Numer 8/2022

Aktualności SAPG

Informacje SAPG

65.lecie Parlamentu Studenckiego na PG.

25 listopada 1957 roku zainaugurował swoją działalność Parlament Studentów Politechniki Gdańskiej, pierwsza taka organizacja studencka w Polsce. 19 listopada 2022 roku będziemy świętować 65. lecie tego przełomowego wydarzenia.

Harmonogram obchodów i informacje o uroczystościach https://65lat.sspg.pl/

Historia, wspomnienia i anegdoty z czasów kształtowania się pierwszych demokratycznych inicjatyw na PG opisane są w bogato ilustrowanej książce "Życie studenckie na Politechnice Gdańskiej" . Redaktorem tej publikacji jest nasz kolega, prof. Marek Biziuk https://pg.edu.pl/sapg/z-zycia-studenckiego-i-nie-tylko/zycie-studenckie-na-politechnice-gdanskiej

Drogi absolwencie, droga absolwentko, jeżeli działałeś/aś w Parlamencie Studentów PG, a nie otrzymałeś/aś zaproszenia na obchody w dniu 19.11.2022 r. napisz do nas na adres 65lecie@sspg.pl

 

Zjazdy Absolwentów

Drogie Absolwentki, Drodzy Absolwenci Instytutu Hydrotechniki (obecnie WILiŚ), Wydziału Chemicznego oraz Wydziału Elektrotechniki i Automatyki - spotkajcie się ze znajomymi ze studiów, odwiedźcie Wasze wydziały i uczelnię !

Absolwenci Instytutu Hydrotechniki (WILiŚ) rocznik 1972 spotykają się 9 września 2022 w Sali Senatu PG o godz.9:00 aby świętować uroczystość 50-lecia ukończenia studiów. Organizator - prof. Romuald Szymkiewicz romuald.szymkiewicz@pg.edu.pl

Absolwenci Wydziału Chemicznego, studiujący w latach 1965-70 obchodzić będą 52.rocznicę ukończenia studiów. Uroczystość będzie miała miejsce 24 września 2022 o godz. 11:00 w Sali Senatu PG. Organizator - dr Jolanta Grzybkowska, jolagrzyb@poczta.onet.pl

Zjazd absolwentów Wydziału Elektrotechniki i Automatyki, którzy ukończyli studia w 1972 roku odbędzie się 1 października 2022 w Sali Senatu PG. Organizator - prof. Kazimierz Jakubiuk, kjakub@pg.edu.pl

Na tak ważnych uroczystościach nie zabraknie również przedstawicieli naszego Stowarzyszenia. Drodzy absolwenci, jeżeli planujecie zjazdy koleżeńskie swoich roczników i potrzebujecie rady albo wsparcia w organizacji, prosimy o kontakt z biurem Stowarzyszenia biuro@sapg.pl  lub sapg@pg.edu.pl

 

Turniej Golfa o Puchar Rektora Politechniki Gdańskiej

turniej golfa

W dniu 8 października na terenie klubu golfowego w Tokarach k/Gdańska odbędzie się I Turniej Golfa o Puchar Rektora PG organizowany przez SAPG i Tokary Golf Club. Informacje na temat turnieju będą dostępne na stronie www.tokarygolf.pl  Podczas turnieju zorganizowana zostanie akademia golfa. Szczegóły wkrótce na naszym FB.

 Komunikaty Komisji K-T-H (Kultura-Turystyka-Historia)

6 października 2022 o godz. 18:00 na Dziedzińcu Farenheita (Gmach Główny PG) odbędzie sie wieczór autorski prof. Piotra Dominiaka. Prof. Dominiak opowie o swojej najnowszej książce "Rejsy po Gospodarce". Stowarzyszenie Absolwentów, po sukcesie Wieczoru z Ewą Kowalską, zostało poproszone o przygotowanie tego wydarzenia. Wieczór organizujemy wraz z Biblioteką Główną PG.

Już we wrześniu wznowimy spacery z przewodnikiem po Trójmieście. W październiku wrócą spotkania brydżowe. Szczegóły już wkrótce na naszym FB i LinkedIn.

Z życia Politechniki Gdańskiej

PG na rzecz równości i przeciwdziałania dyskryminacji

 
„Politechnika Gdańska sprzeciwia się i przeciwdziała jakimkolwiek formom dyskryminacji, m.in.: ze względu na płeć, wiek, rasę, pochodzenie i przynależność narodowościową lub społeczną (w tym stan materialny), religię, światopogląd lub wyznanie, niepełnosprawność, stan cywilny, ciążę, status rodzicielski lub orientację seksualną.” (Kodeks Etyki Politechniki Gdańskiej).
 
