Numer 5/2021

Z życia Politechniki Gdańskiej

Pierwsze spotkanie Międzynarodowej Rady Efektywności Naukowej przy PG

Spotkanie

W dniu 6 maja 2021 odbyło się spotkanie inaugurujące działalność Międzynarodowej Rady Efektywności Naukowej (International Scientific Effectiveness Board, ISEB) – gremium doradczego powołanego przez Rektora Politechniki Gdańskiej w ramach projektu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza (IDUB). 

 

Dominującym tematem dyskusji stała się konsolidacja uczelni - w kontekście planów federacyjnych Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Gdańskiego. Doświadczenia członków Rady i reprezentowanych przez nich uczelni są źródłem bardzo cennej wiedzy eksperckiej na temat szans i problemów związanych z procesami konsolidacyjnymi. Spotkanie odbyło się w formie wideokonferencji. Politechnikę Gdańską reprezentował Rektor Krzysztof Wilde i prorektorzy. W spotkaniu wzięła również udział p. dr Monika Wieczerzak z Zespołu ds. realizacji projektu IDUB.

Więcej informacji https://pg.edu.pl/aktualnosci/2021-05/pierwsze-spotkanie-miedzynarodowej-rady-efektywnosci-naukowej-projektu-idub 

Iconic Scholars – pierwsze granty dla najbardziej obiecujących naukowców PG

 Na zdj. dr hab. inż. Justyna Płotka-Wasylka, prof. PG. Fot. Dawid Linkowski / Politechnika Gdańska  Na zdj. dr hab. inż. Grzegorz Boczkaj, prof. PG. Fot. Dawid Linkowski / Politechnika Gdańska

Na zdj. naukowcy z Wydziału Chemicznego: dr hab. inż. Justyna Płotka-Wasylka, prof. PG oraz dr hab. inż. Grzegorz Boczkaj, prof. PG

 

Prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, przyznał pierwsze granty w ramach programu Iconic Scholars. Finansowe wsparcie otrzymali: dr hab. inż. Justyna Płotka-Wasylka, prof. PG oraz dr hab. inż. Grzegorz Boczkaj, prof. PG z Wydziału Chemicznego. Iconic Scholars to program, którego celem jest pozyskiwanie uczonych o światowej rozpoznawalności oraz wspieranie rozwoju pracowników Politechniki Gdańskiej o szczególnym potencjale w zakresie budowania znaczącej pozycji w nauce światowej.

 

Pierwszy z projektów realizowanych w ramach programu Iconic Scholars przez dr hab. inż. Justynę Płotkę-Wasylkę, prof. PG, dotyczy opracowania metody oznaczania wybranych biomarkerów popularnych ksenobiotyków (i ich metabolitów) w próbkach moczu zaabsorbowanego w żelu pieluchy jednorazowej noworodków i dzieci, które nie kontrolują jeszcze mikcji. Projekt, który będzie realizowany we współpracy z naukowcami z Holandii, Brazylii i Meksyku, charakteryzuje się podejściem nowatorskim, a jego efekty mogą stanowić podstawę do biomonitoringu narażenia na wybrane ksenobiotyki człowieka od pierwszych dni życia.

 

Z kolei celem badań realizowanych przez dr. hab. inż. Grzegorza Boczkaja, prof. PG, jest opracowanie efektywnych procesów chemicznego oczyszczania wody i ścieków za pomocą najbardziej perspektywicznych rozwiązań, polegających na wywołaniu ukierunkowanych reakcji utleniania albo redukcji z reaktywnymi formami tlenu lub wodoru. Badania będą realizowane we współpracy z naukowcami z USA, Chin, Indii, Pakistanu i Iranu.

