Numer 1/2025

Aktualności SAPG

Zapraszamy na wydarzenia organizowane przez SAPG w 2025 roku

Dzień Absolwenta 7 czerwca 2025

Nasze Stowarzyszenie wraz z władzami Uczelni i wydziałami organizuje Dzień Absolwenta 2025. Uroczystość planowana jest na 7 czerwca 2025 roku, w dniu  Święta Uczelni. Powołany został Komitet Organizacyjny Dnia Absolwenta, który już rozpoczął intensywne przygotowania. Osoby zainteresowane organizacją zjazdów absolwenckich swoich roczników proszone są o zgłoszenie zjazdu na formularzach na stronie swojego wydziału:

WILiŚ - https://forms.pg.edu.pl/01GQPVCFDGPG2XS8X52K6MYC1M

Architektura - https://forms.pg.edu.pl/01GW9E0HQSDQ4GHYA4HSR100Q2

EiA - https://forms.pg.edu.pl/01GWS3C688CCH9GCQ162F0Y2WE

FTiMS - https://forms.pg.edu.pl/01GWVA65QQ0A4DJ8GBKS1CS13X

WCh - https://forms.pg.edu.pl/01GWVCFSYKP8TGXYS2WZW6PE1K

WIMiO - https://forms.pg.edu.pl/01GWVE1CHTPMGK1H02AMN05TS6

WZiE - https://forms.pg.edu.pl/01GX5PZP6F2GFHR3N2ZTGYE0N5

WETI - https://forms.pg.edu.pl/01GXB520A3YQ9PTJGFXQ8VKHN3

Chęć organizacji zjazdu można również zgłosić mailowo na adres dzienabsolwenta@pg.edu.pl

 

Szczegóły zamieścimy niebawem w kolejnych wydaniach Biuletynu i mediach społecznościowych.

Pionierzy PG

Wraz z Biblioteką PG oraz prof. Edmundem Wittbrodtem przygotowujemy program pt. Pionierzy PG, będący cyklem wydarzeń o tematyce historycznej. Niedługo opublikujemy w naszych mediach harmonogram wydarzeń.

Turnieje sportowe

Wzorem lat ubiegłych SAPG zorganizuje turnieje sportowe :

  • 5 kwietnia - II Międzynarodowy Turniej Szachowy o Puchar Rektora PG
  • 12 kwietnia - II Turniej Brydża Sportowego o Puchar Rektora PG
  • 26 kwietnia - III Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Rektora PG
  • 14 czerwca - IV Turniej Golfa o Puchar Rektora PG wraz Akademią Golfa

Wkrótce podamy szczegóły i informacje o formularzach zgłoszeniowych.

 

Projekt P2ETARDA. Podsumowanie.

Zakończył się projekt  P2ETARDA, przygotowany nasze Stowarzyszenie i Dział Kształcenia PG.  Projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 120 tys. złotych z funduszy Ministra Nauki w ramach konkursu "Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego" .

Dzięki otrzymanym funduszom zorganizowaliśmy 15 dodatkowych kursów z matematyki, 12 dodatkowch kursów z fizyki oraz sesje indywidualne i warsztaty treningu mentalnego. Podsumowaniem projektu były spotkania Poznaj Absolwentów Sukcesu, w ramach których absolwenci PG, którzy odnieśli znaczący sukces gospodarczy dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniem uczestnikami warsztatów.

Na platformie eNauczanie udostępnione są materiały dydaktyczne z matematyki i fizyki oraz materiały online do samodzielnego treningu mentalnego.

Ze względu na duże zainteresowanie wykładami i warsztatami, SAPG ponowi starania o uzyskanie kolejnego dofinansowania, co umożliwi nam kontynuowanie projektu w kolejnym roku akademickim.

Tablica poświęcona prof.Gabrielowi Narutowiczowi, pierwszemu Prezydentowi RP

W 2025 roku przypada 160 rocznica urodzin prof. Gabriela Narutowicza, wybitnego inżyniera i konstruktora, profesora Politechniki w Zurichu (ETH Zurich), pierwszego prezydenta II RP.

