Numer 1/2024

Aktualności SAPG

35 lat SAPG. Rozmowa z dr inż. Jerzym Świniańskim, Przewodniczącym SAPG

okladka 3 2023W mijającym, 2023 roku obchodziliśmy 35 lat działalności naszego Stowarzyszenia które zostało powołane z inicjatywy prof. Bolesława Mazurkiewicza, ówczesnego rektora naszej Alma Mater.

Członkom - założycielom SAPG przyświecała myśl "Aby uczelnia wyższa mogła być godna miana uniwersytetu, istnieć musi ciągłość między pokoleniami mistrzów i uczniów, i to przez całe życie. Staje się to źródłem tradycji uczelni, łączącej kolejne pokolenia członków całej społeczności akademickiej..." Czy idea ta była i jest realizowana obecnie, jakie jest teraz Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej - refleksjami na ten temat dzieli się z czytelnikami Pisma PG dr inż. Jerzy Świniański, Przewodniczący SAPG.

Rozmowa z Przewodniczącym Stowarzyszenia w Piśmie PG  https://pg.edu.pl/pismo

Zielony Atrament - film o życiu niezwykłej kobiety doc. Marianny Sankiewicz

Produkcja filmu „Zielony atrament" o doc. Mariannie Sankiewicz, niezapomnianej wychowawczyni i opiekunki wielu pokoleń absolwentów Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki została już zakończona. W lutym b.r. odbędzie się premiera filmu. Wydarzenie to wpisuje się w kalendarz obchodów 120.lecia naszej Uczelni.
 
Społeczności akademickiej Politechniki Gdańskiej nie trzeba przedstawiać sylwetki prof. Sankiewicz, jednak tym, którzy chcieliby poznać bliżej jej dokonania polecamy książkę Dała nam skrzydła opracowaną przez jej wychowanków.
Film, zrealizowany przez Gdyńską Szkołę Filmową zamówiony został przez Stowarzyszenie Absolwentów PG, które pozyskało część środków dzięki darczyńcom. Całkowite koszty realizacji poniosą koproducenci. Budżet filmu to kwota przekraczająca 500 tyś. zł.
Film „Zielony atrament" będzie można obejrzeć na kampusie PG. Informacje gdzie i kiedy odędą się projekcje filmu podamy wkrótce w naszych mediach społecznościowych. Więcej szczegółów na stronie SAPG.

Z życia Politechniki Gdańskiej

Inauguracja obchodów 120-lecia Politechniki Gdańskiej

 
Prof. Krzysztof Wilde, rektor PG z przedstawicielami mediów. Fot. Krzysztof Krzempek/PGProf. Krzysztof Wilde z przedstawicielami mediów. Fot. Krzysztof Krzempek/PG
 
Politechnika Gdańska świętuje 120. rocznicę powstania.  Jubileuszowi  towarzyszyć będzie szereg  ciekawych wydarzeń naukowych sportowych i kulturalnych.
 
Plan obchodów jubileuszu zaprezentował Rektor PG prof. Krzysztof Wilde podczas spotkania z zaproszonymi gośćmi oraz dziennikarzami. Już w lutym czeka nas premiera filmu o słynnej naukowczyni z PG, doc. Mariannie Sankiewicz, a następnie Bałtycki Festiwal Nauki (maj), Dzień Młodego Naukowca (maj lub czerwiec), koncert plenerowy na placu przed Gmachem Głównym (czerwiec) . We wrześniu zorganizowana zostanie szkoła letnia dla uczennic i uczniów szkół średnich “Politechnika Talentów”. Centralnym punktem obchodów będzie Święto Uczelni zaplanowane na 20-22 czerwca. Odbędzie się wtedy zgromadzenie Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, zjazdy absolwentów, wyścigi smoczych łodzi o puchar Rektora oraz otwarty koncert plenerowy.
Szczegółowe informacje o wydarzeniach znajdują się na stronie internetowej poświęconej jubileuszowi 120.lecia PG.

2023 rok na Politechnice Gdańskiej. Podsumowanie.

kolaż
Rok 2023 obfitował w osiągnięcia badawcze naukowców, nagrody za innowacje oraz rekordowe inwestycje.
 
