Numer 7/2019

Z życia Politechniki Gdańskiej

Inauguracja roku akademickiego 2019/2020

 Otwarte posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej z okazji inauguracji roku akademickiego 2019/2020 odbędzie się 1 października o godz. 11.15 w Auli w Gmachu Głównym. Wykład inauguracyjny wygłosi prof. Michał Kleiber, profesor PAN, wiceprezes Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk, prezydent ECCOMAS (European Community of Computational Methods in Applied Sciences).

 Centralna uroczystość inaugurująca nowy rok akademicki rozpocznie się wystąpieniem prof. Krzysztofa Wilde, rektora Politechniki Gdańskiej. Tradycyjnie podczas uroczystości odbędzie się immatrykulacja studentów i doktorantów. Ślubowanie złożą najlepsi nowo przyjęci przedstawiciele poszczególnych wydziałów – 18 studentów oraz reprezentanci doktorantów przyjętych do nowo utworzonej Szkoły Doktorskiej.

Wręczona zostanie także m.in. nagroda w Konkursie im. prof. Romualda Szczęsnego przyznawana za najlepszą pracę dyplomową przygotowaną na Politechnice Gdańskiej.

Następnie prof. Michał Kleiber wygłosi wykład inauguracyjny pt. „Jak stawić czoła współczesnym wyzwaniom, czyli inżynier na wagę złota”

Transmisję z inauguracji będzie można oglądać na uczelnianym kanale na Youtube.

Informacje o terminach inauguracji wydziałowych : https://pg.edu.pl/sapg/aktualnosci/ 

Politechnika Wielu Pokoleń – pierwszy taki uniwersytet na Pomorzu

 Już w październiku Politechnika Gdańska zainauguruje projekt Politechnika Wielu Pokoleń – pierwszy na Pomorzu uniwersytet z ofertą bezpłatnych, praktycznych zajęć edukacyjnych dla osób w różnym wieku. Do udziału zapraszamy wszystkich, którzy chcą poszerzyć wiedzę i zdobyć nowe umiejętności w takich kierunkach, jak matematyka, przedsiębiorczość, komunikacja czy ochrona środowiska.

 

Politechnika Wielu Pokoleń to unikatowa inicjatywa skierowana do osób w różnym wieku: przedszkolaków, dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, dorosłych i seniorów. Projekt powstał na Politechnice Gdańskiej przy współpracy z Gminą Miasta Gdańsk – Hevelianum i Kaszubskim Uniwersytetem Ludowym. Pierwsza edycja zajęć odbędzie się w semestrze zimowym (październik 2019 – luty 2020). Zapisy ruszają 1 października.

Zapisy na pierwszy semestr zajęć odbędą się w dniach1-6 października drogą elektroniczną. Wskazówki dotyczące zapisów znajdują się na stronie https://pg.edu.pl/pwp/zapisy. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. O wynikach rekrutacji kandydaci zostaną poinformowani do dnia 8 października.

W lutym 2020 r. odbędzie się nabór na letni semestr zajęć, a oferta edukacyjna zostanie poszerzona o nowe przedmioty, m.in. warsztaty językowe, zajęcia z zakresu technologii kosmicznych czy kolarstwa.

Więcej informacji o projekcie oraz pełna oferta zajęć dostępne są na stronie internetowej www.pg.edu.pl/pwp oraz https://www.facebook.com/PolitechnikaWieluPokolen

The World University Rankings 2020. PG w grupie Top 1000 jako jedyna polska uczelnia

 Politechnika Gdańska jako jedna z zaledwie czterech polskich uczelni i jedyna uczelnia techniczna w kraju znalazła się wśród tysiąca najlepszych uniwersytetów na świecie w najnowszej edycji prestiżowego zestawienia Times Higher Education World University Rankings. PG odnotowała też największy wśród polskich szkół wyższych awans, opuszczając miejsce w przedziale 1000+.

 

The World University Ranking obejmuje zaledwie 5% uczelni z całego świata. Jest jednym z najbardziej cenionych i opiniotwórczych rankingów szkół wyższych. Instytucje poddawane są ocenie w oparciu o pięć obszarów: kształcenie, umiędzynarodowienie, badania naukowe, wskaźnik cytowań i publikacji oraz współpraca z biznesem.