Z inicjatywą uczczenia wybitnej postaci, jaką był prof. Narutowicz, naukowiec, polityk i patriota, skierowaną do Senatu Politechniki Gdańskiej, wystąpili absolwenci Wydziału Elektrotechniki i Automatyki oraz nasze Stowarzyszenie. Odsłonięcie tablicy pamiątkowej zaplanowano w dniu Święta Uczelni, 7 czerwca 2025 roku.

 Politechnikę Gdańską i ETH Zurich łączą od dawna więzi współpracy naukowej, a od 2022 członkostwo w stowarzyszeniu dziesięciu europejskich uniwersytetów technicznych ENHANCE. Rektor PG, prof. Krzysztof Wilde pełni w kadencji 2025-2027 funkcję przewodniczącego rady dyrektorów sojuszu ENHANCE.

Z życia Politechniki Gdańskiej

Co udało się osiągnąć, a co przed nami? Noworoczna rozmowa z Rektorem PG

Krzysztof Wilde, rektor PG
Prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. Fot. Renata Dąbrowska/PG
 
Co było najwięszym sukcesem Politechniki Gdańskiej w minionym roku, a na jakie wyzwania stoją przed Uczelnią ? Koniec roku 2024 i poczatek 2025 to czas podsumowań oraz planów na najbliższą przyszłość.
 
JM Rektor PG, prof. Krzysztof Wilde podzielił się ze społecznością akademicką swoimi refleksjami i planami związanymi z funkcjonowaniem uczelni w interesującym wywiadzie, który przeprowadziła Barbara Kuklińska-Nowak z Działu Promocji i Biura Prasowego.
Wywiad z JM Rektorem w Aktualnościach PG.

Nowa kadencja Rady Uczelni PG na lata 2025-2028

ludzie w grupie
Od lewej: prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. nauki, prof. Barbara Wikieł, prorektorka ds. studenckich, Beata Jasudowicz, prezes zarządu ZNP na PG, prof. Józef Sienkiewicz, prorektor ds. współpracy, prof. Justyna Kucińska-Lipka, prorektor ds. rozwoju, Grażyna Jarosz, przewodnicząca NSZZ Solidarność na PG, prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, Sławomir Halbryt, Jakub Kaszuba, Andrzej Synowiecki, Wojciech Falkowski oraz prof. Tomasz Klimczuk. Fot. Krzysztof Krzempek/PG
 
1 stycznia 2025 r. rozpoczęła się nowa kadencja Rady Uczelni Politechniki Gdańskiej, którą tworzy siedmioro członków wybranych przez Senat PG. Rada Uczelni to organ kolegialny Politechniki Gdańskiej, działający od 2019 roku. Kadencja trwa cztery lata. Zasiada w niej pięcioro trójmiejskich przedsiębiorców, naukowiec z Politechniki Gdańskiej oraz przewodniczący Samorządu Studenckiego.
 
Skład Rady Uczelni PG 2025–2028:
  • Wojciech Falkowski – prezes zarządu Ecol-Group Sp. z o.o.,
  • Sławomir Halbryt – prezes zarządu Sescom SA., prezes zarządu Regionalnej Izby Gospodarczej,
  • Jakub Kaszuba, prezes zarządu Base Group SA.,
  • prof. dr hab. inż. Tomasz Klimczuk z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej,
  • Andrzej Synowiecki – wieloletni prezes Radmor SA.,
  • Małgorzata Winiarek-Gajewska – prezes NDI SA.,
  • Krzysztof Wąsiewski – przewodniczący SSPG.

Kompetencje Rady Uczelni określone są w Statucie Politechniki Gdańskiej.

