Numer 2/2020

Odszedł z naszej społeczności akademickiej mgr inż. Nguyen Quang Hung, absolwent Politechniki Gdańskiej

Żegnamy naszego wietnamskiego kolegę Nguyen Quang Hunga


undefinedPo długiej i ciężkiej chorobie w dniu 14.01.2020 odszedł z naszej społeczności mgr inż. Nguyen Quang Hung, absolwent Wydziału Mechanicznego (wówczas Wydział Mechaniczny Technologiczny) Politechniki Gdańskiej. Żegnamy dobrego kolegę i przyjaciela, członka SAPG oraz aktywnego działacza Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Witenamskiej i Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Gdańskiej w Hai Phongu.

Wiedza zdobyta na naszej Alma Mater i osobiste zdolności pomogły mu bardzo szybko zmierzyć się z pracą na odpowiedzialnych stanowiskach w firmach wietnamskich. Pierwszym ważnym krokiem jego kariery zawodowej było objęcie w 1998 roku stanowiska z-cy Dyr. IX oddziału firmy Quang zajmującej się transportem ropy naftowej. Był równocześnie członkiem Zarządu Petrolimpex Corporation. W latach 2000-2006 pełnił stanowisko Dyrektora Naczelnego IX oddziału firmy Quang, która stała się w tym czasie najważniejszą firmą przewożącą ropę naftową w Wietnamie. 

Następnie w latach 2006-2010 pełnił stanowisko dyrektora w firmie Vipco Hạ Long sole Ltd.co. Jednocześnie pełnił obowiązki członka Zarządu Vietnam Petroleum joint stock Company (web: vipco.com.vn). 

W roku 2010 przeszedł na emeryturę. 

W 2018 roku, po 44 latach od ukończenia studiów, kol. Nguyen Quang Hung, ponownie odwiedził naszą uczelnię, reprezentując podczas wizyty środowisko wietnamskich absolwentów Politechniki Gdańskiej. Spotkał się z władzami uczelni i przedstawicielami SAPG oraz odwiedził Wydział Mechaniczny który ukończył w 1974 roku. 

Na spotkaniu z władzami uczelni i przedstawicielami naszego stowarzyszenia, nasz wietnamski kolega powiedział: – Minęło wiele lat, wiele zmieniło się w naszych krajach i na świecie, ale niezmienne pozostaje nasze poczucie wdzięczności wobec naszych profesorów i nauczycieli akademickich za przekazanie wiedzy i umiejętności, które mogliśmy z powodzeniem wykorzystywać w swojej pracy zawodowej i życiu prywatnym. 

Występując w imieniu Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Gdańskiej w Hai Phongu, kol. Nguyen Quang Hung przekazał na ręce prorektora Marka Dzidy album przedstawiający losy zawodowe wietnamskich absolwentów Politechniki Gdańskiej zamieszkujących Hai Phong https://pg.edu.pl/sapg/sapg-wietnam

Celem Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Gdańskiej w Hai Phongu, jest m.in. pomoc członkom stowarzyszenia, organizowanie corocznych spotkań, podtrzymywanie pamięci o studiach w Polsce i utrzymywanie kontaktów koleżeńskich. Tylko w Hai Phongu stowarzyszenie zrzesza 14 absolwentów naszej uczelni z lat 50.–80., kolejnych 30 absolwentów mieszka i pracuje w Hanoi. W całym Wietnamie żyje dziś około stu absolwentów Politechniki Gdańskiej. Spośród Wietnamczyków z Hai Phongu, którzy studiowali na Politechnice Gdańskiej w latach 1957-1975, część służyła w Marynarce Wojennej, pracowała na uczelniach wyższych lub w przemyśle stoczniowym.

 

Z życia Politechniki Gdańskiej

Konsorcjum na rzecz terapii borowo-neutronowej w chorobach nowotworowych

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

W ramach II Spotkania Rady Polskiego Konsorcjum na rzecz terapii Borowo-Neutronowej, naukowcy wyróżniający się poważnymi osiągnięciami w zakresie badań naukowych, wynalazków i wdrożeń rozmawiali na Politechnice Gdańskiej m.in. o możliwościach rozwoju tej terapii.