Umocniła się pozycja naszej Uczelni w międzynarodowych rankingach, a współpraca w ramach konsorcjum Enhance i Związku Uczelni Fahrenheita przyniosła wiele korzyści. Byliśmy też najpopularniejszą uczelnią techniczną wśród kandydatów na studia. Możemy być dumni z naszej Alma Mater.
Podsumowując rok 2023, prof. Krzysztof Wilde, Rektor PG powiedział: Jaki był ten rok? Na pewno intensywny, pracowity i obfitujący w wyzwania, ale jesteśmy silną organizacją, która potrafi zwinnie reagować na zmiany. Dziękuję całej społeczności Politechniki Gdańskiej za wspólny rok owocnej pracy. Rok pełen zaangażowania i pasji. Dziękuję pracownikom, doktorantom, studentom i absolwentom.
Sukcesy i ważne wydarzenia z życia PG w roku 2023 w Aktualnościach PG

Politechnika Gdańska gra z WOŚP

Trwają charytatywne aukcje WOŚP przygotowane przez Politechnikę Gdańską.

Udział w aukcjach to nie tylko świetny sposób wsparcia 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ale także możliwość uczestnictwa w ciekawym spotkaniu czy wydarzeniu lub wygranie gadżetów z logiem PG. Wśród aukcji m.in. rozmowa przy kawie z JM Rektorem PG czy sesja zdjęciowa na kampusie Uczelni w miejscach zazwyczaj niedostępnych do zwiedzania. Miłośników doznań kulinarnych zainteresować mogą warsztaty z kuchni perskiej.   Szczegóły  licytacji https://pg.edu.pl/wosp/aukcje-online

Politechnika Gdańska zaprasza także całą społeczność akademicką w niedzielę, 28 stycznia, w godzinach 11.00-15.00 na taras Hotelu Eureka * * * Na gości czekać będzie ciepły poczęstunek przygotowany przez restaurację Nowospocka, a pobyt umili dobra muzyka. W menu grochówka, zupa wege oraz zimowa, rozgrzewająca herbatka. Będzie oczywiście możliwość wpłat na WOŚP do puszki PG.

Biblioteka przygotowała ex libris 120 lat Politechniki Gdańskiej

książki leżące na drewnianym biurku, na białym tle Z okazji 120. rocznicy istnienia Politechniki Gdańskiej został stworzony okolicznościowy ex libris. Artystyczny wizerunek głównego gmachu Uczelni podkreśla charakterystyczne, identyfikujące go w przestrzeni miasta, detale architektoniczne.
 
Ten wyjątkowy ex libris zostanie umieszczony na książkach zakupionych i otrzymanych w darze przez Bibliotekę Politechniki Gdańskiej w ciągu jubileuszowego roku, dodając im wyjątkowy charakter. Jest to symboliczny gest, podkreślający znaczenie biblioteki dla nauki oraz upamiętniający ważny etap w historii uczelni.

Rozwój i modyfikacja programów kształcenia oferowanych przez PG

Kolaż pięciu zdjęć i napis Studia 5.0
 
Politechnika Gdańska otrzymała dofinansowanie na rozwój i modyfikację programów kształcenia dla kluczowych branż krajowego przemysłu w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS).
 
Przedsięwzięcia zaplanowane w projekcie są kontynuacją priorytetowych kierunków rozwoju PG i uwzgledniają warunki zmieniającego się otoczenia społeczno-gospodarczego, w tym przekształceń związanych z wdrażaniem zrównoważonego rozwoju oraz z cyfrową transformacją. Działania te są także skorelowane z założeniami „Przemysłu 5.0”.  Zgodnie z założeniami „Przemysłu 5.0” należy dążyć do wspierania wzrostu produkcji oraz wydajności pracy z uwzględnieniem dobrostanu pracowników, ochrony środowiska oraz przygotowania zakładów produkcyjnych na ewentualne sytuacje kryzysowe.
Więcej szczegółów w Aktualnościach PG

Absolwenci

Dr inż. Karolina Górnicka wyjedzie na staż do laboratorium rządowego USA

Dr Karolina Górnicka
Fot. Krzysztof Krzempek/PG
 
Dr inż. Karolina Górnicka z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej została zaproszona na dwuletni staż podoktorski, realizowany w laboratorium rządowym USA: Oak Ridge National Laboratory (ORNL). Laboratorium jest częścią Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych.
 
