Numer 4/2023

Aktualności SAPG

27 maja 2023 Dzień Absolwenta Politechniki Gdańskiej

27 maja 2023 roku zapraszamy wszystkich na Dzień Absolwenta. Warto zwiedzić laboratoria, spotkać znajomych i zobaczyć co zmieniło się od naszych czasów na Politechnice Gdańskiej.

Oprócz spotkań na wydziałach, tego dnia odbędzie się centralne spotkanie Rektora i SAPG z absolwentkami i absolwentami, którzy 50 lat temu uzyskali dyplom ukończenia naszej Alma Mater. Swój udział w uroczystości potwierdziło ponad 200 osób z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki, Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska (połączone dawne Wydziały Inżynierii Lądowej oraz Budownictwa Wodnego) oraz Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa (połączone dawne Wydziały Mechaniczny oraz Oceanotechniki i Okrętownictwa). Będzie to również dzień rodzinny Bałtyckiego Festiwalu Nauki - przyjdźcie ze znajomymi, rodzinami i przyjaciółmi.

IT Trends T@lks - podsumowanie

W dniu 30 marca 2023 roku z inicjatywy naszego Stowarzyszenia odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu PG Network#TECHMeetup pod tytułem IT Trends T@lks, zorganizowane wspólnie przez Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej, Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej. 

Obecni byli przedstawiciele branży IT, studenci, absolwenci i wykładowcy Politechniki Gdańskiej. Po wysłuchaniu krótkich prezentacji przygotowanych przez pracodawców był czas na rozmowy i wymianę doświadczeń. Luźna, kameralna atmosfera przy pizzy i piwie zachęcała do nawiązywania kontaktów. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, gościnne progi AK Kwadratowej zgromadziły ponad 80 osób. Zachęceni pozytywnym odzewem ze strony uczestników planujemy następne spotkanie - przed wakacjami, 15 czerwca pod tytułem Offshore Wind T@lks. Informacje znajdziecie jak zawsze w mediach SAPG.

I Akademicki Turniej Tenisa Stołowego o puchar SAPG i SSPG

 
W dniu 15 kwietnia odbył się w hali MRKS w Gdańsku  “I Akademicki Turniej Tenisa Stołowego o puchar SAPG i SSPG - Gdańsk 2023”  z udziałem ok. 60. zawodników: studentów, pracowników PG i absolwentów. 
 
W imieniu organizatorów dziękujemy za aktywny udział w imprezie. Cieszymy się, że spotkała się ona z tak licznym odzewem. Powodem do satysfakcji jest również wysoki poziom sportowy zawodów, szczególnie biorąc pod uwagę ich amatorski charakter. Wszystko to inspiruje nas do organizacji nastepnych edycji Turnieju. Już dziś serdecznie zapraszamy na najbliższy Turniej, który odbędzie się najprawdopodobniej w zbliżonym terminie 2024 roku. Będziemy również wdzięczni za ewentualne uwagi bądź propozycje pozwalające na lepsze dopasowanie Turnieju do oczekiwań zawodniczek i zawodników.

W kategoriach wiekowych mężczyzn, nagrody otrzymali:

  • Marcin Modzelewicz, Kunyu Wang, Bartosz Sosnowski za zajęcie 1, 2 i 3 miejsca odpowiednio w kategorii do 30 roku życia.
  • Tadeusz Miruszewski, Piotr Kaczmarek, Krystian Kostrzewa za zajęcie 1, 2 i 3 miejsca odpowiednio w kategorii od 31 do 55 lat.
  • Waldemar Pawilczus, Andrzej Gołębiewski, Janusz Rybicki za zajęcie 1, 2 i 3 miejsca odpowiednio w kategorii powyżej 55 lat.

Kobiety wystąpiły w dwóch kategoriach zajmując następujące pozycje:

  • Martyna Bobier, Aleksandra Rumińska, Barbara Niciejewska na 1, 2 i 3 miejscu odpowiednio w kategorii do 30 roku życia.
  • Ewa Lipka, Anna Dołęga, Marzena Kurpińska na  1, 2 i 3 miejscu odpowiednio w kategorii powyżej 55 lat.
Piszcie do nas www.pg.edu.pl/sapgbiuro@sapg.pl.  
 
Fotorelacja z zawodów dostępna pod linkiem politechnicznym.

