Książka na listopad | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-10-29

Książka na listopad

Zdjęcie przedstawia książki na tle symboli jesieni - wrzosy chryzantemy i dynie

W listopadzie, w chłodne jesienne dni, zapraszamy do odkrywania literatury, która umili wieczory. Pracownicy Biblioteki PG przygotowali zestawienie książek pełnych ciepła, pasji i refleksji.

Lokalizację książek można sprawdzić, klikając w okładkę. Cieszcie się lekturą i zanurzcie się w klimatycznych opowieściach!

Wypożyczalnia poleca:

Psychologia. Kluczowe koncepcje. Podstawy psychologii (2021)

Philip Zimbardo, Robert L. Johnson,Vivian McCann

 

"Psychologia. Kluczowe koncepcje" to pięć tomów solidnej wiedzy psychologicznej, podanej w niezwykle przystępny i przyjazny sposób. Nowe wydanie zostało zaktualizowane o wyniki badań z ostatnich lat oraz najbardziej aktualne zagadnienia. Podręcznik ten może służyć zarówno studentom, jak i entuzjastom psychologii. Philip Zimbardo, zwany "twarzą i głosem psychologii", wraz z Robertem Johnsonem i Vivian McCann przybliżają czytelnikom podstawowe teorie i pojęcia psychologii. Strukturę podręcznika autorzy zaplanowali tak, by ułatwiała uczenie się i zapamiętywanie materiału, a także zachęcała do krytycznego myślenia. Liczne przykłady, ćwiczenia i zadania pozwalają odnieść wiedzę psychologiczną do własnego doświadczenia i dostrzec jej zastosowania w codziennym życiu.

W tomie I, "Podstawy psychologii", czytelnicy znajdą odpowiedzi na pytania:

  • W jaki sposób psycholodzy tworzą nową wiedzę?
  • Jak przebiega komunikacja wewnątrz organizmu?
  • W jaki sposób są powiązane ze sobą geny i zachowanie?
  • Jak mózg generuje zachowanie i procesy umysłowe?
  • Przed jakimi wyzwaniami rozwojowymi stają dzieci, młodzież, dorośli?

Autorzy objaśniają podstawowe pojęcia z zakresu psychologii, tłumaczą jak odróżnić psychologię naukową od pseudonauki, wyjaśniają przebieg procesu badawczego w tej dyscyplinie. Następnie przybliżają wiedzę dotyczącą budowy i funkcji układu nerwowego oraz szczegółowo opisują rozwój psychiczny człowieka na wszystkich etapach życia. Czytelnik dowie się także, jak wykorzystując krytyczne myślenie, rozstrzygać kontrowersyjne zagadnienia: czy szczepienie dzieci podnosi ryzyko autyzmu? Czy "efekt Mozarta" naprawdę działa?

Pracownia Historii i Zbiorów Muzealnych PG poleca:

Gawędy o starej Gdyni (1987)

Edward Obertyński

 

Książka została wydana z okazji 60-lecia Gdyni.
Książka dla czytelnika zainteresowanego historią Gdyni – miasta od 1926 roku, będącego wcześniej dużą wsią kaszubską, do której mały Edward przyjechał na wakacje jako 10-letni chłopiec. W 50 miniopowiadaniach zawarty jest ilustrowany licznymi fotografiami zbiór wspomnień i opowieści z życia mieszkańców przedwojennej Gdyni. 


Autor opisuje i przypomina gdyńskie klimaty sprzed lat – krajobrazy wsi zmieniającej się w nowoczesne miasto, postacie związane z Gdynią prawie 100 lat temu, jak: Tadeusz Wenda - projektant portu, pracownicy portowi oraz nieodłączni rybacy, marynarze i oficerowie obu flot – handlowej i wojennej – słuchacze i pracownicy zbudowanej Szkoły Morskiej, której kontynuatorką jest Uniwersytet Morski w Gdyni. 'Gawędy starego gdynianina" dotyczą  pierwszych szkół, nauczycieli, sklepów, aptek, kawiarni, kupców i nieodłącznych postaci folkloru portowego miasta - ludzi półświatka.
Jest to opowieść pisana o Gdyni, której wielu elementów i postaci już nie ma; miasto bardzo się zmieniło. Trzeba ją czytać powoli, delektując się barwną opowieścią o Gdyni – "oknie na świat", jak określano w II Rzeczypospolitej Polskiej to miasto. 
 
