Numer 8/2019

Z życia Politechniki Gdańskiej

Władze Politechniki Gdańskiej w roku akademickim 2019/2020

Z dniem 1 października 2019 roku funkcje objęli nowi prorektorzy Politechniki Gdańskiej w składzie: 

• prof. dr hab. inż. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. organizacji i rozwoju

• dr hab. inż. Marek Dzida, prof. uczelni, prorektor ds. kształcenia i dydaktyki

• prof. dr hab. inż. Sławomir Milewski, prorektor ds. nauki

• prof. dr hab. inż. Janusz Nieznański, prorektor  ds. umiędzynarodowienia i innowacji

 Dziekani poszczególnych wydziałów w roku akademickim 2019/2020:

 • Wydział Architektury: prof. dr hab. inż. arch. Lucyna Nyka

• Wydział Chemiczny: prof. dr hab. inż. Agata Kot-Wasik

• Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki: prof. dr hab. inż. Jerzy Wtorek

• Wydział Elektrotechniki i Automatyki: prof. dr hab. inż. Roman Śmierzchalski

• Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej: prof. dr hab. inż. Wojciech Sadowski

• Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska: dr hab. inż. Joanna Żukowska, prof. uczelni

• Wydział Mechaniczny: prof. dr hab. inż. Adam Barylski

• Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa: dr hab. inż. Janusz Kozak, prof. uczelni

• Wydział Zarządzania i Ekonomii: dr hab. Julita Wasilczuk, prof. uczelni

 Stanowisko kanclerza Politechniki Gdańskiej objął mgr inż. Mariusz Miler - dotychczas pełniący obowiązki.

 Przypomnijmy, że funkcję rektora Politechniki Gdańskiej od 3 czerwca 2019 roku pełni prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, czł. koresp. PAN.

 Więcej informacji nt. władz uczelni można znaleźć [tutaj]

 

 

Pomorskie środowisko gospodarcze wyróżniło prof. Krzysztofa Wilde

Prof. Krzysztof Wilde, czł. koresp. PAN, rektor Politechniki Gdańskiej został odznaczony Złotym Medalem za Zasługi dla Pracodawców Pomorza. Wyróżnienie pomorskiego środowiska gospodarczego jest świadectwem uznania działalności prof. Krzysztofa Wilde w zakresie „zbliżania nauki i gospodarki oraz praktyki i teorii”. Medal został wręczony podczas uroczystości z okazji Dnia Budowlanych, która odbyła się 11 października w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Na zdj. prof. Krzysztof Wilde i dr Zbigniew Canowiecki, prezydent Pracodawców Pomorza. Fot. Pomorska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa

 

 

All About Economy Film Meeting po raz drugi na WZiE

Starannie wyselekcjonowane filmy ekonomiczne opatrzone komentarzami najwyższej klasy ekonomistów i aktywnych członków życia społecznego w Polsce i Europie zostaną zaprezentowane w ramach drugiej edycji Economy Film Meeting, która odbędzie się w dniach 28-30 października na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Wstęp wolny.

 Inicjatywa skierowana jest nie tylko do studentów i naukowców, ale wszystkich zainteresowanych refleksją nad konsekwencjami pewnych decyzji i sytuacji gospodarczych. Starannie dobrany repertuar ekonomicznych filmów fabularnych i dokumentalnych stanowi doskonałe tło do dyskusji, których celem jest przybliżenie skomplikowanych zjawisk i zagadnień szerszemu gronu nie tylko wytrawnych słuchaczy, ale przede wszystkim tzw. laików. Projekcja każdego filmu poprzedzona będzie ciekawym wykładem specjalnie zaproszonych gości z Polski i z zagranicy. Prelegentami będą prof. Paul H. Dembinski z Uniwersytetu we Fryburgu, prof. Jerzy Wilkin z Uniwersytetu Warszawskiego oraz. red. Jacek Żakowski, publicysta i kierownik Katedry Dziennikarstwa Collegium Civitas w Warszawie.

Lokalizacja wykładów i projekcji filmów na terenie Politechniki Gdańskiej oraz szczegółowy program dostępne są https://all-about-economy.zie.pg.gda.pl/

Wstęp jest wolny.

Spotkanie politechnicznego klubu sztucznej inteligencji

Pierwsze w tym roku akademickim spotkanie klubu AI Bay – Zatoka Sztucznej Inteligencji, który działa na Politechnice Gdańskiej, odbędzie się 24 października o godz. 17.30 w Gmachu B Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (Audytorium 1P). Spotkanie będzie połączone z wykładem.

