PG najchętniej wybieraną uczelnią przez maturzystów w rankingu MEiN | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-11-02

PG najchętniej wybieraną uczelnią przez maturzystów w rankingu MEiN

dużo studentów
Ponad 3 tys. więcej zgłoszeń w tegorocznej rekrutacji na studia na Politechnice Gdańskiej i powrót na 1. miejsce wśród najchętniej wybieranych uczelni publicznych w Polsce. Znamy wyniki rankingu Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Jak podaje MEiN, na studia I i II stopnia w roku akademickim 2023/24 zostało przyjętych prawie 442 tys. studentów, którzy najchętniej wybierali uczelnie techniczne.

W pierwszej trójce najpopularniejszych uczelni, obok Politechniki Gdańskiej (8 osób na miejsce), znalazły się także Politechnika Poznańska (7.1 kandydatów na miejsce) oraz Politechnika Warszawska (7 kandydatów na miejsce). Poza podium znalazły się Menadżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie oraz Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Politechnika Gdańska wróciła na pierwszą pozycję po rocznej przerwie, odnotowując 7-procentowy wzrost liczby kandydatów ubiegających się o indeks. W roku akademickim 2022/23 liczba ta wynosiła 6,9 kandydata na miejsce, co plasowało PG na drugim miejscu po Politechnice Warszawskiej (7,9). W porównaniu do roku ubiegłego, gdańska uczelnia odnotowała także 15 proc. więcej zgłoszeń.

– Cieszy mnie nie tylko powrót Politechniki Gdańskiej na pierwsze miejsce najchętniej wybieranych publicznych szkół wyższych w Polsce, ale także fakt, że cała trójka najbardziej popularnych ośrodków akademickich to uczelnie techniczne – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – To pokazuje, jak świadomych wyborów dokonują młodzi ludzie, orientując się w potrzebach rynku pracy i możliwościach, jakie daje wykształcenie inżynierskie. Najwyższy stopień podium dla PG to nie przypadek, tylko efekt długotrwałego budowania przez nas marki PG w aspekcie naukowym i dydaktycznym. Uczniowie wybierają naszą uczelnię, ponieważ są pewni, że zdobędą tu wiedzę aktualną i użyteczną oraz będą studiować w miejscu nowoczesnym i nastawionym na nieustanny rozwój.

Indeksy na informatyce i koreanistyce rozchwytywane

Według danych MEiN nie zmieniają się preferencje dotyczące wyboru kierunków studiów. Tradycyjnie na pierwszym miejscu „królowała” informatyka, którą w tym roku chciało studiować ponad 43 tys. osób. Równie popularna jest nadal psychologia – ponad 42 tys.  chętnych, a także zarządzanie – niemal 34 tys. kandydatów. W całej Polsce oblegane były również studia medyczne, prawnicze i ekonomiczne.

Jeśli natomiast weźmiemy pod uwagę liczbę kandydatów na jedno miejsce, najbardziej popularnym kierunkiem w roku akademickim 2023/2024 była koreanistyka, gdzie o indeks ubiegało się ponad 25 kandydatów, a także informatyka społeczna z ponad 24 chętnymi na jedno miejsce.

Najpopularniejsze kierunki na PG

Na Politechnice Gdańskiej preferencje kandydatów pokrywają się z ogólnopolskimi statystykami. Najchętniej wybieranym kierunkiem (1,9 tys. kandydatów) była informatyka, a w przeliczeniu na jedno miejsce najwięcej chętnych (19,6 os.) zgłosiło się na zarządzanie prowadzone w języku angielskim. Wśród cieszących się najwyższą popularnością kierunków - według liczby kandydatów ogółem - obok informatyki znalazły się także: automatyka, cybernetyka i robotyka, budownictwo oraz automatyka, robotyka i systemy sterowania.

Politechnika Gdańska jest najchętniej wybierana przez uczniów z województwa pomorskiego (ok. 2 tys. nowoprzyjętych studentów), ale wśród rozpoczynających studia są przedstawiciele wszystkich województw. Najliczniejszą reprezentację mają województwa ościenne, warmińsko-mazurskie (525 osób) oraz kujawsko-pomorskie (467 osób), ale Gdańsk i PG chętnie wybierają także uczniowie z województwa mazowieckiego i podlaskiego – łącznie 390 osób.

Pełne zestawienie na stronie MEiN

1856 wyświetleń