Numer 2/2023

Aktualności SAPG

Nowe inicjatywy SAPG - dołączcie do nas

PG Network#TECHMeetup dla branży IT

30 marca 2023 o godz.18:00 zapraszamy wszystkich zainteresowanych na pierwsze nieformalne spotkanie z cyklu TechMEETup. Miejscem spotkania to AK PG Kwadratowa, a tematem przewodnim będzie IT Trends T@lks

TechMeetup to wydarzenie, podczas którego podobnie myślacy ludzie z branży technicznej mogą się spotkać, nauczyć nowych umiejetności, wysłuchać ekspertów i prelegentów, zapoznać się z nowymi tematami z dziedziny technologii i biznesu. Organizując takie wydarzenia, nasze Stowarzyszenie chce  przyczynić się do budowania wielopokoleniowej społeczności absolwenckiej. Informacje o zapisach i szczegóły znajdziecie na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.

 

Pierwszy Turniej Akademicki Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Stowarzyszenia Absolwentów oraz Samorządu Studenckiego PG

Zapraszamy do udziału i kibicowania ! Szczegóły już na stronie https://pg.edu.pl/sapg/2023-02/pierwszy-akademicki-turniej-tenisa-stolowego

Zaproszenie na spektakl

Bliskość

Wdniach 3 i 4 marca 2023 o godz. 19:00 zapraszamy Was drodzy studenci, absolwenci, pracownicy Politechniki Gdańskiej wraz z Waszymi najbliższymi do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego na bardzo wyczekiwany islandzki spektakl „Bliskość”.  W roli głownej występuje popularna polska aktorka Olga Bołądź. Partneruje jej znany islandzki aktor Gudmundr Thordvalsson.  

W ramach umowy pomiędzy SAPG a Gdańskim Teatrem Szekspirowskim dysponujemy pulą zniżkowych biletów na ten spektakl. Bilet należy zakupić poprzez system rezerwacji https://bilety.teatrszekspirowski.pl/rezerwacja/nienumerowane.html?id=9039 wpisując kod rabatowy GEJZER, upoważniający do zakupu biletu z rabatem 50% za 20zł. System sam naliczy rabat.

Walentynkowy spacer po Gdańsku

Absolwenckie spacery z przewodnikiem po Trójmiescie wpisały sie na stałe w kalendarz imprez organizowanych przez SAPG.  Spacer Walentynkowy zgromadził wielu uczestników - członków i sympatyków naszego Stowarzyszenia.

Lutowa pogoda dopisała, uczestnicy spaceru doskonale bawili się słuchając opowieści o miłosnych historiach  w dawnym Gdańsku oraz rozwiązując rebusy, które przygotowała niezrównana przewodniczka Ewa Jaroszyńska. Następny spacer już wkrótce - tym razem po Gdyni. Szczegóły i fotorelacje z wydarzeń znajdziecie jak zawsze na naszej stronie i w mediach społecznościowych.

Z życia Politechniki Gdańskiej

PG będzie gościć rektorów z kilkuset europejskich uczelni. Konferencja EUA.

Gmach Główny
 „We need to talk about impact” – to hasło wiodące międzynarodowej konferencji European University Association (EUA) która w dniach 20–21 kwietnia 2023 odbędzie się na Politechnice Gdańskiej. Reprezentanci EUA będą gościć w Polsce po raz pierwszy.
 
To dla nas wielki zaszczyt i przyjemność przyjmować na Politechnice Gdańskiej uczestników dorocznej konferencji organizowanej przez European University Association. Jestem przekonany, że zaangażowanie i życzliwość naszych pracowników, piękno naszego kampusu, który jest zaliczany do najładniejszych w Europie, a także historia i otwartość naszego miasta sprawią, że będzie to niezapomniane wydarzenie. – mówi prof. Krzysztof Wilde, Rektor PG.
 
