Numer 10/2022

Aktualności SAPG

Zapraszamy, polecamy

65.lecie Parlamentu Studenckiego na PG. Uroczystości już 19 listopada 2022. Od 31 października, w holu przed Aulą PG oglądać można wystawę  "65-lecie Parlamentu PG".

Działacze Samorządu Studenckiego, wspierani przez nasze Stowarzyszenie, starają się zapewnić uroczystości godną oprawę, a zaproszonym gościom niezapomniane wspomnienia. Spotykamy się o godz. 10:30 w Auli PG na uroczystych obradach, po zakończeniu których zapraszamy na obiad do budynku Hydromechaniki oraz część nieoficjalną w "Kwadratowej". Osoby zainteresowane mogą jeszcze zarejestrować się na stronie https://65lat.sspg.pl/obchody-65-lecia/

 

Zachęcamy do przeczytania artykułów zamieszczonych w naszych mediach społecznościowych. 

Dr inż. Jacek Jettmar, zaangażowany i niestrudzony działacz naszego Stowarzyszenia, podzielił się z nami swoimi refleksjami nt. jubileuszy i ich znaczenia. Jacek Jettmar,  jachtowy kapitan żeglugi wielkiej oraz były Komandor Akademickiego Klubu Morskiego jest wielkim zwolennikiem morskiego wychowania młodzieży. przejdź do artykułu

 

Stowarzyszenie Absolwentów PG, wespół z Samorządem Studentów PG i Klubem Kwadratowa organizują i zapraszają na I ZADUSZKI JAZZOWE w Klubie Kwadratowa. Już od 18:30 będzie można posłuchać występów kapel jazzowych. Będą też inne atrakcje. Więcej szczegółów w naszych mediach społecznościowych.

 

Dysponujemy jeszcze 10 wolnymi miejscami na basen Politechniki Gdańskiej, dostępny dla absolwentów w niedziele w godzinach od 12:20 - 13:00. Koszt zakupu karnetu do końca czerwca wynosi 465 zł. Zainteresowanych prosimy o kontakt: dominika.markowska@pg.edu.pl lub 517 906 922.

65 lat studenckiej przedsiębiorczości, Techno-Service – firma o rodowodzie z PG

Na fali październikowej odwilży, z inicjatywy studentów Politechniki Gdańskiej, w 1956 roku powstaje Studenckie Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjne, które w 1962 roku przekształca się w Studencką Spółdzielnię Pracy Techno-Service (SSP T-S).

SSP T-S funkcjonuje do dziś w dostosowanej do współczesnych relacji formie prawnej (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), realizując swoją działalność w obszarze usług tradycyjnych - głównie stoczniowych. Wyrazem szacunku, znaczenia oraz potrzeby upamiętnienia Studenckiej Spółdzielni Pracy "Techno-Service" nowa nazwa firmy zawiera w sobie skrót SSP. 

W roku 1991, z inicjatywy środowiska SSP Techno-Service, powstaje Techno-Service Spółka Akcyjna. Jest to odpowiedź na wyzwania rodzącej się gospodarki rynkowej, a celem jest rozwój zaawansowanych technologicznie usług specjalistycznych. Kolejne lata działalności spółki Techno ‑ Service SA upływają pod znakiem szybkiego rozwoju, wdrażania nowych technologii, zdobywania kolejnych rynków (w tym zagranicznych) oraz poszerzania listy kontrahentów. Dzisiaj SSP Techno-Service jest marką dobre i polskie rozpoznawalną nie tylko w Europie.

SSP T-S to mikrospołeczność akademicka, która uczestniczy i wspiera przedsięwzięcia, przede wszystkim na terenie naszej Uczelni, poprzez sponsorowanie i pomoc merytoryczno-organizacyjną w obszarach:

  • aktywności dotyczących studentów – działalność kół naukowych, wyprawy i obozy naukowe, przedsięwzięcia kulturalne, sportowe i turystyczne,
  • aktywności dotyczących uczelni, wydziałów i absolwentów – wsparcie imprez  jubileuszowych, dni wydziałów i uczelni, organizacji konferencji i seminariów a także wydawnictw,
  • udział we wspólnych z PG projektach finansowanych ze środków NCBiR,
  • przedsięwzięć i organizacji środowiskowych, m.in. Bazuna, Czerwoną Róża, AZS, PKB+, SAPG,
  • udostępnianie infrastruktury – audiowizualne sale konferencyjne, zasoby IT itp.
  • udział przedstawicieli managementu firmy w radach konsultacyjnych Uczelni i Wydziałów. 