Badacze zamierzają wspólnie wypracować nowatorską metodologię, która znacznie poprawi kliniczną efektywność terapii borowo-neutronowej (ang. Boron Neutron Capture Therapy, BNCT) chorób nowotworowych. Technologia wypracowana przez konsorcjum stanie się podstawą nowych produktów i usług dla klinik onkologicznych w skali globalnej.

W spotkaniu na Politechnice Gdańskiej uczestniczyli przedstawiciele ośrodków badawczych wchodzących w skład konsorcjum. Rozmawiano m.in. o planach udziału w konkursie „Wirtualny Instytut Badawczy”, stosowaniu terapii w szpitalach na świecie (głównie w Azji) i możliwościach jej rozwoju w Polsce.  

W  interdyscyplinarnym projekcie uczestniczą specjaliści z zakresu chemii, biologii, radiobiologii, fizyki, fizyki medycznej oraz medycyny, a w szczególności onkologii. W Polskim Konsorcjum na rzecz terapii borowo-neutronowej oprócz Politechniki Gdańskiej, biorą udział Prace koordynuje Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku. 

Terapia borowo-neutronowa (BNCT) jest jedną z najbardziej złozonych form radioterapii celowanej, zdolną do leczenia pewnych rodzajów nowotworów, które nie poddają się leczeniu innymi metodami (czerniak, glejak, rak wątroby, nowotwory głowy i szyi). Potencjalnie może też ona znacznie poprawić skuteczność innych metod leczenia nowotworów (np. chirurgii lub terapii protonowej). 

Poza zadaniami badawczymi, jednym z priorytetów działań konsorcjum jest popularyzacja wiedzy i zainteresowanie terapią BNCT, zwłaszcza w środowisku medycznym (uniwersytety medyczne, centra onkologii). Wydarzeniem towarzyszącym spotkaniom Rady Konsorcjum są "Warsztaty BNCT – jeszcze bliżej pacjenta". Udział w sesjach wykładowych jest otwarty dla słuchaczy.

Ze szczegółami prac Konsorcjum można  zapoznać się na stronie: 

https://www.ncbj.gov.pl/bnct 

Wybory na Politechnice Gdańskiej. Kadencja 2020 – 2024

 

 

Rozpoczęły się kolejne wybory reprezentantów wspólnoty akademickiej na kadencję 2020-2024. Senat Politechniki Gdańskiej w dniu 15 stycznia 2020 zatwierdził Instrukcję Wyborczą i Kalendarz Wyborczy.

Dokumenty zostały przygotowane przez Uczelnianą Komisję Wyborczą. Uwzględnione w nich zostały zmiany legislacyjne i organizacyjne, wprowadzone w ostatnim czasie w polskim szkolnictwie wyższym i w naszej uczelni. Komisja będzie czuwać nad prawidłowym przebiegiem wszystkich czynności wyborczych na uczelni.

 

Informacje ułatwiające śledzenie przebiegu wyborów będą sukcesywnie umieszczane na stronie internetowej Uczelni pod hasłem „Wybory 2020-2024.

 

Zgłaszanie kandydatów na rektora rozpocznie się 27 lutego. 24 marca do wiadomości podana zostanie ostateczna lista kandydatów, a wybory na rektora odbędą się 31 marca.

Dokładny kalendarz wyborczy dostępny jest  [tutaj].

Obchody Chińskiego Nowego Roku na Politechnice Gdańskiej

 

  undefined   

 

Jak co roku studenci z Chin, uczący się na Politechnice Gdańskiej, zorganizowali na uczelni obchody Chińskiego Nowego Roku - jednego z najważniejszych świąt w chińskim kalendarzu. Wydarzenie odbyło się 23 stycznia 2020 na Dziedzińcu Heweliusza. 

