Pierwsze spotkanie Międzynarodowej Rady Efektywności Naukowej przy PG
W dniu 6 maja 2021 odbyło się spotkanie inaugurujące działalność Międzynarodowej Rady Efektywności Naukowej (International Scientific Effectiveness Board, ISEB) – gremium doradczego powołanego przez Rektora Politechniki Gdańskiej w ramach projektu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza (IDUB).
Dominującym tematem dyskusji stała się konsolidacja uczelni - w kontekście planów federacyjnych Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Gdańskiego. Doświadczenia członków Rady i reprezentowanych przez nich uczelni są źródłem bardzo cennej wiedzy eksperckiej na temat szans i problemów związanych z procesami konsolidacyjnymi. Spotkanie odbyło się w formie wideokonferencji. Politechnikę Gdańską reprezentował Rektor Krzysztof Wilde i prorektorzy. W spotkaniu wzięła również udział p. dr Monika Wieczerzak z Zespołu ds. realizacji projektu IDUB.
Więcej informacji https://pg.edu.pl/aktualnosci/2021-05/pierwsze-spotkanie-miedzynarodowej-rady-efektywnosci-naukowej-projektu-idub
Iconic Scholars – pierwsze granty dla najbardziej obiecujących naukowców PG
Na zdj. naukowcy z Wydziału Chemicznego: dr hab. inż. Justyna Płotka-Wasylka, prof. PG oraz dr hab. inż. Grzegorz Boczkaj, prof. PG
Prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, przyznał pierwsze granty w ramach programu Iconic Scholars. Finansowe wsparcie otrzymali: dr hab. inż. Justyna Płotka-Wasylka, prof. PG oraz dr hab. inż. Grzegorz Boczkaj, prof. PG z Wydziału Chemicznego. Iconic Scholars to program, którego celem jest pozyskiwanie uczonych o światowej rozpoznawalności oraz wspieranie rozwoju pracowników Politechniki Gdańskiej o szczególnym potencjale w zakresie budowania znaczącej pozycji w nauce światowej.
Pierwszy z projektów realizowanych w ramach programu Iconic Scholars przez dr hab. inż. Justynę Płotkę-Wasylkę, prof. PG, dotyczy opracowania metody oznaczania wybranych biomarkerów popularnych ksenobiotyków (i ich metabolitów) w próbkach moczu zaabsorbowanego w żelu pieluchy jednorazowej noworodków i dzieci, które nie kontrolują jeszcze mikcji. Projekt, który będzie realizowany we współpracy z naukowcami z Holandii, Brazylii i Meksyku, charakteryzuje się podejściem nowatorskim, a jego efekty mogą stanowić podstawę do biomonitoringu narażenia na wybrane ksenobiotyki człowieka od pierwszych dni życia.
Z kolei celem badań realizowanych przez dr. hab. inż. Grzegorza Boczkaja, prof. PG, jest opracowanie efektywnych procesów chemicznego oczyszczania wody i ścieków za pomocą najbardziej perspektywicznych rozwiązań, polegających na wywołaniu ukierunkowanych reakcji utleniania albo redukcji z reaktywnymi formami tlenu lub wodoru. Badania będą realizowane we współpracy z naukowcami z USA, Chin, Indii, Pakistanu i Iranu.
Więcej informacji oraz sylwetki naukowe laureatów https://pg.edu.pl/aktualnosci/2021-04/iconic-scholars-pierwsze-granty-dla-najbardziej-obiecujacych-naukowcow