Numer 3/2019

Z życia Politechniki Gdańskiej

Ekologiczne produkty jednorazowego użytku

Innowacyjna kompozycja polimerowa służąca do produkcji m.in. ekologicznych sztućców jednorazowego użytku, podlegających recyklingowi organicznemu, została opracowana w Katedrze Technologii Polimerów Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. To odpowiedź naukowców na poparcie przez Parlament Europejski wprowadzenia w UE zakazu sprzedaży przedmiotów jednorazowego użytku, takich jak plastikowe sztućce, słomki czy talerze, otrzymywane z tradycyjnych tworzyw sztucznych.

Do wytworzenia naszych materiałów biopolimerowych wykorzystuje się łatwo dostępne surowce w pełni pochodzenia naturalnego lub surowce pozyskiwane z odnawialnych źródeł, co stanowi istotną przewagę nad stosowanymi powszechnie materiałami ropopochodnymi – tłumaczy prof. Helena Janik, kierownik zespołu badawczego. Innowacyjna kompozycja zawiera m.in. skrobię termoplastyczną uzyskaną z mąki ziemniaczanej i dodatki pochodzenia naturalnego oraz biopolimer polilaktyd (PLA).

Otrzymywane z takiej kompozycji produkty jednorazowe są trwałe w użytkowaniu, a jednocześnie zachowują właściwości przyjazne dla środowiska naturalnego. Mogą być kompostowane wraz z resztkami jedzenia i ulegają całkowitej biodegradacji.

Kolejnym niewątpliwym atutem wynalazku jest możliwa do zastosowania metoda wytwarzania na jego bazie produktów jednorazowych.

Jednym z pierwszych produktów przeznaczonych do wdrożenia w oparciu o tę kompozycję są sztućce jednorazowego użytku. Przeprowadzono testy technologiczne otrzymywania prototypu takich sztućców w skali przemysłowej we współpracy z jedną z branżowych firm zainteresowanych wdrożeniem rozwiązania. 

Kompozycje polimerowe są przedmiotem patentu europejskiego o numerze EP3064542, a ochrona utrzymywana jest w Polsce, Niemczech, Francji oraz Wielkiej Brytanii.

Przedsiębiorców zainteresowanych wynalazkiem zapraszamy do kontaktu z Robertem Bajko, brokerem innowacji Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Politechniki Gdańskiej: tel. 58 348 63 93, e-mail: robert.bajko@pg.edu.pl.

Portal Trojmiasto.pl z wizytą w politechnicznej wieży ciśnień

 

Powstała ponad sto lat temu, wznosi się na wysokości ok. 60 m n.p.m., a na jej szczycie umiejscowiono zbiornik na wodę – wieżę ciśnień znajdującą się przy Laboratorium Maszynowym Politechniki Gdańskiej zwiedziła ekipa z portalu Trojmiasto.pl. Efektem tej wizyty jest film, który można obejrzeć na Trojmiasto.pl.

 Reportera i operatora Trojmiasto.pl po wieży ciśnień oprowadzał dr inż. Michał Klugmann z Katedry Energetyki i Aparatury Przemysłowej na Wydziale Mechanicznym, który przybliżył historię i dawne funkcje tego obiektu. Dr inż. Michał Klugmann jest także autorem projektu „Rewitalizacja wieży ciśnień – nowe spojrzenie na Politechnikę Gdańską i Wrzeszcz” do budżetu obywatelskiego Politechniki Gdańskiej 2019 zakładającego utworzenie w tym miejscu punktu widokowego.

- Wartość projektu to jest niecałe 200 tys. zł i zgodnie z założeniami budżetu obywatelskiego powinien być zrealizowany do końca tego roku. Zakłada przede wszystkim wstępne wysprzątanie tego obiektu, zapewnienie możliwości bezpiecznego wejścia niewielkich grup osób oraz zbudowanie podestu widokowego wewnątrz górnej części wieży, który zapewni dostęp do okien. Oczywiście, potencjał jest tutaj dużo większy. Można myśleć o wybudowaniu zewnętrznej galerii widokowej. Ale to już zależy od tego, czy w przyszłości uda się pozyskać znacząco większe środki – powiedział portalowi Trojmiasto.pl dr inż. Michał Klugmann.