 Agenda spotkania:

● godz. 17.30-18.15 – prof. dr hab. inż. Andrzej Czyżewski, kierownik Katedry Systemów Multimedialnych, WETI PG:  „Nowe zastosowania uczenia maszynowego w technologiach multimedialnych”

● godz. 18.15-19.00 –  Jacek Kawalec, wiceprezes VoiceLab.AI:  „Rozwiązania ASR i NLP w praktyce”

● godz. 19.00-19.15 – dr hab. inż. Jacek Rumiński, prof. uczelni, prezes AI Bay, kierownik Katedry Inżynierii Biomedycznej, WETI PG: „Nowe inicjatywy Digital Innovation Hubu” oraz plany klubu na rok akademicki 2019/2020

Rejestrować się do udziału w spotkaniu można https://evenea.pl/event/aibay-c6/ 

Celem klubu AI Bay jest szeroko pojęta współpraca na płaszczyźnie naukowo-badawczo-przemysłowej m.in. w dziedzinach: Machine Learning, Artificial Intelligence, Data Science, Interent of Things, Robotics, Big Data, Smart City.

Współpraca

Naukowcy wspólnie z przemysłem pracują nad trwałymi i tanimi nawierzchniami asfaltowy

Politechnika Gdańska wspólnie z Politechniką Warszawską, Instytutem Badawczym Dróg i Mostów oraz spółkami Budimex S.A., Grupy LOTOS S.A. i ORLEN Asfalt Sp. z o.o. będzie rozwijać technologię pozwalającą obniżyć koszty budowy dróg i poprawić ich trwałość. Prace realizowane będą w ramach programu badawczego pt. „Optymalizacja konstrukcji asfaltowej nawierzchni drogi dzięki zastosowaniu asfaltów modyfikowanych”.  

 

 – Konsorcjum, w skład którego weszła Politechnika Gdańska to przykład wzorcowej współpracy nauki z biznesem. Co ważne, Grupa LOTOS  i spółka ORLEN Asfalt należąca do Grupy Kapitałowej ORLEN, największe firmy z branży petrochemicznej oraz Budimex, największa firma budowlana w Polsce współpracują ze sobą i wspólnie  finansują badania naukowe i rozwojowe z własnych środków. Jesteśmy dumni, że stoimy na czele grupy badawczej, którą tworzą naukowcy z tak ważnych instytucji naukowych jak Politechnika Warszawska oraz Instytut Badawczy Dróg i Mostów – mówi prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, czł. koresp. PAN, rektor Politechniki Gdańskiej.

Przedstawiciele przemysłu liczą na to, że prace prowadzone w ramach konsorcjum przyczynią się do wypracowania konkretnych rozwiązań, a przez to do rozwoju drogownictwa w kraju. Podkreślają też wagę współpracy z ośrodkami naukowymi. Wyniki badań i analiz poznamy już w przyszłym roku.

Absolwenci

Ważna infromacja dla absolwentów okrętownictwa - 75 rocznica utworzenia Wydziału

W dniu 30 sierpnia  2019 dziekan Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej dr hab. inż. Janusz Kozak, dyrektor Biura Związku Pracodawców FORUM OKRĘTOWE Ireneusz Karaśkiewicz oraz prezes Zarządu Bractwa Okrętowego KOGA Edmund Ledwoń podpisali list intencyjny w sprawie organizacji obchodów 75-lecia Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej. 


W przyszłym roku minie 75 lat od momentu utworzenia Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa na przejętej przez władze polskie Politechnice Gdańskiej.Datę obchodów jubileuszu powstania Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa ustalnono na dzień 30 maja 2020 roku.
Od momentu rozpoczęcia działalności wydział ten wielokrotnie zmieniał nazwy, ale nieustannie stanowił fundament kształcenia kadr dla przemysłu okrętowego.

 Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa był i jest ikoną, i stanowi symbol odrębnej tożsamości Politechniki Gdańskiej w odróżnieniu od innych Politechnik w Polsce, właśnie ze względu na jej morski charakter. WOiO należy do uznawanych i docenianych ośrodków kształcenia. Dowodem na to jest 50 miejsce Politechniki Gdańskiej na świecie w Rankingu Szanghajskim, w dyscyplinie „Ocean/Marine Engineering” za rok 2019, i 16 w Europie, wyprzedzając miedzy innymi wszystkie uczelnie niemieckie, francuskie i fińskie w tejże dyscyplinie.

Politechnika Otwarta zaprasza

#CiekawiNauki – Architektura wobec zmian klimatu

 

Zapraszamy na spotkanie z cyklu #CiekawiNauki pt. Architektura wobec zmian klimatu.

Rozmawiać będziemy m.in. o tym, jak zmiany klimatu wpływają na życie w mieście, czy przyczyniają się do katastrof budowlanych, czy zagrażają zabytkom oraz jakie są architektoniczne rozwiązania przyszłości.