W obchodach wzięli udział studenci PG, przedstawiciele Konsulatu Generalnego Chińskiej Republiki Ludowej Dyrektor Instytutu Konfucjusza przy Uniwersytecie Gdańskim Zhang Jie, a także przedstawiciele władz uczelni, wydziałów oraz pracownicy Biura Międzynarodowej Współpracy Akademickiej.

Program całego wydarzenia przygotowali studenci – nie zabrakło w nim występów artystycznych, popularnych chińskich gier i tradycyjnych przysmaków kuchni chińskiej. Spotkanie było doskonałą okazją do poznania bogatej azjatyckiej kultury.

  – Na Politechnice Gdańskiej studiuje prawie 100 studentów z Chin, którzy stanowią największą grupę studentów zagranicznych na uczelni. Wielokrotnie studenci z Chin angażowali się w życie uczelni, współorganizując m.in. Noc Muzeów czy spotkanie świąteczne dla studentów zagranicznych. Chcemy, aby studenci obcokrajowcy czuli się ważną częścią społeczności akademickiej – mówiła Anna Modrzejewska, Kierownik Działu Międzynarodowej Współpracy Akademickiej.

 

Absolwenci

Zaproszenie na obchody 75-lecia Wydziału Chemicznego

 

Logo PG WCh75-lecie WCh PG

 

Gdańsk, 02.02.2020

 

Szanowni Państwo,
Drodzy Absolwenci Wydziału Chemicznego
Politechniki Gdańskiej

 

Politechnika Gdańska jest najstarszą uczelnią techniczną Polski północnej.
Początki jej historii sięgają 6 października 1904 roku, kiedy to została utworzona
Królewska Wyższa Szkoła Techniczna jako uczelnia niemiecka i pierwsza szkoła
akademicka w Gdańsku w ówczesnym Cesarstwie Niemieckim.

Na mocy Dekretu Krajowej Rady Narodowej z 24 maja 1945 roku Politechnika Gdańska
stała się polską uczelnią posiadającą osobowość prawną.

Jednym z czterech powołanych Wydziałów był Wydział Chemiczny.

Z tej okazji mam zaszczyt zaprosić Państwa
na zjazd wszystkich Absolwentów WCh PG.
Będziemy świętować 75-lecie Wydziału Chemicznego PG.

 

Uroczystość odbędzie się 30 maja 2020 r. na terenie kampusu PG.

 

 

Dziekan Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej
(-) prof. dr hab. inż. Agata Kot-Wasik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Program uroczystości i formularz rejestracyjny znajdują sie na stronie 

https://chem.pg.edu.pl/75-lecie/zaproszenie

 

Wychowanie morskie jest potrzebne

undefined

Portal informacyjny żeglarski.info zamieścił wywiad z naszym kolegą, absolwentem Wydziału Okrętowego, Komandorem Jackiem Jettmarem, pasjonatem żeglarstwa i  gorącym propagatorem wychowania morskiego studentów  i absolwentów.

W swojej wypowiedzi  kapitan Jettmar  przedstawia plany działania Akademickiego Klubu Wychowania Morskiego Ligi Morskiej i Rzecznej i zachęca do aktywnej współpracy z Klubem.

Jacek Jettmar: Wychowanie morskie studentów jest potrzebne

Absolwentki Wydziału Architektury wyróżnione w międzynarodowym konkursie

 

 

Praca doktorska dr inż. arch. Weroniki Mazurkiewicz z Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Wydziału Architektury została wyróżniona w konkursie na najlepsze prace dyplomowe poświęcone problematyce mieszkalnictwa. Konkurs pt "PUM - Przestrzeń Użytkowników i Mieszkańców”, Wśród laureatów konkursu znalazła się także  nasza absolwentka mgr inż. arch. Aleksandra Gordowy. 

Dr inż. arch Weronika Mazurkiewicz otrzymała wyróżnienie II stopnia za pracę doktorską pt. „Współczesne instrumenty kształtowania obrzeżnych struktur miejskich o charakterze kompleksowym”. Badania, którymi zajmuje się dr inż. arch. Weronika Mazurkiewicz dotyczą głównie podnoszenia jakości życia w miastach, w tym planowania strategicznego wpływającego na jakość życia miejskiego.

