Numer 8/2023

Aktualności SAPG

Spacer Absolwencki w poszukiwaniu Kaganka Oświaty dawnego Gdańska

W niedzielę, 5 listopada o godzinie 12:00 spotykamy się na placu Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku i w ślad za naszą ulubioną panią przewodnik Ewą Jaroszyńską, ruszymy w poszukiwaniu Kaganka Oświaty dawnego Gdańska!
 
Zapraszamy absolwentki i absolwentów z rodzinami, znajomymi i wszystkimi zainteresowanymi historią Gdańska. Zabierzcie wygodne buty i odzież oraz 20 złotych na przewodniczkę. Pani Ewa Jaroszyńska towarzyszyła nam już w wędrówkach po Gdańsku, możemy więc zapewnić, że nikt podczas spotkania nie będzie się nudził !

II Turniej Golfa o puchar Rektora Politechniki Gdańskiej - relacja

W dniu 7 października 2023r. odbyła się już 2 edycja Turnieju Golfa o puchar Rektora Politechniki Gdańskiej, którego głównym organizatorem było Stowarzyszenie Absolwentów PG.  Do współzawodnictwa o Puchar przystąpiło 66 zawodników, którzy rywalizowali w pięciu kategoriach.

W kategorii Mistrz Politechniki zwyciężył Zbigniew Reszka, absolwent Wydziału Architektury, a obecnie prezes zarządu Arch-Deco Sp. z o.o., biura architektonicznego w Gdyni. Zwycięzcy serdecznie gratulujemy. Na kolejnych miejscach w tej klasyfikacji uplasowali się Tomasz Kurpisz i Jerzy Drywa. Wyniki pozostałych czerech golfowych kategorii oraz galeria zdjęć znajdują się na stronie Tokary Golf Club.

Równocześnie z Turniejem, dzięki wsparciu z Santander Universidades została również zorganizowana Akademia Golfa dla wszystkich chętnych, którzy chcieli poczuć atmosferę tego pięknego sportu.

Szczegółowa informacjena stronie SAPG

Przyszłość - to temat przewodni konferencji TEDxPolitechnika Gdańska

Future - Przyszłość to myśl przewodnia wydarzenia TEDxPolitechnika Gdańska. Będzie to niesamowita okazja do poznania inspirujących prelegentów, którzy podzielą się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem oraz nietuzinkowym spojrzeniem na przyszłość.
 
Wydarzenie, organizowane przez Międzywydziałowe Koło Naukowe Project Management bedzie miało miejsce w dniu 25 listopada 2023 roku na naszej uczelni. Słuchacze będą mogli bezpośrednio uczestniczyć w dyskusjach z wykładowcami oraz w wymianie poglądów. Wykłady i rozmowy będą traktować o przyszłości w życiu, w biznesie, sztucznej inteligencji i wielu innych intrygujących zagadnieniach. Stowarzyszenie Absolwentów PG jest partnerem tego pasjonującego spotkania.
Informacje o prelegentach, biletach i dokładnej lokalizacji wydarzenia znajdziecie na  FB: https://fb.me/e/1n217LpS7  Bądźcie na bieżąco, codziennie nowe informacje.
 
TED jest organizacją non-profit, zajmującą się propagowaniem idei, nowych rozwiązań i odkryć, które warte są rozpowszechniania. Instytucja TED (Technology, Entertainment and Design) powstała w 1984 roku. Cechą konferencji TED jest propagowanie interesujących idei zazwyczaj w formie krótkich, maksymalnie 18. minutowych wykładów. Program TEDx umożliwia zorganizowanie lokalnych wydarzeń zgodnie ze schematem TED. Do tej pory odbyło się ponad 13 tys. imprez TEDx w 150 krajach.

Gryf Pomorski dla prof. Edmunda Wittbrodta

Prof. Wittbrodt

Prof. Edmund Wittbrodt podczas uroczystości wręczenia nagród Gryfa Pomorskiego. Fot. Karol Stańczak

Prof. Edmund Wittbrodt otrzymał statuetkę Gryfa Pomorskiego w uznaniu zasług na rzecz rozwoju pomorskiej edukacji oraz za zaangażowanie w tworzenie samorządu na Pomorzu. Samorządowcy docenili także  aktywną i wieloletnią pracę na rzecz społeczeństwa i rozwoju regionu.

Statuetka upamiętnia 25. lecie Samorządu Województwa Pomorskiego, które zmieniło Pomorze i jego znaczenie w Polsce oraz zjednoczonej Europie.Więcej informacji w Aktualnościach PG.

