Numer 1/2021

Z życia Politechniki Gdańskiej

Senat Politechniki Gdańskiej wybrał Radę Uczelni na kadencję 2021–2024

detal z bramy głównej Politechniki Gdańskiej z orłem i napisem POLITECHNIKA GDAńska

  

Senat Politechniki Gdańskiej na posiedzeniu dn. 16.12.2020 r. wybrał członków Rady Uczelni Politechniki Gdańskiej na kadencję 2021–2024. Rada uczelni to organ kolegialny, wprowadzony ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dnia 20 lipca 2018 r.

 W skład Rady wchodzi siedmioro członków: pięć osób spoza uczelni, jedna osoba z uczelni oraz przewodniczący samorządu studenckiego.

 

Radę Uczelni Politechniki Gdańskiej stanowią:

 

- Wojciech Falkowski – prezes zarządu Ecol-Group Sp. z o.o.,
- Inacio Golebski – prezes DNV GL Poland Sp. z o.o.,
- Sławomir Halbryt – prezes zarządu Sescom SA, prezes zarządu Regionalnej Izby Gospodarczej,
- prof. dr hab. inż. Tomasz Klimczuk – Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej,
- Andrzej Synowiecki – prezes Radmor SA,
- Małgorzata Winiarek-Gajewska – prezes NDI SA,
- Karolina Matuszewska – przewodnicząca SSPG (od 1.01.2021 r.).

Rada  rozpoczęła działalność 1 stycznia 2021 r.  Wszelkie informacje dotyczące prac Rady Uczelni można znaleźć na stronie https://pg.edu.pl/uczelnia/wladze-uczelni/rada-uczelni.

 

Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Gdanskiej serdecznie gratuluje wyróżnienia oraz życzy wszystkim członkom Rady Uczelni pomyślności i satysfakcji płynącej z pełnienia tak odpowiedzialnej misji.

 

ProtoLab III – prototypownia rozwiązań technologicznych

Otwarcie ProtoLab III przez prof. Krzysztofa Wilde, rektora PG. Fot. Krzysztof Krzempek / Politechnika Gdańska
Otwarcie ProtoLab III przez prof. Krzysztofa Wilde, rektora PG. Fot. Krzysztof Krzempek, Politechnika Gdańska

 

ProtoLab III to  trzecie z kolei laboratorium na Politechnice Gdańskiej posiadające infrastrukturę techniczną umożliwiającą opracowanie i wykonanie dowolnego prototypu. Laboratorium powstało w wyniku współpracy spółki celowej PG Excento z Wydziałem Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki.

 

 Laboratorium Protolab III, uruchomione na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki skupia się na takich dziedzinach badań jak technologie kosmiczne, technologie rozszerzonej rzeczywistości (VR) czy programowanie. ProtoLab III jest otwarty całą dobę, a sprzęt można wypożyczać za pośrednictwem wirtualnej wypożyczalni.Pracowania została wyposażona w stanowiska do druku 3D żywicą oraz w technologii FDM. Ponadto zainstalowano tam jurządzenia do śledzenia wzroku, badania reakcji na bodźce zewnętrzne, zestawy raspberry pi, arduino, a także superszybki komputer przeznaczony do skomplikowanych obliczeń, w tym do pracy z sieciami neuronowymi.

 

Więcej informacji:

https://pg.edu.pl/aktualnosci/2021-01/protolab-iii-prototypownia-rozwiazan-z-dziedziny-technologii-kosmicznych-i-vr

https://excento.pl/e-pionier/protolab/

Nowy Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa

 
Z dniem 1 stycznia 2021 roku nastapiło połączenie Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa oraz Wydziału Mechaniczny w wyniku czego powstał Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okretownictwa Politechniki Gdańskiej.
W skład nowego wydziału wchodzą cztery instytuty:
  • Instytut Energii, 
  • Instytut Mechaniki i Konstrukcji Maszyn, 
  • Instytut Oceanotechniki i Okrętownictwa, 
  • Instytut Technologii Maszyn i Materiałów.