Za swoją działalność, SSP Techno-Service otrzymał  statuetkę „Alegoria Nauki” - najbardziej prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez Politechnikę Gdańską.

Tu na Politechnice Gdańskiej powstaliśmy, tu funkcjonujemy i tu czujemy się potrzebni – mówi Prezes Zarządu Techno-Service S.A. Jan Mioduski - absolwent WEiA PG/1978. Więcej informacji

Pierwszy Turniej Golfa o Puchar Rektora PG cieszył się dużym zainteresowaniem

Może być zdjęciem przedstawiającym 13 osób, ludzie stoją i trawa

W dniu 8 października br. odbył się Pierwszy (a więc historyczny) Turniej Golfa o Puchar Rektora Politechniki Gdańskiej. którego głównym organizatorem było Stowarzyszenie Absolwentów PG. Piękne pole golfowe w Tokarach K. Gdańska gościło 81 zawodników, którzy rywalizowali w pięciu kategoriach.
 
Pogoda dopisała, uczestnicy z niedowierzaniem patrzyli na piękne, październikowe słońce i taka też słoneczna atmosfera udzieliła się wszystkim graczom. W kategorii Mistrz Politechniki zwyciężył Andrzej Walukiewicz, absolwent Wydziału ETI.  Równocześnie z Turniejem została zorganizowana, wraz z Santander Universidades, Akademia Golfa dla wszystkich chętnych, którzy chcieli poczuć atmosferę tego pięknego sportu. Więcej informacji 
 
Dziękujemy JM Rektorowi PG za patronat i ufundowanie pucharów, Santanderowi za wsparcie Akademii, klubowi Tokary Golf Club oraz sponsorom za wsparcie organizacyjne i finansowe, zdaniem uczestników bardzo udanej imprezy sportowej.

Jubileuszowy Zjazd Absolwentów Wydziału Zarządzania i Ekonomii

Dziekan Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej, dr hab. Małgorzata Gawrycka, prof. PG zaprasza na JUBILEUSZOWY ZJAZD ABSOLWENTÓW WYDZIAŁU w dniu 3.grudnia 2022 roku o godzinie 16.00.
 
Uroczystość odbedzie się na Dziedzińcu Heweliusza w Gmachu Głownym Politechniki Gdańskiej.
W programie:
  • networking,
  • uroczyste otwarcie Zjazdu przez Dziekan WZiE dr hab. Małgorzatę Gawrycką, prof. PD
  • wykład dr hab. inż. Aleksandra Orłowskiego, prof. PG pt. "Wyzwania nowoczesnych miast - smart future cities"
  • aukcja charytatywna
  • aktualności WZiE
  • bankiet
 
Po bankiecie zapraszamy na część nieoficjalną w Akademickim Klubie Politechniki Gdańskiej "KWADRATOWA", Bratniak, ul.Siedlicka 4, Gdańsk.
Wpisowe:80,-zł (w tej cenie udział w spotkaniu networkingowym oraz poczęstunek)
 
Zapisy i szczegółowe informacje

Zjazd absolwentów kierunku Automatyka i Robotyka, rocznik 1996-2001

Członkowie Zjazdu Absolwentów przed wejściem głównym do budynku wydziału
Dnia 30.09.2022 w Wydziale Elektrotechniki i Automatyki odbył się zjazd absolwentów kierunku Automatyka i Robotyka, rocznik 1996-2001.
 
Uczestnicy zjazdu mieli okazję do spotkania się po 21 latach od zakończenia studiów i uzyskania tytułu mgr inż. oraz zwiedzanie kampusu naszej uczelni i budynków Wydziału Elektrotechniki i Automatyki. Absolwenci byli zaskoczeni zmianami, które zastali po latach i z rozrzewnieniem wspominali czasy swoich studiów.