Wieża ciśnień, tworząca ciekawą architektoniczną kompozycję z kominem budynku Laboratorium Maszynowego, jest unikalnym, w skali Gdańska, rozwiązaniem konstrukcyjnym. Jej geneza sięga czasów, kiedy na terenie dzisiejszego Wrzeszcza nie istniał jeszcze znany nam współcześnie system wodociągowy, a woda dostarczana była ze stosunkowo niewielkiego i znacznie oddalonego ujęcia Polanki. Wówczas budowa lokalnej, wspomagającej infrastruktury wodociągowej przez instytucje o skali Politechniki była częstą praktyką. Ów system zaczął powstawać niedługo później, przy czym w latach przedwojennych można wyróżnić dwa duże programy inwestycyjne, w okolicach 1911 roku i na początku lat 30-tych, które szybko uczyniły politechniczną wieżę ciśnień zbędną w swojej pierwotnej funkcji. 

Pierwsza rakieta z „gdańskim eksperymentem” poleciała w kosmos!

 

Projekt HEDGEHOG (po polsku „Jeż”) autorstwa studentów Politechniki Gdańskiej, który zakwalifikował się do programu REXUS/BEXUS Student Experiment Programme, koordynowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), poleciał w kosmos! Start rakiety REXUS25 odbył się z kosmodromu Esrange za kołem podbiegunowym.

 Eksperyment HEDGEHOG (High quality Experiment Dedicated to microGravity Exploration, Heat flow and Oscillation measurement from Gdansk) ma za zadanie zbadania środowiska dynamicznego (drgań i przyspieszeń) oraz termicznego rakiety sondażowej. Na jej pokładzie znalazł się m.in. nowatorski czujnik strumienia opracowany przez mgr. inż. Adama Dąbrowskiego, doktoranta, asystenta w Katedrze Mechaniki i Mechatroniki na Wydziale Mechanicznym, za który został nagrodzony w konkursie organizowanym przez Urząd Patentowy RP. Poza tym, gdański eksperyment posiada prawie 50 czujników rejestrujących drgania i przyspieszenia w trakcie lotu.

Dwie rakiety z „gdańskim eksperymentem” i 9 innymi eksperymentami studenckimi z Europy wystartowały z kosmodromu Esrange nieopodal Kiruny w północnej Szwecji. Rakieta, którą poleciał „Jeż” miała 6 metrów długości, masę ok. 300 kilogramów, a silnik na paliwo stałe pozwolił jej się wznieść na wysokość ok. 80 kilometrów.

Przygotowania do lotu pierwszego gdańskiego eksperymentu rakietowego trwały półtora roku. Członkowie zespołu zaprojektowali części mechaniczne i układ elektroniczny odpowiedzialny za przetwarzanie i zapisywanie danych z czujników, komunikację z rakietą, a także zaprogramowali całe urządzenie. „Jeż” przeszedł intensywne testy (m.in. wibracyjne) w Centrum Stosowanych Technik Kosmicznych i Mikrograwitacji (ZARM) w Bremie. W lutym 2018 r. studenci polecieli też do kosmodromu Esrange, by poszerzyć wiedzę niezbędną do wykonania eksperymentu.

Każdy z etapów pracy na projektem kończył się prezentacją postępów przed panelem, w którym zasiadali europejscy inżynierowie różnych specjalności, m.in. mechaniki, elektroniki, termodynamiki, projektowania misji kosmicznych. Kilkoro z nich odwiedziło też Politechnikę Gdańską, gdzie m.in. prowadzili zajęcia dla studentów kierunku Technologie Kosmiczne i Satelitarne.

