Na spotkaniu światecznym Zarządu SAPG i PKB+ z władzami uczelni, dziekanami wydziałów i kierownikami jednostek Politechniki Gdańskiej przewodniczący SAPG kol. Krzysztof Dolny przedstawił dotychczasowe osiągnięcia i przyszłe zadania jakie stoją przed naszym stowarzyszeniem.
Koleżanki i Koledzy Absolwenci,
Zbliżające się święta i przełom roku skłaniają do refleksji i spojrzenia z dystansu na naszą działalność. Skorzystam z tej okazji aby podzielić się z Państwem próbą oceny tego, co robimy i co możemy robić jako SAPG. Jak sadzi wielu ludzi, naszemu pokoleniu udało się żyć w ciekawych czasach. Chyba trzeba się do tego przyzwyczaić.Ten ciekawy czas najwyraźniej się jeszcze nie kończy. Całkowita zmiana ustroju, budowanie w ciągu kilkudziesięciu lat nowego ustroju gospodarczego, sporo skomplikowanych zakrętów na tej drodze. A także równoległy rewolucyjny postęp technologiczny. Stowarzyszenie powstało w 1988r dzięki ludziom, którzy wykazali się intuicją i strategicznym myśleniem. Wtedy nie było internetu, komputerów na każdym biurku i smartfonów. Warunki pozwalały na zorganizowanie SAPG na wzór podobnych w tamtym okresie organizacji.
Ale otoczenie zmieniło się całkowicie. I trzeba inaczej patrzeć na organizacje społeczne. Wtedy działacze wychowani w latach 60-70-80 mieli inne podejście i zaangażowanie.
Tamto pokolenie aktywnych działaczy już jest nieliczne. Nowe roczniki zmieniły podejście do otoczenia, w tym do działalności publicznej. Jednocześnie nowa technologia stworzyła narzędzia komunikacji bez których nie można już istnieć.
Chcemy przeprowadzić SAPG przez ten okres.
Zmieniliśmy statut SAPG, aby być przygotowanym do nowej sytuacji. Mamy za sobą ciekawy eksperyment. Udany. Zrealizowaliśmy z PG kilka wspólnych projektów. Początek zmian nastąpił w 2018r. Propozycje zostały przygotowane przez SAPG i trafiły na sprzyjający grunt. Rektor Namieśnik obdarzył nas pełnym zaufaniem. Mogę powiedzieć to samo co Rektor Krzysztof Wilde, że okres współpracy z Jackiem Namieśnikiem będę pamiętał jako ważny okres w swoim życiu. Wydajemy biuletyn absolwenta –już ponad rok. Drugim wspólnym projektem jest zbudowanie procesu przekazywania i udostępniania nam adresów do kontaktów z absolwentami.
SAPG uzupełnia podstawową działalność PG. Utrzymuje partnerski kontakt z absolwentami. Budujemy fundamenty dla obecnych i przyszłych pokoleń absolwentów, a także środowisko, w którym będą poruszać się działacze SAPG. Nasz osobista rola jest przejściowa, ale proces wspólnych działań PG i absolwentów powinien być trwały. Aktywność SAPG może falami wzrastać i maleć na miarę kadr które będą się realizować w tych działaniach. Ale fundamenty powinny być zbudowane na wiele lat. Mają służyć nam i naszym następcom w SAPG. Mamy wzorce z krajów, gdzie uczelnie od wieków budują dodatkową wartość dla Absolwentów. Nasza historia jest inna. Ale kiedyś można pójść w tamtym kierunku. Przez 30 lat udało nam się zbudować w kraju nowoczesny przemysł i gospodarkę. Fundamentem przemysłu jest Wiedza. Studentów do nauki można inspirować na wiele sposobów. Pokazać im ,że są częścią czegoś ważnego. Politechnika, wspierając się stowarzyszeniem, buduje tożsamość obecnych i przyszłych pokoleń studentów i absolwentów. Gdy absolwenci zostają naukowcami, to także się dzieje.
Chcemy wskazywać osoby – studentów , które wyrastały na liderów wśród swojego pokolenia już w trakcie studiów. Te działania nie są nowe. Ale chcemy zapisać ich nazwiska dla przyszłych pokoleń studentów. Chcemy pokazać absolwentów naszej Uczelni, którzy w życiu zawodowym i społecznym dokonali najwięcej, zasłużyli się w oczach nauki i społeczeństwa.
