Numer 6/2023

Aktualności SAPG

Walne Zgromadzenie. Wybory nowych władz i sesja z okazji 35.lecia SAPG

Na zdjęciu od lewej: prof. Janusz Rachoń, prof. Krzysztof Wilde Rektor PG, kol. Ryszard Markowski, prof. Edmund Wittbrodt, kol. Jerzy Świniański Przewodniczacy SAPG. Materiały SAPG

17 czerwca 2023 roku miało miejsce XII Walne Zgromadzenie członków SAPG. Członkowie SAPG zebrali się aby wybrać nowe władze oraz uczcić 35.lecie powstania Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Gdańskiej.

W pierwszej części spotkania przedstawione zostały sprawozdania z działalności SAPG, ustępujące władze otrzymały absolutorium. Przewodniczącym SAPG został wybrany ponownie dr inż. Jerzy Świniański. Powołana w poprzedniej kadencji Komisja Statutowa zarekomendowała wprowadzenie zmian w Statucie Stowarzyszenia, tak aby zawarte w nim zapisy uwzględniały nowoczesne środki komunikacji oraz przygotowały Stowarzyszenie do roli Organizacji Pożytku Publicznego. Po krótkiej przerwie i poczęstunku rozpoczęła się uroczysta Sesja Stowarzyszenia poświęcona Jubileuszowi. Zgromadzeni członkowie SAPG oraz goście wysłuchali prelekcji o dokonaniach naszego Stowarzyszenia w ciągu 35 lat. Walne Zgromadzenie przyznało godność Członka Honorowego Stowarzyszenia panom profesorom Januszowi Rachoniowi i Markowi Biziukowi. Przewodniczący Stowarzyszenia wręczył im pamiątkowe dyplomy i statuetki, a  za wieloletnią aktywność podziękował panu Ryszardowi Markowskiemu. Na zakończenie uroczystej sesji odbyła się dyskusja na temat  "Czy współpraca wielopokoleniowej społeczności Politechniki Gdańskiej jest potrzebna i jak ją rozwijać…"

Szczegółowa relacja oraz skład nowego Zarządu SAPG na stronie https://pg.edu.pl/sapg

Spotkanie z cyklu PG Network #Meetup poświęcone problematyce offshore

16 czerwca 2023 roku, zainteresowani morską energetyką wiatrową tłumnie wypełnili salę w AK Kwadratowej aby uczestniczyć w  PG Network Offshore Tech Meetup.

Partnerami i prelegentami wydarzenia były firmy CEO Industria,  Mostostal Pomorze SA, CRIST Offshore sp. o.o, PROJMORS, MEVO SA oraz Inkubator Startup. Krótkie i ciekawe prezentacje oraz spostrzeżenia prelegentów zachęciły absolwentów i studentów obecnych na spotkaniu do rozmów i dyskusji z przedstawicielami firm. Cieszymy się, że organizowane przez SAPG spotkania typu meetup, przy pizzy i piwie mają  wielu zwolenników. Jest to dla nas sygnał, żeby już planować kolejne wydarzenia.

Szczegółowa relacja w naszych mediach społecznościowych

Uroczyście obchodziliśmy Dzień Absolwenta

https://pg.edu.pl/files/styles/artykul_664x445/public/2023-06/Zdj%C4%99cie_pami%C4%85tkowe_Dzien_Absolwenta_270523_SAPG_1.webp?itok=9H2X-hVa

Fot. Krzysztof Krzempek, PG

27 maja 2023 roku obchodziliśmy uroczyście Dzień Absolwenta. Otwarte bramy naszej Alma Mater witały serdecznie wszystkich, którzy kiedyś tutaj zdobywali wiedzę i rozpoczynali karierę zawodową.

Były spotkania na wydziałach - w gronie kolegów i z władzami wydziałów, zwiedzanie laboratoriów, wspomnienia i dyskusje. Dużym powodzeniem cieszyły się spacery z przewodnikiem po Kampusie, a sklepik z pamiątkami politechnicznymi przeżywał istne oblężenie. Aulę PG  po brzegi wypełnili absolwenci - jubilaci, którzy 50 lat temu ukończyli studia. Rektor PG wręczył im pamiątkowe medale i dyplomy, a nasze Stowarzyszenie przekazało wszystkim listy gratulacyjne. Wielu absolwentów z nostalgią oglądało wystawy okolicznościowe poświęcone Ogólnopolskiemu Turystycznemu Przeglądowi Piosenki Studenckiej „Bazuna” i 65-leciu Parlamentu Studentów PG, szukając na prezentowanych zdjęciach siebie, kolegów oraz wspominając zdarzenia z czasów studenckich.

Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo w tak ważnym dla społeczności akademickiej dniu. Do zobaczenia za rok !

Zapraszamy na Bazunę ! Rozpoczynamy kolejne 50.lat z piosenką turystyczną.

51. Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej rozpocznie się w piatek, 30 czerwca i potrwa do 2 lipca.

Zapraszamy miłośników piosenki turystycznej, poezji śpiewanej i wszystkich tych, którzy chcieliby przeżyć niezapomniane chwile w pięknym Sulęczynie. Artystów i uczestników gościć będzie po raz czwarty miejscowy Gminny Ośrodek Kultury. Więcej informacji i szczegółowy program na stronie OTPPS Bazuna.

Z życia Politechniki Gdańskiej

PG Złotym Laureatem Konkursu Pomorskiej Nagrody Jakości

Statuetka Złotego Laureata
Fot. Barbara Urbańska/PG
 
W jubileuszowej, XXV edycji konkursu o Pomorską Nagrodę Jakości, Politechnika Gdańska została Złotym Laureatem 25-lecia.
 
Konkurs o Pomorską Nagrodę Jakości to wydarzenie, w którym co roku nagradzane są firmy, organizacje i instytucje z Pomorza, które w praktyce stosują bądź zamierzają stosować zasadę zarządzania przez jakość. Konkurs po raz pierwszy zorganizowany został w ramach obchodów Milenium Gdańska w 1997 roku. Pomysłodawcą i organizatorem była PR Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Gdańsku przy współudziale Pomorskiej Izby Przemysłowo-Handlowej i Polskiego Rejestru Statków. Politechnika Gdańska otrzymała najwyższe wyróżnienie, została tzw. złotym laureatem 25-lecia w kategorii dużych organizacji publicznych.
Więcej informacji na stronie Pomorskiej Rady FSNT-NOT.

Współpraca ponad wszystko. „Primum Cooperatio” dla prof. Henryka Krawczyka

Trzech panów
Prof. Henryk Krawczyk odbiera nagrodę z rąk prof. Edmunda Wittbrodta. Fot. Karol Makurat/Zawsze Pomorze
 
Prof. Henryk Krawczyk, Dyrektor Centrum Informatycznego TASK otrzymał nagrodę Primum Cooperatio.
 
Wyróżnienie przyznawane jest przez organizację Pracodawców Pomorza naukowcom, którzy swoim działaniem udowodnili, że możliwa jest efektywna współpraca obu środowisk przynosząca wymierne korzyści gospodarce i nauce.
 
Nagroda Primum Cooperatio przyznawana jest od 2014 r. Od roku 2018 r. nosi imię prof. Bolesława Mazurkiewicza, pierwszego laureata tej nagrody. Wśród laureatów z Politechniki Gdańskiej znajdują się także inni profesorowie PG: prof. dr hab. inż. Janusz Rachoń,  prof. dr hab. inż. Andrzej Czyżewski oraz prof. Kazimierz Darowicki, a ponadto wśród wyróżnionych: prof. dr hab. inż. Eugeniusz Dembicki oraz prof. dr hab. inż. Andrzej Zieliński. W roku 2022 nagroda trafiła z kolei do rąk prof. Adriany Zaleskiej-Medynskiej z Uniwersytetu Gdańskiego, dyrektor Uczelni Fahrenheita.

Ponad tysiąc osób na plenerowym koncercie PG

Ludzie

Dużo uśmiechu i wzruszeń, wspólne śpiewanie i bisy. Koncert piosenek Kabaretu Starszych Panów  w wykonaniu Zbigniewa Zamachowskiego, Izy Połońskiej i Jakuba Kornackiego w towarzyszeniu Chóru Akademickiego PG pod batutą prof. Mariusza Mroza przyciągnął ponad tysiąc osób.
 
W sobotę, 16 czerwca kampus Politechniki Gdańskiej przez ponad dwie godziny rozbrzmiewał muzyką i tekstami Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. Publiczność doceniła mistrzowskie połączenie piosenki lirycznej i żartobliwej, nagradzając artystów gromkimi brawami i owacjami na stojąco. Dzięki zaangażowaniu i pracy wielu pracowników Politechniki Gdańskiej koncert przebiegał bez żadnych zakłóceń i nawet deszcz zawitał na kampus jedynie podczas próby, na występ główny zostawiając piękną pogodę. Dziękujemy za liczny udział w tym wydarzeniu.

