STUDENCKA AGENCJA RADIOWA
Ta bajka ma swój prapoczątek w roku 1957. Zaczęło się od zwykłego radiowęzła "Luna". Był też BIS czyli Biuro Informacji Studenckiej i Ośrodek Nagrań Politechniki Gdańskiej. W lipcu roku 1962 na otwarciu nowego studia pojawiła się nazwa STUDENCKA AGENCJA RADIOWA.
Czym była wtedy? Stylem życia, Salonem Niezależnych, Trybuną Wolnych Wypowiadaczy, Czwartą siłą w środowisku akademickim Trójmiasta. Wszystkim po troszę. Formalnie SAR był agendą ZSP z zamysłu informacyjno-propagandową. W skutkach była Agendą wielofunkcyjną i wieloaspektową. SAR to kronikarz codzienności, barometr nastrojów, inspirator zdarzeń kulturalnych. To klasyczny w swoim charakterze "radiowęzeł", w którym studenci-redaktorzy mówili własnym głosem do swoich rówieśników-słuchaczy w akademikach. Był przede wszystkim studencką trybuną. Bronił studentów, ganił, chwalił. Zawierał rozmaite sojusze.Studenci zbudowali sobie świat oparty na przyjaźni i zaufaniu. Szanowali indywidualność i cenili grę zespołową. Jedna z zasad mówiła: "pośpiech nie usprawiedliwia błędu". Byli sobie potrzebni i czuli, że potrzebni są innym. Ludzie wpadali do "firmy" poprzyjaźnić się, usiąść za gałami czyli pomiksować, pooddychać SAR-em.
Baza i Kwatera Główna /były też oddziały/ mieściła się w słynnej "szesnastce" - DS. 16 przy ul. Wyspiańskiego w Gdańsku-Wrzeszczu.SAR ma swoja legendę i poczet swoich królów: Andrzeja Guzińskiego i Wojciecha Wójciaka - założycieli, Andrzeja Kima Nowaka - kontynuatora, Witolda Gizengę Godzwona - wielkiego szamana, twórcy przebudowy w latach 1969/70 i Wielką Damę Anteny - Aleksandrę Baraniak - Schliechtinger, kreatorkę radiowego teatru.
SAR po wielu latach i wielu udanych produkcjach na chwilę zniknął z anteny, aby powrócić w nowej odsłonie. Pomysł reaktywacji SAR pojawił się podczas organizacji targów pracy na Wydziale ETI, kiedy to w jednym pokoju siedzieli ze sobą Mieczysław Serafin (redaktor naczelny SAR w latach 1970-72) i Tomasz Klajbor (przyszły redaktor naczelny reaktywowanego radia). Do pomysłu szybko przekonali się inni, m.in. Magda Rosenbajger, Michał Behan, Krzysztof Rutkowski, Piotr Wnorowski i wiele innych wspaniałych osób. SAR długo jeszcze by milczała gdyby nie ogromny zapał i wkład w budowę strony technicznej radia przez Jacka Moczulskiego, który pisał w tym czasie pracę magisterską z radia w Internecie.
19 marca 2002 r. odbyła się uroczysta inauguracja nowego SAR-u w Internecie w DS2 przy ul. Traugutta.Studencka Agencja Radiowa nadaje po dziś dzień! Obecne Radio SAR to alternatywa dla komercyjnych stacji radiowych. Stanowi ją grupa zapaleńców, którzy tworzą nowoczesne medium dla dzisiejszego pokolenia studentów. Zapraszamy na stronę internetową SAR: www.radiosar.pl.
Mieczysław Serafin & Tomasz Klajbor
Pomorska Biblioteka Cyfrowa ma w swoich zbiorach archiwalne audycje i programy nadawane przez SAR, warto posłuchać !
https://pbc.gda.pl/dlibra/collectiondescription?dirids=50