Książka dostępna jest w czytelni Pracowni Historii i Zbiorów Zabytkowych.

Filia BPG: Architektura i Urbanistyka poleca:

Miasto wolne od samochodów (2024)

Melissa i Chris Bruntlettowie

 

W książce autorzy skupiają się na opisie miasta, które powinno i może być bardziej przyjazne mieszkańcom. Pandemia COVID-19 odwróciła do góry nogami życie ludzi prawie całej rozwiniętej części świata. Nagle się okazało, że trzeba zmienić codzienne rytuały. Zamiast jechać autem albo zatłoczonym metrem do biura, należy żyć lokalnie. Okazuje się jednak, że to lokalne życie wcale nie jest wygodne, bo przestrzeń wokół nas jest mało wygodna i przyjazna. Ale jest jeden mały kraj nad brzegiem Morza Północnego, w którym niewiele się zmieniło.
Mieszkanki i mieszkańcy Holandii nie musieli robić rewolucji w swoim życiu, bo u nich lokalnie żyje się bardzo komfortowo. Nawet jak trzeba pojechać do pracy, to i tak połowa z nich używa rowerów, bo cały kraj oplata sieć dobrze zbudowanych i bezpiecznych dróg dla rowerów. O tej wygodnej lokalności traktuje książka "Miasto wolne od samochodów". 

Melissa i Chris Bruntlettowie wyjaśniają, jak w Holandii przez ostatnie pół wieku powstała ta wygodna lokalność, którą wiele miast i państw na świecie chce teraz naśladować. Ta książka jest przewodnikiem, jak takie zmiany wdrożyć w życie i u nas w Polsce.

Filia BPG: Chemia, Fizyka i Matematyka poleca:

Akademia Superbohaterów (2023)

Tomasz Rożek

- Opis książki ze strony internetowej: 


"Akademia Superbohaterów" to autorski projekt Tomasza Rożka, fizyka, dziennikarza naukowego i jednego z najbardziej znanych popularyzatorów nauki w Polsce. Idea powstała z potrzeby popularyzowania osiągnięć wybitnych Polaków, znanych i nieznanych naukowców, którzy przez wieki dokonywali znaczących często przełomowych odkryć.

 

Czym jest książka "Akademia Superbohaterów"?
Książka, którą tu widzisz to drugie, poszerzone o 6 dodatkowych biografii wydanie bestsellera Tomasza Rożka, które zyskało nowy format, projekt okładki i twardą oprawę. W środku znajdziesz 38 fascynujących historii polskich naukowców - czyli członków Akademii Superbohaterów. Na ponad 170 stronach zebrane zostały fakty z życia i działalności wszystkim doskonale znanych postaci, takich jak Łukasiewicz, Kopernik, Skłodowska, ale także tych, o których istnieniu wielu z nas nawet nie słyszało. 

 

Dla kogo jest ta książka?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ książka napisana jest w taki sposób, że zarówno dorośli nie będą się nudzić podczas jej lektury, jak i bardzo młode osoby dadzą się wciągnąć w opisane historie. To książka, która inspiruje, daje do myślenia i, mamy taką nadzieję, sprawi, że kolejne pokolenia młodych osób zapragną dzięki niej podążać ścieżką nauk ścisłych. Z tego powodu "Akademię Superbohaterów" rekomendujemy głównie nastolatkom.

Filia BPG: Elektrotechnika i Automatyka poleca:

Elektryczne ogrzewanie i ochrona przed mrozem w budynkach mieszkalnych (2016)

Janusz Strzyżewski

 

Publikacja jest przewodnikiem po projektowaniu i wykonaniu ogrzewania elektrycznego w budynku mieszkalnym. Omówione są poszczególne rodzaje grzejników, zasady ich instalacji oraz sterowania systemami grzejnymi. Przedstawione są szczegóły wykonawcze, m.in. dotyczące montażu ogrzewania podłogowego w modernizowanym pomieszczeniu.