Kolejne unikalne dzieło powiększyło kolekcję starodruków Uczelni

 Christian Gabriel Fischer Ilustracja z XVIII-wiecznego rękopisu „Itinerarium..." Christiana Gabriela Fischera
 
Biblioteka Politechniki Gdańskiej poza udostępnianiem licznych podręczników, książek i czasopism naukowych posiada również kolekcje obiektów muzealnych i dokumentów dotyczących historii Politechniki Gdańskiej. W minionym roku zabytkowe zbiory wzbogacił kolejny tom XVIII-wiecznego rękopisu autorstwa Christiana Gabriela Fischera.
 
W bibliotecznej kolekcji rękopisów znajduje się już dziewięć z dwunastu tomów „Itinerarium Gerlach Fischeranum”. Jest to bogato ilustrowany XVIII-wieczny dziennik podróży gdańszczanina Nataniela Jakuba Gerlacha po Europie Zachodniej, spisany przez jego nauczyciela i mentora Christiana Gabriela Fischera. Wyjątkowe rękopisy z lat 1727-1731  tomach powstały głównie w języku niemieckim.
Najcenniejsze zbiory Biblioteki PG poddawane są systematycznej digitalizacji i są udostępnione w Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej – dostępnej dla wszystkich zainteresowanych.
Więcej informacji na stronie Biblioteki PG.

Współpraca, badania naukowe

Nowy polsko-niemiecki projekt. Test do wykrywania bakterii E. coli.

Prof. Jacek Ryl
Prof. Jacek Ryl. Fot. Krzysztof Krzempek / Politechnika Gdańska
 
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej i  Karlsruhe Institut of Technology pracują nad testem do wykrywania patogenów, w tym przypadku bakterii Escherichia coli (E. coli) pod kątem infekcji pęcherza moczowego we wczesnym stadium. Badaniami finansowanymi przez Narodowe Centrum Nauki kieruje dr hab. inż. Jacek Ryl, prof. PG z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej.
 
Polsko-niemiecki projekt „Technologia addytywna wielokanałowych impedancyjnych systemów biosensorycznych: laserowo wspomagana nanolitografia dla celowanego wykrywania bakterii” realizowany będzie przez naukowców z Zakładu Elektrochemii i Fizykochemii Powierzchni Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej i grupę z Katedry Optoelektroniki z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG oraz badaczy z Instytutu Nanotechnologii z Karlsruhe Institute of Technology. System ma być nie tylko tańszy, ale też bardziej funkcjonalny i kompaktowy. Cały układ zostanie zminiaturyzowany i wyglądem będzie przypominać paski do glukometru.
W Zakładzie Elektrochemii i Fizykochemii Powierzchni na WTIMS prof. Jacek Ryl zajmuje się szeroko rozumianą eleketrochemią powierzchni i procesami zachodzącymi na granicy faz ciało stałe/ciecz lub gaz w odniesieniu do elektrochemii, rozwojem sensorów elektrochemicznych dla diagnostyki medycznej i środowiskowej, oczyszczania wody i opisu mechanizmów korozji materiałów.
Więcęj informacji na stronie WFTiMS.

Badania związków metali przejściowych finansowane z programu Perły Nauki II

mężczyzna wkłada próbkę do sprzętu laboratoryjnegoMgr inż. Szymon Królak w laboratorium. Fot. Krzysztof Krzempek /PG
 
Mgr inż. Szymon Królak z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej został laureatem programu „Perły Nauki” Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Program „Perły Nauki II” ma na celu wspieranie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w tworzeniu wybitnie uzdolnionym studentom studiów drugiego stopnia warunków rozwoju poprzez umożliwienie im prowadzenia badań naukowych pod kierunkiem opiekuna naukowego.
 
Laureat otrzymał dofinansowanie na badania z obszaru inżynierii materiałowej poświęcone magnetyzmowi i nadprzewodnictwu związków metali przejściowych. Projekt pn. „Warstwowe oksypniktydki metali przejściowych: układy Kondo, magnetyzm i nadprzewodnictwo”. Badania będą realizowane w Zakładzie Silnie Skorelowanych Układów Elektronowych na WFTIMS pod opieką prof. Tomasza Klimczuka. Wyniki badań mogą przyczynić się do rozwoju nadprzewodników wysokotemperaturowych.
Mgr inż. Szymon Królak naukowo zajmuje się głównie materiałami kwantowymi, w szczególności badaniem, jak chemia oddziaływań międzyatomowych wpływa na występowanie interesujących stanów podstawowych, jak np. magnetyzm czy nadprzewodnictwo. W 2023 r. zdobył tytuł najlepszego studenta PG, a także stypendium naukowe ówczesnego Ministra Edukacji i Nauki.
Więcej informacji na stronie WFTiMS.

