Spotkanie w ramach cyklu Wieczory Autorskie - Spotkania Historyczne | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-03-22

Spotkanie w ramach cyklu Wieczory Autorskie - Spotkania Historyczne

Spotkanie w ramach cyklu Wieczory Autorskie - Spotkania Historyczne - z Wojciechem Polasikiem

Biblioteka PG oraz Stowarzyszenie Absolwentów PG zapraszają na muzyczne spotkanie z Wojciechem Polasikiem - autorem zbioru piosenek i wierszy "Kołysz mnie wiatrem ulico", członkiem zespołu 111 Blues związanego z Politechniką Gdańską. Spotkanie odbędzie się 16 kwietnia (wtorek) o godzinie 1800 w klubie Kwadratowa. Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu "Wieczory Autorskie - Spotkania Historyczne", wpisujące się w kalendarz obchodów 120-lecia Politechniki Gdańskiej.

Dyskusję poprowadzi Jarosław "Struś" Struczyński. Oprawa muzyczna: Wojciech Polasik, Jarosław "Struś" Struczyński oraz Adam Kamrowski. Wstęp wolny.

Dochód ze sprzedaży egzemplarzy tomiku pt. "Kołysz mnie wiatrem ulico" podczas wydarzenia zasili Skarbonkę Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci.

Noty biograficzne:

Wojtek Polasik urodził się 14 lipca 1962 r. w Bydgoszczy i w tym mieście z 7-letnią przerwą na studia i krótką pracę w Gdańsku mieszka do dzisiaj. Swoje pierwsze teksty do piosenek i bluesów napisał na początku lat 80-tych. Równolegle do tej twórczości podjął pierwsze próby poetyckie. W Gdańsku w 1984 r. w DS-10 Politechniki wspólnie z Markiem Stachowiakiem, Jarkiem "Strusiem" Struczyńskim i Darkiem "Kosmą" Chrościelewskim zawiązał zespół 111 Blues, który nazwę przyjął od numeru pokoju Wojtka.

Czytaj dalej
 

Kapela wzięła udział w kilku festiwalach bluesowych osiągając niemałe sukcesy w przeglądach grup amatorskich. W latach 1987-88 w zespole oprócz Wojtka i Darka Chrościelewskiego grali Krzysiek Okupski, Romek Puchowski i Marek Klima.

Jan Chojnacki na łamach pisma "Non Stop" w numerze 10/1985 tak zrecenzował muzykę formacji 111: "Chłopcy z Trójmiasta reprezentują nurt kameralny i rzekłbym poetycki. Akustycznej muzyce rozpisanej na dwie gitary i harmonijkę towarzyszą teksty (a może to właśnie muzyka tym tekstom towarzyszy) czytelne i normalne, przyciągające uwagę każdego, kto zna język polski."

Po ukończeniu w 1989 r. Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Wojtek Polasik wraca do rodzinnej Bydgoszczy. W 1993 r. podejmuje pracę w Centrum Onkologii w Bydgoszczy, gdzie pracuje do dzisiaj. W szpitalu poznał swoją przyszłą żonę Ilonę Magdalenę, którą poślubił w 1995 r. Kolejno w latach 1996 i 1998 rodzą im się synowie Radek i Krzyś.

Przez te wszystkie lata Wojtek nie zaprzestał pisania "do szuflady" wierszy i tekstów piosenek, które czekały na sceniczną interpretację. W kwietniu 2023 r. na Zamku w Gniewie doszło do spotkania trzech byłych członków 111 Blues: Wojtka Polasika, Jarka "Strusia" Stuczyńskiego i Romka Puchowskiego. Punktem wyjścia był pisany przez Wojtka dla kwartalnika "Twój Blues" obszerny artykuł upamiętniający tragicznie zmarłego harmonijkarza Darka "Kosmę" Chrościelewskiego. Trójka przyjaciół postanowiła podjąć wysiłek wydania dwupłytowego albumu, na który złożą się archiwalne nagrania z lat 80-tych oraz zupełnie nowe utwory.

Oddawany do rąk tomik Wojtka o znamiennym tytule "Kołysz mnie wiatrem ulico" jest późnym debiutem, ale i jednocześnie podsumowaniem wielu lat podejmowania prób literackich. Czas okaże, czy jest to ostatnie słowo autora.

Jarosław "Struś" Struczyński - gitarzysta i kompozytor, współzałożyciel grupy 111 Blues. Urodził się w Gniewie. Obecnie kasztelan gniewski, dowódca chorągwi husarskiej marszałka województwa pomorskiego, organizator inscenizacji bitwy grunwaldzkiej i odtwórca w niej (od samego początku) roli Wielkiego Mistrza.

Adam Kamrowski - harmonijkarz ustny. Urodził się w Gniewie. Fotograf, podróżnik, wielokrotny uczestnik wypraw archeologicznych do Afryki.

162 wyświetleń