EUA reprezentuje ponad 850 uniwersytetów w 49 krajach Europy. Odgrywa kluczową rolę w procesie bolońskim i wpływa na politykę Unii Europejskiej w zakresie szkolnictwa wyższego, badań i innowacji. Nasza Uczelnia gościć będzie rektorów, przedstawicieli kadry zarządczej i nauki z kilkuset europejskich szkół wyższych. Tematem wiodącym konferencji będzie oddziaływanie uniwersytetów na otaczające je środowisko społeczno-biznesowe i kształtowanie przez nie kluczowych zasad w czasach wielkich zmian czy kryzysu. Szczegóły na stronie  oraz w Aktualnościach PG

Wyniki ewaluacji na PG. Aż sześć kategorii A+

Politechnika Gdańska otrzymała finalne decyzje ministra edukacji i nauki w sprawie przyznania kategorii naukowych dla prowadzonych dyscyplin. Tym samym w ramach ewaluacji działalności naukowej za lata 2017-2021 aż sześć dyscyplin uzyskało najwyższą możliwą kategorię.
 
Na Politechnikę Gdańską wpłynęły już wszystkie decyzje ministra edukacji i nauki w sprawie przyznania kategorii naukowych dla dyscyplin prowadzonych na PG, w których złożone zostały odwołania. Zgodnie z tymi decyzjami, uczelnia uzyskała najwyższy wynik w trzech kolejnych dyscyplinach. I tak, kategorię A+ uzyskały: inżynieria chemiczna (było A), inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka (było A), inżynieria lądowa, geodezja i transport (było B+). Ocenie podlegało łącznie 14 dyscyplin prowadzonych na Politechnice Gdańskiej i finalnie sześć dyscyplin otrzymało najwyższą kategorię A+, sześć uzyskało kategorię A, a dwie kategorię B+. 
 
Tym samym, Politechnika Gdańska posiada prawo do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego we wszystkich ewaluowanych dyscyplinach. Szczegóły na stronie

Porozumienie o współpracy PG z Technikum Informatycznym w Pucku

 Na zdjęciu od lewej: Małgorzata Oberzig, dyrektorka Technikum Informatycznego w Pucku, prof. Barbara Wikieł, prorektor ds. studenckich. Fot. Krzysztof Krzempek/PG
 
Politechnika Gdańska podpisała umowę z Technikum Informatycznym im. Macieja Płażyńskiego w Pucku w zakresie edukacji młodzieży. Pucka placówka to najlepsze na Pomorzu technikum według rankingu PERSPEKTYWY 2023. Współpraca ma na celu podnieść jakość edukacji w szkole i pozwolić jej uczniom na kontynuowanie nauki na Politechnice Gdańskiej.
 
Politechnice Gdańskiej zależy na pozyskaniu jak najlepszych kandydatów na studia, którzy w przyszłości będą dobrymi inżynierami, wykonującymi z pasją wybrany zawód. Nasza Uczelnia wprowadziła w zasadach rekrutacji 30 dodatkowych punktów dla absolwentów za uzyskany dyplom technika. Te zasady rekrutacji będą obowiązywać od roku akademickiego 2023/2024. Współpraca zakłada możliwość podejmowania szeregu działań, takich jak: realizowanie zajęć przez nauczycieli akademickich czy konsultacje programów nauczania. Umowa przewiduje także umożliwienie uczniom technikum łączenia nauki w szkole z wybranymi zajęciami przewidywanymi tokiem studiów oraz rozwijanie zainteresowań w kołach naukowych PG.

Absolwenci

Prof. Janusz Rachoń przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Chemii Organicznej PAN

Prof. Janusz Rachoń
Fot. arch.pryw.
Rada Naukowa Instytutu Chemii Organicznej Polskiej Akademii Nauk wybrała prof. Janusza Rachonia na swojego przewodniczącego w kadencji 2023-2026. Do podstawowych zadań Rady Naukowej, na której czele stanął prof. Janusz Rachoń należy czuwanie nad poziomem badań naukowych prowadzonych w Instytucie oraz nad rozwojem kadry naukowej Instytutu.
 
Profesor Rachoń członkiem Rady został w 2011 roku. Jest również członkiem Komitetu Nauk Chemicznych PAN (w latach 1999–2002 był jego wiceprzewodniczącym). Informacje o osiągnieciach prof. Jamusza Rachonia oraz jego działalności naukowej można znaleźć na stronie
 
Instytut Chemii Organicznej PAN istnieje od 1964 r. Od momentu powstania, misją Instytutu jest prowadzenie badań naukowych na najwyższym poziomie w zakresie szeroko rozumianej chemii organicznej i dziedzin pokrewnych oraz kształcenie młodej kadry naukowej.
 