Absolwenci

Światowy Zjazd Okrętowców. 80-lecie powstania instytutu Budowy Okrętów

21 czerwca 2025 r. na Politechnice Gdańskiej obchodzimy 80-lecie powstania Instytutu Budowy Okrętów. Z tej okazji na uczelni zostanie zorganizowany Światowy Zjazd Okrętowców. List intencyjny w tej sprawie podpisali prof. Mariusz Deja, dziekan WIMiO, Ireneusz Karaśkiewicz, dyrektor Biura Związku Pracodawców Forum Okrętowe i prof. Damian Bocheński, w imieniu prezesa zarządu Bractwa Okrętowego KOGA Edmunda Ledwonia.
 
Z inicjatywą zorganizowania światowego zjazdu absolwentów wystąpiło środowisko okrętowców zrzeszonych w Związku Pracodawców Forum Okrętowe oraz Bractwie Okrętowym KOGA. Niebawem powstanie strona internetowa wydarzenia, na której zamieszczone będą informacje z postępów organizacyjnych oraz formularz zgłoszenia uczestnictwa w zjeździe. O działaniach będzie też regularnie informował patron medialny Zjazdu Portalmorski.pl. Funkcję Koordynatora Światowego Zjazdu Okrętowców pełni dr hab. inż. Damian Bocheński.
Więcej szczegółów na stronie WIMiO.

Nagroda Ministra Rozwoju i Technologii dla mgr. inż. Aleksandra Rutkowskiego

Rozdanie nagród
 Mgr inż. Aleksander Rutkowski  z Wydziału Inżynierii Lądowej i  Środowiska został laureatem nagrody Ministra Rozwoju i Technologii w kategorii prac magisterskich za 2023 rok. Tematem jego pracy była „Koncepcja przebudowy trasy im. Eugeniusza Kwiatkowskiego na odcinku estakady”.
 
Trasa im. Eugeniusza Kwiatkowskiego to arteria szybkiego ruchu w Gdyni, łącząca Port Promowy i Kontenerowy, stocznię oraz bazę Marynarki Wojennej z obwodnicą Trójmiasta, a następnie z autostradą A1. Praca mgr inż. Aleksandra Rutkowskiego, dotycząca przebudowy trasy im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni, została doceniona za nowatorskie podejście do modernizacji trasy komunikacyjnej, istotnej dla transportu w regionie pomorskim. Projekt przedstawiony przez naszego absolwenta ma na celu poprawę bezpieczeństwa oraz przepustowości w kluczowym punkcie komunikacyjnym Gdyni z jednoczesnym uwzględnieniem dynamicznego rozwoju urbanistycznego oraz rosnącymi potrzebami transportowymi miasta.
Konkurs organizowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii ma na celu promowanie innowacyjnych rozwiązań, które mają realny wpływ na przyszłość polskiej infrastruktury.
Więcej informacji na stronie WILiŚ.

Studentki Wydziału Architektury laureatkami międzynarodowego konkursu

Latarnia morska na wyspie San Domino
Studentki Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej zdobyły honorowe wyróżnienie w międzynarodowym konkursie architektonicznym „Lighthouse Hotel” organizowanym przez Terraviva Competitions. Zadaniem konkursowym było przekształcenie opuszczonej latarnii morskiej w ekskluzywny hotel.
 
