Numer 9/2023

Aktualności SAPG

Dzień Absolwenta odbędzie się 22 czerwca 2024

Miło nam poinformować wszystkie absolwentki i absolwentów, że przyszłoroczne uroczystości Dnia Absolwenta będą miały miejsce 22 czerwca 2024 roku, podczas głównych obchodów 120.lecia naszej Alma Mater.

Oprócz wielu wydarzeń, imprez i wystaw ważnym punktem uroczystości będą zjazdy absolwentów - jubilatów, którzy ukończyli studia 50 lat temu, w 1974 roku. Tradycją Dnia Absolwenta stało się spotkanie JM Rektora z jubilatami, podczas którego wręczane są pamiątkowe medale i dyplomy. Bądźmy obecni się w tym dniu jak najliczniej, organizując zjazdy absolwentów na wszystkich wydziałach.

Prosimy o zgłaszanie zjazdów absolwentów poprzez formularz elektroniczny elektroniczny: https://forms.pg.edu.pl/01H25A8K9W94R39HMFVSYFYPGZ  albo kontaktując się bezpośrednio  z osobami odpowiedzialnymi na wydziałach za sprawy absolwenckie.

Projekty naszego Stowarzyszenia na rok akademicki 2023/2024

Projekty SAPG

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach, które SAPG zamierza zorganizować w bieżącym roku akademickim. Chcemy w ten sposób przyczynić się do świętowania 120 - lecia naszej Alma Mater.

Terminy wielu wydarzeń będą jeszcze potwierdzone, chcemy jednak byście już dzisiaj mogli zapoznać się z planowanymi imprezami i wydarzeniami.

Wstępne kalendarium wydarzeń na stronie SAPG. Obserwujcie nasze media społecznościowe abyśmy mogli Was informować na bieżąco o zmianach i zbliżających się wydarzeniach: facebook, linkedin

Jesienna edycja Bazuny w Akademickim Klubie PG „Kwadratowa”

Jesień z Bazuną
26 listopada o godz. 17:00 zapraszamy na jesienną edycję Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej Bazuny, który odbędzie się w Akademickim Klubie PG „Kwadratowa”. Wstęp wolny.
 
Spotkanie rozpocznie się koncertem piosenek Adama Drąga zatytułowanym Trzeba wierzyć w drugi brzeg, a następnie miejsce na scenie zajmie grupa Czerwony Tulipan.
Organizatorami wydarzenia są Politechnika Gdańska, Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej, Pomorskie Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne BAZUNA oraz Studencki Klub Turystyczny Politechniki Gdańskiej FIFY. Klub studencki Kwadratowa będzie czynny w tym dniu od godz. 16:00.
 
Szczegóły wydarzenia na stronie OTTPS Bazuna.

Teatr Szekspirowski zaprasza

Teatr Szekspirowski zaprasza do spędzenia wyjątkowej nocy z teatralnym hitem, wielokrotnie nagradzanym musicalem „1989”.

Podczas wieczoru pełnego muzyki, emocji i energii na scenie zaplanowano lampkę szampana, sylwestrowy konkurs oraz wiele niespodzianek.

Dodatkowe informacje na stronie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Organizacja zjazdów absolwenckich i kontakt do SAPG

Rekomendujemy aby wszelkie zjazdy absolwentów, jakie planujecie organizować w przyszłym roku odbyły się w sobotę 22 czerwca 2024r. podczas Dnia Absolwenta. Poinformujcie nas o nich elektronicznie  lub poprzez kontakt bezpośredni z wydziałami macierzystymi.
Ważne abyśmy posiadali Wasze aktualne i podstawowe dane kontaktowe, również te identyfikujące Was z uczelnią, stąd zachęcamy do wypełnienia formularza elektronicznego (https://forms.pg.edu.pl/01H1NTY6NM9VPZQ3X34F8Y2DW6).

Z życia Politechniki Gdańskiej

PG najchętniej wybieraną uczelnią przez maturzystów w rankingu MEiN

dużo studentów
Politechnika Gdańska na 1 miejscu wśród najchętniej wybieranych uczelni publicznych w Polsce. Ponad 3 tys. więcej zgłoszeń w tegorocznej rekrutacji na studia. O jedno miejsce ubiegało się 8 kandydatów na przyszłych studentów.
 