Zjazd absolwentów Wydziału Budowy Maszyn, rok ukończenia studiów 1972

Wyjątkowe spotkanie po latach. Zjazd absolwentów Wydziału Budowy Maszyn
Absolwenci dawnego Wydziału Budowy Maszyn Politechniki Gdańskiej spotkali się w tym samym miejscu po 50 latach, by na chwilę wrócić do przeszłości i powspominać dawne, studenckie czasy. W wydarzeniu wzięło udział ponad 40 absolwentów rocznika 1972.
 
Dla absolwentów spotkanie po latach miało szczególne znaczenie. - Spotkanie koleżanek i kolegów było dla mnie dużą przyjemnością i radością, ulotnym powrotem do lat młodości oraz nadzieją, że się jeszcze spotkamy. Cieszą mnie również telefony z podziękowaniami od kolegów za organizację spotkania – mówił Jerzy Folga, który organizował wydarzenie. – Studiowanie jest w mojej pamięci zbiorem ciekawych wspomnień, że nie potrafię wskazać najciekawszego.
 
W sumie w roku 1972 studia na Wydziale Budowy Maszyn ukończyły 92 osoby z pośród 150 przyjętych na pierwszy rok w 1966 roku. https://wimio.pg.edu.pl/aktualnosci/

Z życia Politechniki Gdańskiej

Plan klimatyczny Politechniki Gdańskiej na lata 2022-2030

gmach główny
Plan klimatyczny stworzony na Politechnice Gdańskiej określa i precyzuje realne działania na rzecz ochrony klimatu w obszarze edukacji i badań naukowych. Celem Planu jest m.in. poszerzenie świadomości ekologicznej i zaangażowanie społeczności akademickiej w inicjatywy związane ze zużyciem energii i zasobów naturalnych.
 
Sformułowane  zostały cele i działania związane z ochroną środowiska i szeroko pojętą ekologią. Nasza Uczelnia aktywnie uczestniczy w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ i Europejskiego Zielonego Ładu Komisji Europejskiej. W ramach projektu Politechnika Gdańska będzie prowadziła coroczną kalkulację śladu węglowego i monitorowała jego postęp. Inicjatorem procesu wdrażania Celów Zrównoważonego Rozwoju jest prof. Dariusz Mikielewicz, Prorektor ds. Organizacji i Rozwoju.
 
Szczegółowe informacje dotyczące Planu klimatycznego https://pg.edu.pl/aktualnosci/

Prof. Jan Buczkowski wyróżniony tytułem

Prof. Jan Buczkowski
Fot. archiwum pryw.
 
Artysta malarz, prof. Jan Buczkowski, kierownik Katedry Sztuk Wizualnych, pełnomocnik rektora PG ds. artystycznych, został nagrodzony tytułem „Osobowość Roku 2022”.
 
Ten zaszczytny tytuł prof. Buczkowski otrzymał „w poszanowaniu wyjątkowych zasług dla Uczelni mających na celu stworzenie wizerunku Politechniki Gdańskiej jako nowoczesnego uniwersytetu technicznego łączącego w sobie siłę tradycji z nowoczesnością, w szczególności za zbudowanie jednolitego, rozpoznawalnego i tworzącego spójną całość systemu identyfikacji wizualnej zewnętrznej i wewnętrznej Politechniki Gdańskiej, za działania mające na celu utworzenie na terenie kampusu muzeum sztuki i techniki umożliwiających społeczności akademickiej uczelni stały kontakt ze sztuką współczesną, a dla gości dowód stanowiący o otwartości i nowoczesności uczelni".
 
Wywiad z laureatem o jego pasjach i zainteresowaniach https://pg.edu.pl/aktualnosci/

Prof. Marek Dzida uhonorowany za wspieranie rozwoju edukacji na Pomorzu

Pięciu panów w garniturach
Od lewej: Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu w Urzędzie Marszałkowskim, prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, prof. Marek Dzida, Mieczysław Struk, marszałek woj. pomorskiego oraz Józef Sarnowski, członek zarządu woj. pomorskiego. Fot. Jacek Sowa/UM
 
Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk złożył na ręce dr hab. Marka Dzidy, prof. PG, podziękowanie za efektywną współpracę i wspieranie rozwoju edukacji na Pomorzu podczas pełnienia przez niego funkcji prorektora Politechniki Gdańskiej.
 
