Numer 9/2024

Aktualności SAPG

Prelekcje Absolwentów PG w ramach projektu P2ETARDA

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spotkanie z absolwentami Politechniki Gdańskiej, którzy posiadają duże doświadczenie biznesowe  i odnoszą sukcesy w swojej branży. Będziecie mogli poznać ich historię i uczestniczyć w dyskusji.

Spotkanie odbędzie się 21.11.2024 (czwartek) na Politechnice Gdańskiej w Audytorium budynku Nanotechnologii B (budynek nr 18) przy ul. Siedlickiej. Zaczynamy o godzinie 16:00.

Harmonogram wydarzenia:

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu P2ETARDA. Do zobaczenia !

TEDxPolitechnika Gdańska – Idee, które zmieniają świat

TEDxPolitechnika Gdańska

Z radością uinformujemy, że w najbliższą sobotę, 23 października 2024 (sobota) na Politechnice Gdańskiej odbędzie sie kolejna konferencja TEDxPolitechnika Gdańska. Tematem przewodnim wydarzenia jest hasło "Moving Forward". W programie znajdą się wystąpienia uznanych ekspertów oraz młodych naukowców, którzy podzielą sięz nami swoimi pomysłami i doświadczeniami.
 
To doskonała okazja do zdobycia nowej wiedzy, a także do nawiązania osobistych relacji z osobami, które dzielą naszą pasję do nauki i rozwoju. Konferencja organizowana jest przez międzywydziałowe Koło Naukowe PG Project Management przy współorganizacji Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Gdańskiej. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu - bilety zakupią Państwo na stronie https://stage24.pl/events/gmach-glowny-politechniki-gdanskiej-3598
Zaletami wydarzeń TEDx są nie tylo inspirujące wystąpienia, ale także możliwość nawiązania kontaktów z profesjonalistami z różnych dziedzin. Konferencje te promują kreatywność oraz współpracę, a ich programy często obejmują różnorodne tematy - od nauki i technologii, przez sztukę aż po kwestie społeczne i ekologiczne. Uczestnicy mają szansę usłyszeć historie, które mogą zmienić ich sposób myślenia i podejścia do różnych wyzwań.

Dr Jan Daniluk wygłosi wykład o poczatkach politechniki w Gdańsku

wykład o pg

Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej wraz z Bibloteką PG zaprasza na ostatnie spotkanie autorskie z cyklu spotkań na 120-lecie PG!   Popularnonaukowy wykład "Geneza, powstanie i rozwój politechniki w Gdańsku do 1918 r." wygłosi dr Jan Daniluk, historyk, publicysta i badacz dziejów Gdańska i Sopotu. Spotkanie odbędzie się 12 grudnia (czwartek), godz. 17:30 w sali konferencyjnej budynku Hydromechaniki. 

Dr Jan Daniluk, w swojej prelekcji przybliży nam poczatki powstania w Gdańsku pierwszej, z prawdziwego zdarzenia, uczelni wyższej. Dowiemy się m.in. jakie lokalizacje rozważano pod budowę przyszłej uczelni, ile osób studiowało w pierwszych latach po otwarciu politechniki w Gdańsku oraz kiedy w murach uczelni pojawiły się pierwsze studentki. 

Zapowiada się interesujący wieczór z historią naszej Alma Mater!

Studencki Klub Turystyczny FIFY obchodzi jubileusz 60.lecia

Studencki Klub Turystyczny Politechniki Gdańskiej FIFY nieprzerwanie działa od roku 1964. Słowo „fifa” w języku kaszubskim oznacza wesołka, wagabundę i troszkę psotnika, kogoś za swoją wesołość ogólnie lubianego. Klub zrzesza studentów Politechniki Gdańskiej oraz innych uczelni Wybrzeża, a także osoby, które nie są studentami. Jest otwarty jest dla wszystkich, którym nieobca jest turystyka i aktywne spędzanie czasu.

Z okazji jubileuszu w dniu 24 listopada 2024 o godz. 12:30 w Audytorium Novum na PG odbędą się uroczyste obchody 60.lecia SKT PG FIFY, na zakończenie których będzie miał miejsce koncert "Jesień z Bazuną" w AKademickim Klubie KWADRATOWA.

Nasze Stowarzyszenie współpracuje od lat z popularnymi w środowisku akademickim FIFAMI, z którymi organizujemy wspólnie bazunowe koncerty i wydarzenia turystyczne.

Kolegom z SKT PG FIFY życzymy kolejnych aktywnych i pomyślnych lat działalności !

JESIEŃ Z BAZUNĄ w Kwadratowej

Zapraszamy na Jesień z Bazuną ! Spotkajmy się  24 listopada b.r. (niedziela) o godzinie 17:00 w KWADRATOWEJ. 