Jak podaje Ministerstwo Edukacji i Nauki, na studia I i II stopnia w roku akademickim 2023/24 zostało przyjętych prawie 442 tys. studentów, którzy najchętniej wybierali uczelnie techniczne. Nasza uczelnia cieszyła się największym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia. W pierwszej trójce najpopularniejszych uczelni, obok Politechniki Gdańskiej (8 osób na miejsce), znalazły się także Politechnika Poznańska (7.1 kandydatów na miejsce) oraz Politechnika Warszawska (7 kandydatów na miejsce).  Politechnika Gdańska wróciła na pierwszą pozycję po rocznej przerwie, odnotowując 7-procentowy wzrost liczby kandydatów ubiegających się o indeks.
 
Więcej informacji w Aktualnościach PG.

Program „Inżynierowie przyszłości” pod patronatem rektora Politechniki Gdańskiej

Inżynierowie przyszłości
 
„Inżynierowie przyszłości” to nowy program skierowany do uczniów oraz nauczycieli liceów i techników, którego celem jest wsparcie rozwoju uzdolnionej młodzieży poprzez stworzenie nowoczesnych warunków do rozwoju zainteresowania przedmiotami ścisłymi i przyrodniczymi. Program otrzymał patronat rektora Politechniki Gdańskiej, prof. Krzysztofa Wildego.
 
Program „Inżynierowie przyszłości” kształtuje umiejętności związane z przygotowywaniem koncepcji i realizacją prac badawczych które są bardzo cenne w kontekście studiowania na Politechnice Gdańskiej. Daje ponadto doskonałe podstawy do dalszego kształcenia już na etapie nauki w liceum czy technikum. Nauczyciele i uczniowie mogą rejestrować się do programu na stronie organizatora. Tam również można zgłaszać pomysły na prace badawcze, które chcieliby realizować w roku szkolnym 2023/2024.

Wielka Księga Edukacji Online dostępna w sieci

Książka pokaz
6 listopada 2023 r. miała miejsce w sieci premiera publikacji pt. “The Big Book of Online Education” napisanej przez międzynarodowy zespół autorów — ekspertów w dziedzinie metodyki, nowoczesnej edukacji i e-learningu.
 
Opracowanie, powstałe w ramach projektu E-TECH prowadzonego przez Politechnikę Gdańską we współpracy z partnerami zagranicznymi jest unikatowe, bogate w multimedia, zawierajace  praktyczne porady, inspiracje, narzędzia, scenariusze użycia oraz przykłady zastosowania innowacyjnych metod dydaktycznych w praktyce.
 
“The Big Book of Online Education” jest to jedyna w swoim rodzaju pozycja na rynku przewodników metodycznych na poziomie szkolnictwa wyższego. Niemal 300 stron użytecznej i pięknie opracowanej treści. Obowiązkowa lektura dla wszystkich nauczycieli i osób, którym zależy na edukacji w najlepszym wydaniu. W publikacji znajdziemy m.in. takie tematy jak: Active learning in practice, Online teaching in STEM, Storytelling, Gamification, Game Based Learning, AI in education, Social media learning, Online assessment, XR technologies, Personalisation i wiele innych.
 
Więcej informacji w Aktualnościach PG.

Podcast Politechniki Gdańskiej „Ściśle mówiąc!”. Czy jesteśmy skazani na atom?

Marcin Jaskólski
 
Cykl „Ściśle mówiąc!” to podcasty, gdzie naukowcy z Politechniki Gdańskiej opowiadają o swojej pracy badawczej, ale także o życiu, pasjach, literaturze czy sztuce.  W kolejnym odcinku, zatytułowanym Czy jesteśmy skazani na atom? zastępca dyrektora Centrum Energetyki Jądrowej PG, dr inż. Marcin Jaskólski opowiada m.in. o planach związanych z energetyką jądrową w Polsce.
 