ORNL to jedno z największych i najważniejszych laboratoriów badawczych na świecie. Kluczowe obszary pracy badawczej to m.in. superkomputery, energia jądrowa, zaawansowane badania w zakresie nauki o materiałach, biologii molekularnej, fizyki jądrowej, informatyki, technologii zaawansowanej, zrównoważonego rozwoju, a także badania nad klimatem. Naukowczyni pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Silnie Skorelowanych Układów Elektronowych w Instytucie Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej. Głównym celem jej pracy naukowej jest opis stanu nadprzewodzącego, w oparciu o teorie mikroskopowe nadprzewodnictwa indukowanego oddziaływaniem elektronów z siecią krystaliczną, w wybranych związkach międzymetalicznych.

Kazi Amiru Hossain, absolwent Szkoły Doktorskiej PG, bada związki DNA z białkami

Kazi Hossein
Fot. mat. pryw. 
 
Kazi Amirul Hossain jest absolwentem Szkoły Doktorskiej Politechniki Gdańskiej. Jego praca doktorska z dziedziny nauk chemicznych dotyczy zależności między DNA i białkami i ich wzajemnego oddziaływania.
 
Naukowiec mówi z pasją o swojej pracy : Mój temat badawczy to fantastyczna podróż do mikroskopijnego świata DNA i białek. Wyobraźmy sobie DNA jako złożoną zagadkę, a białka pełnią rolę detektywów, pragnących tę zagadkę rozwiązać. Za pomocą programów komputerowych badam oddziaływanie na siebie DNA i białek oraz różne zależności, interakcje, które między nimi zachodzą, m.in. dlaczego niektóre białka, wybierają jedynie określone fragmenty DNA. Zrozumienie tych subtelnych interakcji pomaga naukowcom np. w tworzeniu lepszych leków i terapii.
Dr Kazi Amirul Hossain przyjechał do Polski z Indii w 2019 roku. W rekrutacji do szkoły doktorskiej otrzymał najwyższą punktację ze wszystkich kandydatów. Studia zakończył w październiku 2023 roku.Więcej szczegółów w Aktualnościach PG.

Prace badawcze

Eter dimetylowy alternatywą dla oleju napędowego. Nowa technologia naukowców z PG

Demonstrator
Fot. Krzysztof Krzempek/PG
 
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali nową technologię otrzymywania eteru dimetylowego z małych złóż węglowodorów. W specjalnie stworzonym demonstratorze można zbadać cały proces powstawania tego paliwa, które jest atrakcyjną ekologicznie alternatywą dla oleju napędowego do silników diesla. Eter dimetylowy zaliczany jest do grupy paliw zielonych.
 
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej w konsorcjum z Politechniką Warszawską zrealizowali projekt „Nowa technologia otrzymywania eteru dimetylowego z małych złóż węglowodorów”. Eter dimetylowy (DME) to bezbarwny gaz o charakterystycznym zapachu, umiarkowanie rozpuszczalny w wodzie. Ma szereg zastosowań w przemyśle chemicznym, kosmetycznym, farmaceutycznym. Używany jest także zamiast gazu ziemnego do kuchenek gazowych, ponieważ jego właściwości fizyczne są zbliżone do propanu-butanu. To także jeden z najbardziej obiecujących substytutów oleju napędowego, LPG i LNG. Eter dimetylowy może być produkowany z gazu ziemnego, węgla lub biomasy.  . Szczegóły projektu w Aktualnościach PG

Na Politechnice Gdańskiej powstaje pierwszy na świecie mały, bezzałogowy ekranoplan

Ekranoplan
Ekranoplan to typ samolotu bezzałogowego, który leci nisko nad wodą, wykorzystując efekt przypowierzchniowy. Prototyp, który powstaje na Politechnice Gdańskiej, będzie pierwszą tej wielkości i tego typu jednostką na świecie. Głównym celem opracowywanego samolotu będzie wspieranie działań morskich oddziałów wojska.
 
Nowoczesna taktyka obrony na morzu wymaga posiadania wielofunkcyjnych okrętów i platform morskich, w tym nawodnych i podwodnych jednostek załogowych i platform bezzałogowych. Projekt powstaje w ramach konsorcjum którego liderem jest nasza uczelnia a wspólpracują z nami Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego i Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych. W ramach projektu zostaną przeprowadzone badania ekranoplanu z użyciem zaawansowanych metod symulacji komputerowej oraz badania na modelach fizycznych obiektu. Na podstawie otrzymanych wyników powstanie model obiektu o napędzie turbośmigłowym, który można będzie testować w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.  Pojazd  sterowany zdalnie z brzegu, ma unosić się  nad wodą na wysokości kilku metrów i ważyć maksymalnie 400 kilogramów.
Więcej szczegółów w Aktualnościach PG.

