Politechnika Gdańska i Uniwersytet SWPS zacieśniają współpracę | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-03-06

Politechnika Gdańska i Uniwersytet SWPS zacieśniają współpracę

Dwóch mężczyzn
Prof. Roman Cieślak, rektor Uniwersytetu SWPS oraz prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. Fot. Krzysztof Krzempek/PG
Politechnika Gdańska i Uniwersytet SWPS zawarły porozumienie o rozszerzeniu dotychczasowej współpracy, która trwa już od 2014 roku.

W dokumencie, który został podpisany 5 marca na Politechnice Gdańskiej przez prof. Romana Cieślaka, rektora Uniwersytetu SWPS oraz prof. Krzysztofa Wildego, rektora PG, podkreślono główne wspólne cele w obszarach dydaktycznym, badawczym i organizacyjnym, w szczególności w zakresie:

1. tworzenia i realizacji kierunków studiów uzupełniających dotychczasową ofertę dydaktyczną obu Uczelni, z uwzględnieniem zasad konkurencyjności, potrzeb społeczno-gospodarczych oraz w ramach posiadanych kompetencji i zasobów, szczególnie w obszarze następujących dyscyplin naukowych: psychologii i informatyki;
  2. tworzenia i realizacji - zgodnie z wymienionymi wyżej zasadami - oferty dydaktycznej w innych formach kształcenia, np. w postaci studiów podyplomowych, szkoleń;
  3. inicjowania i realizacji interdyscyplinarnych projektów badawczych i badawczo-rozwojowych, szczególnie o charakterze wdrożeniowym;
  4. wspierania i rozwoju aktywności studenckiej obu Uczelni;
  5. organizacji wydarzeń akademickich i naukowych.

– Współpraca z tak dynamicznie rozwijającym się partnerem jakim jest Uniwersytet SWPS jest dla nas przyjemnością i elementem pobudzającym nasz rozwój w nowych kierunkach. Interdyscyplinarność i wspólna praca nad projektami naukowymi, daje nam szerokie możliwości. Rozwiązania rzeczywistych problemów społecznych przez naukę wymagają często wiedzy z zakresu psychologii, którego nie posiadają inżynierowie, dlatego musimy łączyć kompetencje i wzajemnie się uzupełniać – podkreślił prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej.

– Cieszę się z rozwijania współpracy pomiędzy Uniwersytetem SWPS i Politechniką Gdańską. Nasze uczelnie już działają wspólnie w ramach środowiska akademickiego, należąc do European University Association oraz Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, a także uczestnicząc w Inicjatywie Uniwersytetów Europejskich. Zawarte porozumienie daje nam możliwości zacieśnienia współpracy i wykorzystania potencjału obu uczelni do realizowania ważnych projektów badawczych i edukacyjnych, szczególnie w obszarze nowych technologii, informatyki i psychologii. Mamy wspólny cel, wartości i dobre doświadczenia. Chcemy, aby dzięki połączeniu kompetencji obu uczelni, jak najlepiej odpowiadać na potrzeby naszego otoczenia: osób studiujących, biznesu, instytucji edukacji i kultury, samorządów  – mówił prof. Roman Cieślak, rektor Uniwersytetu SWPS.

W spotkaniu uczestniczyli także: prof. Romana Kadzikowska-Wrzosek, dziekan Wydziału Psychologii w Sopocie Uniwersytetu SWPS, a z ramienia Politechniki Gdańskiej:  prof. Mariusz Kaczmarek, prorektor ds. kształcenia, prof. Grzegorz Graff, prodziekan ds. nauki WFTiMS, dr Beata Krawczyk – Bryłka, koordynatorka ds. realizacji porozumienia oraz Mariusz Miler, kanclerz Politechniki Gdańskiej.

Porozumienie zostało podpisane na czas nieokreślony.