Strony internetowe byłych wydziałów będą dostępne do dnia 31-09-2021 roku, przy czym nowe informacje będą umieszczane tylko na stronie https://wimio.pg.edu.pl/

Absolwenci

Pracownicy Wydziału Chemicznego uhonorowani Medalami Komisji Edukacji Narodowej

 

 

Miło nam poinformować, że Medale Komisji Edukacji Narodowej nadane zostały  pracownikom Wydziału Chemicznego naszej uczelni. Medale przyznano dr hab. inż. Annie Brillowskiej -Dąbrowskiej z Katedry Biotechnologii Molekularnej i Mikrobiologii, dr hab. inż. Agnieszce Pladzyk z Katedry Chemii Nieorganicznej oraz dr hab. Sławomirowi Makowcowi z Katedry Chemii Organicznej. 

 

Medal Komisji Edukacji Narodowej ustanowiony został ustawą z dnia 27 kwietnia 1956 r. o prawach i obowiązkach nauczycieli. Zasady nadawania Medalu zmieniały się w szczegółach na przestrzeni lat, aczkolwiek były zbliżone, Obecnie określa je rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 września 2000. Medal jest nadawany za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, w szczególności w zakresie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz nauczycielom akademickim legitymującym się wybitnym dorobkiem w zakresie oświaty i wychowania.  

 

Nagrodzonym nauczycielom akademckim gratulujemy wyróżnienia oraz życzymy dalszych osiągnięć dydaktycznych i naukowych.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Medal_Komisji_Edukacji_Narodowej

 

Absolwentka Wydziału Architektury PG laureatką ogólnopolskiego konkursu projektowego

 

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej pani Karolina Jankowska zajęła pierwsze miejsce w dziewiątej edycji konkursu “Najlepszy Dyplom ARCHITEKTURA”, organizowanego przez magazyn Architektura&Biznes na najlepsze prace studenckie.

 

W konkursie brały udział prace inżynierskie i magisterskie obronione w latach 2018-2020. Spośród dwunastu nominowanych do finału projektów wybrane zostały cztery najlepsze. Pierwszą nagrodę otrzymała nasza absolwentka za pracę pt. “Bastion Miś jako miejsce działań prośrodowiskowych. Projekt Nowej Szkoły Rzemiosła Artystycznego bazującej na idei upcyclingu” przygotowaną pod kierunkiem dr. inż. arch Agnieszki Błażko, docent Politechniki Gdańskiej.

 

Opis nagrodzonej pracy oraz sylwetka laureatki https://arch.pg.edu.pl/-/absolwentka-wydzialu-architektury-pg-laureatka-ogolnopolskiego-konkursu-projektowego-%E2%80%9Cnajlepszy-dyplom-architektura%E2%80%9D?redirect=https%3A%2F%2Farch.pg.edu.pl%2Fhome%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_K6WNWwriGmJi%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3Dcolumn-1%26p_p_col_count%3D1 

 

Historię bastionów gdańskich na Dolnym Mieście opisuje portal Trojmiasto.pl https://historia.trojmiasto.pl/Bastiony-ktore-bronily-Gdanska-od-poludnia-n93705.html

Współpraca

Nowe materiały ceramiczne - współpraca z uczelniami z USA oraz Japonii

undefined

Fot. Paulina Staniszewska/ Politechnika Gdańska

Materiały ceramiczne mogą przysłużyć się do rozwoju alternatywnych żródeł energii. Właściwościami termicznymi materiałów ceramicznych zajmuje się od siedmiu lat dr hab. inż. Aleksandra Mielewczyk-Gryń, prof. PG z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej. 

Współpraca prof. Gryń z amerykańskim Arizona State Uniwersity oraz z Kyushu University w Japonii ma na celu znalezienie nowych materiałów o najlepszych właściwościach elektrycznych, które mogą posłużyć  do wytwarzania gotowych ogniw paliwowych zawierających wodór. Wiele branż na świecie jest zainteresowanych takimi badaniami, ponieważ to niedaleka przyszłość dla alternatywnych źródeł energii. –  W Japonii będę pracować w International Institute of Carbon-Neutral Energy Research. Wspólnie z innymi naukowcami pod kierownictwem prof. Aleksandara Staykova, będziemy próbowali znaleźć materiały o najlepszych właściwościach elektrycznych, które są stabilne i posłużyć mogą do wytwarzania gotowych ogniw paliwowych zawierających wodór. Wiele branż na świecie jest zainteresowanych takimi badaniami ponieważ to niedaleka przyszłość dla alternatywnych źródeł energii. Już teraz w Kalifornii jeżdżą samochody zasilane wyłącznie wodorem, a w Niemczech powstaje sieć stacji wodorowych - mówi prof. Mielewczyk-Gryń. 

