy do korzystania z dystrybutorów !

Zielone ściany i miejskie uprawy hydroponiczne obiektem prac badawczych

 

3 naukowczynie w szklarni
Na zdjęciu od lewej: dr inż. Karolina Matej-Łukowicz, prof. Ewa Wojciechowska oraz Joanna Stycharz. Fot. Krzysztof Krzempek/PG 
 
Zielone, wertykalne ogrody, coraz częściej spotykane są na ścianach domów, firm i instytucji. Popularność zyskują  też uprawy zlokalizowane na dachach budynków. Ich obecność to nie tylko do estetyczny wygląd, ważne jest też ich korzystnie oddziaływanie na mikroklimat.
 
Prof. Ewa Wojciechowska i dr inż. Karolina Matej-Łukowicz z Katedry Inżynierii Sanitarnej WILiŚ oraz studentka Joanna Stycharz prowadzą badania nad połączeniem dwóch systemów upraw hydroponicznych. Pierwszy z nich służy do uprawy sałaty, natomiast drugi to tzw. zielona ściana, której zadaniem jest oczyszczanie odcieku z uprawy hydroponicznej.
 
Hydroponika, znana od dawna bezglebowa metoda uprawy roślin pozwala sadzić rośliny na pożywce zawierającej roztwór soli mineralnych. Uprawy hydroponiczne mogą być realizowane nie tylko w skali przemysłowej, ale również w ogródkach przydomowych. Minusem tego rozwiązania jest relatywnie duże zapotrzebowanie na wodę oraz konieczność oczyszczania zużytej pożywki. W projekcie badaczki z WILiŚ skupiają się przede wszystkim na sprawdzeniu możliwości oczyszczania ścieków z hydroponicznej uprawy sałaty z zastosowaniem zielonej ściany i zamknięcia obiegu wody w tej hodowli.
 

Wydarzenia kulturalne, spotkania, wykłady

Literacki Sopot 2022

 Goyki 3 Art Inkubator. To był dzień otwarty! - Sopot.pl - Witamy na stronie  miejskiej...

Ceremonia otwarcia sopockiej instytucji kultury Art Inkubator w zabytkowej willi przy ul. Jakuba Goyki 3. Fot. Bogna Kociumbas.

W dniach 18-21 sierpnia 2022 odbędzie się jedynasta edycja Festiwalu Literacki Sopot.

Imprezę organizuje Art Inkubator oraz Miasto Sopot. Każdego roku organizatorzy wybierają jeden kraj, którego literatura jest wiodącym motywem festiwalu. W tym roku jego uczestnicy będą mieli okazję zgłębić irlandzką literaturę i kulturę. Festiwal Literacki Sopot istnieje od 2012 roku i zawsze odbywa się w drugiej połowie sierpnia. Szczegóły https://literackisopot.pl/

Art Inkubator mieści się w zabytkowej willi Jünckego przy ul. Jakuba Goyki 3 w Sopocie. Jest instytucją kultury, której ma za zadanie tworzenie i upowszechnianie kultury, edukację kulturalną, wsparcie środowisk twórczych, budowanie międzynarodowych sieci współpracy, a także organizację wydarzeń artystycznych.

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na ciekawe wystawy

Spichlerze na Ołowiance – główny oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – od strony ul. Szafarnia

Spichlerze na Ołowiance, główny oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, widok od ul. Szafarnia. Żródło https://nmm.pl/
 
W czasie wakacji warto znaleźć czas na wizytę w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku.
 
W Spichlerzach na Ołowiance czynne są m.in. wystawy czasowe poświęcone malarstwu marynistycznemu, ekspozycja przybliżająca zwyczaje Wikingów zamieszkujących osadę Truso nad jeziorem Drużno. Zwiedzając "Sołdka", zobaczyć można w ładowni nr 2 modele statków budowanych przez Stocznię Gdynia, prezentowane w ramach wystawy „Z Gdyni w daleki świat. Stocznia Gdynia i jej statki”.
 
Szczegóły na stronie https://nmm.pl/ oraz https://nmm.pl/bulletin/

Komunikaty

Rekrutacja na studia podyplomowe na Wydziale Zarządzania i Ekonomii PG

podyplomowe
Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej zaprasza do skorzystania z bogatej oferty studiów podyplomowych.

Wydział oferuje ponad 30 kierunków pozwalających uzyskać dodatkowe kwalifikacje w takich obszarach jak: IT, finanse, zarządzanie, handel, produkcja.