PG podpisała porozumienie o współpracy z Electrum Holding | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-12-14

PG podpisała porozumienie o współpracy z Electrum Holding

Politechnika Gdańska podpisała porozumienie o współpracy z Electrum Holding. Sygnatariuszami dokumentu byli prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. organizacji i rozwoju oraz Grzegorz Stanisławski, wiceprezes zarządu Electrum Holding. Fot. Bartosz Bańka/PG
Politechnika Gdańska podpisała porozumienie o współpracy z Electrum Holding. Sygnatariuszami dokumentu byli prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. organizacji i rozwoju oraz Grzegorz Stanisławski, wiceprezes zarządu Electrum Holding. Fot. Bartosz Bańka/PG
Współpraca na rzecz edukacji w dziedzinie rozwoju nowoczesnych technologii dla transformacji energetycznej i dekarbonizacji gospodarki, a także budowy Climate Tech Hubu dla regionu Morza Bałtyckiego. To i inne działania zawarte zostały w porozumieniu, które we wtorek 12 grudnia podpisały Politechnika Gdańska i Electrum Holding. Wydarzeniu towarzyszyło konwersatorium naukowe „Oblicza Climate Tech w transformacji energetycznej i naprawie klimatu Regionu Morza Bałtyckiego – wyzwania dla Pomorza”.

Porozumienie zawarte zostało na rzecz współpracy w rozwoju Climate Tech i transformacji energetycznej regionu Morza Bałtyckiego. Z ramienia Politechniki Gdańskiej dokument podpisał prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor uczelni ds. organizacji i rozwoju, z kolei firmę Electrum Holding reprezentował Grzegorz Stanisławski, wiceprezes zarządu.

– Współpraca między nauką a biznesem w zakresie transformacji energetycznej stanowi fundamentalny warunek dla źródeł innowacji i postępu cywilizacyjnego – mówi prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. organizacji i rozwoju PG. – Gdańsk to miejsce powstania wielu inicjatyw jak klaster wodorowy, start-upów i inwestycji w energetyce odnawialnej. Dlatego inicjatywa koncentracji wokół Politechniki Gdańskiej hubu Climate Tech dla regionu Morza Bałtyckiego, to budowanie kreatywnego miejsca postępu, integrującego podmioty technologiczne, fundusze inwestycyjne, przedsiębiorców i innowatorów.

Prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. organizacji i rozwoju podczas konwersatorium poświęconemu Climate Tech. Fot. Bartosz Bańka/PG


– Ważne jest, aby uczelnia, taka jak Politechnika Gdańska, i świat przemysłu mogły współpracować – mówi Grzegorz Stanisławski, wiceprezes zarządu Electrum Holding. – Podpisujemy to porozumienie w bardzo ważnym momencie, ponieważ dzisiaj kończy się konferencja COP28 w Dubaju, poświęcona transformacji klimatycznej. Pokazujemy, że to myślenie globalne, ma dla nas również wymiar regionalny, w obrębie Morza Bałtyckiego. Chcemy w wyniku rozwoju technologii offshore, onshore i nowej technologii wodorowej, tworzyć nowy sektor gospodarki, oparty na transformacji energetycznej i rozwoju technologii, które przeciwdziałają zmianom klimatu.

W myśl podpisanej umowy Politechnika Gdańska i spółka Electrum Holding będą współdziałać m.in. na rzecz edukacji w dziedzinie Climate Tech, rozwoju nowoczesnych technologii dla transformacji energetycznej i dekarbonizacji gospodarki, strategii budowy Climate Tech Hubu dla regionu Morza Bałtyckiego, technologii redukcji emisji CO2 czy optymalizacji infrastruktury sieci transmisji energetycznej.

Eksperci o Climate Tech

Podpisanie porozumienia poprzedzone zostało konserwatorium naukowym „Oblicza Climate Tech w transformacji energetycznej i naprawie klimatu Regionu Morza Bałtyckiego – wyzwania dla Pomorza.”. Podczas spotkania eksperci rozmawiali o wyzwaniach związanych ze zmianami klimatu oraz o nowych technologiach i innowacjach, które pomogą z nimi walczyć. Na starcie spotkania Grzegorz Stanisławski, wiceprezes zarządu Electrum Holding, przedstawił strategiczną perspektywę rozwoju Climate Tech w regionie Morza Bałtyckiego.

Niezwykle ważnym wystąpieniem była prezentacja innowacyjnego projektu wodorowego. Prof. Krzysztof Kosowski, dyrektor Instytutu Energii WIMiO PG i Paweł Olechnowicz, ekspert w dziedzinie energetyki, przedstawili projekt izotermicznej turbiny wodorowej, która już wkrótce może znacząco przyczynić się do rozwoju technologii pozyskiwania energii z H2.

– Bardzo się cieszę, że spotykamy się tu, na Politechnice Gdańskiej, z którą od wielu lat mam okazję współpracować – mówił Paweł Olechnowicz. – Idea podjęcia wspólnych działań uczelni z przemysłem w zakresie Morza Bałtyckiego, nowych technologii i zielonej, czystej energii, jest jak najbardziej na miejscu. Jestem przekonany, że to, co będzie się tutaj działo, będzie budować nową przyszłość dla Pomorza i nie tylko.   

Paweł Olechnowicz, ekspert w dziedzinie energetyki podczas konwersatorium naukowego „Oblicza Climate Tech w transformacji energetycznej i naprawie klimatu Regionu Morza Bałtyckiego – wyzwania dla Pomorza” na PG. Na zdjęciu również prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. organizacji i rozwoju oraz Grzegorz Stanisławski, wiceprezes zarządu Electrum Holding. Fot. Bartosz Bańka/PG


We wcześniejszej części spotkania rolę i znaczenie transformacji energetycznej i ograniczenia emisji CO2 dla zdrowia mieszkańców regionu przedstawił Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Z kolei inny przedstawiciel samorządu województwa, Stanisław Szultka, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego, opowiedział o wyspach energetycznych na pomorzu. Podczas spotkania swoje wystąpienie miał również Marek Kruszewski z Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza, który opowiedział o Klastrze Technologii Wodorowych. Kwestie związane z gospodarką zielonego wodoru poruszył również Tomasz Dudek, prezes zarządu Biproraf Grupa ASE, który opowiedział on o wyzwaniach i szansach nowej dziedziny gospodarki Pomorza.

Wydarzenie odbyło się we wtorek 12 grudnia 2023 roku na Politechnice Gdańskiej w sali konferencyjnej budynku Hydromechaniki.

601 wyświetleń