Prof. Leon Staniewicz - pierwszy Polak z tytułem doktora nauk elektrotechnicznych

Leon Staniewicz - pierwszy Polak doktor elektrotechniki, profesor wielu  uczelni akademickich

Zarząd i członkowie Koła Elektryków Politechniki Warszawskiej (14
października 1929 r. ). Pośrodku siedzi Profesor Leon Staniewicz,

Żródło: PE 4/2015

Jednym z Pionierów Politechniki Gdańskiej wpisanych do Złotej Księgi naszej Alma Mater jest Prof. Leon Staniewicz. 

Prof. Leon Staniewicz urodził się w 21 grudnia 1871 roku w Sankt Petersburgu. Tam też ukończył w 1894 rokuWydział Fizyki Uniwersytetu Petersburskiego, a następnie uzyskał dyplom inżyniera elektryka Instytutu Elektrotechnicznego. W roku 1915 po zdaniu wymaganych egzaminów i publicznej obronie rozprawy „O nagrzewaniu się przewodów elektrycznych” otrzymał w Instytucie Elektrotechnicznym w Petersburgu tytuł naukowy adiunkta elektrotechniki, który na technicznych uczelniach Rosji był odpowiednikiem stopnia doktora nadawanego na uniwersytetach europejskich. Leon Staniewicz został pierwszym Polakiem doktorem nauk elektrotechnicznych.

Po II Wojnie Światowej koleje losu zawiodły prof. Leona Staniewicza do Gdańska, gdzie już w 1945 roku współorganizował Wydział  Elektryczny Politechniki Gdańskiej oraz Oddział Pomorski Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Historia życia prof. Staniewicza, została opisana w bogato ilustrowanym artykule w Przeglądzie Elektrotechnicznym http://pe.org.pl/articles/2015/4/45.pdf 

Warto nadmienić, że Przegląd Elektrotechniczny to najstarsze czasopismo elektryków polskich, które ukazuje się od 1919 roku.

Absolwenci

Prof. Janusz Pawliszyn wyróżniony wpisem do „Złotej Księgi Politechniki Gdańskiej”

Fot. Jerzy Kwiatkowski 
 
Prof. Janusz Pawliszyn, pracownik nauki i praktyk, absolwent Wydziału Chemicznego PG z 1978 roku, a obecnie profesor Uniwersytetu Waterloo w Kanadzie został uhonorowany wpisem do Złotej Księgi PG.
 
Prof. Janusz Pawliszyn jest twórcą techniki mikroekstracji do fazy stacjonarnej SPME, która wykorzystuje powłokę na włóknie do selektywnej izolacji analitów z krwi, śliny, moczu, osocza. Naukowiec bada zastosowanie technik obliczeniowych i modelowania w celu zwiększenia wydajności przygotowania próbek, rozdzieleń chromatograficznych i detekcji. Należy do grona 10 najbardziej wpływowych osób w naukach analitycznych na świecie.
 
Wyróżnienie w postaci wpisu do Złotej Księgi Politechniki Gdańskiej jest wyróżnieniem nadawanym przez JM Rektora Politechniki Gdańskiej. To forma szczególnego uhonorowania osób związanych z Politechniką Gdańską, których aktywność w pracy zawodowej na rzecz uczelni a także aktywność zawodowa w różnych dziedzinach życia naukowego, gospodarczego, kulturalnego, sportowego, społecznego, organizacyjnego czy działalności publicznej przynosi chlubę Politechnice Gdańskiej. 
Więcej informacji na stronie Wydziału Chemicznego.

Dr inż. Marcin Wekwejt z Nagrodą im. Jana Uphagena

Laureaci Nagrody Uphagena: dr inż. Marcin Wekwejt, mgr Ariadna Łada - Maśko wraz z Moniką Chabior, zastępczynią prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania oraz. prof. Jerzym Błażejowskim, prezesem Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. Fot. Łuksza Bień/UG
Laureaci Nagrody Uphagena: dr inż. Marcin Wekwejt, mgr Ariadna Łada - Maśko wraz z Moniką Chabior, zastępczynią Prezydent Gdańska oraz prof. Jerzym Błażejowskim, prezesem Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. Fot. Łuksza Bień/UG
 
Dr inż. Marcin Wekwejt z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa został laureatem 20. edycji Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych.
 
Kapituła  doceniła „znaczące osiągnięcia naukowe w zakresie inżynierii biomateriałów, w tym szczególnie za opracowanie innowacyjnych funkcjonalnych cementów kostnych do zastosowań terapeutycznych”. O zainteresowaniach laureata, jego osiągnięciach i zaangażowaniu w prace badawcze i dydaktyczne można przeczytać w Aktualnościach PG.
 
Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych jest to prestiżowym wyróżnieniem przyznawanym studentom i absolwentom gdańskich uczelni wyższych w wieku do 30 lat, za wybitne osiągnięcia naukowe w dwóch kategoriach: nauk humanistycznych i społecznych. W dziedzinie nauk społecznych wyrózniona została tym roku  mgr Ariadna Łada-Maśko z Wydziału Nauk Społecznych UG za wybitne osiągnięcia naukowo-badawcze w zakresie psychologii klinicznej dziecka w systemie rodziny

Współpraca

PG będzie współpracować z Siemensem

Dwóch mężczyzn z teczkami. Pokazują zawartość teczek, w środku list intencyjny.
 
 Na zdjęciu od lewej: Rafał Żmijewski, dyrektor handlowy Siemens Industry Software prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. Fot. Krzysztof Krzempek/PG
 
21 czerwca  Politechnika Gdańska była gospodarzem wydarzenia Siemens – Digital Pathways 2023 Industry & Education Cooperation Meeting, podczas którego władze uczelni podpisały list intencyjny o współpracy z Siemens Industry Software.
 
W ramach współpracy zadeklarowano wzajemne wsparcie pod kątem transferu wiedzy, wdrażania nowych narzędzi cyfrowych czy realizacji projektów rozwojowych i przemysłowych, a także współorganizowanie warsztatów i konferencji. Szczegóły wydarzenia  w Aktualnościach PG.

Współpraca uczelni technicznych w zarządzaniu projektami

Grupa ludzi na schodach
Fot. Zbigniew Sulima/AGH
 
6 czerwca 2023 w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie podczas spotkania Kolegium Prorektorów ds. Nauki i Rozwoju publicznych wyższych szkół technicznych zostało podpisane porozumienie o współpracy polskich uczelni technicznych w zakresie zarządzania projektami.
 
Jednym z efektów obrad jest powołanie forum biur zarządzania projektami uczelni technicznych (Technical Universities Project Management Offices Forum -TUPMO Forum). Porozumienie podpisało 20 uczelni technicznych. Partnerzy porozumienia deklarują wolę współpracy w zakresie związanym z zarządzaniem projektami. Podczas inauguracyjnego spotkania przedstawicieli TUPMO Forum w Krakowie wybrano pierwszego przewodniczącego Komitetu Sterującego i został nim Waldemar Dzienisz, dyrektor Centrum Zarządzania Projektami Politechniki Gdańskiej, a jednocześnie Politechnika Gdańska została pierwszym liderem Forum.
Szczegóły porozumienia oraz lista partnerów w Aktualnościach PG.

Wydarzenia, spotkania, konferencje

Wakacyjny konkurs z nagrodami

plaża morze wakacje ksiazka
Biblioteka PG zaprasza wszystkich członków społeczności akademickiej do udziału w czytelniczej zabawie konkursowej. Konkurs polega na napisaniu krótkiej opinii-recenzji na temat książki z bogatego zbioru Biblioteki PG.
 
Zasady zabawy konkursowej:
  • wypożycz książkę,
  • napisz krótką opinię o przeczytanej książce (przynajmniej 3 zdania),
  • wyślij opinię na adres: promocja.bpg@pg.edu.pl do dnia 10 października, w tytule maila wpisując "Książka na wakacje 2023".
Przykłady książek do wypożyczenia na stronie Biblioteki PG

Wystawa „W toni. Polskie pojazdy podwodne ze zbiorów NMM w Gdańsku”

Plakat promujący wystawę „W toni. Polskie pojazdy podwodne ze zbiorów NMM w Gdańsku”

 "W toni - polskie pojazdy podwodne" - to wystawa pojazdów podwodnych, które powstały w latach 1972 – 1993.  Pojazdy, będące dziełem polskich inżynierów prezentowane są w głównej siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Nieznany świat głębin nurkowie poznawali dzięki pojazdom o dość urokliwych imionach: Delfin, Grześ, Manta czy Meduza, wykonując przeglądy dna i pomiary, a także zdjęcia i filmy podwodne.  Produkcję sprzętu nurkowego rozpoczęto w Polsce w latach sześćdziesiątych XX w., wcześniej naukowcy używali wyposa­żenia kupowanego w Europie Zachodniej. Wystawę można zwiedzać do 30 marca 2024 roku.

Więcej informacji na stronie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Konkurs Drewno w Architekturze

zdjęcie budownictwo drewniane
Konkurs "Drewno w architekturze" jest skierowany do autorów dyplomowych projektów magisterskich, w których ukazano walory drewna jako materiału konstrukcyjnego, budowlanego i wykończeniowego.
 
Do konkursu można zgłaszać dyplomy obronione w latach 2022 i 2023. Prace należy przesłać wraz z kartą zgłoszenia uczestnictwa w terminie od 2 do 20 października 2023 roku na adres Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Informacje o konkursie i formularze aplikacyjne na stronie