W gronie ujętych w zestawieniu (1400 uczelni z ponad 26 000 z 92 państw) na szczycie uplasował się University of Oxford, wyprzedzając California Institute of Technology oraz University of Cambridge. Z ponad 400 funkcjonujących w Polsce uczelni wyższych na liście tysiąca najlepszych na świecie wraz z Politechniką Gdańską znalazły się Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wyniki rankingu z uwzględnieniem Politechniki Gdańskiej w poszczególnych obszarach dostępne są na stronie:

https://www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/2020/world-ranking#!/page/0/length/-1/sort_by/rank/sort_order/asc/cols/stats

fot. Krzysztof Deptuła / FlyPics.pl

Nowa strefa rekreacyjna przy Centrum Sportu Akademickiego

 Dwa boiska do gry w bule, plansze do „Chińczyka” i szachów, nowe ścieżki, ławki i oświetlenie – przy Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej powstała ogólnodostępna strefa rekreacyjna. Inwestycja wpisuje się w plany rewitalizacji i przywrócenia rekreacyjnej funkcji sąsiadującego z CSA parku.

Centrum Sportu Akademickiego PG dysponuje terenem o powierzchni 8,5 ha zlokalizowanym przy al. Zwycięstwa. Nowa strefa rekreacji została wygospodarowana pomiędzy zabudowaniami CSA i jednym z najstarszych gdańskich parków – Parkiem Steffensów, od strony torów kolejowych.

Nasza inwestycja wpisuje się w planowaną przez miasto budowę nowej ścieżki rowerowej biegnącej wzdłuż linii kolejowej. Zachęcamy do korzystania z nowo utworzonej strefy rekreacji nie tylko pracowników, ale i wszystkich gdańszczan. Jest ona dostępna w ciągu dnia. Zaglądają do nas już pierwsze osoby, np. mamy z dziećmi w wózkach, co bardzo nas cieszy. Zapraszamy! – mówi Krzysztof Kaszuba, dyrektor Centrum Sportu Akademickiego PG.

W planach jest m.in. rozbudowa nowo utworzonej strefy o mobilną scenę, na której będą organizowane koncerty i kino letnie z leżakami na trawie. W roku akademickim 2020/2021 ma powstać także pięć nowych boisk do koszykówki 3x3, które pozwolą na organizację mistrzostw o randze europejskiej.

Absolwenci

Absolwent naszej uczelni wyróżniony Nagrodą Siemensa

Mgr inż. Jacek Szkopek, absolwent, a obecnie doktorant Wydziału Elektrotechniki i Automatyki stworzył chwytak antropomorficzny napędzany mięśniami pneumatycznymi. Jego praca magisterska na ten temat zdobyła nagrodę III stopnia w IX Konkursie o Nagrodę Siemensa dla Absolwentów w zakresie Automatyki i Robotyki.

 

Rozwiązania biomimiczne zyskują coraz większą popularność. Konstrukcja, którą opracowałem pozwala na manipulowanie obiektami o różnym kształcie i właściwościach plastycznych, a jednocześnie jest w pełni przystosowana do badań nad rozwiązaniami technicznymi, od mechaniki aż po algorytmy sterujące – mówi mgr inż. Jacek Szkopek.

 

System składa się z chwytaka stanowiącego „zewnętrzną” protezę, interfejsu użytkownika odpowiedzialnego za kalibrację układu sterującego i wykonawczego, mięśni pneumatycznych, układu pneumatycznego oraz fantomu, czyli elementu sterującego zakładanego na dłoń operatora. Jak przekonuje autor, rozwiązanie mogłyby zostać wdrożone dla osoby z częściowym niedowładem kończyny w procesie przemysłowym wykorzystującym teleooperacje – zdalną pracę z użyciem rozwiązań zrobotyzowanych.