Miło nam podkreslić, że prof. Edmund Wittbrodt jest Honorowym Członkiem i byłym Przewodniczącym SAPG, aktywnie zaangażowanym w działalność naszego Stowarzyszenia. Serdecznie gratulujemy!

Wyróznienie dla firmy Ekoinbud

Gratulujemy firmie Ekoinbud wyróżnienia przyznanego przez Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska w uznaniu wieloletniej współpracy i w podziekowaniu za wspieranie swoim doswiadczeniem i potencjałem kół wydziałowych i inicjatyw studenckich.

Wyróżnienie, podczas święta Wydziału w dniu 19 października 2023 r. odebrał pan prezes Tomasz Balcerowski,przedstawiciel firmy Ekoinbud w Politechnicznym Klubie Biznesu PKB+.  Jest nam tym bardziej miło, że pan Tomasz Balcerowski jest  członkiem Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Gdańskiej.

Prezedstawiciele PKB+ wręczyli nagrodę dla najlepszego studenta PG

Nagrodę, którą dla najlepszego studenta/studentki Politechniki Gdańskiej przyznaje Politechniczny Klub Biznesu PKB+, działający w ramach Stowarzyszenia Absolwentów PG. 5 tys. zł otrzymał w tym roku inż.  Szymon Królak z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej. Fot. Krzysztof Krzempek / Politechnika Gdańska

Laureat nagrody z przedstawicielami PKB+, panem Ryszardem Markowskim i panem Tomaszem Klajborem. Fot. Krzysztof Krzempek / Politechnika Gdańska
 
Podczas uroczystości inaugurującej rok akademicki 2023/2024 na Politechnice Gdańskiej wręczona została nagroda dla najlepszego studenta. Otrzymał ją pan Szymon Królak z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej. Nagrodę wręczyli przedstawiciele Politechnicznego Klubu Biznesu PKB+.
 
Głównym zainteresowaniem młodego badacza są materiały kwantowe. Laureat ukończył studia I stopnia w ramach specjalności Nanomateriały i nanostruktury funkcjonalne, zaś dyplom studiów II stopnia uzyskał w ramach specjalności Projektowanie nowych materiałów. Rok akademicki 2023/2024 rozpoczął dołączając do grona doktorantów w Szkole Doktorskiej PG, w dyscyplinie Inżynieria materiałowa.  Sylwetka laureata i jego osiągnięcia na polu naukowym i nie tylko, przedstawione są na stronie Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej.
 
Nagrodę dla najlepszego studenta/studentki Politechniki Gdańskiej przyznaje Politechniczny Klub Biznesu PKB+ i Stowarzyszenie Absolwentów PG. Nagroda przyznawana jest za całokształt osiągnięć w ostatnim roku akademickim.

Stowarzyszenie Czerwonej Róży uhonorowane Medalem Księcia Mściwoja II

grafika z białym rysunkiem róży na czerwonym tle

Gratulujemy Kolegom ze Stowarzyszenia Czerwonej Róży zaszczytnego wyróżnienia jakim jest Medal Mściwoja II. Jest to najważniejsze – obok tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdańska – odznaczenie dla wybitnych osób i organizacji przyznawane przez Radę Miasta Gdańska.

Stowarzyszenie Czerwonej Róży ma ponad sześćdziesięcioletnią tradycję. Nagradzając corocznie najlepszych studentów i koła naukowe, przyczynia się do popularyzowania kształcenia i prowadzenia badań naukowych przez studiującą młodzież. Coroczne, uroczyste wręczanie nagród ufundowanych przez Stowarzyszenie „Czerwona Róża”  jest wielkim i ważnym wydarzeniem dla środowiska akademickiego naszego regionu. Uczestniczą w nim studenci i najwyższe władze uczelni wyższych.

Stowarzyszenie Czerwonej Róży, jest doskonale znane i cenione przez środowisko akademickie uczelni naszego regionu. Stowarzyszenie ma status organizacji pożytku publicznego i prowadzi działalność w oparciu o składki i darowizny. Obecnie, poza starą żakowską „gwardią”, członkami Stowarzyszenia stają się automatycznie kolejni laureaci, co zapewnia kontynuowanie działalności

Z życia Politechniki Gdańskiej

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej w Radzie Doskonałości Naukowej

Na zdj. prof. Lucyna Nyka i prof. Andrzej Seweryn
 Na zdj. prof. Lucyna Nyka i prof. Andrzej Seweryn
 
Dwoje naukowców z PG zostało powołanych do prac w Zespole Nauk Inżynieryjno-Technicznych: prof. Lucyna Nyka w dyscyplinie architektura i urbanistyka, natomiast prof. Andrzej Seweryn w dyscyplinie inżynieria mechaniczna.
 