Prof. PG Marek Dzida otrzymał okolicznościowy medal „De nihilo nihil fit” (łac. „Nic nie bierze się z niczego”). Docenione zostało osobiste zaangażowanie b. prorektora PG w projekt „Zdolni z Pomorza”, realizowany we współpracy UMWP z pomorskimi uczelniami oraz w organizację corocznej Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej. Konferencja ta wspiera rozwój wybitnie uzdolnionej młodzieży z naszego regionu i umożliwia uczniom pomorskich szkół podejmowanie wyzwań edukacyjnych dalece wykraczających poza ramy nauki szkolnej. Wielu uczestników Konferencji podjęło potem studia na Politechnice Gdańskiej.
 

Uroczystość wręczenia Oscarów Nauki 2022 na Wydziale Chemicznym

 
Fot. J. Borzyszkowska-Bukowska / WCh PG
 
Dnia 30 września 2022 roku, na Dziedzińcu Heweliusza Politechniki Gdańskiej, odbyła się pierwsza w historii Wydziału Chemicznego Gala wręczenia Oscarów Nauki.
 
Wydarzenie zostało zorganizowane pod auspicjami Dziekana Wydziału Chemicznego, pani profesor Agaty Kot-Wasik. Oskary Nauki wreczono w kategoriach : Nauka, Nauka Dla Społeczeństwa, Komercjalizacja, Publikacje-Projekty oraz Publikacje-Projekty-Patenty. W sumie zostało wręczonych 59 Oscarów, Wręczono też  nagrody specjalne w kategorii Super Oscara, dla szczególnie zasłużonych pracowników Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. Statuetki Super Oscara odebrali: profesor Maciej Bagiński profesor Paweł Sachadyn oraz profesor Kazimierz Darowicki oraz dla pani Dziekan Wydziału prof. Agaty Kot-Wasik.
 
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy !
 
Obszerna relacja na stronie Wydziału Chemicznego https://chem.pg.edu.pl

Absolwenci

Absolwentka Wydziału Chemicznego laureatką Nagrody im. prof. Romualda Szczęsnego - XXI edycja

Laureatka nagrody im. prof. Romualda Szczęsnego - Edyta Piłat
Nagroda im. prof. Romualda Szczęsnego to prestiżowa nagroda przyznawana od 2002 roku przez Prezydenta Miasta Gdyni najzdolniejszym absolwentom Politechniki Gdańskiej. Głównym celem Nagrody jest upamiętnienie przedwcześnie zmarłego gdynianina, profesora Politechniki Gdańskiej i byłego dziekana Wydziału Elektrotechniki i Automatyki. W roku 2022 nagroda trafiła do rąk naszej absolwentki mgr inż. Edyty Piłat.
 
Pani Edyta jest absolwentką kierunku Inżynieria Materiałowa na Wydziale Chemicznym oraz doktorantką (dyscyplina: Nauki Chemiczne). Nagrodę dostała za pracę dyplomową zatytułowaną „Hybrydowe systemy uwalniania związków antybakteryjnych złożone z poliuretanowej matrycy drukowanej w technologii FDM oraz warstwy hydrożelowej” zrealizowaną pod opieką dr hab. inż. Justyny Kucińskiej-Lipki, prof. uczelni w Katedrze Technologii Polimerów. Nagrodę w imieniu Prezydenta Miasta Gdyni wręczył pan Marek Stępa, naczelnik Wydziału Ochrony Dziedzictwa Urzędu Miejskiego w Gdyni, podczas posiedzenia Senatu PG inaugurującego rok akademicki 2022/2023.
 
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !
 
Więcej informacji https://chem.pg.edu.pl/

Tablica kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz w Alei Żeglarstwa Polskiego

Pierwsza Dama Oceanów ma swoją tablicę w gdyńskiej marinie.

 Fot. Michał Puszczewicz/Gdynia.pl

Tablica ku czci pierwszej damy Oceanów kpt. Krystyny chojnowskiej -Liskiewicz została odsłonięta w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. Uroczystość, której towarzyszyły szanty w wykonaniu Męskiego Chóru Szantowego "Zawisza Czarny", zgromadziła ponad 200 osób, nie tylko miłośników żeglarstwa.

Kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz to pierwsza kobieta-żeglarka, która samotnie opłynęła świat w latach 1976-1978. Jacht "Mazurek", na którym spędziła dwa samotne lata zaprojektował jej mąż kpt. Wacław Liskiewicz. Kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz zmarła 13 czerwca 2021 roku. Pamiętamy o niej, jako o absolwentce Wydziału Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej, niezwykłej kobiecie, która całe swoje życie poświęciła promowaniu żeglarstwa, w tym żeglarstwa kobiecego.

Aleja Żeglarstwa Polskiego znajduje sie na południowym falochronie Basenu im. Mariusza Zaruskiego w Gdyni.

Relacje z uroczystości www.gdynia.pl https://radiogdansk.pl/

Sylwetka kpt. Chojnowskiej-Liskiewicz https://kolosy.pl/pierwsza-czyli-zobaczyc-cos-tak-pieknego

Prace badawcze

Naukowcy PG w gronie Top 2% najbardziej wpływowych naukowców na świecie

Pracownicy naukowi Politechniki Gdańskiej po raz kolejny znaleźli się w prestiżowym gronie 2% najbardziej wpływowych na świecie. W zestawieniu znalazło się łącznie 53 naukowców i naukowczyń związanych z PG.
 
Lista Top 2% najbardziej wpływowych naukowców opracowywana jest przez kalifornijski Stanford University we współpracy z wydawnictwem Elsevier oraz firmą SciTech Strategies. Do zestawienia trafiają badacze z całego świata. Lista tworzona jest w oparciu o ich dorobek naukowy, a kryteriami oceny są m.in. liczba cytowań przez innych autorów, indeks Hirscha czy też pozycja i rola danego badacza na liście autorów publikacji. Stanford University tworzy dwa rodzaje rankingu. Pierwszy bierze pod uwagę dorobek całej kariery naukowca (do końca 2021 roku), drugi dotyczy cytowań z danego roku kalendarzowego, w tym przypadku roku 2021.
 

Powstanie przełomowy system usuwania zanieczyszczeń w wodzie

Inteligentny system do neutralizacji szkodliwych substancji w wodzie na bazie elektrod węglowych opracują naukowcy z polsko-norweskiego konsorcjum, w skład którego wchodzą specjaliści z Politechniki Gdańskiej.
 
W ramach międzynarodowego projektu i-CLARE, którego kierownikiem na Politechnice Gdańskiej jest dr hab. inż. Robert Bogdanowicz, prof. PG z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, ma powstać nowa, cyfrowa technologia uzdatniania wody, która może pozwolić na lepsze dostosowanie miast do zmian klimatu. System, nad którym pracuje interdyscyplinarny zespół badawczy ma zidentyfikować i dostosować najskuteczniejsze parametry pracy w celu unieszkodliwienia szkodliwych zanieczyszczeń organicznych rozpuszczonych w wodzie. Naukowcy wezmą pod lupę dziesięć substancji z różnych grup, jak farmaceutyki, pestycydy, dioksyny, które są obecne w wodach opadowych i ściekach gospodarczych. Jak podkreślają naukowcy, potencjalnymi użytkownikami rozwiązania będą mogły być np. miejskie zakłady oczyszczania, czy deweloperzy zobowiązani do kontrolowania retencji.
 

Wyjątkowa technologia odzyskiwania krzemu ze zużytych modułów fotowoltaicznych.

File:Gleisdorf.Solarbaum.jpg

Fotowoltaiczne "drzewo" w  Gleisdorf, Styria, Austria. Fot. Anna Regelsberger

 Czysty krzem ze zużytych modułów fotowoltaicznych już dziś, w warunkach laboratoryjnych, potrafią odzyskać naukowcy z Politechniki Gdańskiej. Zespól, pod kierunkiem prof. Ewy Klugmann-Radziemskiej z Katedry Konwersji i Magazynowania Energii na Wydziale Chemicznym PGT bada czy opracowaną przez nich technologię można wdrożyć na skalę przemysłową.