Grzejnictwo elektryczne: ogrzewanie pomieszczeń, przygotowanie ciepłej wody użytkowej, instalacje specjalne: ochrony budynków, podgrzewania rynien i dachów, ciągów kanalizacyjnych itp. (2012)

Janusz Strzyżewski

 

Prezentowany poradnik przedstawia zagadnienia związane z wykorzystaniem energii elektrycznej w technice grzewczej, a szczególnie: różne sposoby ogrzewania pomieszczeń, przygotowanie ciepłej wody użytkowej, zastosowanie prądu do ochrony budynku i jego otoczenia, specjalne zastosowania ogrzewania elektrycznego. Jest on bardzo przydatny dla wszystkich osób projektujących i modernizujących dom, chcących w możliwie najlepszy i najtańszy sposób go ogrzać, może okazać się bardzo pomocny dla administratorów nieruchomości oraz deweloperów. Pokazuje niestandardowe sposoby wykorzystania ogrzewania elektrycznego. Cennym uzupełnieniem poradnika są liczne (ponad 130) ilustracje, tablice (prawie 50) i przykłady, jak też dwa załączniki, poświęcone ratowaniu osób porażonych prądem elektrycznym, gaszeniu urządzeń elektrycznych – a więc zagadnieniom niezbędnym praktycznie dla każdego.

Filia BPG: Inżynieria Mechaniczna poleca:

Napędy lotnicze. Podstawy, systematyka, historia, konstrukcja (2023)

Krzysztof Wisłocki

 

W książce omówiono najważniejsze zagadnienia dotyczące napędów lotniczych, w tym podstawy teoretyczne napędów lotniczych oraz teorię lotu statków powietrznych. Zaprezentowano bilans sił działających na statek powietrzny oraz sposób wytwarzania siły napędowej – siły ciągu. Przedstawiono także systematykę napędów lotniczych i podstawowe fakty historii ich rozwoju. Przybliżono podstawy teoretyczne funkcjonowania silników cieplnych oraz opis działania silników spalania zewnętrznego i wewnętrznego – dzieląc opis na część dotyczącą silników tłokowych i przepływowych. Zawarto również informacje o paliwach lotniczych oraz silnikach modelarskich i napędach bezzałogowych statków powietrznych.

 

Celem tego opracowania było zebranie informacji i syntetyczne przedstawienie podstawowych zagadnień dotyczących środków transportu lotniczego: samolotów, helikopterów, dronów i modeli latających. Dodatkowo starano się wskazać odpowiednie źródła literaturowe umożliwiające pogłębienie wiedzy w interesujących czytelnika zagadnieniach.


Książka podzielona została na 5 części (13 rozdziałów):
Cz. 1: Podstawy napędów lotniczych
Cz. 2: Tłokowe silniki spalinowe
Cz. 3: Przepływowe silniki lotnicze
Cz. 4: Paliwa lotnicze
Cz. 5: Silniki modelarskie i napędy dronów

Filia BPG: Zarządzanie i Ekonomia poleca:

Największy bogacz wszech czasów (2018)

Greg Steinmetz

 

W czasach, gdy Krzysztof Kolumb przemierzał Atlantyk, a Leonardo da Vinci malował "Monę Lisę", niemiecki bankier Jakub Fugger zgromadził majątek, który uczynił go najbogatszym człowiekiem wszech czasów. Spryt, przebiegłość i inteligencja pozwalały mu chwytać okazje, tworzyć nowe strategie biznesowe i górować nad rywalami w negocjacjach. Dzięki zmysłowi do interesów zdołał nakłonić papieża do legalizacji udzielania pożyczek. Miał niezwykłą w tamtych czasach odwagę i determinację, by stawić czoła władcom i zmuszać ich do zwrotu zaciągniętych u niego długów, i to wraz z odsetkami. Wpływał na wyniki elekcji w wielu krajach, miał szczególny udział w rozwoju reformacji.

 

W książce "Największy bogacz wszech czasów" Greg Steinmetz przedstawia tę ważną, choć mało znaną historyczną osobistość na tle odległej epoki i jednocześnie ze współczesnej perspektywy. Proponuje frapującą opowieść o genialnym, nieustępliwym bankierze i zarazem niezbyt szczęśliwym, niejednoznacznym etycznie człowieku wczesnego Renesansu.  

 

"Swą działalnością Fugger stworzył fundamenty strategii dla wszystkich, którzy obracają pieniędzmi. To wiedza obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się historią lub pomnażaniem dóbr" - Bryan Burrough, autor "Days of Rage" i współautor "Barbarians at the Gate".

57 wyświetleń