Rada Doskonałości Naukowej to niezależna instytucja, której celem jest ocenianie, monitorowanie i doradzanie w kwestiach związanych z nauką, badaniami i rozwojem naukowym. Wśród zadań rady wyróżnia się m.in. promowanie doskonałości naukowej i badawczej, ocenę jakości badań, nadzorowanie procesu przyznawania stopni naukowych, czy składanie rekomendacji i doradztwo w kwestiach związanych z rozwojem nauki.

Pierwsze „Święto Dydaktyki” na PG. Studenci wybrali najlepszych wykładowców

Nauczyciele PG
Konkurs Edush#re - nauczyciele akademiccy, których studenci cenią najbardziej.
 
14 października 2023 roku, dokładnie w Dniu Edukacji Narodowej odbyła się pierwsza gala „Święto Dydaktyki” na Politechnice Gdańskiej.
 
Podczas spotkania wręczono wyróżnienia wykładowcom, którzy wzięli udział w Konkursie Innowacji Dydaktycznych. Celem konkursu jest opracowanie i wdrożenie innowacyjnych rozwiązań dydaktycznych, które wzbogacą dorobek dydaktyczny uczelni i przyczynią się do dalszego jej rozwoju.
Uhonorowanorównież tych, którzy najchętniej i najczęściej uczestniczyli w różnego rodzaju szkoleniach oferowanych przez Centrum Nowoczesnej Edukacji.
Na zakończenie gali nastąpiło rozwiązanie konkursu Edush#re. Jest to nowa inicjatywa na Politechnice Gdańskiej, stworzona by docenić i wyróżnić najlepsze wykładowczynie i najlepszych wykładowców. Edush#re służy także promocji najbardziej inspirujących praktyk w dydaktyce akademickiej. Tu decydowały głosy i opinie studentów, którzy wybrali najbardziej cenionych nauczycieli akademickich.
 
Więcej szczegółów oraz fotorelecja z wydarzenia w Aktualnościach PG.

Nowy park we Wrzeszczu od Politechniki Gdańskiej

 
Park przy Centrum Kompetencji STOS PG. Fot. Krzysztof Mystkowski/PG
Park przy Centrum Kompetencji STOS PG. Fot. Krzysztof Mystkowski/PG
 
Politechnika Gdańska utworzyła nową, atrakcyjną i zieloną przestrzeń dla mieszkanek i mieszkańców Gdańska. Ogólnodostępny park o powierzchni ok. 7,5 tys. m kw. powstał we Wrzeszczu, na zboczu Góry Szubienicznej, tuż za budynkiem PG wyposażonym w superkomputer „Kraken”.
 
Realizując budowę CK STOS PG, władze uczelni zdecydowały o utworzeniu przestrzeni, która pozwoli na wypoczynek i integrację naszej społeczności akademickiej oraz mieszkanek i mieszkańców Wrzeszcza i Aniołków, czyli najbliższych sąsiadów PG. Budowę parku sfinansowała uczalnia z środków własnych. Do oświetlania go w porze nocnej użyto energooszczędnych lamp parkowych, które swoim kształtem i kolorem dopełniają walory estetyczno-przestrzenne nowej przestrzeni. Ścieżka spacerowa łączy kampus Uczelni ze Wzgórzem Szubienicznym, na którym usytuowany jest największy gdański zbiornik wodny Stary Sobieski z punktem widokowym, a także Park Nostalgiczny, powstały w 2018 roku na zachowanej części dawnego cmentarza urnowego. Na terenie nowego parku znajduje się też klasa plenerowa w typie amfiteatru, otwarta siłownia, ścieżki parkowe i place szutrowe otulone łąkami kwietnymi.
 
Więcej informacji w Aktualnościach PG.

Kabiny akustyczne w Bibliotece PG

kabina dźwiękoszczelna biblioteka urządzenie do nauki
 
Biblioteka PG otrzymała nowe wyposażenie, jakim są dwie kabiny akustyczne, ulokowane w wypożyczalni oraz czytelni ogólnej w Gmachu Głównym.
 
Dźwiękoszczelne kabiny zapewniają doskonałą izolację akustyczną od warunków zewnętrznych, dzięki czemu mogą służyć jako odrębne miejsce pracy czy nauki, pozwalając na swobodne rozmowy czy konsultacje w gronie maksymalnie czterech osób. Wyposażone są w szereg praktycznych udogodnień: regulowane oświetlenie LED oraz regulowaną wentylację uruchamianą czujnikiem obecności, dostęp do Internetu. Iistnieje możliwość powieszenia telewizora np. w celu wyświetlenia prezentacji. W trosce o komfort użytkowników, kabiny zostały zaopatrzone w dwie wygodne, dwuosobowe kanapy o wysokiej jakości tapicerce pochłaniającej dźwięk, a także stolik roboczy. Przezroczyste szyby zapewniają dostęp do światła dziennego.
 
