Książka na luty | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-02-01

Książka na luty

książki ustawione na szklanym stole i napis Książka na luty

Luty - miesiąc zakochanych. Zakochanym w książkach Biblioteka PG oraz Dział Promocji PG proponują sześć interesujących tytułów. Zapraszamy do zaczytywania się - nie tylko od święta!

"Książka na…" to wspólna akcja Biblioteki PG oraz Działu Promocji PG, w ramach której poszczególne czytelnie polecają kilka wyjątkowych lektur – książek wybitnie ciekawych, często wypożyczanych bądź gorących nowości. Każda z nich dostępna jest w Bibliotece PG. Lokalizację oraz dostępność każdego z egzemplarzy możesz sprawdzić, klikając w okładkę książki.

Wypożyczalnia poleca:

Sto lat samotności (2001)

Gabriel García Márquez

 

Miała to być pierwsza powieść Gabriela Garcíi Marqueza. Dzięki swym dziadkom znał od dziecka historię Macondo i dzieje rodziny Buendía, prześladowanej fatum kazirodztwa. Świat, w którym rzeczy nadzwyczajne miały wymiar szarej codzienności, zwyczajność zaś przyjmowana była jak zjawisko nadprzyrodzone; świat bez czasu, gdzie wiele rzeczy nie miało jeszcze nazw, był też jego światem. Potrzebował aż dwudziestu lat, by wreszcie spisać te rodzinne opowieści z całym dobrodziejstwem i przekleństwem odniesień biblijnych, baśniowych, literackich, politycznych; uświadomił nam, że "plemiona skazane na sto lat samotności nie mają już drugiej szansy na ziemi".

Filia na Wydziale Architektury poleca:

Architektura współczesna. Geneza i charakterystyka wiodących nurtów (2017)

Marta Tobolczyk

 

Książka jest próbą przedstawienia w sposób możliwie obiektywny genezy i charakterystyki wiodących nurtów architektury na tle przemian zachodzących w obecnym i poprzednim stuleciu. W interpretacji tych zmian posłużono się terminologią i pojęciami, zainicjowanymi przez niektórych architektów i teoretyków, które weszły na stałe do terminologii związanej z teorią architektury. W założeniu książka ma zawierać dwa tomy. W pracy naświetlono rozwój kilku nurtów architektury modernistycznej i postmodernistycznej oraz traktowanych odrębnie ekspresjonizmu, dekonstruktywizmu i nurtu foldingu. W odrębnej pracy znajdzie się m.in. omówienie pojęcia i rozwoju architektury organicznej, tzw. zielonej, ewolucyjnej i morfogenetycznej.
 
Książka jest próbą przedstawienia w sposób możliwie obiektywny genezy i charakterystyki wiodących nurtów architektury na tle przemian zachodzących w obecnym i poprzednim stuleciu. W interpretacji tych zmian posłużono się terminologią i pojęciami, zainicjowanymi przez niektórych architektów i teoretyków, które weszły na stałe do terminologii związanej z teorią architektury. W założeniu książka ma zawierać dwa tomy. W pracy naświetlono rozwój kilku nurtów architektury modernistycznej i postmodernistycznej oraz traktowanych odrębnie ekspresjonizmu, dekonstruktywizmu i nurtu foldingu. W odrębnej pracy znajdzie się m.in. omówienie pojęcia i rozwoju architektury organicznej, tzw. zielonej, ewolucyjnej i morogenetycznej.

The sky’s the limit. Applying radical architecture (2012)

ed. by Robert Klanten, Sven Ehmann, and Sofia Borges

 

In contemporary architecture, nothing appears impossible anymore. Today, every form, space, and idea—no matter how visionary, radical, or confounding—proves not only conceivable, but also technically feasible. Advances in innovative materials and digital construction tools empower a new generation of architects, engineers, and designers to build structures that would have previously remained mere dreams. This emergence of a new vernacular of radically sculpted buildings, rooms, and installations melds rigorous usability with a playful and cutting edge aesthetic, facilitating highly functional yet undeniably exhilarating spaces.
 
The Sky’s the Limit serves as a compelling and international exploration of these seemingly impossible, yet surprisingly practical structures and spaces by both young and established talents. Within the book, spectacularly formed permanent buildings mingle alongside expressive interiors and exteriors for both temporary projects and urban interventions.
 
The Sky’s the Limit challenges architects, engineers, interior designers, artists, booth builders, material experts, and exhibition planners to discover and develop innovative design and construction techniques. The projects featured here have all been built and are actively in use, transporting us to the outer limits of our spatial imagination.

Filia na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki poleca:

Piłkomatyka. Matematyczne piękno futbolu (2022)

David Sumpter

 

Jak geometria kształtuje linię pomocy FC Barcelony? Co łączy kolonię mrówek i holenderski futbol totalny? Na ile wynik meczu zależy od przypadku? Jak teoria prawdopodobieństwa może ci pomóc u bukmachera? Piłka nożna to najbardziej matematyczny ze sportów. Od statystyk strzałów i ligowych tabel do geometrii podań i strategii zespołu – współczesny futbol pełen jest liczb, wzorów i figur. Jak się w nich odnaleźć? Odpowiedź znajdziemy w modelach matematycznych używanych w biologii, fizyce i ekonomii, które David Sumpter błyskotliwie wyjaśnia na piłkarskich przykładach.
 
