Książka na wrzesień | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-08-31

Książka na wrzesień

książki ułożone pod drzewem, dużym dębem

Powracamy z cykliczną akcją "Książka na…", w której zachęcamy czytelników do zapoznania się z lekturami przygotowanymi przez pracowników Biblioteki PG. Serdecznie zapraszamy do wypożyczania i życzymy przyjemnej lektury!

Wrześniowa sesja zdjęciowa miała miejsce na kampusie PG przy tzw. skręconym dębie. Będzie on elementem październikowej gry terenowej pn. "Politechnika Gdańska i Zakon Skręconego Dębu". Szczegóły już wkrótce na stronie oraz profilu Facebookowym Biblioteki.

"Książka na…" to wspólna akcja Biblioteki PG oraz Działu Promocji PG, w ramach której poszczególne czytelnie polecają kilka wyjątkowych lektur – książek wybitnie ciekawych, często wypożyczanych bądź gorących nowości. Każda z nich dostępna jest w Bibliotece PG. Lokalizację oraz dostępność każdego z egzemplarzy możesz sprawdzić, klikając w okładkę książki.

Wypożyczalnia poleca:

Science Communication in Times of Crisis (2022)

ed. Pascal Hohaus

 

This volume addresses demands on external and internal science communication in times of crisis. The contributions discuss present crises such as COVID-19 (e.g. vaccination campaigns or political reactions towards the pandemic in the context of science scepticism), and climate change (e.g. plausibility judgements or the role of scientists). They also relate their approaches to past crises, e.g. 9/11 or the Galileo affair. This volume is unique in that it is interdisciplinary from a theoretical and methodological perspective. In that respect, the authors apply concepts from corpus linguistics, discourse analysis, rhetoric, news values analysis, pragmatics and terminology research to various types of data, such as newspaper headlines, Tweets, open letters, corpora or glossaries. The case studies are situated within different cultural contexts, with various languages being examined, i.e. Polish, Arabic, English, French, German, and Spanish.

Sekcja Historyczna poleca:

Politechnika Gdańska 1968-1980. Portret społeczno-polityczny (2022)

Piotr Abryszeński

 

O autorze: Piotr Abryszeński jest historykiem, politologiem, absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego, doktorem nauk humanistycznych, w latach 2011-2020 był pracownikiem Europejskiego Centrum Solidarności, od 2020 r. jest zatrudniony w Instytucie Pamięci Narodowej. Jest m.in. autorem książki o dr. inż. Stanisławie Kowalskim z Wydziału Elektroniki PG, współautorem i współredaktorem kilku książek, m.in. "Marzec 1968 na Politechnice Gdańskiej w dokumentach".
 
Publikacja składa się z 8 rozdziałów: Politechnika Gdańska po 1946 roku, Marzec 1968 i jego konsekwencje, Politechnika Gdańska wobec wydarzeń grudniowych, Między uległością a oporem, Życie studenckie na Politechnice Gdańskiej, Komitet Uczelniany PZPR na PG w latach 1968-1980, Ku wychowaniu nowych kadr, Ku nowym formom oporu oraz 47 podrozdziałów chronologiczno-problemowych.
 
Publikacja obejmuje tematykę wpływu kryzysów społeczno-politycznych w Polsce w latach 1968, 1970, 1976 i roli środowiska akademickiego Politechniki Gdańskiej: naukowców, organizacji studenckich i młodzieżowych oraz władz partyjnych Uczelni – Komitetu Uczelnianego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Fragmenty książki dotyczą życia studenckiego, kulturalnego, a także zmian w sytuacji społeczno-ekonomicznej w Polsce i ich wpływu na życie codzienne studentów. Wykorzystano liczne dane statystyczne: sytuacji aprowizacyjnej, warunków socjalnych, roli organizacji młodzieżowych na Uczelni w życiu studenckim. Autor ujawnia wiele nieznanych faktów – np. na podstawie dokumentacji z Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku ujawnił, że prof. Wacław Balcerski pełniący funkcję rektora w latach 1956-1960, został usunięty z piastowanego stanowiska, gdyż sprzeciwił się Ustawie o zwolnieniu na emeryturę wykładowców – profesorów i docentów, którzy ukończyli 70 lat, co spowodowało spore braki kadrowe na niektórych wydziałach.
 
W 1968 r. został skontrolowany przez cenzurę prywatny list prof. Damazego Tilgnera, naukowca europejskiej klasy z Wydziału Chemicznego PG, zawierający ocenę polskiej polityki władz oraz wojny izraelsko-arabskiej. Stało się to powodem zwolnienia profesora na wcześniejszą emeryturę wraz z wydaniem zakazu otrzymania paszportu i blokadą wyjazdów zagranicznych.
 
Cenna jest relacja z – wręczonego 11 maja 1975 r. w Auli PG – doktoratu honoris causa prof. Janusza Groszkowskiego, jednego z twórców radioelektroniki i elektroniki, współtwórcy Wydziału Łączności. Z powodu krytyki władz w Polsce przez profesora Groszkowskiego, władze Uczelni wyraziły zgodę na zamkniętą formułę uroczystości z kontrolą gości w Sali Senatu PG oraz nieeksponowanie faktu nadania honorowego wyróżnienia.
 