Możemy wzmocnić działania PG przy promocji osiągnięć nauki. Rozpowszechniać ofertę uczelni technicznej dla gospodarki. Politechnika ma wiele do powiedzenia społeczeństwu i inżynierom o nowych materiałach, trudnych problemach ekologii, technologiach już używanych we wielu miejscach, a nieznanych w innych. To jest moim zdaniem również misja PG. Ciekawym obszarem aktywności uczelni technicznej jest krzewienie kultury. Odbyły się wspaniałe koncerty zorganizowane na terenie kampusu. O tym wszystkim możemy komunikować absolwentom.
Nasz biuletyn trafia do ponad 3 tys. adresatów. Akwizycją obejmujemy wszystkich nowych absolwentów. Na koniec bieżącej kadencji spodziewamy się wzrostu bazy kontaktów do 6 tys. Zaczynamy docierać do starszych roczników. Nawiązaliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem KOGA inżynierów okrętowców. Jesteśmy w trakcie rozmów ze Stowarzyszeniem Absolwentów studiów MBA, aby nawiązać współpracę. Tutaj wiele nam mogą pomóc wydziały. Na każdym wydziale są osoby posiadające kontakty z grupami absolwentów. Jesteśmy w stanie rewanżować się udostępnieniem łam naszego biuletynu dla potrzeb PG lub wydziałów. Robimy to od pierwszego wydania informując o działaniach Politechniki Otwartej, koncertach, konferencjach, innych ważnych wydarzeniach. Mamy pozytywne recenzje od absolwentów , do których docieramy z biuletynem. Ograniczeniem dla pełnej swobody w tworzeniu i wysyłaniu informacji jest dobrowolna zgoda odbiorców na jego otrzymywanie i możliwość wycofania tej zgody. Ale niewielu absolwentów skorzystało z tego przywileju.
SAPG kontynuuje także poprzednie formy integracji absolwentów. Organizowane są zjazdy absolwentów. Największą tego typu imprezą jest doroczny zjazd wydziałów WETI i EIA. Otrzymujemy wiele zaproszeń na takie wydarzenia. Są wśródnas pasjonaci piosenki turystycznej. Organizują kilkudniowe zjazdy fanów i sympatyków Bazuny. Przygotowywana jest kolejna wielka impreza. Zorganizowano również całoroczny cykl koncertów pod nazwą Całoroczna Bazuna. Naszym sztandarowym projektem jest Politechniczny Klub Biznesu PKB+.
PKB+ co roku funduje nagrody dla najlepszego Studenta PG. Klub sfinansował uruchomienie wydawania Biuletynu Absolwenta. Członkowie Klubu współpracują z PG w ramach swojej działalności gospodarczej.
SAPG wspiera inicjatywy absolwentów. Przykładem jest wezwanie absolwentów WETI, zbiórka środków i wykonanie Ławeczki Marianny, w pełni zrealizowane. Mamy plany przybliżenia w nadchodzącym roku wiedzy o początkach Politechniki Gdańskiej w 1945r. Zainteresowaliśmy się historią tego okresu i odkryliśmy wiele ciekawych epizodów, które warto przypomnieć. Jest to nasza historia. Planowaliśmy uczcić rocznicę pierwszego wykładu na PG po wojnie, jako ważnego wydarzenia tamtego okresu, ale okazało się, że jest wiele historii równie ważnych i wartych opowiedzenia. Mamy projekt szeregu działań aby to zrealizować.
Tym wywodem chciałem przybliżyć dzisiejszą działalność SAPG i jednocześnie zapoznać Was z naszymi najbliższymi planami. Stoi przed nami wyzwanie sprostania wymogom profesjonalizacji SAPG. Działalność biura SAPG. Stały zespół redakcyjny, social media. Dalsza integracja i synergia działań z PG. Nie wiemy, jakie pomysły będą chciały realizować kolejne Zarządy lub aktywni członkowie SAPG. Ale nie będą zaczynali od zera. Tworzymy razem historię Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Gdańskiej.
Naszym ważnym zadaniem jest otworzyć się na nowych aktywnych członków.
Ale to są ludzie z innego pokolenia. Będą realizować misję SAPG , ale na swoich warunkach. Trzeba im to umożliwić.
Krzysztof Dolny
Przewodniczący SAPG
2019.12.12