 

Więcej informacji oraz sylwetki naukowe laureatów  https://pg.edu.pl/aktualnosci/2021-04/iconic-scholars-pierwsze-granty-dla-najbardziej-obiecujacych-naukowcow 

Trwa kolejna edycja prestiżowego Konkursu Czerwonej Róży 2021

Czerwona róża
 

Trwa kolejna edycja prestiżowego Konkursu Czerwonej Róży 2021 w kategorii „najlepszy student” i w kategorii „najlepsze koło naukowe” województwa pomorskiego, organizowanego przez Stowarzyszenie Czerwonej Róży, przy współudziale szkół wyższych działających w Pomorskiem.

 

Każda osoba studiująca na drugim stopniu kształcenia na Politechnice Gdańskiej, która uzyskała wysoką średnią ocen za wyniki w nauce (za 2 poprzednie semestry), ma osiągnięcia naukowe albo sportowe lub artystyczne oraz jest aktywna społecznie i potrafi publicznie zaprezentować swoje osiągnięcia z okresu studiów wyższych, ma szansę zostać „najlepszym studentem” Politechniki Gdańskiej w 2021 r. i ubiegać się o laur Czerwonej Róży na etapie międzyuczelnianym. Koło naukowe działające na Politechnice Gdańskiej, za osiągnięcia naukowe, sportowe, artystyczne lub społeczne w okresie ostatnich 3 lat może ubiegać się o miano „najlepszego koła naukowego” w Politechnice Gdańskiej (etap uczelniany) w 2021r. i zostać kandydatem naszej uczelni na etapie  międzyuczelnianym.

 

Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej i jego członkowie zrzeszeni w Politechnicznym Klubie Biznesu PKB+ wspierają aktywnie organizatorów konkursu o nagrodę Czerwonej Róży.

 

Regulamin konkursu i formularze zgłoszeniowe oraz inne materiały dot. warunków udziału w konkursie są zawarte na stronie Stowarzyszenia Czerwonej Róży www.czerwonaroza.org.pl.

Absolwenci

Proces smażenia oleju spożywczego pod lupą naukowca

Fot. Dawid Linkowski/Politechnika Gdańska   
 Dr inż. Tomasz Majchrzak z Wydziału Chemicznego. Fot. Dawid Linkowski/PG 

 

Naukowiec z Katedry Chemii Analitycznej dr inż. Tomasz Majchrzak w swojej pracy badawczej zajmuje się procesem smażenia olejów spożywczych, analizując skład chemiczny olejowych oparów oraz lotne związki chemiczne wytwarzające się na poszczególnych etapach podgrzewania oleju.

 

Dzięki pomiarom wykonywanym m.in. przy pomocy elektronicznego nosa można zbadać skład chemiczny oparów olejowych, które tworzą się przy podgrzewaniu oleju.

Dr inż. Tomasz Majchrzak jest laureatem nagrody Gdańskiego Towarzystwa Naukowego za rok 2020 dla młodych naukowców, a także jednym z trzech laureatów Wydziału Chemicznego w Konkursie Komitetu Chemii Analitycznej PAN.  

 

Więcej informacji https://pg.edu.pl/aktualnosci/2021-05/proces-smazenia-oleju-spozywczego-pod-lupa-naukowca

 

Elektroniczny nos https://pl.wikipedia.org/wiki/Elektroniczny_nos 

Absolwenci z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki laureatami konkursu PTE

 

W dniu 10 lutego 2021 roku została rozstrzygnięta XXIV edycja Konkursu Prac Magisterskich im. Lucjana Hofmana oraz w XVII edycja Konkursu Prac Licencjackich im. Witolda Andruszkiewicza za rok 2020, organizowana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne (PTE), oddział Gdańsk. 

 

Laureatami konkursu  zostali  mgr inż. Bartosz Maciąg i mgr inż. Krzysztof Milewski, zeszłoroczni absolwenci Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej.. Magisterska praca dyplomowa naszych absolwentów  Algorytmy wspomagające decyzje operatorskie w biologicznej oczyszczalni ścieków” została uznana za najlepszą.

Nagrodzona praca dyplomowa została zrealizowana w Katedrze Elektrotechniki, Systemów Sterowania i Informatyki pod opieką dr hab. inż. Roberta Piotrowskiego, prof. uczelni.