Słuchając wywiadu, dowiemy się także o sytuacji w elektrowniach w Ukrainie, o tym, czego Japończyków (i nie tylko) nauczyła katastrofa w Fukushimie, ale także o… serialach i o tym, w jaki sposób przyczynia się do ograniczania emisji CO2 dzięki swojemu psu. Zapraszamy do słuchania i komentowania na Spotify oraz kanale YouTube Politechniki Gdańskiej.
 
Cykl „Ściśle mówiąc!” to podcasty, gdzie naukowcy z Politechniki Gdańskiej opowiadają o swojej pracy badawczej, ale także o życiu, pasjach, literaturze czy sztuce. Sylwetka dr inż. Marcina Jaskólskiego oraz wiecej informacji w Aktualnościach PG.

Absolwenci

1200 km rowerem przez Brazylię. Ekstremalna wyprawa studenta PG

Tytus Chmielewski podczas wyprawy do Brazylii
 
Tytus Chmielewski, student budownictwa z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej, w ramach wygranej w konkursie WILiŚ ADVENTURE 2023, odbył podróż rowerową przez brazylijską dżunglę, z Kurytyby do Rio de Janeiro.
 
Interesujący wywiad z młodym podróżnikiem w Aktualnościach PG
 
Konkurs WILiŚ Adventure skierowany był do studentów Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG, chcących wyruszyć na autorską wyprawę pełną wyzwań. Zwycięski projekt mógł uzyskać dofinansowanie do wyprawy do 5000 euro. Na konkurs nadesłano 15 wniosków projektowych, z których kolegium dziekańskie wyłoniło pięć najlepszych. Po spotkaniu ze wszystkimi finalistami komisja konkursowa w składzie kolegium dziekańskie oraz podróżnik Marek Kamiński wyłoniła zwycięzcę, którym został Tytus Chmielewski. Tytus odbył swoją wyprawę do Brazylii we wrześniu. Wydarzeniem towarzyszącym konkursowi było spotkanie z Markiem Kamińskim i Markiem Wikierą, które odbyło na Politechnice Gdańskiej. Partnerem konkursu WILiŚ ADVENTURE była Fundacja Marka Kamińskiego.
 
Kolejna edycja konkursu WILiŚ ADVENTURE zostanie ogłoszona na początku przyszłego roku.

Uczelnie Farenheita

Konwent Gospodarczy FarU z wizytą w GUMed konwent gospodarczy na GUMEd

konwent gospodarczy na GUMEd
fot. GREGMAR
 
W czwartek 26 października 2023 roku odbyło się kolejne posiedzenie Konwentu Gospodarczego przy Związku Uczelni Fahrenheita, tym razem zorganizowane w murach Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Gospodarze przedstawili procesy i nowoczesne rozwiązania diagnostyczne realizowane w jednym z najnowocześniejszych centrów medycznych w Polsce – Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.
 
Uczestnicy mogli także zwiedzić obiekt i zapoznać się z wieloma zagadnienieniami wspólczesnej medycyny. Członkowie Konwentu poznali najważniejsze kierunki rozwoju medycyny w Polsce i na świecie w tym zastosowanie technik robotowych w chirurgii.
 
Dr inż. Zbigniew Canowiecki, Przewodniczący Konwentu, krótko podsumował działania podjęte od ostatniego zgromadzenia, jak również ogłosił temat kolejnej sesji, która będzie dotyczyła sektora energetycznego.
 
Szczegóły wydarzenia na stronie Zwiazku Uczelni Farenheita.

Powstała Unia Studentów Farenheita

10 listopada 2023 roku, z inicjatywy i dzięki zaangażowaniu społeczności studenckiej, została powołana Unia Studentów Fraenheita. Misją Unii jest praca nad ulepszeniem komunikacji oraz integracja środowiska studenckiego trzech uczelni zrzeszonych w Związku Uczelni Farenheita (FARu).

Ambasadorzy i załozyciele Unii zostali wyłonieni spośród działaczy Uczelnianego Samorządu Studenckiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Samorządu Studentów Politechniki Gdańskiej oraz Parlamentu Studentów Uniwersytetu Gdańskiego. Rolą Ambasadorów Unii Studentów FARu jest aktywne przyczynianie się do kształtowania pozytywnego klimatu akademickiego, inicjowanie i wspieranie projektów z zakresu edukacji, zdrowia oraz innych przedsięwzięć służących dobru społeczności studenckiej.