Autor publikacji dokładnie opisuje również inne interesujące wydarzenia z życia Uczelni, sylwetki kilku rektorów i niektórych wykładowców. Przedstawia wpływ świąt państwowych, takich jak 1 maja czy obchody 100-lecia urodzin Włodzimierza Lenina w 1970 r., prezentuje tworzenie się opozycji w Uczelni od lat 70. XX wieku poprzez późniejsze wydarzenia w Polsce.

Filia na Wydziale Architektury poleca:

Światła miasta (2014)

Justyna Martyniuk-Pęczek

 

Obraz oświetlonego miasta − a szczególnie jego budynków − jest nadal synonimem bogactwa, postępu i rozwoju gospodarczego. Książka w całości poświęcona jest współczesnym trendom oświetlenia miast. Autorka przedstawia w niej: zarys historyczny stosowania oświetlenia w przestrzeniach publicznych, funkcje użytkowe i dekoracyjne oświetlenia, różnego rodzaju formy marketingu prowadzonego z wykorzystaniem światła. Ponadto przybliża nową rolę światła w mieście – interpretację przestrzeni światłem, ukazującą niecodzienne scenografie świetlne oraz festiwale światła. Publikacja zawiera wiele fotografii i opisów ciekawych projektów, które stanowić mogą wskazówki do projektowania instalacji oświetleniowych w przestrzeniach zewnętrznych w miastach i iluminacji obiektów.

Filia na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki poleca:

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe dla programistów. Praktyczny przewodnik po sztucznej inteligencji (2021)

Laurence Moroney

 

Ta książka jest praktycznym podręcznikiem opartym na sprawdzonej metodyce: nauce poprzez pisanie kodu w Pythonie. Aby w pełni z niego skorzystać, nie musisz znać wyższej matematyki. Dzięki praktycznym lekcjom szybko zaczniesz programowo tworzyć konkretne rozwiązania. Dowiesz się, jak można zaimplementować najważniejsze algorytmy uczenia maszynowego, korzystając ze znakomitej biblioteki TensorFlow. Nauczysz się też, w jaki sposób wdrażać modele uczenia maszynowego i tworzyć przydatne aplikacje, które będą działały w różnych środowiskach i na różnych platformach: przykładowo napiszesz aplikację w języku Kotlin w środowisku Android Studio czy też w języku Swift w środowisku Xcode.
 
W książce między innymi:

  • podstawy uczenia maszynowego
  • zastosowanie biblioteki TensorFlow do budowy praktycznych modeli
  • tworzenie modeli sieci neuronowych
  • implementacja widzenia komputerowego i rozpoznawania obrazów
  • przetwarzanie języka naturalnego
  • implementacja modeli dla urządzeń z systemami Android i iOS
  • udostępnianie modeli w internecie i chmurze dzięki systemowi TensorFlow Serving

Filia na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska poleca:

Historia kolei. Od lokomotyw parowych do kolei magnetycznej (2010)

Franco Tanel

 

Na 320 stronach autorzy opisali interesujące obiekty i miejsca związane z kolejnictwem. Album zawiera ciekawostki, piękne archiwalne fotografie, plakaty oraz współczesne zdjęcia. W publikacji poruszono takie tematy jak: rola kolei w II wojnie światowej, najsłynniejsze luksusowe pociągi i linie kolejowe typu: Orient Express, The Glacier Express, Kolej Transsyberyjska oraz najszybsze europejskie i światowe pociągi np.: francuskie TGV, włoskie Pendolino, japoński Shinkansen.

Regionalna Biblioteka Nanotechnologii (filia Biblioteki PG na WCh i WFTiMS) poleca:

Kryptografia (2022)

Fred Piper, Sean Murphy

 

Książka daje wstępny, ogólny ogląd tego, czym jest kryptografia. Ma ona nietechniczny charakter i napisana została przede wszystkim z myślą o laikach. Publikacja nie skupia się na technicznych kwestiach związanych z projektowaniem algorytmów, ale na tym, jak i do czego się je wykorzystuje. Jej celem jest usunięcie aury tajemniczości otaczającej kryptografię oraz pokonanie strachu, z jakim odnosi się do niej wiele osób niemających matematycznego przygotowania. W przypadku tych czytelników, którzy nie mają zamiaru zajmować się zawodowo bezpieczeństwem, niniejsza książka stawia sobie za cel przedstawienie kryptografii jako interesującego i ważkiego tematu. Powinna ona umożliwić czytelnikowi zrozumienie terminologii zawartej w licznych książkach historycznych oraz filmach poświęconych kryptografii, a także docenienie wpływu, jaki kryptografia wywarła na naszą historię i jaki prawdopodobnie wywrze na naszej przyszłości. Powinna również ułatwić zrozumienie kłopotów, jakie szersza dostępność kryptografii sprawia rządom i organom ścigania.
Dostępny również jako e-book na IBUK Libra
Polecamy również inne książki z serii "Krótki kurs". Seria Krótki kurs to popularnonaukowe książki wydawane przez Oxford University Press, które w przystępny sposób przedstawiają szereg tematów z niemal każdej dziedziny. Omawiając z entuzjazmem fakty, analizy, perspektywy i nowe koncepcje autorzy-eksperci sprawiają, że tematy trudne stają się przystępne w lekturze.

176 wyświetleń