W świat poezji śpiewanej wkroczymy razem z wykonawcami znanymi z wielu bazunowych koncertów  - Trzecim Oddechem Kaczuchy oraz Starymi Dzwonami, a Krzysztof Jurkiewicz zabierze nas w niezapomniany szantowy rejs. Organizatorami imprezy są SAPG, Politechnika Gdańska, Studencki Klub Turystyczny PG FIFY.

Więcej informacji na stronie SAPG.

Oferta WIMiO dla przedsiębiorców. Spotkanie Politechnicznego Klubu Biznesu.

Nz. Tomasz Klajbor, Innokrea; prof. Mariusz Deja, dziekan WIMiO
Prezes zarządu Innokrea Tomasz Klajbor, Moderator PKB+ oraz prof. Mariusz Deja, dziekan WIMiO. Fot. PG/Krystian Pyszniak
 
Ofertę Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa przedstawili przedsiębiorcom przedstawiciele instytutów WIMiO. Spotkanie zostało zorganizowane przez Politechniczny Klub Biznesu „PKB+”.
 
Gospodarzem spotkania był dr hab. inż. Mariusz Deja, prof. PG, dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG. Prezentacje dla partnerów z przemysłu przygotowały cztery instytuty: Instytut Budowy Okrętów, Instytut Energii, Instytut Mechaniki i Konstrukcji Maszyn oraz Instytut Technologii Maszyn i Materiałów. Każdy z instytutów przedstawił swoje nowatorskie badania i możliwości współpracy oraz wsparcia dla przedsiębiorstw.
 
Współpracujący z naszym Stowarzyszeniem Politechniczny Klub Biznesu PKB+ powstał w 2001 roku i ma na celu promocję działalności zawodowej członków oraz wsparcie przedsiębiorczości i gospodarki rynkowej.

Z życia Politechniki Gdańskiej

Rektor PG przewodniczącym sojuszu Europejskich Uczelni Technicznych ENHANCE

JM Rektor
Prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej został wybrany na przewodniczącego Rady Dyrektorów Uniwersytetu Europejskiego ENHANCE w kadencji 2025-2027. Gratulujemy!
 
ENHANCE tworzy dziesięć czołowych europejskich uczelni technicznych. Rada Dyrektorów jest najwyższym organem sojuszu; jej członkami są  rektorzy i prezydenci uczelni wchodzących w skład sojuszu. Poza Politechniką Gdańską, która dołączyła do sojuszu w 2022, w jego skład wchodzą: Politechnika w Berlinie, RWTH w Aachen, Uniwersytet Techniczny Chalmersa w Göteborgu, Norweski Uniwersytet Naukowo-Techniczny (NTNU) w Trondheim, Politechnika w Mediolanie, Politechnika w Walencji, Politechnika Warszawska, Politechnika w Zurychu (ETH) oraz Uniwersytet Techniczny w Delft.
Więcej informacji w Aktualnościach PG.

Politechnika Gdańska na drugim miejscu w Polsce w zestawieniu EngiRank 2024

Engi
Politechnika Gdańska znalazła się w prestiżowym gronie Top-100 europejskich uczelni w tegorocznej edycji EngiRank i uplasowała na drugim miejscu wśród polskich uczelni technicznych.W tegorocznej edycji rankingu sklasyfikowano 226 uczelni z 27 krajów Unii Europejskiej oraz Norwegii i Szwajcarii. Politechnika Gdańska zajęła 64 miejsce w zestawieniu i drugie wśród polskich uczelni technicznych.
 
EngiRank skupia się na ocenie uczelni technicznych w krajach o podobnym otoczeniu prawnym i kulturowym. Jest opracowany we współpracy z międzynarodowym wydawcą Elsevier. Uwzględnia wskaźniki specyficzne dla Europy, takie jak udział w programach Erasmus+, Horyzont Europa, inicjatywach Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych oraz konsorcjach uniwersytetów europejskich. 
Więcej szczegółów na stronie Centrum Analiz Strategicznych PG.

Współpraca

Sztuczna inteligencja wkracza na salę sądową dzięki naukowcom PG.

3 panów
Od lewej: prof. Andrzej Czyżewski, prof. Krzysztof Wilde, rektor PG oraz Romuald Kinda, prezes Grupy Kapitałowej NAVIMOR International. Fot. mat. PG
 
Politechnika Gdańska wraz LEX SECURE AI sp z o.o. z grupy kapitałowej NAVIMOR zawarły w październiku konsorcjum, którego celem jest wspólna realizacja projektu System „LEX-AIS” dla sądów powszechnych.
 