Student WZiE jednym z Ambasadorów Karier UE

 

29 studentów wyłonionych spośród kandydatów z 48 uczelni, zostało Ambasadorami Karier UE w edycji 2021/2022. To rekordowe liczby w historii polskiego udziału w tym programie. Studentem reprezentującym Politechnikę Gdańską został Michał Żmudowski z Wydziału Zarządzania i Ekonomii.

 

Europejski Urząd Doboru Kadr ( EPSO) to program, którego celem jest promowanie możliwości kariery w UE i rozpowszechnianie informacji o charakterze pracy w instytucjach UE i możliwościach rekrutacyjnych. Zadanie to ambasadorzy mogą realizować m.in. dzięki udziałowi w targach pracy lub organizowaniu prezentacji dla innych studentów, aktywną obecność w Internecie i mediach społecznościowych, a także budowanie sieci współpracy między uczelniami. Udział w programie daje możliwość nawiązania współpracy z wysokimi rangą urzędnikami instytucji UE oraz ze studentami z całej Europy. To czas zdobycia doświadczenia w dziedzinie wystąpień publicznych, marketingu i HR-u, a także udział w różnego rodzaju szkoleniach.

 

Więcej informacji https://pg.edu.pl/aktualnosci/2021-05/michal-zmudowski-ambasadorem-karier-ue-z-ramienia-politechniki-gdanskiej

Współpraca

Politechnika Gdańska stawia na morską energetykę wiatrową

spotkanie

Na zdjęciu od lewej prof. Jan Kiciński, dyrektor IMP PAN, Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej oraz prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. Fot. Krzysztof Krzempek/PG 

 

Władze Politechniki Gdańskiej podpisały porozumienie o współpracy z Duńskim Uniwersytetem TechnicznymInstytutem Maszyn Przepływowych PAN oraz PGE Polską Grupą Energetyczną

 

Podpisane memorandum jest kolejnym krokiem rozwoju uczelni w obszarze offshore.  Nasza uczelnia ma ogromne tradycje zarówno w dziedzinie kształcenia kolejnych pokoleń inżynierów i specjalistów, jak również w prowadzeniu badań naukowych i opracowywaniu nowatorskich technologii morskich. Udział strony duńskiej w porozumieniu wynika natomiast z faktu, że Dania jest krajem przodującym w Europie w sektorach gospodarki zwiazanych z wykorzystaniem energetyki wiatrowej oraz w badaniach naukowych w tym zakresie.

 

Więcej informacji  https://pg.edu.pl/aktualnosci/2021-05/kolejny-krok-w-strone-morza-pg-stawia-na-morska-energetyke-wiatrowa 

Współpraca PG z chemicznym gigantem w badaniach nad polimerami

Sabic

 

Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej bierze udział w programach badawczych saudyjskiej firmy SABIC kierowanych do najlepszych uczelni technicznych świata. W elitarnym gronie, obok PG, znajdują się m.in.: Massachusetts Institute of Technology (MIT), Swiss Federal Institute of Technology in Zürich (ETH Zurich), czy King Abdullah University of Science and Technology (KAUST). 

 

SABIC jest jedenym z największych koncernów chemicznych na świecie, liderem wśród  producentów produktów petrochemicznych takich jak  polimery, materiały funkcjonalne, nawozy i metale. Firma prowadzi działalność w ponad 50 krajach Azji, Europy oraz Ameryki i zatrudnia ponad 40 tys. pracowników.

Współpraca pomiędzy Wydziałem Chemicznym PG i SABIC została nawiązana w 2013 roku i koncentruje się na procesach katalitycznych wytwarzania poliolefin. Polimery te odgrywają kluczową rolę w codziennym życiu pełnym postępu technicznego i ciągłego zapotrzebowania na nowe materiały. Ich doskonałe właściwości mechaniczne oraz przetwórcze, a także stosunkowo niska cena sprawiają, że są polimerami pierwszego wyboru nie tylko do produkcji opakowań czy w  przemyśle motoryzacyjnym, ale również w specjalistycznych zastosowaniach takich jak procesy oczyszczania wody czy w medycynie.