Na posiedzeniu w czerwcu 2022 roku Senat Politechniki Gdańskiej przyjął dwa ważne dokumenty - Zmodyfikowany Kodeks Etyki Politechniki Gdańskiej oraz wewnętrzna procedura antymobbingową i antydyskryminacyjną.  Kodeks Etyki  Politechniki Gdańskiej stanowi kanon podstawowych zasad we wszystkich aspektach życia społeczności akademickiej, jak podstawę niezbędną do jej działalności w zakresie kształcenia, badań naukowych i rozwoju.
 
Drugi dokument określa zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi na uczelni i ustanawia procedurę postępowania w przypadku zaistnienia działań lub zachowań noszących cechy dyskryminacji, mobbingu, molestowania seksualnego. Określa także prawa i obowiązki przysługujące pracownikom w tych sytuacjach.

Nad przestrzeganiem zapisów zawartych w obu tych dokumentach czuwa prof. Janusz Rachoń, Rzecznik Praw i Wartości Akademickich, wspomagany przez pracowników Biura Rzecznika.

Więcej informacji https://pg.edu.pl/rzecznik-akademicki

Absolwenci

Dr inż. Justyna Szostak współprzewodniczącą Task Force Learning&Teaching w CESAER

Justyna Szostak
Fot. Paulina Staniszewska/PG 
Dr inż. Justyna Szostak z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, przewodnicząca rektorskiej komisji ds. umiędzynarodowienia i pełnomocnik dziekana ds. internacjonalizacji WFTiMS, została powołana na współprzewodniczącą „Task Force Learning&Teachning” w CESAER.  Dr inż. Justyna Szostak, razem z prof. Roberto Zanino z Turynu, będzie kierować grupą zajmującą się kształceniem i dydaktyką.
 
Politechnika Gdańska jest członkiem stowarzyszenia CESAER (Conference of European Schools for Advanced Engineering Education and Research) od 2015 roku. O przyjęciu uczelni do CESAER decydują m.in. wizja i strategia, finanse, w tym finansowanie pochodzace z przemysłu, współpraca z otoczeniem gospodarczym, innymi uczelniami oraz absolwentami, ścieżki kariery pracowników, dorobek naukowy i liczba publikacji, a także organizacja programów studiów inżynierskich, magisterskich oraz doktoranckich.
 
CESAER powstał w 1990 roku. Obecnie zrzesza 58 wiodących europejskich uczelni wyższych z 26 krajów. CESAER czuwa nad wysokim poziomem badań i edukacji oraz rozwojem współpracy uczelni z przemysłem, a członkowie organizacji  zobowiązani są do spójnych działań na rzecz szeroko pojętego rozwoju kształcenia inżynierskiego, odpowiadającego potrzebom globalnego rynku.
 
Pani dr inż. Justynie Szostak serdecznie gratulujemy powołania na tak odpowiedzialne stanowisko. 
 

Współpraca

Naukowcy z PG stworzą komorę bakteriobójczą

zielone bakterie na czarnym tle
Naukowcy z Instytutu Energii na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa pracują nad skonstruowaniem komory bakteriobójczej, w ramach projektu dofinansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Projekt powstaje przy współpracy naukowców z Kliniki Onkologicznej GuMed oraz Uniwersytetu Rzymskiego "La Sapienza".
 
Zjawisko fototermoablacji nanocząstek złota, zachodzące w komorze, umożliwi niwelowanie bakterii i wirusów. Projekt polega na teoretycznym i eksperymentalnym zbadaniu zjawiska fototermoablacji na powierzchni nanocząstek złota. Wyniki badań umożliwią zaprojektowanie komorę do dezaktywacji bakterii. Badania będą realizowane zarówno przy pomocy obliczeń numerycznych, jak i eksperymentów. Rezultatem końcowym projektu będzie nowa metoda dezaktywacja bakterii czy wirusów za pomocą lasera lub silnego źródła światła przy obecności nanocząstek metalicznych, które nie wykazują toksycznych właściwości. Zjawisko fototermoablacji na powierzchni nanocząstek złota może też zostać wykorzystane w leczeniu nowotworów, szczególnie w technikach leczenia małoinwazyjnego.Szczegóły projektu w Aktualnościach PG https://pg.edu.pl/aktualnosci/

PG rozwija współpracę z PGZ Stocznią Wojenną

Na zdj. prof. Krzysztof Wilde, rektor PG (z lewej) oraz Paweł Lulewicz, prezes PGZ SW
Na zdj. prof. Krzysztof Wilde, rektor PG (z lewej) oraz Paweł Lulewicz, prezes PGZ Stoczni Wojennej. Fot. Patrycja Czarnuch / Politechnika Gdańska.
 