Gośćmi spotkania będą Jolanta Florczyk (Biuro Rozwoju Gdańska), prof. Lucyna Nyka (Politechnika Gdańska), prof. Anna Styszyńska (Komitet Badań Polarnych PAN), prof. Jakub Szczepański (Politechnika Gdańska).

Spotkanie odbędzie się 30 października 2019 r. o godz. 18.00 na Politechnice Gdańskiej (Gmach Główny, Aula).

Wstęp wolny, obowiązuje rejestracja na stronie www.bilety.pg.edu.pl (dostępna od 12 października).

Wydarzenia kulturalne

Koncerty ballad i piosenki turystycznej

Koncerty w ramach Całorocznej Bazuny cieszą się zainteresowaniem  miłosników ballady i piosenki turystycznej, oraz tych wszystkich którzy chca spędzić wieczór przy dobrej muzyce. W listopadzie organizatorzy zapraszają na dwa wydarzenia:

9 listopada 2019 o godz. 18:00 w Domu Harcerza w Gdańsku, Za Murami 2/10, czeka nas nostalgiczny koncert "Usiądź ze mną - Pieśni wielkich nieobecnych". Będzie to wieczór wspomnień. Krzysztof Jurkiewicz oraz zaproszeni goście wykonają utwory nieżyjących już polskich i zagranicznych bardów.

https://www.facebook.com/events/1178731658964912

16 listopada 2019 o godz. 17:00 w jesiennej aurze klasykę piosenki studenckiej i turystycznej zaprezentuje zespól WAGABUNDY - Dorota Kurczyńska, Wojciech Klocek i Ryszard Dubiela. Koncert "Jesień słońcem rozśpiewana"będzie miał miejsce w kaszubskiej wsi Sierakowice, w zabytkowym kościele p.w. Św. Marcina, przy ul. Ks. B. Łosińskiego 1B.

https://www.facebook.com/events/429557364610327/

Koncert Jesień z Bazuną

Już dziś zapraszamy wszystkich na wieczorne spotkanie z piosenką turystyczną Jesień z Bazuną w Klubie "Kwadratowa" .

1 grudnia 2019 roku wystąpią Lubelska Federacja Bardów i Czerwony Tulipan, a  piosenki sprzed lat przypomni zespół Wagabundy.

Wstęp wolny!

                               Plakat jesien-z-bazuna-2019_A3-page-001

Komunikaty

Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena

 

Prezydent Miasta Gdańska ogłosiła konkurs dla kandydatów do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena.

Nagroda przyznawana jest od 2004 roku studentom i absolwentom gdańskich uczelni i szkół, którzy w roku składania wniosku nie ukończyli lub kończą 30 lat, za wybitne osiągnięcia naukowe w dwóch kategoriach:

  • nauk ścisłych i przyrodniczych;

  • nauk humanistycznych i społecznych.

 W roku 2018 na wniosek Kapituły nagrodę otrzymał absolwent Wydziału Chemicznego PG  dr inż. Mariusz Szkoda i za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie nanotechnologii i odnawialnych źródeł energii.

 Regulamin konkursu znajduje się na stronie:
https://www.gdansk.pl/download/2015-10/64210.pdf

 

Centrum Języków Obcych zaprasza na otwarty kurs języka japońskiego

Niezwykle popularna  lektorka, Japonka Yuki Sueoka, od wielu lat promuje język i kulturę swojej ojczyzny na Politechnice Gdańskiej.

 

Uczestnicy kursów odbywali fascynujące podróże do Kraju Kwitnącej Wiśni, a niektórzy z nich studiowali na japońskich uczelniach. Centrum Języków Obcych prowadzi kursy japońskiego na czterech poziomach zaawansowania w dogodnych godzinach popołudniowych i wieczornych.

Więcej informacji na stronie: www.cjo.pg.gda.pl oraz w Centrum Języków Obcych, tel. 58 347 23 08; mail: logos@pg.gda.pl

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

25 października 19.00–21.00
http://www.horyzont-sopot.pl

Spotkanie podróżnicze

Miejsce spotkania: "Nasza Szkoła", Gdańsk-Zaspa, ul. Ciołkowskiego 10
9 listopada 18.00–21.00
https://www.facebook.com/events/1178731658964912

Usiądź ze mną - Pieśni Wielkich Nieobecnych

Miejsce spotkania: Dom Harcerza w Gdańsku, ul. Za Murami 2/10
16 listopada 17.00–20.00
https://www.facebook.com/events/429557364610327/

Jesień słońcem rozśpiewana

Miejsce spotkania: Sierakowice, kościół Św.Marcina, ul. Ks. B. Łosińskiego 1B