Więcej szczegółów na stronie Biblioteki PG.

Absolwenci

Prof. dr hab. inż. Jacek Stefański uhonorowany Nagrodą Złotego Cyborga

zdjęcie
 
Dziekan Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki prof. dr hab. inż. Jacek Stefański, został uhonorowany nagrodą Złotego Cyborga za istotny wkład w rozwój światowego stanu wiedzy w zakresie asynchronicznych systemów radiolokalizacyjnych.
 
Nagrody Złotego Cyborga przyznawane są corocznie od 1998 roku pod patronatem Sekcji Telekomunikacji Komitetu Elektroniki i Telekomunikacji Polskiej Akademii Nauk za wybitne osiągnięcia naukowe, badawcze, wdrożeniowe oraz organizacyjno-prawne związane z szeroko rozumianą telekomunikacją i teleinformatyką dla przedstawicieli środowiska naukowego i biznesowego. Dotychczas nagrodzonych zostało ponad 100 osób i instytucji.

Medal im. Wacława Olszaka przyznany dr inż. Katarzynie Szepietowskiej

Kobieta z nagrodą dr inż. Katarzyna Szepietowska. Fot. materiały PTMTS
 
Medal im. Wacława Olszaka, najwyższe odznaczenie przyznawane przez Polskie Towarzystwo Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej przyznało otrzymała dr inż. Katarzyna Szepietowska z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska.
 
Polskie Towarzystwo Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej  działa nieprzerwanie od 1958 roku. Nagroda im. Wacława Olszaka (1902-1980) to hołd pamięci dla jednego z najwybitniejszych polskich mechaników. Profesor Wacław Olszak był założycielem Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej (PTMTS), członkiem PAN i doktorem honoris causa licznych uniwersytetów w kraju i za granicą.  Wyróżnienie przyznawane jest raz na dwa lata od 1988 roku.

Elektrownia Wodna Rutki na zdjęciach dr inż. Witolda Sterpejkowicza-Wersockiego

elektrownia wodna rutki
 
Dr inż. Witold Sterpejkowicz-Wersocki z Katedry Geotechniki przeprowadził warsztaty edukacyjne zorganizowane w ramach projektu "Nauka dla społeczeństwa" dla uczniów Liceum Ogólnokształcącego COLUMBUS w Gdańsku.
 
Przedmiotem warsztatów było zapoznanie młodzieży z obiektami hydrotechnicznymi powstałej w 1910 r. Elektrowni Wodnej Rutki na rzece Raduni i przedstawienie podstawowych zasad funkcjonowania elektrowni wodnej. Przy okazji warsztatów zrobione zostały liczne zdjęcia obiektu. Interesującą galerię zdjęć można obejrzeć  na stronie Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska.

Uczelnie Farenheita

Wspólny punkt kontaktowy 3 uczelni - FarU business point ForU

Uczelnie Fahrenheita oferują wspólny punkt kontaktowy dla przedsiębiorców pod nazwą "FarU ForU". Jest to tak zwane „jedno okienko kontaktowe”, w ramach którego trzy uczelnie przynależne do Związku Uczelni im. Daniela Fahrenheita rozwijają współpracę z przedsiębiorcami.
W ofercie m.in.:
  • dostęp do różnorodnych, kompleksowych usług badawczych i nowoczesnej infrastruktury trzech uczelni,
  • holistyczne wsparcie w realizacji projektów badawczo-rozwojowych firm,
  • możliwość tworzenia interdyscyplinarnych zespołów.

Więcej informacji na stronie Centrum Transferu Technologii

Prace badawcze

System monitoringu on-line do wykrywania zanieczyszczeń w wodach opadowych

 
 
System monitoringu on-line do wykrywania zanieczyszczeń w kanalizacji deszczowej i zbiornikach retencyjnych wód opadowych powstaje na Politechnice Gdańskiej. Instalacja, wyposażona m.in. w zaawansowane bioczujniki i wykorzystująca sztuczną inteligencję, ma wspomagać efektywną gospodarkę wodną w mieście w czasach zmian klimatu.
 