Eksperyment HEDGEHOG powstał w interdyscyplinarnym zespole, który oprócz Adama Dąbrowskiego tworzą: Jacek Goczkowski (student międzywydziałowego kierunku Technologie Kosmiczne i Satelitarne), Szymon Krawczuk (Inżynieria Biomedyczna, Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki), Karol Pelzner (Elektronika i Telekomunikacja, WETI), przy współpracy Agnieszki Elwertowskiej (Automatyka i Robotyka, WETI).

Więcej aktualnych informacji o projekcie HEDGEHOG: https://www.facebook.com/HEDGEHOG.REXUS.Project/

Pracownicy PG - srebrni medaliści VI Mistrzostw Polski Pracowników Szkół Wyższych

 

 

 

W dniach 01-03.03.2019 r. odbyły się VI Mistrzostwa Polski Pracowników Szkół Wyższych w piłce siatkowej w Poznaniu.

Okazją do kolejnej edycji mistrzostw było 100 lecie Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Drużyna Politechniki Gdańskiej startująca w kategorii +50 zdobyła srebrne medale minimalnie ustępując Politechnice Łódzkiej 1:2 (w tie-breku 14:16).

W pozostałych meczach siatkarze PG pokonali po 2:0 kolegów z Akademii Sztuki Wojennej i zespołu gospodarzy UAM. Prof. Michał Wasilczuk został wyróżniony najlepiej przyjmującym zawodnikiem mistrzostw. W kategorii "open" reprezentacja PG zajęła 10 miejsce na 15 startujących zespołów.

Politechnikę Gdąńską w kategorii +50 reprezentowali: prof. Zdzisław Kowalczuk, prof. Michał Wasilczuk, prof. Bogusław Kusz, prof. Jacek Kropiwnicki, prof. Robert Jankowski, dr Tadeusz Piątkowski, mgr Zbigniew Gadomski oraz trener dr Ryszard Mikołajewski. 

Gratulujemy !

Współpraca z Partnerami

Konkurs dla projektantów: Mazda Design 2019

Ruszyła dziesiąta jubileuszowa odsłona konkursu dla projektantów Mazda Design 2019. Hasłem tegorocznej edycji jest „MA” – japońskie pojęcie oznaczające: „przestrzeń pomiędzy”, „odstęp”, „pauzę”. To bezpośrednie nawiązanie do sztuki minimalizmu i refleksyjnego sposobu postrzegania świata. „MA” to czas i przestrzeń na nabranie oddechu i pytania o współczesne poczucie komfortu, harmonii i piękna.

Aby wziąć udział w konkursie, uczestnicy – studenci i absolwenci szkół artystycznych, projektowych i technicznych – muszą stworzyć oryginalny projekt w jednej z trzech kategorii: Człowiek, Przestrzeń lub Znak.

Zadanie w kategorii „Człowiek” polega na zaprojektowaniu dowolnego przedmiotu – który zwiększy komfort życia codziennego, poprzez zminimalizowanie nadmiaru bodźców napływających z otoczenia. Zaprojektowany obiekt powinien znajdować zastosowanie współcześnie, cechować się minimalizmem i pięknem w znaczeniu Mazdy - mniej daje więcej.

Zadanie w kategorii „Przestrzeń” polega na zaprojektowaniu obiektu, mebla, elementu wyposażenia lub dekoracji wnętrz, który swoje piękno i funkcje będzie ujawniać w relacjach przestrzennych ze światłem. Uczestnik powinien potraktować światło jako tworzywo i przyznać mu kluczową rolę w tworzeniu jakości i wartości estetycznej obiektu.

W 2020 r. minie sto lat od chwili, gdy Jujiro Matsuda założył koncern Mazda. Zadanie w kategorii „Znak” polega na zaprojektowaniu nowej wersji logo - sygnetu i logotypu - Mazdy, które będzie stanowić symbol wejścia marki w nową erę projektowania samochodów. Znak powinien pokazywać jak autor wyobraża sobie markę w przyszłości, ale koncepcja logotypu powinna brać pod uwagę wartości i estetykę wyznaczoną przez Nową Mazdę 3.

W każdej z kategorii zostanie wręczona pierwsza nagroda w wysokości 10 tys. zł, a najlepszy z trzech zwycięskich projektów otrzyma także tytuł GRAND PRIX i dodatkowe 5 tys. zł.

Prace można zgłaszać do 16 kwietnia 2019 r. wyłącznie na stronie www.mazdadesign.pl.

Ogłoszenie wyników nastąpi 17 maja 2019 r. na specjalnej pokonkursowej wystawie zorganizowanej podczas Łódź Design Festival, którego Mazda jest partnerem.

 Kontakt: kontakt@mazdadesign.pl tel. 22 844 26 26

Absolwenci

Prof. Kazimierz Darowicki laureatem nogrody Pracodawców Pomorza

Prof. Kazimierz Darowicki odebrał nagrodę Primum Cooperatio za rok 2018  przyznaną przez Pracodawców Pomorza. Nagroda przyznawana jest osobie reprezentującej środowisko naukowe Wybrzeża za wybitne osiągnięcia naukowe połączone z udokumentowaną działalnością w zakresie wdrożeń swojego dorobku naukowego w gospodarce.

 

Pracodawcy Pomorza” to najstarsza i największa w Polsce regionalna organizacja pracodawców działającą na obszarze województwa pomorskiego od 1991 roku. Zrzesza blisko 1000 pracodawców, od mikroprzedsiębiorstw po wielkie koncerny. Stowarzyszone firmy to przedstawiciele niemal wszystkich branż, jak również uczelnie wyższe, szkoły oraz instytucje kulturalne.

Jak co roku , podczas spotkania Gala Evening organizacja Pracodawcy Pomorza przyznała pomorskim firmom nagrody za wybitne osiągnięcia w różnych dziedzinach. Docenione zostały przedsiębiorstwa i osoby indywidualne, których działalność ma zauważalny wpływ na rozwój gospodarki, nauki i kultury Pomorza.

Nagrodę specjalną im. prof. Bolesława Mazurkiewicza „Primum Cooperatio - Nade wszystko współpraca” odebrał w bieżącym roku prof. Kazimierz Darowicki. Nagroda przyznawana jest wybitnemu przedstawicielowi świata nauki, który w sposób aktywny swoją wiedzą, twórczą myślą i doświadczeniem przyczynił się do wspierania i realizacji nowatorskich przedsięwzięć gospodarczych.

Prof. Darowicki jest absolwentem Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej Od 1996 r. kieruje Katedrą Elektrochemii, Korozji i Inżynierii Materiałowej. Laureat jest niekwestionowanym międzynarodowym autorytetem w dziedzinie korozji i inżynierii materiałowej. Opracował i wdrożył we współpracy z przedsiębiorstwami szereg technologii i metod szczególnie w zakresie ochrony przed korozją udowadniając, że możliwa jest efektywna współpraca nauki i przemysłu.

Czytelników naszego biuletynu zapraszamy do zapoznania się z pełną relacją (także zdjęciową) z tegorocznego wręczenia nagród Pracodawców Pomorza na stronie internetowej www.pracodawcypomorza.pl

 

Prof. Bolesław Mazurkiewicz(1931–2017) – profesor Politechniki Gdańskiej, wybitny naukowiec, specjalista w dziedzinie budownictwa morskiego, działacz społeczny, żeglarz. Pierwszy laureat nagrody „Primum Cooperatio"

_______________________________________________

Opracowano na podstawie materiałów organizacji Pracodawcy Pomorza

Inne

Politechnika Otwarta zaprasza

Zespół Politechniki Otwartej serdecznie zaprasza czytelników Biuletynu SAPG do korzystania z szerokiej oferty spotkań, koncertów i wykładów.

Wydarzenia zaplanowane na najbliższe miesiące:

28 marca godz. 18 - spotkanie z cyklu #Ciekawi Nauki poświęcone problemom jakie niesie za sobą globalne ocieplenie.

29 marca, godz. 18 - pierwsze spotkanie z cyklu " Dobrze jest..." Bohaterem spotkania będzie reporter pan Jacek Tacik.

9 kwietnia - koncert "Akademia Muzyczna na Politechnice", recital fortepianowy pani Dominiki Glapiak promujacy płytę "Simon Laks In Between".

25 kwietnia - spotkanie #Ciekawi Nauki poświęcone będzie przyszłości okretownictwa w Polsce. Zapraszamy tym razem do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku https://www.nmm.pl/ 

18 maja  - Europejska Noc Muzeów na Politechnice Gdańskiej.

29 maja -  czwarta edycja cyklu #Ciekawi nauki, spotkanie przybliży zagadnienia sztucznej inteligencji.

11 czerwca - kolejne, tym razem muzyczne spotkanie #Ciekawi nauki.

15 czerwca - koncert plenerowy na dziedzińcu przed Gmachem Głównym Politechniki Gdańskiej.

Szczegóły i opis wydarzeń można śledzić na stronie Politechniki Otwartej https://pg.edu.pl/otwarta/ 

Globalne ocieplenie i energetyka - drugie spotkanie z cyklu #Ciekawi Nauki

 

Jaki jest wpływ człowieka na zmiany klimatyczne? Czy możemy ograniczyć skutki gwałtownych zmian pogodowych? Jaka jest, w obliczu globalnego ocieplenia, sytuacja krajowej energetyki?

Politechnika Otwarta zaprasza w czwartek 28 marca 2019, o godz. 18.00 na dziedziniec im. Jana Heweliusza, na drugie spotkanie z cyklu #CiekawiNauki.

O przyczynach i skutkach globalnego ocieplenia, sytuacji polskiej energetyki oraz prognozach na przyszłość opowiedzą eksperci: prof. Waldemar Wardencki z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej, Ryszard Gajewski – Prezes Zarządu spółki Gdańskie Wody oraz prof. Andrzej Gardzilewicz, emerytowany pracownik Instytutu Maszyn Przepływowych PAN, ekspert UNIDO w dziedzinie problemów energetyki dla rządu Meksyku.

Na spotkanie zapraszamy wszystkich zainteresowanych problemem globalnego ocieplenia, wpływem tego zjawiska na nasze otoczenie oraz wyzwaniami krajowej i światowej gospodarki energetycznej. Prelegenci chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania.

Więcej informacji na stronie Biura Politechniki Otwartej.

UNIDO - United Nations Industrial Development Organization - Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego 

 

„Dobrze jest..” – spotkanie z dziennikarzem Jackiem Tacikiem

Jak odnaleźć w życiu pasję, szczęście i żyć w zgodzie z samym sobą? Na te pytania odpowiedzieć ma cykl otwartych spotkań pt. „Dobrze jest...” organizowanych wspólnie przez Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie Górka i Politechnikę Otwartą. Gościem pierwszego spotkania będzie znany dziennikarz Jacek Tacik.  

Jacek Tacik jest dziennikarzem i reportażystą z bogatym – mimo młodego wieku – doświadczeniem zawodowym. Swoją przygodę z telewizją rozpoczął w 2008 roku w "Wydarzeniach" Polsatu i w Polsat News. Następnie prowadził wieczorne serwisy informacyjne w TVP Info, po czym dołączył do zespołu "Wiadomości" TVP1. Obecnie jest reporterem w TVN 24. Publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Nowych Mediach” i magazynie „Press”. W maju 2017 ukazała się jego książka o zamachu na Jana Pawła II pt. „Zamach”, która kilka miesięcy od premiery osiągnęła sprzedaż ponad 10 tys. egzemplarzy.