Miło nam poinformować, że pomimo licznych obowiązków wynikających z zaangażowania w prace badawcze i organizacyjne, prof. Janusz Rachoń aktywnia działa w naszym Stowarzyszeniu. Gratulujemy i życzymy sukcesów !

Prof. Mieczysław Kochanowski „Karnawał 1956–1968

Fragment okładki książki
Prof. Mieczysław Kochanowski, architekt i urbanista, profesor emeritus Politechniki Gdańskiej, w wydanej właśnie książce „Karnawał 1956-1968” opisuje czasy swojej młodości, w tym wydarzenia październikowej odwilży 1956 roku, w wyniku których nastapił  dynamiczny rozwój kultury oraz ożywiły się nastroje demokratyczne w społeczeństwie. Przeczytać mozemy m.in.  o legendarnym już Teatrze Bim-Bom oraz pierwszym w Polsce parlamencie studenckim. 
 
W trakcie studiów na Politechnice Gdańskiej (w latach 1953-1959), Mieczysław Kochanowski angażował się w działalność kulturalną środowiska studenckiego. Współpracował m.in. z teatrem Bim-Bom, przy organizacji Juwenaliów, Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego i innych przedsięwzięć kulturalnych – w tym w ramach Klubu Studentów Wybrzeża „Żak” oraz współpracy z prasą studencką. W swojej nowej książce pt. „Karnawał 1956-1968”, prof. Kochanowski powraca do czasów swojej młodości. Wspominając wydarzenia z 1956 roku opowiada nam nam m.in. o pokoleniu październikowym, pierwszym w Polsce parlamencie studenckim powołanym przy Politechnice Gdańskim, teatrze Bim-Bom, oraz o przyjaźni z Cybulskim, Kobielą, Fedorowiczem i Afanasjewem.
 
Profesor Mieczysław Kochanowski (urodzony 1934 r. w Wilnie) jest architektem i urbanistą, nauczycielem akademickim, absolwentem i dwukrotnym dziekanem Wydziału Architektury, na którym pracował do emerytury. Równolegle do działalności naukowej na PG, pełnił wiele odpowiedzialych funkcji, będąc członkiem gremiów doradczych, w tym Państwowej Rady Gospodarki Przestrzennej oraz Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. W latach 2002 - 2004 był  Prezesem Zarzadu Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Prace badawcze

Fotokatalityczne materiały, które oczyszczą wodę i powietrze

oczyszczalnia ścieków
Na Politechnice Gdańskiej opracowywane są nowe materiały fotokatalityczne, które pozwolą na usunięcie pozostałości farmaceutyków ze strumieni oczyszczanych ścieków, a także eliminować zanieczyszczenia powietrza. 
 
Zjawiskiem fotokatalizy na Politechnice Gdańskiej zajmuje się zespół prof. Anny Zielińskiej-Jurek z Katedry Inżynierii Procesowej i Technologii Chemicznej Wydziału Chemicznego. Naukowcy zajmują się problemami środowiskowymi opracowując m.in. nowe materiały fotokatalityczne, które znajdują zastosowanie w degradacji trudnych do usuniecia zanieczyszczeń, takich jak farmaceutyki w ściekach czy eliminowania szerokiego spektrum zanieczyszczeń powietrza: tlenków azotu, benzo(α)pirenu obecnego w pyłach oraz lotnych zanieczyszczeń organicznych.
 
Fotokatalizator jest materiałem półprzewodnikowym absorbującym promieniowanie słoneczne. Naukowcy modyfikują je tak, aby stawały się aktywne już pod wpływem światła widzialnego. Zgromadzony w ten sposób ładunek może zostać przekształcony w reaktywne formy tlenu. Te z kolei są w stanie bardzo efektywnie utleniać zanieczyszczenia obecne w wodzie czy powietrzu. Więcej informacji na stronie

Studenci z SimLE pracują nad innowacyjnym dronem portowym

Studenci podczas prezentacji projektu
Fot. Koło SimLE WIMiO / PG
Studenci z koła naukowego SimLE pracują nad dronem portowym, który będzie monitorował czystość basenu portowego i pomoże zapobiec różnego rodzaju skażeniom. Projekt SeaSentinel jest pomysłem Igora Rusieckiego, studenta drugiego roku oceanotechniki na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa.
 