Spotkanie absolwentów studiów podyplomowych Symulacje Komputerowe dla Inżynierów

27 maja 2023 Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej zaprasza  na spotkanie wszystkich absolwentów studiów podyplomowych Symulacje Komputerowe dla Inżynierów z lat 2008-2018. 

Oprócz spotkań z kolegami, w trakcie wydarzenia będzie możliwość dyskusji, krótkich konsultacji w grupie, podzielenia się swoją historią i doświadczeniem. Organizatorzy proszą o zawiadomienie kolegów, do których zaproszenie mogło nie dotrzeć. Szczegółowe informacje i kontakt do organizatorów na stronie WFTiMS. 

W dniach 25-28 maja 2023 Politechnika Gdańska organizuje ”BAŁTYCKI FESTIWAL NAUKI”, na który można zabrać zainteresowanych członków rodziny. Szczegóły 

Z życia Politechniki Gdańskiej

Promocje akademickie i wpisy do Złotej Księgi PG. Za nami Święto Uczelni

Uroczyste posiedzenie Senatu PG. Na zdjęciu kolegium rektorskie.
Władze Politechniki Gdańskiej. Fot. Krzysztof Krzempek/PG
 
29 marca 2023 r. odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej z okazji Święta Uczelni. Podczas wydarzenia wręczono wyróżnienia dla osób wpisanych do Złotej Księgi Politechniki Gdańskiej. Rektor PG dokonał również uroczystych promocji na stopnie doktorów habilitowanych i doktorów oraz przyjął w poczet profesorów tytularnych.
 
Wyróżnienie wpisem do Złotej Księgi PG to forma uhonorowania osób związanych z Politechniką Gdańską, których aktywność w pracy zawodowej na rzecz uczelni a także aktywność zawodowa w różnych dziedzinach życia naukowego, gospodarczego, kulturalnego, sportowego, społecznego, organizacyjnego czy działalności publicznej przynosi chlubę Politechnice Gdańskiej. Podczas uroczystości Rektor PG dokonał uroczystego przyjęcia naukowców w poczet profesorów tytularnych Politechniki Gdańskiej  oraz dokonał promocji na stopnie doktora habilitowanego i doktora. Rektor PG wręczył również nagrody „Dyplom Roku” dla najlepszych prac magisterskich obronionych na poszczególnych wydziałach uczelni.
Więcej informacji o osobach wyróżnionych oraz przebiegu uroczystości w Aktualnościach PG

Bałtycki Festiwal Nauki powraca!

grafika BFN, fala na żółtym tle

To już 20. edycja Bałtyckiego Festiwalu Nauki. W dniach 25-27 maja 2023 Politechnika Gdańska będzie odkrywać przed odwiedzającymi zakamarki uczelnianych pracowni i laboratoriów oraz tajniki poszczególnych dziedzin nauk. W programie wydarzenia znalazło się ponad 100 różnych propozycji z 40 dyscyplin naukowych dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

W niedzielę 28 maja – nasza uczelnia wraz z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym i Uniwersytetem Gdańskim – zaproponuje szereg atrakcji podczas Pikniku Nauki Fahrenheita, organizowanego przez Uczelnie Fahrenheita w Centrum Nauki Hevelianum. 

Bałtycki Festiwal Nauki to jedno z największych tego typu wydarzeń w Polsce. Studenci i pracownicy PG, z myślą o odwiedzających tego dnia politechniczny kampus, przygotowują bogatą ofertę zajęć z różnych dyscyplin naukowych – od architektury, poprzez fizykę, chemię i matematykę, aż po automatykę z robotyką.

W BFN może wziąć udział każdy, niezależnie od wieku. Wstęp jest bezpłatny, ale na część zajęć obowiązuje wcześniejsza rejestracja. 

Uwaga! Program BFN jest na bieżąco aktualizowany, prosimy o jego śledzenie. 

Politechnika przyjazna rodzicom. Ogólnodostępny pokój rodzinny na PG.

Pokój rodzinny

Rozwijając inicjatywy ułatwiające rodzicom pracującym lub studiującym na uczelni łączenie ich obowiązków naukowych z rodzinnymi, Politechnika Gdańska stworzyła przestrzeń przyjazną rodzicom i dzieciom, z której można korzystać w razie potrzeby.
 
Ogólnodostępne pomieszczenie socjalne, z którego można korzystać nieodpłatnie, zlokalizowane jest na drugim piętrze w budynku dydaktycznym nr 61 - Wydziału Elektrotechniki i Automatyki przy ul. Sobieskiego 7 w Gdańsku. Dostępność Przestrzeń została podzielona na strefy: do karmienia, zabawy i odpoczynku. 
 
Więcej informacji dotyczących udogodnień dla rodziców na Politechnice Gdańskiej można znaleźć na stronie Biura Kanclerza w zakładce „Uczelnia przyjazna rodzicom” 

Absolwenci

Dr inż. Roland Ryndzionek liderem nauki

Dr inż. Roland Ryndzionek liderem nauki
Fot. Materiały WEiA
 
 Dr inż. Roland Ryndzionek z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki otrzymał dofinansowanie na realizację pracy pt. "Projekt i realizacja wysokosprawnościowej turbiny wiatrowej w oparciu o wolnoobrotowy bezprzekładniowy, wielofazowy dwustronnie zasilany generator indukcyjny."
 
Nasz absolwent otrzymał nagrodę podczas Gali XIII edycji Programu LIDER organizowanego przez NCBiR. Wynikiem prac  będzie opracowanie nowej konstrukcji wolnoobrotowego, bezszczotkowego generatora indukcyjnego, dwustronnie zasilanego oraz dedykowanego układu sterowania. Projekt wpisuje się w tematykę nowoczesnych bezszczotkowych generatorów elektrycznych, a zwłaszcza generatorów bez magnesów stałych, które mają zastosowanie np. w farmach wiatrowych. Zbudowany zostanie prototyp generatora w wersji pięciofazowej oraz przeprowadzone będą testy laboratoryjne i syntetyczne. Szczegółowe informacje na stronie Wydziału Elektrotechniki i Automatyki.

Prace badawcze

Unikatowy drogowy pojazd badawczy na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska

Samochód na tle zabytkowego budynku.
Politechnika Gdańska pozyskała samochód badawczy wyposażony w system laserowy umożliwiający zaawansowane pomiary stopnia zużycia nawierzchni drogowych, autostradowych oraz lotniskowych.
 
Nowe narzędzie badawcze ma pomóc w opracowywaniu wytycznych dla zarządców dróg, które pozwolą ograniczyć remonty i związane z nimi utrudnienia w ruchu. Pracownicy Zespołu Budowy Dróg, działającego w ramach Katedry Inżynierii Transportowej, od lat prowadzą badania naukowe oraz prace badawczo-rozwojowe, których celem jest ocena terenowa odcinków dróg oraz analiza przyczyn powstawiania uszkodzeń nawierzchni wraz z odpowiednim ich modelowaniem. Nowe narzędzie pomiarowe pozwoli dodatkowo na ocenę postępu zużycia eksploatowanych nawierzchni. W oparciu o pozyskane dane naukowcy zyskają możliwość opracowania prognoz degradacji oraz strategii utrzymania nawierzchni, które będą wsparciem zarządców dróg m.in. w planowaniu interwencji. Więcej szczegółów na stronie Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska.

Współpraca

Wydziałowe Targi pracy na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa 7. edycja TargOiOwiska

19 firm i jeszcze więcej możliwości. Za nami 7. edycja TargOiOwiska
Za nami 7. edycja TargOiOwiska, czyli targów pracy, podczas których studenci, absolwenci, a także uczniowie szkół średnich poznali aż 19 firm działających w szeroko pojętej branży morskiej. Wydarzenie zorganizowało Biuro Karier i Absolwentów wraz z Wydziałem Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa . 
 
Podczas TargOiOwiska uczestnicy mieli okazję zapoznać się z aktualnymi ofertami, proponowaną ścieżką kariery w poszczególnych firmach, oczekiwaniami i potrzebami pracodawców w odniesieniu do konkretnych stanowisk, na które aktualnie trwa rekrutacja. Organizatorzy targów przygotowali też spotkanie z absolwentami Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, którzy znaleźli już zatrudnienie w branży. Opowiedzieli oni o pracy w zawodzie, o wyzwaniach i podzielili się doświadczeniem ze studentami. Targi cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. 
Więcej informacji na stronie Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa.