Współpraca i prowadzenie prac badawczych są możliwe dzięki funduszom przyznanym przez program EUROPIUM oraz stypendium w ramach Programu im. Bekkera 0Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA). 

Więcej informacji: 

https://pg.edu.pl/aktualnosci/2021-01/materialy-ceramiczne-moga-przysluzyc-sie-do-rozwoju-alternatywnych-zrodel 

Aplikacja VIKA - wirtualny asystent zdrowego stylu życia

Aplikacja Vika

 

Multidyscyplinarny zespół Lab4Life, opracował innowacyjną aplikację mającą na celu poprawę naszego stanu zdrowia - VIKA. Aplikacja działa na podstawie informacji o zdrowiu i stylu życia 500 tys. osób. Dzięki współpracy wielu specjalistów z różnych dziedzin – m.in. sztucznej inteligencji, medycyny, psychologii czy sportu powstał wirtualny asystent zdrowego stylu życia, którego zawsze możemy mieć przy sobie.

 

Konsultantem naukowym zespołu jest prof. Jacek Rumiński z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Analiza to tylko wstępny etap działania VIKI. Jeśli będziemy jej używać regularnie, stanie się ona naszym wirtualnym asystentem pomagającym dbać o zdrowie. Podpowie zdrowe rozwiązania, których regularne wykonywanie prowadzi do budowy trwałych, zdrowych nawyków. Zadania mogą się zacząć od codziennego jedzenia porcji surowych warzyw, czy regularnego przeprowadzenie krótkiego treningu, jednak z czasem, w miarę zdobywania kolejnych poziomów stają się coraz bardziej wymagające.

 

Aplikację można pobrać za darmo w sklepach Google Play oraz Apple App Store. Jak informują nas twórcy aplikacji, podstawowe funkcje są bezpłatne. Vika dodatkowo, w ramach płatnej funkcjonalności Premium, oferuje wgląd w ryzyko nowotworu, udaru, choroby wieńcowej, nadciśnienia oraz misje prozdrowotne: Zdrowy Ruch, Zdrowy Sen i Zdrowe Posiłki.

 

Więcej informacji :

https://pg.edu.pl/aktualnosci/2021-01/sztuczna-inteligencja-moze-pomoc-opoznic-proces-starzenia

Projekty studentów PG wśród wynalazków, które mogą zmienić świat

Na popularnym na portalu YouTube kanale "Topowa Dycha" pojawiło się zestawienie 10 studenckich wynalazków, które mogą zmienić świat.

 Wśród nich znalazły się dwa projekty studentów PG:

  • projekt HEDGEHOG w ramach programu REXUS/BEXUS Student Experiment Programme, koordynowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Eksperyment HEDGEHOG powstał w interdyscyplinarnym zespole, który tworzą: Adam Dąbrowski, doktorantm, asystent w Katedrze Mechaniki i Mechatroniki na Wydziale Mechanicznym, Jacek Goczkowski (student międzywydziałowego kierunku Technologie Kosmiczne i Satelitarne), Szymon Krawczuk (Inżynieria Biomedyczna, Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki), Karol Pelzner (Elektronika i Telekomunikacja, WETI), przy współpracy Agnieszki Elwertowskiej (Automatyka i Robotyka, WETI).
  • projekt skafandra ratunkowego dla polarników zasilanego energią słoneczną z paneli fotowoltaicznych wbudowanych w tekstylia lub nałożonych w formie płytek autorstwa Sary Kamrowskiej, studentki V semestru kierunku Nanotechnologia z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej.

Na liście pojawiły się także projekty studentów z Politechniki Łódzkiej, Politechniki Warszawskiej oraz Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Film został wyświetlony ponad 350 tys. razy i można go obejrzeć na kanale YouTube.