Konsorcjum składające się z naukowców z Politechniki Gdańskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechniki Łódzkiej oraz firmy PM Ecology opracuje, wykona i wdroży modułowy system po nazwą MoReLogg do monitoringu zanieczyszczeń powstałych w wyniku działalności człowieka. Związki te są kluczowe w określaniu jakości wód, dbałości o ich dobry stan oraz możliwość dalszego wykorzystania w celach rekreacyjnych i gospodarczych, np. do podlewania, mycia ulic, zasilania fontann. System będzie testowany w Sopocie, w wybranych punktach kanalizacji deszczowej i zbiornikach retencyjnych wód opadowych, a także na potokach, które zasilane są wodami opadowymi i roztopowymi.
 
Więcej informacji w Aktualnościach PG.

Wydarzenia, spotkania, konferencje

46.Gdańskie Dni Elektryki i 26.Ogólnopolskie Dni Młodego Elektryka na PG

W dniach 9-10 listopada 2023 odbędą się na Politechnice Gdańskiej 46.Gdańskie Dni Elektryki. Równocześnie, w terminie 9-12 listopada będą miały miejsce 24.Ogólnopolskie Dni Młodego Elektryka, sympozjum organizowane przez studentów dla studentów.
 
Organizantorzy zapraszją na spotkania integracyjne i warsztaty tematyczne. Nie zabraknie też propozycji staży i ofert pracy od przedstawicieli firm branżowych. W trakcie wydarzenia zaplanowana jest konferencja poświęcona zagadnieniom związanym z energetyką jadrową.
 
Wiecej informacji na stronie Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Komunikaty

Związek Uczelni Farenheita zaprasza na studia podyplomowe

Studia podyplomowe "Mitygacja i adaptacja do zmiany klimatu" mają na celu zdobycie wiedzy oraz podniesienie kompetencji i umiejętności uczestników studiów w zakresie mitygacji, definiowanej jako łagodzenie skutków współczesnej zmiany klimatu oraz adaptacji społeczeństwa oraz obszarów zurbanizowanych i wiejskich do zmian klimatu.

Celem studiów jest budowanie partnerstw lokalnych i regionalnych pomiędzy jednostkami naukowymi, samorządem terytorialnym, przedstawicielami biznesu oraz NGO w poszukiwaniu praktycznych rozwiązań, stanowiących narzędzia realizacji Europejskiego Zielonego Ładu oraz polityk krajowych i regionalnych z tym związanych.Kadrę prowadzącą zajęcia stanowią wykładowcy trzech trójmiejskich Uczelni tworzących Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita oraz specjaliści zewnętrzni, którzy są ekspertami w danej dziedzinie.

 

Szczegółowe informacje na stronie Uczelni Farenheita.

Strefa Akceleracji - program Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego

Do 31 października 2023 jest jeszcze czas aby w ramach programu Strefa Akceleracji zdobyć wsparcie finansowe dla startupów na realizację innowacyjnych rozwiązań, otrzymanie pomocy doświadczonych mentorów oraz dostępu do zaawansowanej infrastruktury.

Gdański Park Naukowo-Technologiczny zaprasza wszystkich zainteresowanych szybkim rozwojem startapu do udziału w programie Strefa Akceleracji. Należy zgłosić swój pomysł do jednej z dostępnych ścieżek tematycznych. W tym roku jest to ścieżka Life sciences oraz ścieżka Przemysł Morski. Na autorów najbardziej twórczych i oryginalnych prac czekają atrakcyjne nagrody, których pula wynosi łącznie ponad 100 tysięcy złotych. Program Strefa Akceleracji oferuje nie tylko wsparcie finansowe, ale także cenny mentoring i profesjonalne doradztwo.

 

Więcej informacji na stronie Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Konkurs o nagrodę ABB

Głównym celem Konkursu ABB jest promowanie i wspieranie utalentowanych osób, pasjonujących się zaawansowanymi technologiami. Konkurs obejmuje obronione prace magisterskie, inżynierskie oraz doktorskie napisane w języku polskim lub angielskim z następujących dziedzin:
  • Automatyka i diagnostyka przemysłowa
  • Diagnostyka predykcyjna urządzeń i systemów przemysłowych  
  • Energoelektronika i systemy sterowania w układach napędowych
  • Technologie wykorzystujące uczenie maszynowe i systemy sztucznej inteligencji
  • Analityka i analiza danych w zastosowaniach przemysłowych
  • Nanotechnologia i inżynieria materiałowa w zastosowaniach przemysłowych
  • Technologie i systemy autonomiczne
  • Infotronika, elektronika oraz zaawansowane technologie sensorowe
  • Obliczenia rozproszone (cloud computing)
Regulamin Konkursu oraz informacja o Laureatach poprzednich edycji znajduje się na stronie www.abb.pl/konkurs.