Nieważne komu kibicujesz – lokalnej drużynie amatorów czy zawodowcom z Premiership, La Liga lub Bundesligi – matematyka nauczy cię czegoś zupełnie nowego o ukochanym sporcie ludzkości. Piłkomatyka w fascynujący sposób syntetyzuje futbol i matematykę. Liczby pomagają zrozumieć ukryte mechanizmy tej pięknej gry. Piłka nożna oferuje autentyczny sposób na zrozumienie połączenia pomiędzy matematyką a światem współczesnym. Zapomnij zatem o nudnych regułach dla sinusów i cosinusów – czas pokazać, jak nieskrępowanym i wszechstronnym rodzajem myślenia jest modelowanie matematyczne. Zaczniemy na boisku, potem przeniesiemy się na ławkę trenera, a na koniec znajdziemy się na trybunach i spróbujemy przechytrzyć internetowych bukmacherów. Wyruszamy na matematyczną przygodę w krainie pięknego sportu...

Filia na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska poleca:

Tunele kolejowe w Polsce. W obecnych granicach, wybudowane do 1945 roku (2020)

Przemysław Dominas

 

Książka poświęcona jest tematyce budowy 25 tuneli (z czego siedemnaście powstało w Prusach, sześć w Galicji, jeden w Królestwie Polskim i jeden w odrodzonej Polsce) na tle problematyki XIX-wiecznego budownictwa tunelowego w regionie alpejskim. W książce opisano zarówno budowę dwóch najtrudniejszych tuneli (w Rydułtowach oraz w Łupkowie), które powstawały odpowiednio pięć i sześć lat, jak i demontażu tunelu w Wałbrzychu pod górą Brzezinka w latach 30. XX wieku. Przedstawiono również budowę najdłuższego górskiego tunelu w Polsce (1605 m) pod Małym Wołowcem w Wałbrzychu, gdzie zastosowano nowoczesne szwajcarskie wiertarki hydrauliczne systemu Brandta. Opisano także tunele powstałe na kolei szerokotorowej w Uniejowie-Rędzinach koło Miechowa, jak i wąskotorowy tunel w Szklarach koło Rzeszowa. Obok tuneli budowanych metodami górniczymi zaprezentowane zostały również tunele miejskie, budowane metodami odkrywkowymi, w Bielsku-Białej, Toruniu i tunel kolei średnicowej w Warszawie. Książka powstała głównie na podstawie materiałów źródłowych zdeponowanych między innymi w archiwach w Berlinie, Warszawie i Wiedniu. Tekst uzupełniają liczne ilustracje i plany sytuacyjne omawianych obiektów.

Filia na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa (dawna Filia Mech.):

Space vehicle mechanisms. Elements of successful design (1998)

ed. by Peter L. Conley

 

Pierwsze kompleksowe źródło informacji na temat projektowania, analizy i zastosowania mechanizmów pojazdów kosmicznych.
 
Podręcznik łączy zgromadzone doświadczenie w projektowaniu, analizie i stosowaniu systemów mechanicznych używanych podczas lotów kosmicznych. Ponad trzydziestu ekspertów dzieli się swoimi spostrzeżeniami i wiedzą techniczną z różnych tematów, w tym:
 

  • Stali nierdzewnej i innych stosowanych materiałów
  • Łożysk
  • Smarów
  • Urządzeń do przesyłania sygnałów
  • Urządzeń do wdrażania
  • Konstrukcji termicznej
  • Promieniowania

„Space vehicle mechanisms” to niezastąpione źródło informacji dla inżynierów zajmujących się projektowaniem i analizą zespołów mechanicznych używanych w lotach kosmicznych oraz cenne źródło informacji dla inżynierów systemów kosmicznych, planistów misji i inżynierów systemów sterowania.

Regionalna Biblioteka Nanotechnologii (filia Biblioteki PG na WCh i WFTiMS) poleca:

Czy da się przechodzić przez ściany? Niezwykłe możliwości kwantowego świata (2022)

Julien Bobroff

 

Czy umiesz sobie wyobrazić rzeczywistość, w której jeden przedmiot znajduje się w kilku miejscach naraz, w której dwie cząstki oddalone o tysiąc kilometrów natychmiast na siebie oddziałują, w której ściany nie są barierami… Ten tajemniczy świat, tak sprzeczny z tym, czego doświadczamy na co dzień, odkrywa przed nami fizyka kwantowa, a jej zrozumienie jest wreszcie na wyciągnięcie ręki.
 
Być może jesteś przekonany, że dziedzina ta jest potwornie trudna i że nie da się jej pojąć bez znajomości skomplikowanych wzorów czy podstaw nauk ścisłych. Nic bardziej mylnego! Francuski fizyk i nałogowy popularyzator mechaniki kwantowej Julien Bobroff udowadnia, że każdy może zrozumieć tę dyscyplinę. W dodatku nie wymaga to przyswojenia trudnych fizycznych reguł ani żmudnego przekopywania się przez opisy dokonań ojców założycieli. Tego wszystkiego nie ma w tej książce!
 
Uruchom za to wyobraźnię, bo zamiast wzorów (w całym tekście jest tylko jeden!) znajdziesz tu sugestywne analogie - na przykład filmowe czy muzyczne. Oprócz obrazowych opisów zjawisk fizycznych w książce są też przedstawione ich najnowsze zastosowania. Przekonaj się, jak działa komputer kwantowy i na czym polega nadprzewodnictwo w temperaturze pokojowej oraz czym zajmuje się biologia kwantowa. Dzięki błyskotliwym porównaniom Juliena Bobroffa, a także dowcipnym, przejrzystym rysunkom sześciorga wybitnych ilustratorów, którzy współpracowali z autorem podczas pisania tej książki, skomplikowane procesy fizyczne „zobaczy” nawet ten, kto uważał, że fizyka kwantowa to po prostu czarna magia.

304 wyświetleń