Projekt dotyczy szerokiego zastosowania sztucznej inteligencji w sądownictwie i ma na celu usprawnienie działania sądów i pomoc sędziom i protokolantom w ich pracy. To nowatorski projekt w zakresie rejestracji rozpraw sądowych oraz poprawy efektywności funkcjonowania polskich sądów. System szkolony był przez ostatnie 8 lat przez 320 prawników ma pełną znajomość polskiego systemu prawa, ale także zdolność analizy i interpretacji prawa. Jego wprowadzenie może usprawnić pracę sądów o 50 procent. Dzięki akustycznym sondom,  skonstruowanym przez naukowców z Katedry Systemów Multimedialnych, podczas rozpraw będzie możliwe automatyczne tworzenie pisemnych protokołów w czasie rzeczywistym.
Więcej informacji w Aktualnościach PG.

Porozumienie o współpracy Wydziału Architektury i Gminy Gniew

Zamek Gniew atrakcje nad Wisłą - hotel, muzeum, restauracja, imprezy |  odkryjPomorze.pl
Gniew. źródło fot. Odkryj Pomorze
 
Dziekan Wydziału Architektury, prof. Jakub Szczepański oraz Burmistrz Miasta i Gminy Gniew, pan Maciej Czarnecki, podpisali porozumienie o wzajemnej współpracy. Współpraca będzie obejmować m.in. prowadzenie badań naukowych w zakresie planowania przestrzennego, projektowania urbanistycznego i architektonicznego z uwzględnieniem uwarunkowań historycznych.
 
Pomimo wspaniale zachowanego dziedzictwa architektoniczno-urbanistycznego oraz sąsiedztwa zapewniającego wypoczynek wśród przyrody, Gniew wciąż nie wykorzystuje w pełni swoich możliwości. Pierwsze wzmianki o  Gniewie pochodzą z XII wieku. W ramach umowy, studenci architektury i gospodarki przestrzennej Wydziału Architektury PG opracują projekty, które przyczynią się do dalszego rozwoju tego historycznego miejsca.
Nawiązana współpraca to wynik starań pochodzącej z Gniewu naszej absolwentki, Aliny Krakowiak. Warto też nadmienić, że kasztelanem gniewskim jest absolwent Wydziału Mechaniczno - Technologicznego PG (obecnie WIMiO) Jarosław Struczyński, którego wraz z kolegami z blusowego zespołu 111blues mieliśmy przyjemność gościć na spotkaniach SAPG.
Więcej informacji na stronie Wydziału Architektury.

Absolwenci

Wywiad z dr inż. Justyną Signerską-Rynkowską na łamach

dr inż. Justyna Signerska-Rynkowska
Kobiety w naukach ścisłych? „Coraz więcej walczy o swoje miejsce” - pod tym tytułem ukazał się interesujący wywiad z dr inż. Justyną Signerską-Rynkowską na łamach tygodnika "Wprost".
 
Absolwentka Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej opowiada o swojej ścieżce kariery oraz zainteresowaniach badawczych związanych z biomatematyką i projektami interdyscyplinarnymi dotyczącymi analizy sygnałów takich jak EEG i EKG. Naukowczyni jest członkinią Polskiego Towarzystwa Kobiet w Matematyce.
Z treścią wywiadu można zapoznać się na stronie wydawcy.

Dwóch naukowców z WILiŚ w nowo powołanym komitecie Polskiej Akademii Nauk

Prezydium PAN podjęło uchwałę o powołaniu Komitetu Nauk o Wodzie i Gospodarki Wodnej przy Prezydium PAN. Jednym z celów postawionym przed nowym gremium jest wsparcie eksperckie dla decydentów w kwestiach związanych z zapobieganiem zagrożeniom powodziowym oraz przezwyciężaniu skutków tego typu zdarzeń.
 
Do zadań powołanego Komitetu należeć będzie diagnoza zagrożeń powodziowych i propozycje skutecznych rozwiązań umożliwiających przyjazną ludziom i przyrodzie ochronę zlewni rzek przed klęskami powodziowymi.W składzie komitetu znalazło się dwóch naukowców z PG, z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska - prof. Adam Szymkiewicz oraz prof. Michał Szydłowski. Obaj naukowcy pracują w Katedrze Geotechniki i Inżynierii Wodnej na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska.
Więcej informacji na stronie WILIŚ.

Nagroda SARP i Builder for the Future dla Absolwentki WA

Projekt tężni solankowej Kołobrzeg K. Krużycka

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej Karolina Krużycka zdobyła drugie miejsce w konkursie Builder for the Future, organizowanym przez program edukacyjny "Builder". Celem konkursu jest wspieranie młodych architektów i inżynierów poprzez inspirujące wyzwania, związane z rozwojem nowoczesnej architektury i budownictwa.