 

Celem dorocznego Konkursu o Nagrodę Siemensa dla Absolwentów, organizowanego wspólnie przez firmę Siemens i Politechnikę Warszawską jest promowanie wybitnych osiągnięć w technice i badaniach naukowych, w tym najlepszych prac dyplomowych, zrealizowanych w instytucjach akademickich w Polsce. Oprócz nagród finansowych dla laureatów, firma Siemens ufundowała również bony na sprzęt do pracowni na uczelniach, z których wywodzą się nagrodzeni absolwenci. O taki sprzęt (urządzenia automatyki przemysłowej) wzbogaci się także Katedra Mechatroniki i Inżynierii Wysokich Napięć. Nagrody w konkursie zostały wręczone pod koniec czerwca na Politechnice Warszawskiej.

 

Szczegóły nagrodzonego rozwiązania: https://pg.edu.pl/publikacje?id=147530



Wspomnienie Joanny Izbickiej z d. Kuchty

Joanna Izbicka na naszej uczelni znana była pod swoim panieńskim nazwiskiem: Kuchta. Asia z właściwym sobie humorem żartowała, że przez małżeństwo poprawiła swój status społeczny, bo awansowała z kuchni do izby. W okresie studiów na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej była zaangażowanym członkiem ówczesnego ZSP (Zrzeszenie Studentów Polskich). Była szefową zespołu poselskiego Wydziału Chemicznego a w okresie VIII kadencji uczelnianego parlamentu w latach 1966-1967 jego wicemarszałkiem .

 

Po obronie pracy magisterskiej w 1968 roku przeniosła się do Szczecina , gdzie doktoryzowała się w 1979 roku, zmieniając specjalizację na poliestrowe tworzywa wzmocnione. Zawodowo związana była z Politechniką Szczecińską, okresowo współpracowała z politechnikami w Kassel (Niemcy) i w Rydze (Łotwa). W Instytucie Polimerów Politechniki Szczecińskiej przepracowała 30 lat.Tak wrosła w to środowisko , że ze względu na swoje zaangażowanie dostała ksywę „CIOTKA” bo nigdy nie była obojętna na potrzeby innych. Współpracowała z przemysłem tworzyw sztucznych i wzmocnień włóknistych (żywice, dodatki mineralne, włókna wzmacniające - szklane, węglowe, aramidowe typu Kevlar). Współpracowała ze specjalistami z Niemiec (Kassel, Drezno), Łotwy, USA. W 1987 roku uzyskała uprawnienia rzeczoznawcy tworzyw sztucznych PTChemSITPChem. W jej dorobku są 22 pozycje publikacji i 3 patenty.

Politycznie związana była ze szczecińską lewicą, m.in. będąc przez pięć lat wiceprzewodniczącą wojewódzkich władz partii socjaldemokratycznej (SdRP 1990-1995), społecznie związana z ruchem kobiecym - Liga Kobiet Polskich w Szczecinie i Elblągu. Radna wojewódzka z ramienia SLD Zachodniopomorskiego Sejmiku Wojewódzkiego I kadencji w latach 1998-2002.

Prywatnie oddawała się swoim pasjom: pływaniu, podróżom i brydżowi.

W 1969r. poślubiła Zdzisława Izbickiego z którym ma trójkę dzieci: Jakuba, Daniela i Dominikę no i pięcioro wnucząt, które były jej radością ostatnich lat. Odeszła 30 września 2019 roku. Stanowczo za wcześnie....

Współpraca

Politechnika Gdańska nadzoruje budowę ważnych dla Gdańska wiaduktów

 Zespół z Katedry Wytrzymałości Materiałów WILiŚ Politechniki Gdańskiej sprawuje nadzór naukowy nad kluczowymi inwestycjami gdańskiej infrastruktury. 

 

Próby obciążeniowe dzielą się na statyczne i dynamiczne. Podczas badań statycznych samochody ustawiają się w konkretnym miejscu wiaduktu. Wiemy, jakie są naciski na ich osie i mierzymy odpowiedź konstrukcji. Później przystępujemy do badań dynamicznych. Wtedy samochody z różnymi prędkościami przemieszczają się po obiekcie. Przejeżdżają też przez sztuczne przeszkody, wywołując dodatkowe efekty. Zainstalowaliśmy dziewięć punktów pomiarowych przemieszczeń pomostu i dziewięć punktów pomiarowych przemieszczeń łuków, mierzymy też siły w trzech dodatkowych punktach – tłumaczy prof. Krzysztof Wilde.

Pierwszą nitkę Wiaduktu Biskupia Górka otwarto13 sierpnia bieżącego roku. 

Naukowcy z PG nadzorują także kolejny ciekawy obiekt powstający w innej części miasta – estakadę wenecką stanowiącą fragment tzw. Nowej Bulońskiej. Technologia zastosowana przy tej konstrukcji pozwala na eliminację hałasu podczas jazdy po wiadukcie oraz oblodzenia.

Więcej informacji: https://pg.edu.pl/aktualnosci

PG w konsorcjum badającym nowoczesne nawierzchnie drogowe

 Politechnika Gdańska weszła w skład konsorcjum naukowego, które wspólnie z konsorcjum przemysłowym złożonym z Budimex S.A., Grupy Lotos S.A. i Orlen Asfalt Sp. z o.o. będzie rozwijać technologię pozwalającą obniżyć koszty budowy dróg i poprawić ich trwałość poprzez zastosowanie asfaltów wysokomodyfikowanych polimerami w budowie nawierzchni asfaltowych.

Naukowcy zbadają wpływ wykorzystania asfaltów modyfikowanych i wysokomodyfikowanych polimerem, czyli tzw. asfaltów HiMA (Highly Modified Asphalt) do konstrukcji różnych warstw nawierzchni, co umożliwi zaktualizowanie Katalogu Typowych Konstrukcji Nawierzchni Podatnych i Półsztywnych.

Wyniki badań i analiz poznamy już w przyszłym roku. Prace realizowane będą w ramach programu badawczego pt. „Optymalizacja konstrukcji asfaltowej nawierzchni drogi dzięki zastosowaniu asfaltów modyfikowanych”.

W skład konsorcjum naukowego, oprócz Politechniki Gdańskiej, wchodzą Politechnika Warszawska oraz Instytut Badawczy Dróg i Mostów w Warszawie. Wynikami projektu zainteresowane są Ministerstwo Infrastruktury oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

PG będzie współpracować z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Ochrona przed groźnymi zjawiskami atmosferycznymi oraz przewidywanie pogody to tylko niektóre z problemów, którymi wspólnie będą zajmować się Politechnika Gdańska oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Umowę między instytucjami zawarli prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, oraz dr Przemysław Ligenza, dyrektor naczelny IMGW.

 

Zmierzamy do tego, by wykorzystać możliwości, które są w różnych ośrodkach naszego kraju, by prognozy realizowane przez instytut były jeszcze lepsze, bardziej praktyczne i dokładne – zapewnił dr Przemysław Ligenza.

Współpraca pomiędzy PG a IMGW pozwoli na wymianę danych i produktów pochodzących z numerycznych modeli prognozy pogody. 

Instytut postrzegamy jako partnera, który wskaże nam problemy do rozwiązania. My dostarczymy nasze kompetencje informatyczne i specjalistów od procesów modelowania, tworzących szczegółowe modele z pomocą superkomputera Tryton, który znajduje się w zasobach sprzętowych Centrum Informatycznego TASK. IMGW dysponuje bardzo szczegółowymi danymi w wielu obszarach i wspólnie musimy się zastanowić, jak najlepiej wykorzystać to bogactwo informacji, by tworzyć modele dedykowane pod konkretne potrzeby. Może to być na przykład przewidywanie pogody dla dronów czy fotowoltaicznych urządzeń znajdujących się na domach – wyjaśnia prof. Krzysztof Wilde.

Wspólpraca z Uniwersytetem w Bremie - starodruki wracają na naszą uczelnię

 Biblioteka PG otrzymała od Uniwersytetu w Bremie 15 woluminów książek, które powróciły na naszą uczelnię po tym, jak zostały z niej wywiezione w styczniu 1945 r. z obawy przed zbliżającym się frontem wojennym.