Więcej informacji na stronie Związku Uczelni Farenheita.

Prace badawcze

Innowacyjna metoda utrwalania mleka kobiecego opracowana przez naukowczynie z PG

Prof. Malinowska
Prof. Edyta Malinowska-Pańczyk. Fot. Krzysztof Krzempek/PG
 
Prof. Edyta Malinowska-Pańczyk z Wydziału Chemicznego współpracuje z Bankiem Mleka przy Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Prowadzi ona badania nad optymalizacją bezpiecznego przechowywania pokarmu.
 
Mleko kobiece w Bankach Mleka wspomaga rozwój i rekonwalescencję najmniejszych pacjentów oddziałów neonatologicznych. Nowa metoda przechowywania i konserwowania mleka, opracowana w laboratoriach Politechniki Gdańskiej, pozwoli na zachowanie większej ilości niezwykle cennych składników bioaktywnych, których nie może zastąpić żadna sztuczna mieszanka. Autorskim pomysłem naukowczyni jest  przechowywanie mleka pod zwiększonym ciśnieniem w temperaturach poniżej 0°C. W takim układzie woda nie ulega krystalizacji i mleko może być długotrwale przechowywane w stanie niezamrożonym. Wysokie ciśnienie działa również bakteriobójczo, pozwala jednak na zachowanie składników bioaktywnych.
 
Szczegóły projektu i wyniki badań w Aktualnościach PG.

Współpraca

WIMiO w porozumieniu z ZSM im. Bohaterskich Obrońców Westerplatte w Gdańsku

Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej zawarł porozumienie o współpracy z Zespołem Szkół Morskich im. Bohaterskich Obrońców Westerplatte w Gdańsku. Przedmiotem porozumienia jest współpraca w zakresie edukacji młodzieży w Zespole Szkół Morskich.
 
Porozumienie o współpracy obejmuje konsultowanie wdrażanych programów nauczania matematyki, fizyki, chemii, informatyki oraz innowacji pedagogicznych, a także umożliwienie uczniom ZSM udziału w zajęciach przygotowanych przez Politechnikę Gdańską oraz  rozwijanie swoich zainteresowań w ramach uczelnianych kół naukowych. Dzięki zawartemu porozumieniu, uczniowie ZSM odbywają specjalistyczne praktyki w Laboratorium Maszyn i Systemów Okrętowych WIMiO, szkoląc się w zawodzie technik mechanik okrętowy.
 

Komunikaty

Konkurs dla absolwentaek Women’s Energy in Transition – Polish Edition

grafika tematyczna
 
Do 15 grudnia 2023 r. trwa nabór zgłoszeń do programu "Women’s Energy in Transition – Polish Edition", którego celem jest wyróżnienie wybitnych studentek i absolwentek kierunków związanych z energetyką, które poruszyły w swoich pracach dyplomowych tematykę transformacji energetycznej.
 
Laureatki będą miały nie tylko szansę zdobycia atrakcyjnych nagród pieniężnych, ale także możliwość odbycia praktycznego stażu w jednej ze spółek z Grupy Dalkia w Warszawie lub Katowicach. To doskonała okazja do rozwoju praktycznych umiejętności oraz poszerzenia doświadczenia zawodowego.
 
Więcej szczegółowych informacji oraz formularz zgłoszeniowy na stronie: https://dalkiapolska.com/pl/women-s-energy-in-transition-polish-edition

Staż w Europejskiej Agencji Kosmicznej

STAŻ W ESA – NATIONAL TRAINEE PROGRAMME

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) zaprasza do udziału w rekrutacji na zagraniczne staże realizowane w ośrodkach Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Program stażowy przewiduje 30 dwuletnich płatnych praktyk. Oferta skierowana jest do absolwentów studiów magisterskich (uzyskanych w ciagu ostatnich dwóch lat), którzy ukończyli studia zwiazane z szeroko rozumianą branżą kosmiczną.

Szczegóły konkursu oraz formularze aplikacyjne na stronie POLSA.