 

Więcej informacji  https://pg.edu.pl/aktualnosci/2021-04/wspolpraca-pg-z-chemicznym-gigantem-w-badaniach-nad-polimerami

Wydarzenia kulturalne, spotkania, wykłady

Legenda RADMORU - Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wystawę

Eksponaty wystawy

Eksponaty wystawy "Legenda Radmoru" w Muzeum Miasta Gdyni, fot. Kamil Złoch

 

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wystawę "Legenda Radmoru", przybliżając zwiedzającym  ponad siedemdziesiąt lat historii komunikacji radiowej, techniki i wzornictwa przemysłowego. 

 

Ekspozycja pokazuje historię firmy od momentu założenia w Gdańsku w 1947 roku spółki akcyjnej MORS - Morska Obsługa Radiowa Statków, z której w 1971 roku wyodrębniono Zakłady Radiowe RADMOR. Historia RADMORu łączy się ściśle z dziajami naszej uczelni. Pomysłodawcą utworzenia spółki MORS był prof. Paweł Szulkin, Rektor Politechniki Gdańskiej w latach 1949-1951. Zadaniem spółki było konserwowanie i remontowanie sprzętu elektronicznego ocalałego ze zniszczeń. Wojennych.  Prezesem Zarządu RADMORu jest od 1996 roku  Andrzej Synowiecki, absolwent Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej  https://ftims.pg.edu.pl/andrzej-synowiecki 

 

Szczegółowe informacje o wystawie https://www.muzeumgdynia.pl/wystawa/legenda-radmoru/ 

Życiorys prof. Pawła Szulkina https://www.gedanopedia.pl/gdansk/?title=SZULKIN_PAWE%C5%81

Akademicki Chór PG ze złotym medalem na konkursie w Indonezji

Członkowie Chóru PG

Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej pod dyrekcją prof. Mariusza Mroza zdobył dwie nagrody na III Międzynarodowym Wirtualnym Konkursie Chóralnym w Indonezji - złoty medal w kategorii Musica Sacra oraz nagrodę specjalną Outstanding Classical Performance.

 

Tegoroczne wydarzenie online cieszyło się ogromną popularnością - zgromadziło ponad 100 uczestników (w tym 47 chórów) z 17 różnych państw. Do konkursu zostało zgłoszone nagranie Sicut Cervus G.P. da Palestriny, które zrealizował w technologii 360° doktorant z Katedry Systemów Multimedialnych WETiI mgr inż. Bartłomiej Mróz. W nagraniu została również zaprojektowana w technologii ambisonicznej scena akustyczna wirtualnej katedry.

Nagrodzone nagranie https://www.youtube.com/watch?v=4dwSRNxUrlU

Więcej informacji https://pg.edu.pl/aktualnosci/2021-05/akademicki-chor-pg-ze-zlotym-medalem-na-konkursie-w-indonezji 

Świat Autora - spotkanie z Markiem Andrzejewskim

 Marek Andrzejewski - lubelski bard, swój muzyczny debiut odnotował w Orkiestrze Św. Mikołaja,  a solowe dokonania na początku lat 90-tych udokumentował laurami Studenckiego Festiwalu Piosenki w roku 1994. 

 

Bohater spotkania, na które zaprasza Całoroczna Bazuna, w trakcie swej artystycznej działalności odwiedził wiele muzycznych zakątków, z rockowo-elektrycznym włącznie i w każdym z nich odnajdował własną tożsamość .Podczas spotkania Marek Andrzejewski wykona utwory z najnowszych płyt Hasztagi i Wariactwo. Transmisja na kanale https://www.youtube.com/channel/UC1TQ4QJTx_XV7HUbVZyFRXA 12 czerwca 2021 o godz. 19:00.