Dron, oparty na koncepcji portu przyszłości, czyli z ograniczeniem czynnika ludzkiego, ma być wyposażony w czujniki zmętnienia wody, temperatury i pH, a tym samym pełnić rolę „oczu” władz portowych i wykrywać zagrożenie. Reprezentacja PG w marcu weźmie udział w międzynarodowym konkursie RoboBoat2023 w Stanach Zjednoczonych. RoboBoat to międzynarodowe zawody studenckie. Zespoły z całego świata projektują autonomiczne, zrobotyzowane łodzie do poruszania się po torze pełnym wyzwań.  Więcej szczegółów na stronie

Współpraca

Porozumienie Uczelni Fahrenheita i Polskich Elektrowni Jądrowych

Od lewej: Łukasz Młynarkiewicz, wice-prezes Polskich Elektrowni Jądrowych, prof. Piotr Stepnowski, rektor UG, prof. Adriana Zaleska-Medynska, dyrektor FarU, Tomasz Stępień, prezes Polskich Elektrowni Jądrowych, prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed oraz prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. Fot. Alan Stocki/UG

Od lewej: Łukasz Młynarkiewicz, wiceprezes PEJ, prof. Piotr Stepnowski, rektor UG, prof. Adriana Zaleska-Medynska, dyrektor FarU, Tomasz Stępień, prezes PEJ, prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed oraz prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. Fot. Alan Stocki/UG 

Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska oraz Uniwersytet Gdański zawarły umowę o współpracy ze Spółką Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ). Głównym celem porozumienia jest rozwój potencjału kadrowego dla przemysłu jądrowego w ramach projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Podpisana umowa określa ramy współpracy między Uczelniami Fahrenheita (FarU) a Polskimi Elektrowniami Jądrowymi. Obejmuje m. in. rozwój kierunków związanych z energetyką jądrową, przygotowanie studentów i absolwentów do wejścia na rynek pracy w sektorze energetycznym, przeprowadzanie przez pracowników PEJ wybranych zajęć edukacyjnych dla studentów oraz współorganizowanie wydarzeń i spotkań komunikacyjno-informacyjnych na rzecz rozwoju platformy dialogu społecznego.  Wiecej informacji na stronie

Umowa współpracy z Michelin Polska S.A.

Tomasz Matusiak Dyrektor działu HR Michelin Polska S.A. oraz dr hab. inż. Mirosław Wołoszyn, dziekan WEiA
Wydział Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej zawarł umowę o współpracy z firmą Michelin Polska S.A.
 
Umowa pozwala na wspólne działania dot. realizacji projektów zespołowych, prac dyplomowych magisterskich oraz inżynierskich, a także podejmowanie przedsięwzięć w zakresie pozyskiwania wspólnych projektów badawczych, w tym doktoratów wdrożeniowych. Firma Michelin Polska S.A. przekazała Wydziałowi Elektrotechniki i Automatyki gotowe wyposażenie czterech stanowisk laboratoryjnych, dedykowanych nowoczesnym systemom automatyki przemysłowej. Wyposażenie znajdzie zastosowanie w laboratorium techniki sterowania i inżynierii bezpieczeństwa. Więcej informacji na stronie

Wydarzenia kulturalne, spotkania, konferencje

Książka na luty

książki ustawione na szklanym stole i napis Książka na luty
 
"Książka na…" to wspólna akcja Biblioteki PG oraz Działu Promocji PG, w ramach której poszczególne czytelnie polecają kilka wyjątkowych lektur – książek wybitnie ciekawych, często wypożyczanych bądź gorących nowości.
 
