Numer 3/2024

Życzenia

Wielkanoc 2024

Wielkanoc, Ciasto, Jajka, Tulipany, Kolorowe, Babka

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych wszystkim Absolwentkom i Absolwentom, naszym członkom i sympatykom oraz ich najbliższym
pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia wielu radosnych chwil, odpoczynku w rodzinnej atmosferze oraz pomyślności w życiu prywatnym i zawodowym. Niech w tym wyjątkowym czasie panuje radość, pokój oraz wzajemna życzliwość.

 

Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Gdańskiej

Aktualności SAPG

Turnieje o Puchar Rektora - już w kwietniu

Zapraszamy na turnieje sportowe organizowane przez SAPG w ramach obchodów 120-lecia naszej Uczelni. Jest jeszcze czas, aby skontaktować się z organizatorami i dołączyć do rywalizacji. Liczymy na Waszą obecność, na uczestników turniejów jak i kibiców .

 

6 kwietnia 2024 r. - MiędzynarodowyTurniej Szachowy, godz. 9:30 - 18:00

baner turniejowy:banner.png

 

13 kwietnia 2024 r. - II Akademicki Turniej Tenisa Stołowego, godz. 10:00 - 16:00

 13 kwietnia 2024 - I Turniej Brydża Sportowego o Puchar Rektora PG, godz. 10:00 - 13:00

Zapraszamy na Wieczory autorskie - spotkania historyczne

https://scontent-waw2-2.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/432098387_814967404007459_7213630067778076387_n.jpg?stp=cp6_dst-jpg&_nc_cat=110&ccb=1-7&_nc_sid=5f2048&_nc_ohc=EGt979kti4oAX9Tis9o&_nc_oc=AdhjgujJQyy836JBF8nnPvhOuL57U_6D2r7noWYEg3IgvbW4YZYSVdFOyNbtUDAVqLA&_nc_ht=scontent-waw2-2.xx&oh=00_AfANkaUBgwUv2N9q9ecpNe63Kl4QaKQA-X9MmOWE8gB8hw&oe=6606909C19 lutego 2024 w ramach cyklu  "Wieczory Autorskie - Spotkania historyczne" gościliśmy dra Piotra Abryszeńskego, który opowiadał o swoich badaniach nad historią najnowszą naszej Uczelni. Cykl "Wieczory Autorskie - Spotkania Historyczne" organizowany jest przez Bibliotekę PG i SAPG w ramach obchodów jubileuszu 120. lecia Politechniki Gdańskiej

Dr Abryszeński jest autorem książki  "Politechnika Gdańska 1968-1980. Portret społeczno-polityczny". Autor publikacji podjął próbę odpowiedzi na pytanie o wpływ kryzysów społeczno-politycznych lat 1968, 1970 i 1976 na postawy środowiska akademickiego Politechniki Gdańskiej – kadry dydaktycznej, organizacji studenckich i młodzieżowych oraz Komitetu Uczelnianego PZPR. Ukazał także związki personalne między studentami uczelni i rodzącą się w drugiej połowie lat siedemdziesiątych opozycją demokratyczną. Spotkanie zakończyło się ciekawą dyskusją z obecnymi na sali absolwentami PG, którzy byli uczestnikami i świadkami wydarzeń opisywanych w publikacji. Dyskusję poprowadził dr Jan Hlebowicz - historyk, publicysta, pracownik IPN Oddział w Gdańsku.

Kolejne spotkanie już 16 kwietnia 2024 roku, o godz. 17:00 w AK Kwadratowa. Nasze zaproszenie przyjął  Wojtek Polasik, absolwent wydziału MT, poeta i autor tekstów śpiewanych, założyciel grupy Blues 111.

Z życia Politechniki Gdańskiej

Prof. Krzysztof Wilde Rektorem Politechniki Gdańskiej w kadencji 2024–2028

rektor
Fot. Krzysztof Krzempek/PG
 
Prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, członek korespondent PAN, został ponownie wybrany na rektora Politechniki Gdańskiej w kadencji 2024-2028. Oficjalny wynik wyborów podała Uczelniana Komisja Wyborcza, a nowa kadencja obecnie urzędującego rektora PG rozpocznie się 1 września 2024 r.
 
