Gryf Pomorski dla prof. Edmunda Wittbrodta | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-10-19

Gryf Pomorski dla prof. Edmunda Wittbrodta

Prof. Wittbrodt
Fot. Karol Stańczak
Prof. Edmund Wittbrodt otrzymał statuetkę Gryfa Pomorskiego w uznaniu zasług na rzecz rozwoju pomorskiej edukacji oraz za zaangażowanie w tworzenie samorządu na Pomorzu, a także za wspólną, wytężoną pracę dla dobra wspólnego i rozwoju regionu.

Statuetka upamiętnia 25-lecie Samorządu Województwa Pomorskiego, które zmieniło Pomorze i jego znaczenie w Polsce oraz zjednoczonej Europie. Laureat otrzymał ją z rąk Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego oraz Jana Kleinszmidta, przewodniczącego Sejmiku Województwa Pomorskiego.

Wręczenie nagrody odbyło się podczas gali jubileuszowej z okazji ćwierćwiecza samorządu województwa, która odbyła się 14 października w Operze Bałtyckiej. Była to także okazja do rozstrzygnięcia ósmej edycji konkursu „Nauczyciel Pomorza Roku 2023”.

Gryfa Pomorskiego otrzymało 41 osób, w tym byli ministrowie edukacji narodowej. Obok prof. Edmunda Wittbrodta nagrodzeni zostali także m.in. Katarzyna Hall i Franciszek Potulski.

– Są to osoby o niezwykle bogatym dorobku zawodowym. Osoby, które wniosły swój wybitny wkład w kształtowanie polityki oświatowej państwa, w transformację ustroju szkolnego oraz kształtowanie edukacyjnego pluralizmu. Tym samym przyczyniły się do bezprecedensowego sukcesu edukacji samorządowej. Są to także osoby, które jako dyrektorzy i nauczyciele, swój zawód nierozerwalnie związali z pełnieniem szczególnej misji społecznej, czyli przygotowania młodego pokolenia, które będzie potrafiło świadomie wziąć odpowiedzialność za przyszłość naszego regionu i kraju – mówił podczas gali marszałek Mieczysław Struk.


Prof. Edmund Wittbrodt jest Honorowym Profesorem Emeritusem na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa. Był prodziekanem ds. kształcenia (1984-1987) oraz dziekanem Wydziału Budowy Maszyn (1987-1990), a następnie przez dwie kadencje rektorem Politechniki Gdańskiej (1990-1996). Przewodniczył radzie rektorów uczelni pomorskich (1990-1996) oraz Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (1993-1996). Był wiceprzewodniczącym Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego (1996-1999). W rządzie Jerzego Buzka pełnił urząd ministra edukacji narodowej (2000-2001). Przez pięć kadencji był senatorem RP (1997-2015). Był też członkiem Konwentu Europejskiego przygotowującego Traktat Lizboński (2002-2003).

Przewodniczył Kapitule do Spraw Tytułów Honorowych Profesora Oświaty działającej przy ministrze edukacji narodowej (2008-2014).

Jako rektor PG i przewodniczący rady rektorów powołał Trójmiejską Akademicką Sieć Komputerową TASK (1994). Zainicjował powołanie Rumskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (2004), wspierając jego działalność, m.in. przewodnicząc jego Radzie Programowej.

Przewodniczył też Gdańskiej Radzie Oświatowej (2005-2009), a obecnie jest członkiem Pomorskiej Rady Oświatowej (od 2010). Jest współinicjatorem powołania Instytutu Kaszubskiego oraz członkiem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, którego był prezesem (2016-2019).

Należy też wspomnieć, że za jego sprawą siedziba Polskiej Agencji Kosmicznej znajduje się w Gdańsku. Jest współinicjatorem powołania i przewodniczącym Komisji Nauk Kosmicznych PAN oddział w Gdańsku (od 2017). Był współinicjatorem powołania międzyuczelnianego kierunku studiów drugiego stopnia Technologie Kosmiczne i Satelitarne (2017).

425 wyświetleń