 

Pierwszą nagrodę za pracę pt. „Przyjemność nudy. Dom jako przestrzeń produktywna i nieproduktywna w kontekście kamienicy mieszkalnej w Łodzi przy ulicy Wschodniej”, napisaną na Wydziale Architektury Delft University of Technology w Holandii otrzymała mgr inż. arch. Aleksandra Gordowy, absolwentka studiów inżynierskich na Wydziale Architektury PG. Na konkurs wpłynęły w sumie 63 prace polskich i zagranicznych architektów.

Szczegółowe informacje o konkursie podane są na stronie:

https://nieruchomosci.pfr.pl/wyniki-konkursu-pum-przestrzen-uzytkownikow-i-mieszkancow

SAPG składa naszym Absolwentkom serdeczne gratulacje!

Współpraca

Obrazowanie termiczne – międzynarodowe badania Politechniki Gdańskiej i firmy Intel

 

Od wielu lat Politechnika Gdańska współpracuje z firmą INTEL, największym na świecie producentem układów scalonych i mikroprocesorowych. W ramach podpisanej umowy o współpracy prowadzonych jest szereg ciekawych badań w obszarach tematycznych związanych również z praktycznym zastosowaniem technologii informatycznych. Jednym z takich obszarów jest rozwój metod sztucznej inteligencji dla potrzeb zdalnej diagnostyki medycznej. Współpraca przynosi efekty w postaci wyników badań dotyczących m.in. obrazowania termicznego twarzy.

Badania, które ze strony Politechniki Gdańskiej prowadzone są przez prof. Jacka Rumińskiego z Katedry Inżynierii Biomedycznej na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, we współpracy z inżynierami firmy Intel w San Diego, USA (m.in.  Alicją Kwaśniewską i Maciejem Szankinem), są próbą odpowiedzi na pytania, czy obrazy termiczne i sekwencje obrazów termicznych są wystarczająco szczegółowe, aby umożliwić rozpoznawanie cech twarzy, estymować parametry medyczne takie jak częstość oddychania, detekcję osób na jezdni przy słabej widoczności, itp.  

 

Obrazy termiczne są coraz częściej wykorzystywane ze względu na postęp technologiczny powodujący większą dostępność kamer termowizyjnych. Umożliwiają one pomiar i wizualizację rozkładu temperatur wskazując na przykład stan izolacji termicznej budynków, wykrywanie osób nielegalnie przekraczających granice, podwyższoną temperaturę ciała, itp. W przypadku obrazowania obszaru twarzy, wysokiej jakości obrazy termograficzne pozwalają obrazować szczegóły, które mogą być charakterystyczne dla danej osoby.

Obrazowanie termiczne będzie można w niedalekiej przyszłości używać powszechnie w różnych zastosowaniach w medycynie, epidemiologii czy wspomaganiu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Więcej o ostatnich badaniach i współpracy naukowców Politechniki Gdańskiej i firmy Intel można przeczytać w artykule na stronie firmy Intel oraz [tutaj].

SAPG gratuluje wyróżnienia autorom artykułu i życzy dalszych sukcesów badawczych!

Career Center dla pracodawców

 

 

W ramach partnerstwa Politechniki Gdańskiej z firmą JobTeaser uruchomiono Portal CAREER CENTER. 

Jest to nowa platforma kariery, na której firmy mogą nieodpłatnie zamieszczać oferty pracy, staży, praktyk studenckich i wolontariatu. W chwili obecnej na portalu zarejestrowanych jest ponad 600 uczelni europejskich oraz pracodawcy z całej Europy. Platforma obsługiwana jest w językach: polskim i angielskim, co umożliwia dotarcie z informacją zarówno do polskich, jak i zagranicznych studentów naszej uczelni. 

Platforma umożliwia założenie pełnego profilu pracodawcy, na którym mogą znaleźć się m.in. zdjęcia, krótkie filmy o firmie i procesach rekrutacyjnych, informacje o wydarzeniach oraz linki do stron internetowych i mediów społecznościowych. Zapewnia także dostęp do różnego rodzaju statystyk związanych z prowadzonym kontem, w tym monitorowanie liczby odsłon i zgłoszeń kandydatów. 

Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Biura Karier naszej uczelni

biuro.karier@pg.edu.pl tel. 58/ 347 16 90 lub 347 28 84. 

Rejestracji można dokonać na stronie: 

https://politechnika-gdanska.jobteaser.com/pl/recruiter_account/sign_in

Nowa fabryka Pekabexu, firmy współpracującej z Politechniką Gdańską


undefined

Na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Gdańsku Kokoszkach otwarto jedną z najnowocześniejszych fabryk w Europie, w której produkowane będą elementy przeznaczone dla budownictwa modułowego – tzw. prefabrykaty. Koszt budowy piątej już fabryki firmy Pekabex, od lat współpracującej z Politechniką Gdańską, wyniósł 65 mln zł.

W ceremonii otwarcia nowej fabryki, obok głównego udziałowca Pekabexu  i przedstawicieli władz miasta, wziął udział również prof. Krzysztof Wilde, rektor PG.

 Partnerstwo Politechniki Gdańskiej z Pekabexem ma długą i harmonijną historię – mówił rektor Krzysztof Wilde. – Firma Pekabex, powstała w oparciu o wyłącznie polski kapitał, ma coraz wyższą pozycję na rynku międzynarodowym. Nasi studenci co roku odbywają praktyki w zakładach tej prężnie rozwijającej się firmy, absolwenci znajdują tam zatrudnienie, a naukowcy z Politechniki współpracują przy nowych rozwiązaniach technologicznych, przyczyniając się tym samym do wypracowania przez Pekabex przewagi konkurencyjnej w branży i dalszej, międzynarodowej ekspansji. 

Pekabex to największy wytwórca konstrukcji prefabrykowanych w Polsce. Posiada fabryki w Gdańsku, Poznaniu, Warszawie oraz Bielsku-Białej. 

Przed rynkiem elementów prefabrykowanych, używanych w budownictwie, rysują się przy tym coraz lepsze perspektywy, bo budowanie z prefabrykatów jest szybsze i wymaga znacznie mniejszej liczby pracowników. Udział takiej technologii budowy w krajowym rynku budowalnym będzie więc nadal rósł, tym bardziej, że rosnące koszty wynagrodzeń – połączone z niską dostępnością pracowników – dają szereg przewag konstrukcjom prefabrykowanym nad tradycyjnym budownictwem.

Szczegółowe informacje https://pekabex.pl/pl/

Politechnika Otwarta zaprasza

#CiekawiNauki - Olej palmowy w środowisku i żywności

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Politechnika Otwarta zaprasza na spotkanie #CiekawiNauki - Olej palmowy w środowisku i żywności. Spotkanie odbędzie się  28 lutego 2020 (piątek) o godz. 18:00 w Audytorium Novum Politechniki Gdańskiej.

Zaproszeni specjaliści powiedzą czym z perspektywy nauki jest olej palmowy i dlaczego jest najpowszechniej stosowanym tłuszczem roślinnym na świecie. Poruszone zostanie także istotny problem jakim jest negatywny wpływ produkcji tego surowca na środowisko naturalne. Eksperci przedstawią fakty, fake newsy i odpowiedzą na pytania zgromadzonej publiczności.

Szczegóły spotkania https://pg.edu.pl/otwarta 

Wstęp wolny, po dokonaniu wcześniejszej rejestracji na stronie  www.bilety.pg.edu.pl

 

#Ciekawi nauki - Masz talent? Prezentacje prelegentek i odpowiedzi na pytania

31 stycznia 2020 r odbyło się kolejne spotkanie w ramach Politechniki Otwartej z cyklu #CiekawiNauki - Masz talent? Czyli o zarządzaniu sobą i odkrywaniu własnej ścieżki rozwoju. Spotkanie cieszyło się zainteresowaniem i zgromadziło licznych uczestników. 