Wydarzenia kulturalne, spotkania, wykłady

Zapraszamy na XXXIV Wieczór z Ekonomią w formie zdalnej

 

Zapraszamy na Wieczór z Ekonomią on-line, w czwartek 28 stycznia 2021 o godz.18.00. Gospodarz spotkania, prof. Piotr Dominiak zaprosił autora książki  „Ludowa historia Polski” Adama Leszczyńskiego, profesora w Instytucie Studiów Politycznych PAN i w Uniwesytecie SWPS.  Spotkanie jest otwarte.

Link do spotkania zostanie podany tuż przed wydarzeniem na stronie https://zie.pg.edu.pl/wieczory-z-ekonomia

 

Prof. Adam Leszczyński - historyk, dziennikarz i publicysta. Członek zespołu „Krytyki Politycznej”, a także współzałożyciel oraz dziennikarz OKO.press (od 2016 r.), wieloletni publicysta „Gazety Wyborczej” (2005–2017), komentator życia politycznego i społecznego w mediach elektronicznych. Publikował regularnie m.in. w „Newsweeku”, „Polityce”, „Krytyce Politycznej”. Autor wielu książek historycznych i reporterskich, między innymi:„ Skok w nowoczesność. Polityka wzrostu w krajach peryferyjnych 1943–1980” (2013) czy „Eksperymenty na biednych – Polityczny, moralny i ekonomiczny spór o to, jak pomagać skutecznie” (2016).  W 2017 r. ukazała się jego głośna książka „No dno po prostu jest Polska. Dlaczego Polacy tak bardzo nie lubią swojego kraju i innych Polaków”,  w której krytycznie analizuje autoportret Polaków..

Akademia Gdańska. Cykl miejskich wykładów historycznych.

 
 
Instytut Kultury Miejskiej https://ikm.gda.pl/ zaprasza na wykłady z cyklu Akademia Gdańska. Akademia Gdańska od kilku lat przybliża mieszkańcom wyjątkowe postacie, które zapisały się w historii miasta, wydarzenia, miejsca, obiekty i historie, o których nie tak łatwo znaleźć informacje w mediach czy Internecie.
 
Osoby zaproszone do prowadzenia wykładów specjalizują się w bardzo wąskich dziedzinach historii, nauki i sztuki, co sprawia, że tematyka spotkań jest oryginalna i zawsze niesie ze sobą nową wiedzę czy ciekawostki. Hasłem przewodnim spotkań w 2021 roku jest fragment łacińskiej sentencji umieszczonej na Bramie Wyżynnej „Rum omnium fundamenta” zapowiadający tematykę dotyczącą łaciny, dowcipów i zabytków w Gdańsku.
 
Najbliższy wykład 26 stycznia o godz. 18.00 pt.Cegły podstawą wszystkiego, a do tego dołki, garnki, plotki i trochę miłości” poprowadzi Katarzyna Czaykowska. Wydarzenie online dostępne na YouTube IKM: https://youtube.com/ikm_gdansk 
 
Katarzyna Czaykowska - licencjonowana przewodniczka turystyczna i pilot wycieczek.Specjalizuje się w czasach Prus tak Krzyżackich jak i Królewskich. Zbiera cegły z tego okresu, chcąc zgłębić tajemnice skrywane w murach.
 
Daty kolejnych wykładów: 26 stycznia, 23 lutego, 30 marca, 27 kwietnia, 25 maja, 29 czerwca, 28 września, 26 października, 30 listopada, 14 grudnia.

Strefa Sztuki na WZiE PG – nowe miejsce na kulturalnej mapie Trójmiasta

 

Strefa Sztuki na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej to zaaranżowana przestrzeń, która powstała w holu na pierwszym piętrze budynku Wydziału. W założeniu będzie wspierała sztukę trójmiejską – ludzi z pasją do jej tworzenia, którzy bezpłatnie mogą wystawiać i promować swoje dzieła.