Politechnika Talentów. Nowe obszary współpracy ze szkołami średnimi

grupa roześmianych uczniów z laptopami siedzi na podłodze
Politechnika Gdańska współpracuje obecnie z ponad 120 szkołami średnimi z województwa pomorskiego i wciąż rozszerza zakres tej współpracy.
 
Politechnika Gdańska uruchomiła poświęconą współpracy ze szkołami witrynę. Na stronie szkoly.pg.edu.pl  znajdują się informacje o wszystkich możliwościach, z których mogą skorzystać uczniowie i nauczyciele, szczegóły dotyczące procedur podpisania porozumienia o współpracy z uczelnią oraz aktualności dotyczące cyklicznych wydarzeń, które dla szkół organizuje PG.
W tym roku po raz pierwszy zainaugurowana zostanie szkoła letnia pod nazwą "Politechnika Talentów", projekt skierowany do uczniów najlepszych pomorskich liceów i techników. W programie przewidziane są warsztaty naukowe, kreatywne zajęcia z doradcą zawodowym, spotkanie z Rektorem i naukowcami, a także porcja studenckiego życia – nocleg w akademiku, impreza integracyjna ze studentami w politechnicznym klubie „Kwadratowa” i wiele innych atrakcji. Więcej informacji w Aktualnościach PG

Wydarzenia kulturalne, spotkania, konferencje

Turniej brydżowy par o statuetkę Dziekana Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanejj

plakat informujący o turnieju
Turniej brydżowy par o statuetkę Dziekana z okazji 40-lecia wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej odbędzie się 30 maja o godz. 10.00 w holu Gmachu Głównego PG, przed biblioteką.
 
W Turnieju udział weźmie 40 par, w tym arcymistrzowie międzynarodowi. Rozegranych zostanie 27 rozdań systemem barometr (9 rund po 3 rozdania). Nie ma opłaty startowej, zwycięzcy otrzymają pamiątkowe trofeum, a dla wszystkich uczestników przewidziano upominki okolicznościowe.
 
Już teraz zachęcamy do wzięcia udziału w turnieju oraz do kibicowania w dniu wydarzenia! Kontakt i zapisy: email: robkrawc@pg.edu.pl; tel: 504230792.

Komunikaty

Hack4change – programuj dla wspólnego dobra

Grafika hack4change

W dniach 2-4 czerwca 2023 r. w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym odbędzie się III edycja Hack4change – ekologiczno-technologicznego hackathonu, którego celem  jest stworzenie nowatorskich projektów, narzędzi czy aplikacji, które mogą wpłynąć na jakość naszego życia. Wydarzenie odbywa się pod patronatem JM Rektora Politechniki Gdańskiej.
 
Hackaton to wydarzenie mające na celu zespołowe poszukiwanie rozwiązań dla aktualnych i rzeczywistych problemów występujących we współczesnym świecie. Niekontrolowana produkcja dóbr, marnowanie jedzenia, problemy ekonomiczne, zmiany klimatyczne, niestabilność polityczna świata – to problemy, nad którymi pochylą się uczestnicy nadchodzącego wydarzenia. Więcej informacji oraz lista zaproszonych ekspertów na stronie www.hack4change.tech
Organizatorami Hack4change są Fundacja CODE:ME oraz Marek Kamiński Academy.
 

20. edycja Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu

Program Kariera
Program Kariera Polskiej Rady Biznesu to ogólnokrajowy program płatnych staży w różnych firmach, który jest największą i najstarszą tego typu inicjatywą w Polsce – od 20 lat stażystki i stażyści mogą odbywać praktyki w najlepszych firmach polskich i międzynarodowych.
 
Program skierowany jest do studentek i studentów, absolwentek i absolwentów studiów dziennych, wieczorowych lub zaocznych w Polsce lub za granicą do 30. roku życia. W bieżącym roku na osoby zaczynające karierę czekają płatne praktyki w następujących obszarach: administracja, analiza danych, e-commerce, finanse, HR i rekrutacja, inżynieria, IT i programowanie, logistyka, marketing i sprzedaż, obsługa klienta, prawo, PR, media i reklama, relacje inwestorskie, zakupy (procurement), zarządzanie jakością oraz zarządzanie projektami. Większość staży ma elastyczne daty rozpoczęcia i zakończenia, a w ich ustalaniu brane są pod uwagę preferencje uczestników. Rekrutacja na staże trwa  do 15 maja. Więcej szczegółów na stronie Biura Karier i Absolwentów.