Drodzy Czytelnicy!
Dużo się ostatnio dzieje na naszej Alma Mater, a to w związku z obchodami 120-lecia uczelni. Podczas Święta Politechniki Gdańskiej w gorący, ale i burzowy weekend 21–23 czerwca na uroczystej rocznicowej gali poznaliśmy Ambasadorów Politechniki – osoby spoza uczelni wspierające ją na różnych polach. Mniej oficjalny sobotni Dzień Absolwenta został zwieńczony wspaniałym koncertem plenerowym. Relacje z tych i innych atrakcyjnych wydarzeń, nie tylko rocznicowych – w sekcji „Z życia uczelni”.
W sekcji „Nauka, badania, innowacje” zaznajomimy się z siecią nowej generacji, której naprawdę nie musimy się obawiać, i po raz kolejny spojrzymy na otaczający nas cyfrowy świat okiem młodego inżyniera. Zgodnie z nowoczesnymi trendami Biblioteka Politechniki Gdańskiej postanowiła udostępnić swoje muzealne zasoby w Internecie. W sekcji „Varia” zapraszamy do tego wirtualnego muzeum. Warto zagłębić się w historię, by lepiej zrozumieć współczesność.
Gratulujemy naszym studenckim sportowcom kolejnego zwycięstwa w skali kraju. Dzielni studenci odnieśli także sukcesy za granicą, a cała PG znów o jedno oczko wyżej w rankingu „Perspektyw”. O tych wydarzeniach i o wielu innych bieżących i dawnych sprawach, na poważnie i z przymrużeniem oka, w tym wakacyjnym wydaniu.
Udanego, zasłużonego wypoczynku przy lekturze „Pisma PG”!
Krzysztof Goczyła, redaktor naczelny „Pisma PG”
W najnowszym numerze
Politechnika Gdańska z prywatną siecią 5G i zespołem specjalizowanych laboratoriów badawczych. Cz. I. Ogólna charakterystyka projektu PL-5G oraz specyfika sieci piątej generacji
W dniu 5 marca 2024 na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki miało miejsce uroczyste otwarcie Laboratorium PL-5G na Politechnice Gdańskiej.
Internet w służbie historii. Zbiory muzealne Sekcji Historycznej BPG w przestrzeni internetowej
Choć liczne są funkcje, jakie mogą pełnić strony internetowe – zadania informacyjne, marketingowe, kontaktowe (komunikacyjne), społecznościowe, płatnicze czy rezerwujące – każda witryna WWW została przede wszystkim stworzona do przekazywania informacji. Za takie możemy również uznać informacje na temat posiadanych przez muzea zbiorów, a dynamiczny rozwój Internetu jako globalnego medium wymusza także na instytucjach kultury uczestnictwo w wykorzystywaniu nowoczesnych, cyfrowych technologii informacyjnych.