W lipcu 2022 roku pomiędzy PG a PGZ Stocznią Wojenną zawarta została umowa ramowa, której postanowienia podniosą poziom wzajemnej współpracy i usprawnią realizację dotychczasowych i przyszłych inicjatyw.
 
8 sierpnia 2022 r. odbyło się spotkanie w którym uczestniczyli prof. Krzysztof Wilde, Rektor PG, pan Paweł Lulewicz, Prezes PGZ Stocznia Wojenna oraz mgr inż. Paweł Zariczny, Dyrektor Centrum Technologii Bezpieczeństwa i Obronności (CTBiO). Uczestnicy spotknia rozmawiali o projektach i pracach zleconych, które ze strony naszej uczelni realizować będzie CTBiO. Specjaliści ze Stoczni Wojennej uzyskają natomiast dostęp do zaawansowanych systemów i urządzeń, takich jak systemy hydroakustyki, biernej ochrony okrętów czy sonarów, będacych wyposażeniem CTBiO.
 

Wydarzenia kulturalne, spotkania, wykłady

Energia odnawialna podstawą gospodarki wodorowej V edycja konferencji wodorowej PCHET

W październiku 2022 roku odbędzie się V edycja Konferencji Wodorowej PCHET 2022 - Polish Conference On Hydrogen Energy and Technology. Główny temat konferencji to "Energia odnawialna podstawą gospodarki wodorowej".

Konferencja PCHET to najważniejsze wydarzenie wodorowe w kraju, które po raz kolejny zgromadzi ekspertów i liderów branży z Polski i Europy jak również przedstawicieli świata nauki oraz reprezentantów biznesu. Celem wydarzenia jest dyskusja i wymiana doświadczeń służących rozwojowi przemysłu wodorowego oraz omówienie kolejnych kroków w budowaniu strategicznych partnerstw w zakresie transformacji energetycznej.

Uczestnicy konferencji, organizowanej przez Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza spotkają się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni, w dniach  4 i 5 października 2022 roku. Więcej informacji: https://app.evenea.pl/event/pchet2022/

Śladem Kobiet w Matematyce - On the Trail of Women in Mathematics

Konferencja On the Trail of Women in Mathematics - Contemporary Women in Mathematics jest trzecią z cyklu konferencji mających za zadanie upowszechnianie oraz promocję matematyki i jej zastosowań ze szczególnym uwzględnieniem osiągnięć i zasług kobiet, których badania, działalność zawodowa i publikacje wniosły znaczący wkład w rozwój nauki.
Każda z dotychczasowych konferencji poświęcona była uhonorowaniu wybitnej matematyczki: w 2017 Heleny Rasiowej w 100-lecie jej urodzin, a w 2019 Sofji Kowalewskiej i jej wyjątkowego wkładu w rozwój równań różniczkowych cząstkowych i ich zastosowań. Inicjatorem cyklu spotkań naukowych akcentujących rolę kobiet w rozwoju matematyki jest Polskie Towarzystwo Kobiet w Matematyce (PTKM) https://ptkwm.pl/
Głównymi organizatorami tegorocznej konferencji  są Polskie Towarzystwo Kobiet w Matematyce  i Politechnika Gdańska, Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej.Szczegółowe informacje o konferencji podane sa na stronie: https://otowim22.ptkwm.pl

Jedenasta edycja Europejskiego Forum Nowych Idei - 12-14 października 2022

 
Europejskie Forum Nowych Idei to jedna z największych  konferencji, poświęcona globalnym trendom, nowym ideom oraz przyszłości Europy. Forum co roku gromadzi ponad tysiąc uczestników - przedstawicieli świata biznesu, nauki, kultury oraz administracji zarówno polskiej jak i europejskiej. Jedenasta edycja Europejskiego Forum Nowych Idei odbędzie się 12-14 października w hotelu Radisson Blu w Sopocie.
 
Tegoroczna konferencja podzielona jest na cztery bloki tematyczne:
  • Europa, czy potrzebny jest wielki reset?
  • Gospodarka - nadmiar czy umiar?
  • Zielony horyzont 2050
  • Czy technologia uratuje świat?
Szczegóły konferencji https://www.efni.pl/