Współpraca

PG podpisała porozumienie o współpracy z Electrum Holding

Politechnika Gdańska podpisała porozumienie o współpracy z Electrum Holding. Sygnatariuszami dokumentu byli prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. organizacji i rozwoju oraz Grzegorz Stanisławski, wiceprezes zarządu Electrum Holding. Fot. Bartosz Bańka/PG

Sygnatariuszami porozumienia prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. organizacji i rozwoju oraz Grzegorz Stanisławski, wiceprezes zarządu Electrum Holding. Fot. Bartosz Bańka/PG

Politechnika Gdańska Podpisała umowę o wspólpracy z Electrum Holding. Electrum Holding to innowacyjna firma oferująca kompleksowe rozwiązania technologiczne z zakresu energetyki i informatyki, w tym farm fotowoltaicznych i farm wiatrowych.

Porozumienie obejmuje m.in. współpracę nad transformacją energetyczną  oraz budowę centrum Climate Tech, zapewniającego rozwój technologii i usług zmierzających do redukcji tlenku węgla w gospodarce regionu Morza Bałtyckiego. Podsumowując korzyści wynikajace z podpisanego porozumienia, prof. Dariusz Mikielewicz, Prorektor ds. Organizacji i Rozwoju PG powiedział: Gdańsk to miejsce powstania wielu inicjatyw jak klaster wodorowy, start-upów i inwestycji w energetyce odnawialnej. Dlatego inicjatywa koncentracji wokół Politechniki Gdańskiej hubu Climate Tech dla regionu Morza Bałtyckiego, to budowanie kreatywnego miejsca postępu, integrującego podmioty technologiczne, fundusze inwestycyjne, przedsiębiorców i innowatorów. Wiecej informacji w Aktualnościach PG.

Wydarzenia, spotkania, konferencje

Baltic Nuclear Energy Forum

Baltic Nuclear Energy Forum (BNEF) to platforma wymiany wiedzy i doświadczeń o innowacyjnych rozwiązaniach w energetyce jądrowej. Konferencja ma na celu omówienie nowych perspektyw rozwoju oraz powstawanie partnerstw, szczególnie w obszarze regionu Morza Bałtyckiego.

Transformacja energetyczna staje się jednym z kluczowych kierunków dyskusji o dalszym rozwoju zarówno naszego kraju, jak i Pomorza, gdzie powstać ma pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. BNEF obejmuje dwudniową konferencję odbywającą się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku oraz szereg wydarzeń towarzyszących w tym wykład ekspercki, warsztaty edukacyjne i debatę oksfordzką. Partnerem konferencji jest Związek Uczelni Farenheita.

Komunikaty

Bal Sportowca Politechniki Gdańskiej

fot
 
16 lutego 2024 roku odbędzie się Bal Sportowca Politechniki Gdańskiej. Uroczyste podsumowanie sportowych sukcesów naszej uczelni rozpocznie się o godz. 20:00 w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej.
 
Podczas oficjalnej części balu przedstawiony zostanie udział reprezentacji PG na Akademickich Mistrzostwach Polski oraz Akademickich Mistrzostwach Europy, a najlepsi sportowcy PG otrzymaja nagrody i wyróżnienia. Przedstawiony zostanie też najbardziej aktywny sportowo wydział naszej Uczelni. Na uczestników czekać będzie uroczysta kolacja oraz zabawa niemal do białego rana. Szczegóły na stronie Centrum Sportu Akademickiego.

Hydrotechnika jako branża przyszłości – nowy kierunek na WILiŚ

Latarnia morska z logo studiów
Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej uruchomił studia podyplomowe Hydrotechnika Morska.
 
Program studiów obejmuje szeroki zakres zagadnień związanych z hydrotechniką morską, od podstaw teoretycznych po zaawansowane aspekty projektowania, wykonawstwa i zarządzania inwestycjami. Zajęcia prowadzone będą przez wykładowców Politechniki Gdańskiej oraz wybitnych specjalistów pracujących na co dzień w branży budowlanej. Studium rozpocznie się w marcu 2024 roku i potrwa dwa semestry. Zajęcia odbywać się będą w soboty i niedziele w godzinach 9:00-17:00. Rekrutacja na studia prowadzona jest w systemie elektronicznym.
Więcej informacji na temat studiów i rekrutacji można znaleźć na stronie Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska.