Numer 7/2023

Aktualności SAPG

Po wakacyjnej przerwie wracamy do naszych projektów.

 Pierwszy po wakacjach spacer absolwencki z przewodnikiem.
W sobotę 23 września miał miejsce fantastyczny, arcyciekawy spacer szlakiem gdańskich zegarów. Dzięki pani Ewie Jaroszyńskiej superprzewodniczce po Gdańsku  poznaliśmy niezwykłe dzieje gdańskich czasomierzy, ich skomplikowane mechanizmy, a wszystko ubarwione było faktami z historii Gdańska, szczegółami, anegdotami ...
Pogoda wyśmienita, towarzystwo wspaniałe, temat niezwykły.
Kolejny spacer w połowie października, sprawdzajcie nasz profil na FB.
 
W 2024 roku przypada 120.rocznica utworzenia politechniki w Gdańsku.
Na naszych stronach internetowych zamieścimy wkrótce informacje o przygotowaniach mających uświetnić wydarzenie, tak istotne dla naszej społeczności akademickiej. Śledźcie nas i bądźcie na bieżąco, aby niczego nie przeoczyć.
 
To już 65.lat działalności Akademickiego Klubu Kwadratowa.
W swojej wieloletniej historii, ten najbardziej znany klub studencki w Gdańsku gościł wielu znanych artystów, kabarety, wykonawców, a także miłośników OTPPS Bazuny, integrując środowisko studenckie. W ramach jubileuszu odbędzie się więcej imprez, więcej koncertów oraz więcej nowych wydarzeń, a informacje znajdziecie na stronie Kwadratowej.
 
Spotkania brydżowe
Spotykamy się po raz pierwszy po wakacjach, we wtorek - 3 października - od godziny 15:30 w Centrum Sportu PG na Al. Zwycięstwa. Kolejne spotkania winny już wrócić do sali 300 GG. Będziemy informowali na bieżąco! Zapraszamy wszystkich grających w brydża, wszystkich chcących grać w brydża. Swoimi umiejętnościami i radą będzie wszystkim służył dr Marek Małysa, wieloletni członek Polskiego Związku Brydża sportowego, aktywny popularyzator gry brydża jako antidotum na otępienne choroby cywilizacyjne.
 
Drugi "Turnieju Golfa o Puchar Rektora Politechniki Gdańskiej"
Już w sobotę 7 października, na polu golfowym Tokary o godzinie 9:00, odbędzie się druga edycja "Turnieju Golfa o Puchar Rektora Politechniki Gdańskiej". A o godz. 11:00 odbędzie się impreza towarzysząca, skierowana dla początkujących - Akademia golfa. Na oba wydarzenia obowiązują zapisy. Serdecznie zapraszamy. Turniej organizowany jest przez Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej.
 
Co nowego w Teatrze Szekspirowskim
W ramach umowy dwustronnej, SAPG współpracuje z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim . W najbliższym czasie, na teatralnej scenie odbędzie się wiele interesujących wydarzeń.

30 września na scenie GTS po raz pierwszy zagości Festiwal ORGANy PLUS+  , w ramach którego wybitni artyści prezentują muzykę skomponowaną do końca XVII wieku w formie jak najbardziej zbliżonej do oryginału. Udział w koncertach festiwalowych to jedyna w Polsce możliwość wysłuchania muzyki dawnych mistrzów w takiej formie, w jakiej była prezentowana po raz pierwszy.

04 października będzie miał miejsce koncert w wykonaniu utalentowanej gdańskiej pianistki i kompozytorki Hanny Marii Raniszewskiej, występującej pod pseudonimem Hania Rani. Hania Rani to wielokrotnie nagradzana pianistka, kompozytorka i wokalistka, która zadebiutowała albumem „Esja” (2019). Komponuje ścieżki dźwiękowe do filmów i seriali.

Od 17 do 23 października będzie można zobaczyć "Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji)" autorstwa Adama Longa, Daniela Singera oraz Jessego Winfielda, które bawią ludzi na całym świecie od ponad 20 lat. Tekst, podany z humorem i lekkością, można uznać za parodię sztuk szekspirowskich.

Zjazdy absolwentów Wydziału Architektury

Uwaga Absolwentki i Absolwenci roczników 2004 i 2008 Wydziału Architektury.
 
Szykujcie się na spotkanie po latach, które już niebawem odbędzie się na Politechnice Gdańskiej. Chętni, którzy jeszcze nie zgłosili swojego udziału proszeni są o kontakt z organizatorkami.
 
Zjazd rocznika 2004, odbędzie się w sobotę 30 września. Kontakt do organizatorki: Kamila Pawłowska, appkamilapawlowska@gmail.com
Zjazd rocznika 2008, odbędzie się w sobotę 14 października. Kontakt do organizatorki: Anna Alesionek,alesionek@gmail.com

Z życia Politechniki Gdańskiej

Uroczyste otwarcie roku akademickiego wszystkich pomorskich uczelni wyższych.

Tak było w roku ubiegłym - inauguracja roku akademickiego 2022/2023 Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
 
30 września 2023 w Gdańsku pomorskie uczelnie wyższe i władze samorządowe uroczyście otworzą rok akademicki 2023/2024. Kilkanaście pomorskich uczelni, wśród których nie zabraknie rzecz jasna Politechniki Gdańskiej, spotka się w ostatnią sobotę września o godzinie 10:00 przy Złotej Bramie.
 
Akademicy przemaszerują Traktem Królewskim aż pod Dwór Artusa, gdzie odbędzie się oficjalna część uroczystości. Usłyszymy przemówienia władz samorządowych oraz władz uczelni i reprezentantów studentów. Wydarzenie uświetnią akrobaci, Gdańska Orkiestra Akademicka, występy chórów trzech uczelni, a także niepowtarzalne carillony, odgrywające "Gaudeamus Igitur". Zapraszamy wszystkich członków gdańskiej społeczności akademickiej z rodzinami, przyjaciółmi, znajomymi! 
Szczegóły wydarzenia na stronie Uczelni Farenheita.

Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024 na naszej Alma Mater

gmach główny
Uroczyste otwarte posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej z okazji inauguracji roku akademickiego 2023/2024 odbędzie się 2 października o godzinie 11.15 w Auli Gmachu Głównego. Wydarzenie będzie transmitowane online na uczelnianym kanale YouTube. 
 
Tradycyjnie, uroczystość rozpocznie się przemówieniem inauguracyjnym, które wygłosi Rektor PG, prof. Krzysztof Wilde. Po oficjalnym rozpoczęciu nowego roku akademickiego nastąpi wręczenie medali i odznaczeń oraz  immatrykulacja studentów. Wykład inauguracyjny wygłosi prof. dr hab. Andrzej Dragan z Uniwersytetu Warszawskiego pt. „Czym czas różni się od przestrzeni?”.
Prof. Andrzej Dragan jest fizykiem, prowadzi grupę badawczą zajmującą się łączeniem teorii względności z teorią kwantową. Jest laureatem wielu nagród naukowych i stypendystą Uniwersytetu w Oxfordzie. To także zdobywca tytułu Fotograf Roku brytyjskiego pisma "Digital Camera" oraz nominacji do Złotego Lwa na festiwalu reklamowym w Cannes.  Więcej szczegółów w Aktualnościach PG.

Wiecha zawisła na budynku Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej

Uroczystość zawieszenia wiechy na budowie Centrum Ekoinnowacji PG. Fot. Krzysztof Krzempek/PG

W piątek 15 września 2023 r. na powstającym na kampusie Centrum Ekoinnowacji PG zawisła wiecha, co oznacza osiągnięcie najwyższego punktu konstrukcyjnego budynku.  

Centrum Ekoinnowacji PG będzie supernowoczesną placówką naukowo-badawczą, w laboratoriach której będą opracowywane i wdrażane innowacyjne technologie z obszaru inżynierii i ochrony środowiska. Chodzi tu m.in. o oczyszczanie ścieków, gospodarkę wodną i przeciwpowodziową, energooszczędności w budownictwie, transporcie i przemyśle, a także o rozwój na polu odnawialnych źródeł energii, czy rewitalizacji zdegradowanych obszarów miejskich. Po oddaniu do użytku, budynek będzie pełnić funkcję placówki dydaktycznej, laboratoryjnej oraz badawczej, co pozwoli na kształcenie kadr ukierunkowanych na tworzenie kolejnych, innowacyjnych technologii ekologicznych.

Szczegóły oraz fotorelacja z uroczystości w Aktualnościach PG.

Politechnika Gdańska po raz czwarty w rankingu szanghajskim

Po raz czwarty Politechnika Gdańska została sklasyfikowana w Academic Ranking of World Universities (ARWU), czyli tzw. rankingu szanghajskim, który uznaje się za najbardziej prestiżowy ranking szkół wyższych na świecie. 
 