Tegoroczne zadanie, zatytułowane „Wyzwanie młodego architekta”, postawiło uczestników przed koniecznością opracowania nowatorskich rozwiązań architektonicznych. Głównym celem projektu było wykorzystanie potencjału związanego z lokalną tożsamością Kołobrzegu, aby przeciwdziałać odpływowi mieszkańców i wytworzyć w nich poczucie więzi z tą ujmującą nadmorską miejscowością.

Ponadto, absolwentka została również nagrodzona w konkursie Dyplom Roku im. Zbyszka Zawistowskiego, organizowanym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP). Konkurs ten corocznie nagradza najlepsze prace dyplomowe z Wydziałów Architektury w całej Polsce, promując innowacyjne i inspirujące projekty młodych architektów.

Więcej informacji i szczegóły projektu na stronie Wydziału Architektury.

Prace badawcze, konferencje naukowe, targi

Sterowanie maszynami dwustronnie zasilanymi w systemach enegetyki wiatrowej

kroplewski
Fot. Krzysztof Krzempek/PG
 
Paweł Kroplewski, absolwent Szkoły Doktorskiej na Politechnice Gdańskiej w swoich badaniach z dyscypliny automatyki, elektroniki, elektrotechniki i technologii kosmicznych zajmuje się syntezą metod sterowania maszynami dwustronnie zasilanymi w systemach energetyki wiatrowej.
 
Nasz absolwent ukończył studia inżynierskie i magisterskie na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki, na kierunku Elektrotechnika, a następnie czteroletnią Szkołę Doktorską. Swoją karierę zawodową wiąże z pracą przemyśle i opracowywaniem kolejnych innowacyjnych rozwiązań technicznych, które będzie można wdrażać w przedsiębiorstwach. Praca doktorska „Struktury sterowania maszyną dwustronnie zasilaną pracującą jako generator podłączoną do przekształtnika prądu” proponuje nowoczesne rozwiązania, które mogą być zastosowane w rozwijającej się dziedzinie wytwarzania energii.
Więcej informacji w Aktualnościach PG.

Wydarzenia, spotkania, koncerty

Uczone. Plenerowa wystawa o kobietach w nauce

na zdjęciu prof. Aleksandra Mielewczyk-Gryń na tle swojego zdjęcia na wystawie
Prof. Aleksandra Mielewczyk-Gryń. Fot. Krzysztof Krzempek / Politechnika Gdańska
 
Przed Gmachem Głównym Politechniki Gdańskiej do 29 listopada 2024 r. można oglądać wystawę plenerową o współczesnych kobietach w nauce „Uczone”.
Wystawa prezentuje sylwetki współczesnych badaczek z regionu Pomorza, ich dokonania oraz znaczenie ich badań dla życia każdego z nas. Wśród pomorskich badaczek znalazła się dr hab. inż. Aleksandra Mielewczyk-Gryń, prof. PG z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG, związana z Instytutem Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej.  
Więcej szczegółów na stronie Biblioteki PG.

Biblioteka PG poleca książki na listopad

Zdjęcie przedstawia książki na tle symboli jesieni - wrzosy chryzantemy i dynie

Listopad ma się ku końcowi, ale jest jeszcze czas aby w chłodne jesienne dni, zapoznać się z zestawem książek, które na chłodne dni polecają nam pracownicy Biblioteki PG.

Lista książek w raz z opisami na stronie Biblioteki PG.

Komunikaty

Konkurs ABB na najlepszą pracę inżynierską, magisterską lub doktorską

Konkurs ABB na najlepszą pracę inżynierską, magisterską lub doktorską
Organizowany od 21 lat Konkurs o nagrodę ABB na celu promocję prac badawczo-rozwojowych i jest rozpoznawalny oraz ceniony w świecie naukowym.
 
Konkurs obejmuje obronione prace magisterskie, inżynierskie oraz doktorskie, napisane w języku polskim lub angielskim, z następujących dziedzin:
  • Automatyka i diagnostyka przemysłowa,
  • Diagnostyka predykcyjna urządzeń i systemów przemysłowych,
  • Energoelektronika i systemy sterowania w układach napędowych,
  • Technologie wykorzystujące uczenie maszynowe i systemy sztucznej inteligencji,
  • Analityka i analiza danych w zastosowaniach przemysłowych,
  • Nanotechnologia i inżynieria materiałowa w zastosowaniach przemysłowych,
  • Technologie i systemy autonomiczne,
  • Infotronika, elektronika oraz zaawansowane technologie sensorowe,
  • Obliczenia rozproszone (cloud computing).

Nagrodami w konkursie są: 30 tysięcy złotych (nagroda główna) i 15 tysięcy złotych (dwa wyróżnienia). Szczegóły na stronie Konkursu.