Drodzy Czytelnicy!

Oddajemy w Wasze ręce wiosenny numer „Pisma PG”. Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem ostatniego okresu życia uczelni był wybór rektora Politechniki Gdańskiej na kolejną kadencję, czyli na lata 2024–2028. Zdajemy relację z tego wydarzenia i załączamy fragment programu nowo wybranego, choć znanego nam bardzo dobrze z poprzedniej kadencji, rektora, prof. Krzysztofa Wildego. Panie Rektorze, życzymy realizacji tych, a także innych zamierzeń! Oczywiście będziemy się temu uważnie przyglądać.

Z sekcji „Edukacja” dowiemy się o dalszych losach poszukiwania przez politechniczne Centrum Nowoczesnej Edukacji nauczyciela idealnego. Nie zabrakło też osiągnięć naukowców PG w zakresie sztucznej inteligencji – aktualnie najgorętszego chyba obszaru badawczego informatyki. Tradycyjnie polecamy też artykuły cykliczne – zagadki algorytmiczne, nowości ze świata studenckiego, felieton językowy o pewnej feralnej liczbie (i nie jest to trzynastka!) oraz zwiastun politechnicznych nowości wydawniczych. W tym numerze zamieszczamy także wspomnienia o dwóch nieodłącznie związanych z Politechniką osobach, które niedawno niestety od nas odeszły. Będziemy o nich zawsze pamiętać.

Miłej wiosennej lektury!

Krzysztof Goczyła, redaktor naczelny „Pisma PG”

W najnowszym numerze

nauczyciel

W poszukiwaniu ideału nauczyciela akademickiego – perspektywa motywacji studentów i nauczycieli w procesie edukacyjnym. Cz. II

W poprzednim numerze „Pisma PG” przedyskutowałyśmy motywacje studentów do uczenia się, które wyodrębniłyśmy z treści formularzy studentów zgłaszających swoich wykładowców do programu eduSHARE. W niniejszym artykule, będącym kontynuacją poprzedniego, przyglądamy się perspektywie wykładowców naszej uczelni, aby poznać motywacje, które napędzają ich do pracy dydaktycznej.

czytaj dalej

Otto

Złota Księga Politechniki Gdańskiej. Pionierzy Politechniki Gdańskiej urodzeni w 1904 roku 

Rok 2024 to rok jubileuszu 120-lecia naszej Alma Mater i jednocześnie tradycji akademickich w Gdańsku. Jak każdy z jubileuszy także i ten jest okazją do spojrzenia wstecz, przybliżenia historii uczelni, jej osiągnięć, a w szczególności sylwetek ludzi, którzy przez lata tworzyli i kształtowali Politechnikę Gdańską.

czytaj dalej