W rankingu znalazło się tylko dziewięć polskich uczelni. Ranking najlepszych szkół wyższych na świecie, zwany Listą Szanghajską, jest przygotowywany przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju od 2003 r. Dokładne miejsce w rankingu znane jest tylko w przypadku 100 najlepszych uczelni świata. Pozostałe miejsca są wymieniane tylko w przybliżeniu – uczelnie pojawiają się w grupach liczących 100 placówek. Politechnika Gdańska uplasowała się w przedziale klasyfikacyjnym 901-1000. Na podium rankingu znalazły się już tradycyjnie uczelnie z USA – Harvard University, Stanford University oraz Massachusetts Institute of Technology. Informacje o rankingu oraz wszystkie wyniki naszej uczelni w krajowych i międzynarodowych rankingach zamieszczone są na stronie Centrum Analiz Strategicznych PG.

Absolwenci

"Woda w architekturze miasta"- prelekcja prof. Lucyny Nyki

Instytut Kultury Miejskiej W Gdańsku - Artykuły | Dziennik Bałtycki Plus

Siedziba Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku, Targ Rakowy11. Fot. Karolina Misztal, Materiały IKM

W ramach projektu Akademia Gdańska prof. Lucyna Nyka  wygłosi prelekcję Woda w architekturze miasta"  Prof. Nyka, pełniąca od 2016 r. funkcję Dziekana Wydziału Architektury PG jest naszą absolwentką, od poczatku swojej kariery zawodowej związaną z Politechnią Gdańską. Zapraszamy 10 października o godzinie 18:00 do nowej siedziby Instytutu Kultury Miejskiej. Wstęp wolny.

Prof. Lucyna Nyka jest specjalistką od zagadnień dotyczących współzależności architektury i obszarów wodnych, przekształcania terenów nadwodnych oraz urbanistycznych krajobrazów. Jest ona autorką i  współautorką wielu projektów związanych z rewitalizacją oraz odnową przestrzeni miast.

Akademia Gdańska to projekt Instytutu Kultury Miejskiej dotyczący szeroko pojętej historii naszego miasta. Od 10 już lat zapraszani prelegenci przybliżają słuchaczom wyjątkowe wydarzenia, miejsca, obiekty, osoby i historie, o których nie tak łatwo znaleźć informacje w książkach czy w mediach.

Prace badawcze

Arktyczna przygoda studentów PG

 
grafikaFot. materiały koła naukowego „MIŚ”
 
Grupa studentów z koła naukowego PG „Mikrobiologia w Inżynierii Środowiska” wróciła z wyprawy na Spitsbergen,  Wyjazd był jednym z etapów projektu PLUTONIUM „Spitsbergen challenge – wyprawa naukowa do Arktyki”.
Wyprawa odbyła się w dniach 9-23 sierpnia br. Studenci udali się z Polski do miasteczka Longyearbyen – stolicy archipelagu Svalbard, gdzie prowadzili prace terenowe i laboratoryjne we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu w Kłajpedzie (Litwa). Szeroki plan badawczy dotyczył geologii, hydrologii, hydrochemii i lichenometrii. Studenci przeprowadzili badania gazów cieplarnianych w słupie wody, pobrali próbki planktonu i bentosu przybrzeżnego oraz próbki do izolacji eDNA. Choć wyprawa do Arktyki się już zakończyła, to na uczestników projektu czekają dalsze wyzwania. Młodzi naukowcy planują udział w konferencjach naukowych. Chcą także wypromować swój projekt. W tym celu przygotowują wystawę zdjęć z sierpniowego wyjazdu. Studenci opracowują także grę fabularną, której celem jest pomóc innym młodym badaczom przygotować się do podobnej wyprawy. Więcej informacji i fotorelacja na stronie Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska.

Współpraca

Uroczysta inauguracja roku szkolnego ULO

 Aula wypełniona elegancko ubranymi ludźmi. Wszyscy stoją. Trwa uroczystość.
Uroczysta inauguracja roku szkolnego Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego odbyła się na Politechnice Gdańskiej w auli Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Fot. Krzysztof Krzempek/PG
 
W 2021 roku Politechnika Gdańska wraz z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym i Uniwersytetem Gdańskim podpisały Deklarację Patronacką. Zgodnie z dokumentem uczniowie Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego mogą korzystać z zajęć, wykładów, konferencji i warsztatów organizowanych dla studentów Uczelni Fahrenheita. 
 
Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza w Gdańsku powstało w 2019 roku. Od tamtego szkoła stale się rozwija i cieszy się coraz większą popularnością.  Podkreśleniem współpracy i dobrych relacji pomiędzy uczelniami patronackimi a ULO była  uroczysta inauguracja roku szkolnego w której udział wzięli uczniowie, nauczyciele i dyrekcja ULO oraz przedstawiciele gdańskich uczelni. Inauguracji towarzyszył wykład poświęcony sztucznej inteligencji. Wygłosiła go dr inż. Magdalena Mazur-Milewska z Katedry Inżynierii Biomedycznej Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG.

Wydarzenia, spotkania, konferencje

Z naukowcami nie tylko o nauce! Nowy cykl podcastów Politechniki Gdańskiej

Dr Karolina Zielińska
Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka podcastu cyklu „Ściśle mówiąc!”, gdzie naukowcy z Politechniki Gdańskiej opowiadają o swojej pracy badawczej, ale także o życiu, pasjach, literaturze czy sztuce.
 
W pierwszym odcinku nowego cyklu podcastów dr inż. arch. Karolina Zielińska-Dąbkowska z Wydziału Architektury opowiada o zanieczyszczeniu światłem sztucznym, wyzwaniach w projektowaniu oświetlenia, zawodowej ścieżce od praktyka do badacza, a także o tym dlaczego warto spać w ciemności i jak… Reksio z kreskówki może wpłynąć na wybór kierunku studiów. Zapraszamy do słuchania i komentowania na Spotify oraz kanale YouTube PG.
 
Dr inż. arch. Karlina Zielińska-Dąbkowska naukowo zajmuje się problematyką wpływu nocnego zanieczyszczenia światłem sztucznym na ludzi i środowisko, a jej publikacje na ten temat ukazały się w recenzowanych czasopism naukowych, jak „Nature” czy „Science”.      

Książka na wrzesień

książki ułożone pod drzewem, dużym dębem

Po wakacjach, Biblioteka PG wznawia cykliczną akcję "Książka na…", w której zachęca do zapoznania się z ciekawymi książkami, które znajdują się w bibliotecznych zbiorach.

Już niedługo lista książek na październik, ale jest jeszcze czas na zapoznanie się z polecanymi lekturami na wrzesień  https://pg.edu.pl/biblioteka-pg/2023-08/ksiazka-na-wrzesien

Lektury wrześniowe prezentujemy przy tzw. skręconym dębie na kampusie naszej uczelni. Będzie on elementem październikowej gry terenowej pn. "Politechnika Gdańska i Zakon Skręconego Dębu". Szczegóły już wkrótce na stronie oraz profilu Facebookowym Biblioteki.

Brylanty w orzechach – czyli historia przemytu na Bałtyku

W jednej z gablot znajdują się brylanty ukryte w orzechach – ujawniony przemyt stał się inspiracją do nazwy wystawy. Fot. Paweł Jóźwiak

Fot. Materiały NMM w Gdańsku

Czapka celnika, „pazury” do wydobywania ukrytych worków ze skrytek na statkach oraz but do przemytu złotych monet – to tylko niektóre z eksponatów prezentowanych na wystawie „Brylanty w orzechach – czyli historia przemytu na Bałtyku”.

Surowe wnętrza najsłynniejszego polskiego rudowęglowca stanowią idealne miejsce do odkrywania fascynujących opowieści o przemytnikach, którzy przemierzali morze w poszukiwaniu szybkich zysków. Wystawa czasowa na statku-muzeum „Sołdek” trwa jeszcze do 29 września 2023 r.

Więcej informacji na stronie https://nmm.pl/2023/07/03/brylanty-w-orzechach-czyli-historia-przemytu-na-baltyku/

Sport

AME 2023: Piłkarze Politechniki Gdańskiej Akademickimi Wicemistrzami Europy!

fot
W dniach 25 czerwca – 2 lipca 2023 r w Tiranie piłkarska reprezentacja Politechniki Gdańskiej rywalizowała w Akademickich Mistrzostwach Europy w piłce nożnej.
 
W rozgrywkach udział wzięło 16 zespołów, które w ubiegłym roku były medalistami rodzimych turniejów mistrzowskich. Nasza drużyna w znakomitym stylu wywalczyła akademickie wicemistrzostwo, ulegając jedynie zespołowi z University of Wurzburg. Choć spotkanie finałowe zakończyło się wynikiem 1:3 dla politechnicznej ekipy, to jesteśmy niezmierni dumni z naszych piłkarzy i z tego, że zostali oni Akademickimi Wicemistrzami Europy!
Szczegóły rozgrywek na stronie Centrum Sportu Akademickiego.