 

Obecny zbiór stanowi dopełnienie dwóch serii wydawniczych będących inwentarzami zabytków kultury. Szczególnie ciekawa jest „Corpus Vasorum Antiquorum”, będąca najstarszą naukową inicjatywą poświęconą greckiej ceramice rozproszonej po muzeach na całym świecie. Pierwszy tom serii został wydany w 1922 r., a do tej pory ukazało się ich 400, obejmując kolekcje ceramiki z 24 krajów. Wśród otrzymanych prac znajdują się wydane w latach 30. XX wieku tomy poświęcone polskim, amerykańskim, włoskim i chorwackim kolekcjom waz. Wyjątkowym nabytkiem jest 3-tomowa seria Aloysa Hirta „Geschichte der Baukunst bei den Alten” („Historia architektury starożytnych”) z wielkoformatowymi tablicami przedstawiającymi plany i rzuty budowli antycznych. 

Uniwersytet w Bremie już w 2000 r. przekazał 750 woluminów książek należących niegdyś do dawnych zbiorów Politechniki Gdańskiej. Otrzymany wówczas depozyt zapoczątkował powstanie Pracowni Zbiorów Zabytkowych i Starych Druków w Bibliotece PG.

 

Wydarzenia kulturalne

Akademia Muzyczna w Politechnice - Muzyka dawna

 

Politechnika Otwarta zaprasza na pierwszy w tym roku akademickim koncert Akademia Muzyczna w Politechnice. Tematem przewodnim koncertu jest muzyka dawna. 

Koncert wykona zespół Cicer cum Caule - grupa młodych muzyków związanych z Akademią Muzyczną w Gdańsku, których połączyła muzyka dawna i fascynacja barokowymi brzmieniami. W programie znajdą się kompozycje kameralne oraz solowe z XVII-XVIII wieku.

Koncert odbędzie się 15 października (wtorek) o godz. 18:00 w Auli w Gmachu Głównym.

Wstęp wolny. 

https://pg.edu.pl/otwarta

Komunikaty

VI Akademia Sokowa

 

Szanowni Państwo, Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej, Polskie Towarzystwo Technologów Żywności oraz Krajowa Unia Producentów Soków mają zaszczyt zaprosić na

VI Akademię Sokową

pod tytułem

Produkty sokownicze – od roślin po korzyści zdrowotne

która odbędzie się
21 listopada 2019 roku na Politechnice Gdańskiej.

 

 

Akademia Sokowa już od kilku lat stanowi okazję do integracji oraz wymiany doświadczeń i wiedzy przedstawicieli środowisk gospodarczych oraz akademickich zajmujących się przetwórstwem owoców i warzyw oraz zagadnieniami dotyczącymi dietetyki. 

Do udziału w Konferencji zapraszamy pracowników naukowych, doktorantów i studentów zainteresowanych tematyką, a także przedstawicieli przemysłu. Udział w Konferencji umożliwi wymianę poglądów, merytoryczną dyskusję oraz prezentację wyników badań.

Udział w konferencji jest darmowy. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja (do 19 listopada 2019 r.) za pośrednictwem elektronicznego formularza dostępnego pod adresem:

https://chem.pg.edu.pl/akademia-sokowa/formularz-zgloszeniowy.

Program konferencji:  https://chem.pg.edu.pl/akademia-sokowa/program.

Szczegóły wydarzenia: https://chem.pg.edu.pl/akademia-sokowa/.

Kalendarium

18 października 19.00–22.00
https://www.bazuna.org.pl https://www.facebook.com/events/288323472015395/

Koncert

Bazuna i DeguStacja-Vintage & Art Club zapraszają na koncert ballad w ramach projektu Całoroczna Bazuna. Wystąpi Wojtek "Schultz" Szafrański i Przyjaciele. DeguStacja, Gdynia, ul Architektów 1A
9 października 17.30–19.00
https://nck.org.pl

Wykłady z cyklu Gdańskie klejnoty dziedzictwa

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na wykład prof. Andrzeja Januszajtisa "Baszty, bastiony, bramy". Kolejne spotkanie p.t."Budowle portowe" w dniu 16.10.2019. Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35, Wstęp wolny.