Wsród książek na luty znajdują się takie tytuły jak rekomendowana przez Regionalną Bibliotekę Nanotechnologii  publikacja "Czy da się przechodzić przez ściany ? Niezwykłe mozliwości kwantowego świata" czy polecana przez filię na WETI "Piłkomatyka, czyli matematyczne piękno futbolu". Wypożyczalnia zachęca zas do przeczytania bądź przypomnienia sobie dzieła Gabriela Garcii Márqueza "Sto lat samotności". Do dnia dzisiejszego sprzedano ponad 50 mln. egzemplarzy tej książki i przetłumaczono ją na 35 języków.
Wiecej informacji można znaleźć na stronie

"Dar Pomorza" - wystawa "40 lat minęło. Od statku szkolnego do statku – muzeum"

Dziennik robót, zabytkowa porcelana oraz dzienniczek techniczny – to tylko niektóre z pamiątek prezentowanych na „Darze Pomorza”

27 maja 2023 r. minie dokładnie 40 lat od dnia, w którym „Dar Pomorza” został uroczyście otwarty dla zwiedzających jako statek-muzeum. Zasłużony żaglowiec Szkoły Morskiej, który w ciągu ponad pół wieku służby odbył 102 rejsy i wyszkolił 13 384 studentów, rozpoczął wówczas nowy rozdział swojego funkcjonowania jako gdyński oddział obecnego Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Wystawa czasowa „40 lat minęło. Od statku szkolnego do statku muzeum”, prezentowana na żaglowcu w pomieszczeniu III wachty przypomina wydarzenia i osoby, dzięki którym ta historyczna jednostka zyskała swoje drugie życie. Wśrud eksponatów znajdziemy bogatą kolekcję archiwalnych fotografii, dokumentujących zarówno oficjalne wydarzenia związane z „Darem Pomorza”, jak i ukazujących mało znane kulisy tworzenia statku-muzeum. Towarzyszą im dokumenty z epoki oraz wycinki prasowe oddające klimat tamtych lat.

Wystawa została przygotowana przez kustoszkę statku-muzeum „Dar Pomorza” Arletę Gałązkę. Więcej informacji na stronie

Komunikaty

ENHANCE zaprasza: szkoła letnia o zrównoważonej przedsiębiorczości

 
Dział Współpracy Miedzynarodowej PG zaprasza studentów studiów magisterskich oraz doktorantów do zapisów na "Summer School in sustainable entrepreneurship and innovation" organizowaną przez Chalmers University of Technology, Szwecja (czerwiec/wrzesień 2023). Termin rejestracji upływa 15 marca.
 
W 2022 roku Politechnika Gdańska dołączyła do ENHANCE Alliance – stowarzyszenia zrzeszającego 10 europejskich uczelni technicznych. Dzięki obecności w ENHANCE studenci PG mają możliwość uczestniczenia w zimowych i letnich szkołach, seminariach i innych ciekawych wydarzeniach o różnej tematyce. Kolejne takie wydarzenie organizuje Chalmers University of Technology (Szwecja) - członek ENHANCE. Tym razem głównym tematem spotkania będzie zrównoważona przedsiębiorczość i innowacyjność.
 
Informacji udziela Dział Współpracy Międzynarodowej PG  justyna.sudakowska@pg.edu.pl

Międzynarodowe sympozjum HYDRONAV - International Symposium on Hydrodynamics in Ship

HYDRONAV - International Symposium on Hydrodynamics in Ship Design, Safety, Manoeuvring and Operation
Instytut Oceanotechniki i Okrętownictwa oraz Polski Rejestr Statków organizują konferencję 23rd HYDRONAV - International Symposium on Hydrodynamics in Ship Design, Safety, Manoeuvring and Operation, która odbędzie się w dniach 24.05 -  26.05 2023 w Hotelu Eureka w Sopocie. 
 
Tematy konferencji:

  • Hydrodynamika konstrukcji statku (CFD i inne metody obliczeniowe, stateczność, wytrzymałość, zwrotność, napęd)
  • Hydrodynamika konstrukcji morskich;Hydrodynamika konstrukcji wsporczych morskich turbin wiatrowych
  • Zanieczyszczenie środowiska (Hydroakustyka)
  • Hydrodynamika w działaniach operacyjnych.
Szczegółowe informacje na stronie www.prs.pl/Hydronav2023