Pierwsze w Polsce spotkanie rektorów kilkuset europejskich uczelni na PG. Konferencja EUA 2023 | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-02-14

Pierwsze w Polsce spotkanie rektorów kilkuset europejskich uczelni na PG. Konferencja EUA 2023

EUA
European University Association (EUA) reprezentuje ponad 850 uniwersytetów w 49 krajach Europy. Odgrywa kluczową rolę w procesie bolońskim i wpływa na politykę Unii Europejskiej w zakresie szkolnictwa wyższego, badań i innowacji. „We need to talk about impact” – to hasło wiodące międzynarodowej konferencji EUA, która w tym roku, w dniach 20–21 kwietnia po raz pierwszy odbędzie się w Polsce, na Politechnice Gdańskiej.

Uczelnia gościć będzie rektorów, przedstawicieli kadry zarządczej i nauki z kilkuset europejskich szkół wyższych. Tematem wiodącym konferencji będzie oddziaływanie uniwersytetów na otaczające je środowisko społeczno-biznesowe i kształtowanie przez nie kluczowych zasad w czasach wielkich zmian czy kryzysu.

– To dla nas wielki zaszczyt i przyjemność przyjmować na Politechnice Gdańskiej uczestników dorocznej konferencji organizowanej przez European University Association. Jestem przekonany, że zaangażowanie i życzliwość naszych pracowników, piękno naszego kampusu, który jest zaliczany do najładniejszych w Europie, a także historia i otwartość naszego miasta sprawią, że będzie to niezapomniane wydarzenie. – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG – Mam nadzieję, że spotkanie na naszej uczelni będzie platformą wymiany poglądów i doświadczeń, okazją do nawiązania długotrwałych partnerstw, nie tylko podczas oficjalnych paneli, ale także w trakcie towarzyszących konferencji wydarzeń.

Podczas tradycyjnych i interaktywnych sesji uczestnicy będą dyskutować o celowości rankingów międzynarodowych, dążeniu uczelni do jak najwyższej jakości nauki i dydaktyki, ich wkładzie  w ekologię i działania w ramach celów zrównoważonego rozwoju, a także kluczowej roli w innowacjach oraz wsparciu naukowców w ich pracach badawczych.

Dyskusje wykroczą poza wąskie definicje wpływu ekonomicznego, postrzegając szerszy kontekst wpływu jako miary odpowiedzialności uczelni wobec zarówno własnej społeczności akademickiej jak również otoczenia społecznego czy biznesowego.

Konferencja znajdzie zainteresowanie zarówno wśród liderów europejskich uczelni wyższych – rektorów, prorektorów i szefów administracji, ale także badaczy, dydaktyków czy analityków oraz przedstawicieli innych organizacji aktywnie działających w obszarach nauki i edukacji.

Spotkanie będzie również okazją do wyborów nowego prezydenta EUA na kadencję 2023-2027 oraz pięciu nowych członków zarządu Stowarzyszenia.

Przewodniczącym zespołu organizującego konferencję na Politechnice Gdańskiej jest prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. organizacji i rozwojuPartnerem konferencji są Polpharma S.A. oraz Santander Universidades.

Szczegółowe informacje o konferencji i rejestracji

933 wyświetleń