W kampanii wyborczej prof. Krzysztof Wilde odnosił się do swoich deklaracji wyborczych sprzed czterech lat i wykazał ich realizację w swoim programie wyborczym. W kolejnej kadencji zamierza ukierunkować swoje działania na budowaniu Politechniki Gdańskiej jako uczelni jeszcze bardziej przyjaznej dla pracowników, doktorantów, studentów, absolwentów i osób z otoczenia społeczno-gospodarczego, a zarazem ambitnej i konkurencyjnej.
Szczegóły w Aktualnościach PG.
 
Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej składa Jego Magnificencji  serdeczne gratulacje. Życzymy wielu sukcesów i zapewniamy o wsparciu i zaangażowaniu absolwentów we wszystkie działania dla dobra i rozwoju naszej Alma Mater.

Wojewoda pomorska powołała Anitę Richert-Kaźmierską na stanowisko pełnomocnika

Anita Richert-Kaźmierska została pełnomocnikiem wojewody ds. rodziny i polityki społecznej.Dr inż. Anita Richert-Kaźmierska ( z lewej) z wojewodą pomorską.fot. materiały prasowe
 
Wojewoda pomorska pani Beata Rutkiewicz powołała dr inż. Anitę Richert-Kaźmierską z Wydziału Zarządzania i Ekonomii jako swoją pełnomocnik ds. Rodziny i Polityki Społecznej.
 
Zadaniem pełnomocnika ds. Rodziny i Polityki Społecznej jest nadzór i współpraca z samorządem województwa pomorskiego w zakresie spraw rodziny. Ponadto w obszarze jej kompetencji leżą projekty na rzecz walki z dyskryminacją i wykluczeniem osób z niepełnosprawnościami, seniorów oraz wspieranie organizacji pozarządowych i usług społecznych. Posada doradcy wojewody jest zajęciem dodatkowym do obowiązków zawodowych.
Więcej informacji na stronie Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.

MIT, Oxford, Cambridge … czy Politechnika Gdańska dogania światową czołówkę?

kostki
Jaka jest pozycja naszej Uczelni wobec najlepiej ocenianych szkół wyższych na świecie - pracownicy Centrum Analiz Strategicznych Politechniki Gdańskiej postanowili znaleźć odpowiedź na pytanie: „Czy Politechnika Gdańska dogania światową czołówkę uczelni?” 
 
Pracownicy Centrum Analiz Strategicznych PG przygotowali analizę porównawczą, w której wzięto pod uwagę TOP5 Uczelni na świecie z ostatniej edycji rankingu QS World University Rankings 2024.
Z wynikami analizy można zapoznać się na stronie Centrum Analiz Strategicznych.

Prace badawcze, konferencje naukowe

Konferencja IMPLANTY 2024: Interdyscyplinarność w tworzeniu biomateriałów

Implanty 2024 - VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa
VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa IMPLANTY 2024: Interdyscyplinarność w tworzeniu biomateriałów odbędzie się w dniach 22-24.05.2024 r. w Centrum Szkoleniowym Politechniki Gdańskiej "EUREKA" w Sopocie.
 
Tegoroczna edycja Konferencji IMPLANTY organizowana jest przez Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita. Konferencja stworzy wyjątkowe warunki do wymiany doświadczeń, nawiązania kontaktów oraz zaznajomienia się z obecnym stanem wiedzy na temat szeroko pojętych biomateriałów. Sesje wykładowe, prowadzone przez wiodących specjalistów z zakresu inżynierii implantologicznej poświęcone będą m.in. pracom badawczo-rozwojowym w obszarach ortopedii, kardiochirurgii, inżynierii twarzowo-szczękowej i stomatologicznej, biomechaniki, jak i aparatury medycznej.
Wszelkie aktualne informacje dotyczące konferencji, program oraz zasady rejestracji, znajdują się na stronie głównej wydarzenia.

Współpraca

Pięć odcinków z naukowcami PG w kanale popularnonaukowym na YouTube

Karolina Głowacka z Radia Naukowego
Karolina Głowacka, twórczyni Radia Naukowego. Fot. Mikołaj Starzyński
 
Politechnika Gdańska nawiązała bliską współpracę z Radiem Naukowym - najpopularniejszą stacją radiową na YouTube specjalizującą się wyłącznie w popularyzowaniu nauki.
 