Osoby, które nie miały możliwości uczestniczyć w tym wydarzeniu mogą zapoznać się z  prezentacjami prelegentek: dr Beaty Krawczyk-Bryłki i Ewy Szczepkowskiej - pliki można pobrać TUTAJ.

 

Dodatkowo, na stronie Politechniki Otwartej można zapoznać się z odpowiedziami prelegentek na pytania zadane przez uczestników spotkania.

https://pg.edu.pl/otwarta/strona-glowna

 

Wydarzenia kulturalne

Całoroczna Bazuna - zaproszenie na marcowy koncert z okazji Dnia Kobiet

 

Bazuna i Blues Club Gdynia zapraszają w dniu 8 marca 2020 na koncert "W piosence cały mój świat". Wystąpią śpiewające Panie z kręgu piosenki studenckiej, solo i z towarzyszeniem zespołów.

Koncert odbędzie się w Blues Club, Gdynia  ul. Portowa 9. Początek koncertu o godz.18:00. Zaśpiewają dla nas Joanna Pilarska, Akademia Głosów Tradycji, Zuzanna, Katka Kotecka, Projekt Kobieta, Dorota Kuziela, Cztery Pory Miłowania.

Koncert poprowadzi Aleksandra Bakiera

Szczegóły wydarzenia na stronach:

https://www.facebook.com/events/2226110441014364/  

https://www.bluesclub.pl/pl/

Koncert Jesień z Bazuną 2019 - nagrania do wspominania


 

Dla wszystkich którzy bawili się 1 grudnia 2019 na koncercie "Jesień z Bazuną" i chcą powspominać miłe chwile oraz dla tych, którzy nie mieli okazji posłuchać piosenek w wykonaniu "Czerwonego Tulipana", "Lubelskiej Federacji Bardów" i zespołu "Wagabundy" - bazunowa niespodzianka czyli link do nagrań z koncertu: 

https://www.youtube.com/channel?UCMok1Aul8z15Qn8fsYCbr0Q 

Komunikaty

VI Pomorskie Spotkania z Mikrobiologią

VI Pomorskie Spotkania z Mikrobiologią, odbędą się w Gdańsku w dniach 24 - 25 czerwca 2020 r. w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej.

Organizatorami sympozjum są:

Katedra Biotechnologii Molekularnej i Mikrobiologii Politechniki Gdańskiej, 
Polskie Towarzystwo Mikrobiologów - Oddział Gdańsk,
Katedra Mikrobiologii oraz Zakład Immunobiologii i Mikrobiologii Środowiska Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Tematyka konferencji dotyczyć będzie nie tylko aktualnych problemów mikrobiologii klinicznej, diagnostyki ważnych patogenów i nowych terapii przeciwdrobnoustrojowych, ale też nowych rozwiązań w leczeniu i zapobieganiu zakażeniom oraz istotnych aspektów mikrobiologii środowiska. VI Pomorskie Spotkania z Mikrobiologią adresowane są do szerokiego grona uczestników, zapraszamy mikrobiologów, diagnostów laboratoryjnych, epidemiologów, lekarzy, biotechnologów oraz wszystkich, którym poruszane zagadnienia są bliskie. 

 

Szczegóły wydarzenia na stronie sympozjum:

https://chem.pg.edu.pl/pomorskie-mikro-2020/

Kontakt email pomorskie-mikro.wch@pg.edu.pl

 

 

Kalendarium

28 lutego 18.00–20.00
https://pg.edu.pl/otwarta

#CiekawiNauki – olej palmowy w środowisku i żywności

Zaproszeni eksperci przedstawią fakty, fake newsy i odpowiedzą na pytania publiczności. Miejsce: Audytorium Novum Politechniki Gdańskiej. Wstęp wolny, po wcześniejszej rejestracji.
8 marca–8 lutego
https://www.facebook.com/events/2226110441014364/ https://www.bluesclub.pl/pl/

Koncert "W piosence cały mój świat"

Organizatorzy Bazuna i Blues Club zapraszają na koncert do Blues Club, Gdynia, ul. Portowa 9