Projekt laureatek pn. „In the back of beyond” („Na krańcu świata”), został doceniony za innowacyjność i wypracowanie rozwiązań pozostających w zgodzie z kontekstem otoczenia.Konkurs „Lighthouse Hotel” skierowany był do młodych architektów i projektantów, którego celem było urządzenie przestrzeni hotelowej w opuszczonej latarnii morskiej znajdującej się na wyspie San Domino we Włoszech. Zadaniem uczestników było stworzenie projektu, który wykorzystując nowoczesne technologie jednocześnie wpisywałby się w tożsamość i charakter miejsca.
Szczegóły na stronie Wydziału Architektury.

Konferencje naukowe, konkursy, targi

Modernizm w Europie - Modernizm w Gdyni

Modernizm w Europie, modernizm w Gdyni

Wydział Architektury PG i Miasto Gdynia zapraszają do udziału w X międzynarodowej konferencji naukowej "Modernizm w Gdyni, modernizm w Europie", która odbędzie się  W dniach 18-20 września 2025 r. w Pomorskim Naukowym Parku Technologicznym w Gdyni.

Tegorocznym  tematem wiodącym jest "Ochrona i konserwacja zabytkowych zespołów modernistycznych".

Więcej informacji będzie można znaleźć na stronie interenetowej wydarzenia.

StrongTruss 2024. 19-gramowa wieża, która udźwignęła prawie 190 kg

19-gramowa wieża, która udźwignęła prawie 190 kg! Takie rzeczy w StrongTruss 2024
Niepozorne konstrukcje, które mogą wytrzymać obciążenie nawet kilkuset kilogramów. Zakończyła się trzecia edycja studenckiego konkursu StrongTruss sprawdzającego kreatywność i umiejętności inżynierskie uczestników w budowie lekkich, ale przede wszystkim wytrzymałych konstrukcji: mostów i wież. W kategorii most wzięło udział 9 drużyn, a w kategorii wieża 8.
 
Każdy zespół zaprezentował jedną konstrukcję, która musiała być kratownicą, składającą się z co najmniej 6 prętów. Jej masa nie mogła być większa niż 20 g, a do budowy studenci mogli użyć tylko drewna, papieru i kleju. Maksymalna wysokość wieży mogła wynosić 22 cm, a długość mostu 36 cm. 
W kategorii most zwyciężyła drużyna PolyBridge, w której skład wchodzili: Kacper Gutorski, Alan Ruciński i Ignacy Rojek. Ich konstrukcja wytrzymała aż 20 kg — masę tysiąc razy większą niż masa własna budowli.
W kategorii wieża wygrał zespół Stabilni, w składzie: Miriam Grot i Mateusz Bruździak. Konstrukcja drużyny wytrzymała mierzyła 20 cm, ważyła prawie 19 gramów, a wytrzymała masę aż 187 kg! 
Więcej informacji i galeria zdjęć na stronie WIMiO.

Wydarzenia, spotkania, koncerty

Teatr Szekspirowski zaprasza

Pochodzący z Bangladeszu, słynny brytyjski choreograf i tancerz  Akram Khan zaprezentuje na deskach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego niezwykły spektakl.

16 lutego 2025 o godz. 19:00 gdańska publiczność po raz pierwszy zobaczy kultowy spektakl pt. Chotto Desh co w języku bengalskim znaczy mała ojczyzna. Jest to dzieło jednego z najbardziej cenionych współczesnych choreografów, Akrama Khana, laureata wielu prestiżowych międzynarodowych nagród. Projekt wizualny spektaklu opracował reżyser Timmy Yip, zdobywca Oscara za film Przyczajony tygrys, ukryty smok. Scenografia łączy baśniowe lasy z miejskimi pejzażami, tworząc wyjątkowy świat animacji. Spektakl spotkał się z uznaniem krytyków na całym świecie. Chotto Desh to nie tylko spektakl taneczny – to uniwersalna opowieść o poszukiwaniu siebie, przemawiająca zarówno do dzieci, jak i dorosłych.

Informacje o spektaklu i innych wydarzeniach na stronie Teatru Szekspirowskiego.