 

Utworów w wykonaniu Marka Andrzejewskiego można posłuchać na stronie

 https://www.youtube.com/watch?v=bciyRjDmClA&ab_channel=MarekAndrzejewski

Komunikaty

III Ogólnopolska konferencja Implanty 2021

Konferencja "Implanty 2021" organizowana jest przez Instytut Technologii Maszyn i Materiałów oraz Koło Naukowe „Materiały w Medycynie” działające przy Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.

Implantologia jako nauka rozwija się nieustannie i każdego roku wprowadzane są innowacje, modyfikacje oraz nowe odkrycia. W ramach proponowanej Konferencji stwarzamy możliwość zaprezentowania aktualnych postępów badań w formie wystąpień/e-plakatów oraz dyskusji dotyczących stosowanych rozwiązań w zakresie szeroko pojętej implantologii.

Konferencja jest bezpłatna i  odbędzie się w formie zdalnej.

Szczegóły wydarzenia https://wimio.pg.edu.pl/konferencja-implanty 

 

Konkurs o nagrodę Jamesa Dysona

 

Nagroda Jamesa Dysona jest międzynarodową nagrodą w dziedzinie projektowania, która inspiruje i wyłania kolejne pokolenia konstruktorów. Celem konkursu jest wspieranie pomysłów, które rozwiązują rzeczywiście istniejący problem i są wyrazem troski o ochronę środowiska naturalnego.

W konkursie moją uczestniczyć studenci kierunków inżynierskich, a także absolwenci tych kierunków, w ciągu 4 lat od ukończenia nauki.  W 2021 roku, podobnie jak poprzednio, zostaną przyznane dwie międzynarodowe nagrody w wysokości 152 000 złotych każdaMiędzynarodowa Nagroda w kategorii Zrównoważony Rozwój oraz Główna Międzynarodowa Nagroda.

Nagroda Jamesa Dysona to jedno z wielu zainicjowanych przez sir Jamesa Dysona działań mających na celu pokazanie, że wynalazcy i inżynierzy mogą zmieniać świat. Instytut Inżynierii i Technologii DysonFundacja Jamesa Dysona oraz Nagroda Jamesa Dysona zachęcają młodych inżynierów do tego, by wykorzystywali swoją wiedzę w praktyce i wynajdowali nowe sposoby na poprawienie jakości naszego życia dzięki technologii. Ostateczny termin przesyłania zgłoszeń mija 30 czerwca 2021.

 Informacje https://www.jamesdysonaward.org/pl-PL/ 

26 edycja Konkursu o nagrodę Siemensa

 

Już po raz 26. Politechnika Warszawska i Siemens Sp. z o.o. ogłaszają Konkurs o Nagrodę Siemensa, w którym wyłonione zostaną wyjątkowe talenty spośród naukowców, zespołów badawczych oraz absolwentów studiów I i II stopnia z całej Polski. 

 

Zwycięskie projekty, które odpowiadają na potrzeby rynku i gospodarki - poza nagrodą finansową - uzyskują szansę na wdrożenie i zastosowanie w praktyce w ramach rozwiązań technologicznych firmy Siemens.Szczegółowe informacje o konkursie, w tym regulaminy i formularze zgłoszeniowe, dostępne są na stronie: www.pw.edu.pl/siemens.

Kalendarium

12 czerwca–12 maja
https://www.youtube.com/channel/UC1TQ4QJTx_XV7HUbVZyFRXA

Spotkanie muzyczne w ramach Całorocznej Bazuny

Wykonawca przedstawi utwory ze swoich najnowszych płyt Hasztagi i Wariactwo.
18 czerwca 00.00–23.59
https://wimio.pg.edu.pl/konferencja-implanty

Konferencja Implanty 2021

Konferencja organizowana jest przez Instytut Technologii Maszyn i Materiałów oraz Koło Naukowe „Materiały w Medycynie” działające przy Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.