Na spotkaniu pt. Dobrze jest …być ciekawym drugiego” Jacek Tacik opowie o swojej dziennikarskiej pasji, w której łączy dociekliwość i rzetelność z wrażliwością i szacunkiem do człowieka.

Wydarzenie odbędzie się w piątek 29 marca o godz. 18.00 na Politechnice Gdańskiej (Gmach Główny, Dziedziniec Heweliusza).  Spotkanie poprowadzi Jakub Kaługa (RMF FM).. Wstęp wolny.

Gośćmi spotkań z cyklu „Dobrze jest…” będą znani artyści, dziennikarze, sportowcy – pasjonaci, którzy opowiedzą o sobie, o swoich wyborach i sposobach na życie.

Wraz z Politechniką Gdańską stwarzamy nową przestrzeń dialogu. Cały cykl ma być dla młodych ludzi okazją do bezpośredniego spotkania i rozmowy ze znanymi osobowościami, które opowiedzą o swoich sukcesach i porażkach – mówi inicjator cyklu ojciec Paweł Koniarek i dodaje: Zapraszamy! Dobrze jest… być ciekawym drugiego.

Organizatorzy:

Duszpasterstwo Akademickie “Górka”
Politechnika Otwarta

Patronat honorowy:
Klasztor Dominikanów w Gdańsku

Patronat medialny:
płyń Pod Prąd

Komunikaty

Uwaga ! List do Absolwentów Wydziału Chemicznego roczniki 1963- 1969 i 1964 - 1969

 

SZANOWNE KOLEŻANKI! SZANOWNI KOLEDZY!

W tym roku upływa 50 lat od otrzymania dyplomów ukończenia naszych studiów na Wydziale Chemicznym PG. Dotyczy to roczników 1963-1969 oraz 1964 -1969.

Od trzech lat takie rocznice obchodzi się na uczelni uroczyście pod patronatem Rektora i Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Gdańskiej (SAPG). Ważnym elementem takich obchodów, zwykle na początku uroczystości, jest spotkanie absolwentów w Sali Senatu, podczas którego rektor, w towarzystwie aktualnego dziekana Wydziału Chemicznego i przedstawiciela SAPG wręcza dostojnym absolwentom dyplomy honorowe i pamiątkowe medale Politechniki Gdańskiej. Na takie spotkanie zapraszani są również nauczyciele akademiccy z okresu naszych studiów. Niestety, niewielu z grupy naszych profesorów pozostało. Obowiązkowo robimy sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie.

 

NASZE SPOTKANIE ZAPLANOWALIŚMY NA 25 MAJA (SOBOTA) O 11.00

 

Szczegóły spotkania:  https://chem.pg.edu.pl/absolwent/wydarzenia/-/asset_publisher/uHf3RJzAjtUj/content/50-lecie-uzyskania-dyplomow-na-wydziale-chemicznym-pg 

 

Osoby do kontaktu:

Rocznik 64-69 -

Marek Biziuk 503 850 979 marek.biziuk@pg.edu.pl, marbiziu@pg.edu.pl

Rocznik 63-69 -

Franciszek Kozera 605 334 678, chemusgdynia@wp.pl

 

Kalendarium

28 marca 18.00–20.00
https://pg.edu.pl/otwarta/

Globalne ocieplenie - drugie spotkanie z cyklu Ciekawi Nauki

Na temat globalnego ocieplenia, rozmawiać będą prof. Waldemar Wardencki Wydział Chemiczny PG, prof. Andrzej Gardzielewicz z Instytutu Maszyn Przepływowych i pan Ryszard Gajewski, prezes przedsiębiorstwa Gdańskie Wody.
29 marca 18.00–20.00
https://pg.edu.pl/otwarta/

„Dobrze jest …być ciekawym drugiego ”

Politechnika Otwarta zaprasza na spotkanie z dziennikarzem i reporterem Jackiem Tacikiem.