Na krzemie, kosztownym pierwiastku, bazuje nie tylko fotowoltaika, ale i cała elektronika. Rozwiązanie z PG pozwoli na ograniczenie zużycia cennych materiałów i energii w procesach dalszej produkcji oraz ilości odpadów. Opracowany, chroniony patentem, sposób wydobywania ogniwa krzemowego z modułu, umożliwia odzyskanie krzemu o czystości 99,99 %. Można go ponownie wykorzystać w produkcji ogniw PV. Technologia jest wyjątkowa jeśli chodzi o odzysk czystego krzemu. Nie ma obecnie w publikacjach naukowych na świecie podobnych rozwiązań, choć wiadomo, że przemysł za granicą prowadzi działania w tym zakresie. W Polsce, według dostępnych danych, nie istnieje natomiast żaden zakład, który zajmuje się recyklingiem modułów. 

Pierwsze duże instalacje fotowoltaiczne w Europie powstawały w latach 80., a okres eksploatacji modułów wynosi średnio ok. 25-30 lat. na terenie Europy znajduje się dużo odpadów fotowoltaicznych, produkowanych w różnych okresach i fabrykach.

 Więcej informacji https://pg.edu.pl/aktualnosci/

Współpraca

Eksperci z PG pomogą w opracowaniu Zintegrowanego Modelu Ruchu

trzy kobiety przy stole
Prof. Joanna Żukowska, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz Joanna Lech, p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Fot. mat. CUPT
 
Wymiana informacji na potrzeby analiz transportowych, a także rozwoju narzędzi analitycznych w zakresie modelowania i prognozowania ruchu –to cele, jakie stawiają przed sobą Politechnika Gdańska i Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT).
 
Politechnika Gdańska wesprze działania prowadzone przez CUPT, związane ze Zintegrowanym Modelem Ruchu. Narzędzie to przeznaczone jest do wsparcia planowania transportu zarówno ogólnokrajowego, jak i regionalnego i lokalnego. Model ma na celu wsparcie instytucji, które świadczą usługi publiczne w sektorze transportu w zakresie planowania i podejmowania decyzji inwestycyjnych. Uczelnia podpisała właśnie porozumienie o współpracy z CUPT.
 

Komunikaty

I. edycja konkursu o nagrodę im. prof. Ryszarda Krystka

krystek nagroda
Do 31 grudnia r. trwa przyjmowanie zgłoszeń w I. edycji konkursu o nagrodę im. prof. Ryszarda Krystka, którego celem jest popularyzacja wyróżniających się osiągnięć naukowych i badawczych z zakresu bezpieczeństwa drogowego oraz uhonorowanie postaci prof. Ryszarda Krystka.
 
W ramach konkursu zostaną wyłonione najlepsze prace dyplomowe i naukowe w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.
 
 
Ryszard Krystek (1941-2017) – polski inżynier, wizjoner, profesor nauk technicznych specjalizujący się w zagadnieniach związanych z inżynierią ruchu drogowego. Ceniony przez studentów i współpracowników wykładowca akademicki. Wiceminister infrastruktury w latach 2004–2005. Twórca i prezes Fundacji Rozwoju Inżynierii Lądowej oraz zastępca dyrektora ds. naukowych ITS w latach 2011-2016. Współzałożyciel Stowarzyszenia Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego.

Małe budownictwo duże korzyści - konkurs dla studentów i absolwentów

grafika jasnoszare tło w lewym górnym rogu napis Konkurs Budynek rekreacji do 70m2 Małe Budownictwo  Duże korzyści z prawej strony wycinek czenego koła na nim mniejsze koło ze zdjęciem dachy dwóch budynków
Ministerstwo Rozwoju i Technologii wspólnie z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego uruchomili otwarty konkurs architektoniczny konkurs dla absolwentów i studentów, na koncepcję budynku rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 70m2 pod nazwą "Małe Budownictwo - Duże Korzyści".
 
Konkurs obejmuje trzy tematy:
1.Opracowanie projektu modelowego budynku rekreacji indywidualnej. 
2. Inżyniera budynków rekreacyjnych.
3.Praca zdalna i sytuacja zagrożenia geopolitycznego.  
 
Nagrody zostaną przyznane w każdym z trzech tematów. Termin nadsyłania prac mija 31.12.2022r. Szczegóły konkursu i formularze aplikacyjne https://www.gunb.gov.pl/strona/konkurs