 

W ramach Strefy Sztuki będą organizowane otwarte wernisaże dla społeczności akademickiej jak i mieszkańców Trójmiasta. Strefa Sztuki powstała z myślą o uzdolnionych studentach, absolwentach i pracownikach Politechniki Gdańskiej, ale także z myślą o współpracy z innymi uczelniami, instytucjami i artystami trójmiejskimi. Co 2-3 miesiące, wystawy będą się zmieniać. Zachęcamy do śledzenia aktualności i odwiedzenia przestrzeni osobiście, po zniesieniu obostrzeń.

Obecna, pierwsza wystawa przedstawia plakaty autorstwa Karoliny Podoskiej oraz plakaty wykonane przez studentów Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.  Z powodu ograniczeń, otwarcie strefy jak i pierwszy wernisaż nie mogły się odbyć w sposób tradycyjny. W zamian proponujemy zwiedzenie wirtualnej galerii w formie filmu. https://www.youtube.com/watch?v=DMw1AaqZIYs&feature=emb_logo

 

Jesteś zainteresowany wystawieniem swoich prac w Strefie Sztuki WZiE? Napisz: promocja@zie.pg.edu.pl

Całoroczna Bazuna zaprasza na wirtualne Wędrówki w przyrodzie

 

20 lutego 2021 Całoroczna Bazuna organizuje spotkanie on -line "Wędrówki w przyrodzie". Wydarzenie tematyką nawiązuje do ogłoszonego jesienią konkursu na piosenkę lub wiersz o wędrówkach ptaków 

https://www.bazuna.org.pl/caloroczna-bazuna

Konkurs ten organizowany jest w ramach projektu Całoroczna Bazuna z udziałem partnerów Bazuny – Fundacji Akcja Bałtycka i Trójmiejskiej Grupy OTOP.

Ze względu na obecną sytuację będzie to wydarzenie online w formie postów zawierających fotorelacje lub linki do nagrań filmowych. Organizatorzy zapraszają już od godziny 10:00. Playlisty zostaną zamieszczone na profilu BAZUNY i udostępnione w wydarzeniu https://www.facebook.com/events/4433027035224 
 

W programie: 

  • Migracje w świecie zwierząt i roślin
  • Otaczająca nas przyroda w oczach dzieci
  • Mini koncert – playlista z utworami zgłoszonymi do konkursu
  • Z turystycznych szlaków
  • Wędrówki w poezji i piosence – koncert

Komunikaty

Projekt dla absolwentów i studentów z orzeczeniem o niepełnosprawności

 

INSPIRATORIUM KARIERY to projekt skierowany do niezatrudnionych mieszkańców województwa pomorskiego, którzy ukończyli studia w okresie ostatnich 5 lat bądź obecnie są studentami ostatniego/przedostatniego semestru.

 

Celem projektu jest aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami, które posiadają wykształcenie wyższe lub realizują ostatni lub przedostatni semestr nauki w szkole wyższej. W ramach projektu INSPIRATORIUM KARIERY można uzyskać pośrednictwo zawodowe, organizację staży, kursy i szkolenia specjalistyczno-zawodowe, konsultacje prawne oraz wsparcie psychologiczne.


Szczegółowe informacje: http://www.faz.org.pl 

Kalendarium

26 stycznia 18.00–19.30
https://ikm.gda.pl/

Wykład w ramach cyklu Akademia Gdańska

Najbliższy wykład „Cegły podstawą wszystkiego, a do tego dołki, garnki, plotki i trochę miłości” poprowadzi Katarzyna Czaykowska. Wydarzenie online dostępne na YouTube IKM https://youtube.com/ikm_gdansk
28 stycznia 18.00–20.00
https://zie.pg.edu.pl/wieczory-z-ekonomia

XXXIV Wieczór z Ekonomią (on-line)

Książka zajęła 6 miejsce w rankingu magazynu „Książki” w 2020 r. Link do spotkania zostanie podany tuż przed wydarzeniem na stronie https://zie.pg.edu.pl/wieczory-z-ekonomia
20 lutego 10.00–21.00
https://www.bazuna.org.pl/caloroczna-bazuna

Wędrówki w przyrodzie, spotkanie w ramach Całorocznej Bazuny

Playlisty zostaną zamieszczone na profilu BAZUNY i udostępnione w wydarzeniu https://www.facebook.com/events/4433027035224