Kanał Radia Naukowego ma obecnie 175 tys. subskrypcji, a jego twórczyni, red. Karolina Głowacka, przygotowała w kooperacji z PG pięć odcinków ukazujących szeroki wachlarz zainteresowań badawczych naukowców PG oraz istotę ich badań w odniesieniu do potrzeb społecznych i wyzwań cywilizacyjnych. Odcinki, w których rozmówcami są naukowczynie i naukowcy Politechniki Gdańskiej, będą emitowane co dwa tygodnie. W pierwszym odcinku zatytułowanym Kocham diamenty!  prof. Robert Bogdanowicz, z-ca kierownika Katedry Metrologii i Optoelektroniki na WETI opowiada o badaniach nad półprzewodnikowymi diamentami i możliwościach ich szerokiego zastosowania w diagnostyce medycznej oraz różnych dziedzinach przemysłu. Rozmowy posłuchać można na stronie internetowej oraz kanale YouTube Radia Naukowego.

Laboratorium sieci i usług 5G otwarte na Politechnice Gdańskiej

lab
Politechnika Gdańska jako jedna z nielicznych uczelni w Polsce otworzyła własne laboratorium sieci i usług 5G na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Laboratorium otwiera nowe możliwości przed naukowcami oraz firmami, które w laboratorium będą  mogły testować swoje rozwiązania.
 
Uruchomienie sieci 5G na PG jest efektem zakończonego projektu „Krajowe laboratorium sieci i usług 5G wraz z otoczeniem: PL-5G”.  Projekt realizowany był w ramach konsorcjum, którego liderem była Politechnika Warszawska, a kierownikiem na Politechnice Gdańskiej był prof. Józef Woźniak z WETI. W ramach projektu w poszczególnych jednostkach utworzono w sumie trzy wyspecjalizowane laboratoria: laboratorium sieci 5G, laboratorium symulatorów i aparatury pomiarowej 5G, laboratorium otoczenia. Laboratoria są gotowe do pracy i prowadzenia badań, ale nadal będą udoskonalane i uzupełniane sprzętowo.
Więcej informacji w Aktualnościach PG.

Politechnika Gdańska i Uniwersytet SWPS zacieśniają współpracę

Dwóch mężczyzn
Prof. Roman Cieślak, rektor Uniwersytetu SWPS oraz prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. Fot. Krzysztof Krzempek/PG
Politechnika Gdańska i Uniwersytet Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej zawarły porozumienie o rozszerzeniu dotychczasowej współpracy, która trwa już od 2014 roku. Porozumienie zostało podpisane na czas nieokreślony. 
 
W dokumencie, który został podpisany przez prof. Romana Cieślaka, rektora Uniwersytetu SWPS oraz prof. Krzysztofa Wildego, rektora PG, podkreślono główne wspólne cele w obszarach dydaktycznym, badawczym i organizacyjnym. Współpraca obejmuje inicjowanie i realizację interdyscyplinarnych projektów badawczych i badawczo-rozwojowych, szczególnie o charakterze wdrożeniowym. Obie uczelnie zobowiązują się ponadto do tworzenia i realizacji kierunków studiów uzupełniających dotychczasową ofertę dydaktyczną obu Uczelni, szczególnie w  psychologii i informatyki.

Wydarzenia, spotkania, zjazdy

Promocja książki prof. Aleksandra Kołodziejczyka oraz recital fortepianowy i występ Chóru Akademickiego PG

Promocja książki prof. Aleksandra Kołodziejczyka oraz recital fortepianowy i występ Chóru Akademickiego PG

Biblioteka Politechniki Gdańskiej zaprasza na wyjątkowe spotkanie – promocję książki autorstwa prof. Aleksandra Kołodziejczyka i dr hab. Aleksandry Kołodziejczyk: Substancje groźne, niebezpieczne i pożyteczne – tom 2. Związki organiczne. Wydarzenie będzie miało miejsce 23 kwietnia 2024 r. (wtorek), godz. 16:00  w Auli Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej .

W ramach spotkania fragmenty publikacji zostaną odczytane przez jej współautorkę, a także przez osoby z najbliższego otoczenia naukowego autora – Rektora Politechniki Gdańskiej w latach 1996-2002 r., wieloletniego pracownika Wydziału Chemicznego PG.  Spotkanie poprowadzi Dziekan Wydziału Chemicznego, prof. dr hab. Agata Kot-Wasik. Spotkaniu towarzyszyć będzie recital fortepianowy dr Dominiki Glapiak i dr. Mikołaja Sikały oraz występ Chóru Akademickiego Politechniki Gdańskiej pod dyrekcją prof. dr. hab. Mariusza Mroza. Po spotkaniu będzie możliwość nabycia egzemplarzy publikacji.

Więcej informacji w Aktualnościach PG.

Zjazdy Absolwentów Wydziału Chemicznego. Roczniki 1963-1969 oraz 1964-1969.

W dniach 21 i 22.06.2024 odbędzie się  zjazd absolwentów z okazji 55-lecia ukończenia studiów na Wydziale Chemicznym PG. Dotyczy to roczników 1963-1969 oraz 1964-1969.

21.06.2024 spotykamy się na  uroczystej kolacji w Sopocie, ul. Ogrodowa 8 (godz. 16-22), a 22.06.2024 włączymy się w obchody Dnia Absolwenta na PG (spotkanie z Dziekanem, zwiedzanie wydziału i uczelni, pamiątkowe zdjęcie Rodziny Politechnicznej i koncert na przedprożach Gmachu Głównego PG  o 20.00). Przewidujemy udział ok. 60 osób.

Komitet Organizacyjny:

Rocznik 64-69 - Marek Biziuk 503 850 979  marek.biziuk@pg.edu.pl , marbiziu@pg.edu.pl

Rocznik 63-69 – Krystyna Gajewska 664 730 835  gajkasopot@wp.pl 

Kwiecień w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza w kwietniu na premiery teatralne, spotkania i koncerty.

Wśród proponowanych wydarzeń znajdą się m.in.:

6 kwietnia 2024, na deskach GTS bedzie można zobaczyć sztukę „Nie pytaj” poświęconą wybitnemu twórcy, wokaliście, kompozytorowi, ale przede wszystkim poecie jakim był Grzegorz Ciechowski. Spektakl przygotowała i wyreżyserowała Katarzyna Chebda, znana jako autorka spektakli „Kora. Boska” oraz „Kruchość wodoru. Demarczyk”.

Druga połowa kwietnia w Teatrze Szekspirowskim to liczne spektakle poświęcone twórczości Patrona teatru. 23 kwietnia 2024, w dniu urodzin Wiliama Szekspira, Kijowski Narodowy Teatr Akademicki Mołodyj zaprezentuje słynną komedię romantyczną Sen Nocy Letniej

 Informacje o wszystkich kwietniowych wydarzeniach znajdują się na stronie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. 

Komunikaty

Basen CSA PG zaprasza za wejścia indywidualne

grafika
W semestrze letnim duży basen Centrum Sportu Akademickiego PG będzie otwarty dla wszystkich zainteresowanych.
 
CSA zaprasza w soboty w następujących godzinach: 13:40 - 14:20 oraz 14:20 - 15:00. Więcej szczegółów na stronie Centrum Sportu Akademickiego.

Weź udział w pokazie mody ZERO WASTE

26 maja 2024 w ramach Pikniku Nauki Farenheita odbedzie się pokaz mody Zero Waste. Organizatorzy poszukują osób, które zaprojektują strój oraz osób chętnych do prezentacji strojów na scenie. Ubrania muszą powstać ze starej/ niechcianej odzieży lub zuzytych opakowań, z tego co można znaleźć w domu i wykorzystać w kreatywny sposób.
Wpływ produkcji tekstyliów i odpadów tekstylnych na środowisko jest obecnie jednym z największych wyzwań związanych z aktywnością człowieka. Tania odzież niskiej jakości spowodowała gwałtowny wzrost ilości produkowanych i wyrzucanych ubrań. Aby przeciwdziałać wpływowi tzw "szybkiej mody" na środowisko, należy dążyć do zmniejszenia ilości odpadów tekstylnych i zwiększać poziom ich recyklingu. zapisy trwają do 29 marca 2024.
Więcej informacji na stronie Uczelni Farenheita.