Wystawa Końca świata nigdy nie będzie

Bielawska Wróblewski Końca świata nigdy nie będzie

 

W Gdańskiej Galerii Güntera Grassa przy ulicy Szerokiej 37 można obejrzeć wystawę pt. Końca świata nigdy nie będzie. Autorami prezentowanych prac są pani Alicji Bielawskiej i pana Krzysztofa Wróblewskiego, którzy za pośrednictwem abstrakcyjnych i geometrycznych form wyrażają swoje spojrzenie na rzeczywistość.

Alicja Bielawska, artystka wizualna, dr sztuki, prowadzi zajęcia ze studentami w School of Form USWPS w Warszawie.

Krzysztof Wróblewski, artysta malarz, pracuje jako profesor w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej.

Wystawa dostępna będzie do 6 kwietnia 2025 roku.

Więcej informacji na stronie Gdańskiej Galerii Miejskiej.

Komunikaty

IAESTE poszukuje partnerów do programu Wymiany Akademickiej

IAESTE (The International Association for the Exchange of Students for Technical Experience) to międzynarodowa organizacja non-profit, która od ponad 75 lat realizuje wymianę płatnych praktyk zawodowych dla studentów uczelni technicznych z ponad 80 krajów. Biuro IAESTE działające na Politechnice Gdańskiej poszukuje kontaktu z firmami, które mają możliwość przyjęcia na praktykę studentów z zagranicy.

IAESTE zajmuje się organizacją wszelkich formalności związanych z pobytem i pracą praktykanta. Jedyny koszt, jaki ponosi Firma, to comiesięczna wypłata dla praktykanta (nie mniej niż minimalna płaca krajowa). Jest też możliwość  przeprowadzenia rozmowy on-line z kandydatem przed podjęciem decyzji o przyjęciu na praktykę.

Współpraca z IAESTE umożliwia:

  • Umiędzynarodowienie zespołu – wprowadzenie różnorodności kulturowej oraz wzbogacenie zespołu o nowe spojrzenia na realizowane projekty.
  • Międzynarodowy networking – student z zagranicy może ułatwić nawiązanie kontaktów zpotencjalnymi partnerami zagranicznymi, wzmacniając relacje biznesowe firmy na globalnym rynku.
  • Świeże perspektywy – student z innego kraju i systemu nauczania wniesie nowe pomysły oraz innowacyjne podejście do rozwiązań.
  • Rozwój zespołu – współpraca z praktykantem wpłynie na wzrost kompetencji językowych pracowników, rozwój wiedzy międzykulturowej oraz wymianę doświadczeń.
  • Promocję firmy na arenie międzynarodowej – IAESTE publikuje relacje z praktyk na  portalach społecznościowych, zwiększając widoczność marki.

Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z panią Katarzyną Szeląg, wiceprezes ds. kontaktu z firmami IAESTE PG, tel. +48 794 049 460,  katarzyna.szelag@iaeste.pl.

Studia podyplomowe Hydrotechnika uruchomione przez WILiŚ

Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej zaprasza na studia podyplomowe Hydrotechnika. Program studiów obejmuje szeroki zakres zagadnień związanych z hydrotechniką morską, śródlądową oraz branżą offshore.
 
Na zajęciach poruszane są zarówno podstawy teoretyczne jaki i zaawansowane aspekty projektowania, wykonawstwa i zarządzania inwestycjami. W czasie studiów studenci będą mieli okazję zdobywać praktyczną wiedzę na podstawie analizy wielu kluczowych inwestycji zarówno zrealizowanych jak i planowanych do wykonania zarówno w naszym kraju jak i zagranicą. Studium rozpocznie się w marcu 2025 roku i potrwa dwa semestry. Zajęcia odbywać się będą w soboty i niedziele w godzinach 9:00-17:00.Rekrutacja na studia prowadzona jest w systemie elektronicznym.
Więcej informacji na temat studiów i rekrutacji można znaleźć na stronie internetowej Politechniki Gdańskiej: https://wilis.pg.edu.pl/studenci/studia-podyplomowe/hydrotechnika