ProtoLab III – prototypownia rozwiązań z dziedziny technologii kosmicznych i VR już otwarta | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-01-18

ProtoLab III – prototypownia rozwiązań z dziedziny technologii kosmicznych i VR już otwarta

Radosław Włudzik z Excento prezentuje wyposażenie ProtoLab III prof. Krzysztofowi Wilde, rektorowi PG oraz prof. Januszowi Nieznańskiemu, prorektorowi PG ds. umiędzynarodowienia i innowacji. Fot. Krzysztof Krzempek / Politechnika Gdańska
Radosław Włudzik z Excento prezentuje wyposażenie ProtoLab III prof. Krzysztofowi Wilde, rektorowi PG oraz prof. Januszowi Nieznańskiemu, prorektorowi PG ds. umiędzynarodowienia i innowacji. Fot. Krzysztof Krzempek / Politechnika Gdańska
ProtoLab III to kolejna, wyposażona w wysokiej klasy urządzenia przestrzeń do prototypowania dla studentów i pracowników naukowych Politechniki Gdańskiej. Otwarte właśnie laboratorium, w którym realizowane będą inicjatywy m.in. z zakresu technologii kosmicznych i technologii rozszerzonej rzeczywistości (VR), powstało w wyniku współpracy spółki celowej PG Excento z Wydziałem Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Z ProtoLab III będzie można korzystać 24 godziny na dobę, a sprzęt wypożyczać za pośrednictwem wirtualnej wypożyczalni.

– Jestem przekonany, że nasi studenci będą chętnie korzystać z możliwości i sprzętu, jaki oferuje ProtoLab – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej. – Miejsce to zostało stworzone po to, aby umożliwić studentom i pracownikom testowanie swoich pomysłów, niezależnie od ich zaawansowania, w odpowiednio przystosowanej do tego przestrzeni.

Uruchomiony na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki [nr 41 na mapie kampusu] Protolab III to już trzecie tego typu laboratorium posiadające infrastrukturę techniczną umożliwiającą opracowanie i wykonanie dowolnego prototypu.

– Wszystkie trzy ProtoLaby uzupełniają się tematycznie. ProtoLab III jest ukierunkowany na studentów i pracowników Politechniki Gdańskiej, których zainteresowania mniej więcej pokrywają się z tym, czym zajmuje się Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki – mówi Mariusz Machajewski, prezes spółki Excento.

ProtoLab III skupia się na takich dziedzinach jak technologie kosmiczne, technologie rozszerzonej rzeczywistości (VR), programowanie. Pracowania została wyposażona w stanowiska do druku 3D w technologii FDM oraz żywicą. Ponadto laboratorium dysponuje urządzeniami do śledzenia wzroku, badania reakcji na bodźce zewnętrzne, zestawami raspberry pi, arduino, a także superszybkim komputerem przeznaczonym do skomplikowanych obliczeń, w tym do pracy z sieciami neuronowymi. Wyposażenie, którego część będzie można wypożyczać za pośrednictwem wirtualnej wypożyczalni, w znacznej mierze stanowi odpowiedź na zgłaszane zapotrzebowanie.

Z prototypowni mogą korzystać członkowie zespołów interdyscyplinarnych, które powstają w ramach projektu „e-Pionier - wykorzystanie potencjału uczelni wyższych na rzecz podniesienia innowacyjności rozwiązań ICT w sektorze publicznym”, realizowanego przez Excento, z którego sfinansowano ProtoLab, studenci Politechniki Gdańskiej piszący pracę dyplomową, studenci wykonujący projekt indywidualny lub grupowy, studenci z kół naukowych, pracownicy PG zatrudnieni na umowę o pracę.

– Liczymy na to, że w ramach ProtoLabu nie tylko będzie wspierana kreatywność, ale powstaną również nowe inicjatywy, które z czasem przerodzą się np. w spółki tworzone przy udziale pracowników czy studentów – dodaje prezes Machajewski.

Wkrótce otwarcie ProtoLab II w GPNT

Niebawem w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym Excento odda do dyspozycji użytkowników także ProtoLab II – miejsce spotkań środowiska startupowego, skupiające mentorów z różnych dziedzin. Umowę o współpracy Excento i GPNT w tym zakresie została podpisana we wrześniu ubiegłego roku.

ProtoLab II to kompleksowo wyposażony warsztat, który jest częścią inicjatywy Space4makers. Na 400 m kw powstała przestrzeń do prototypowania dedykowana dla startupów, innowacyjnych przedsiębiorstw oraz wynalazców. W skład wyposażenia wchodzą wielkogabarytowe maszyny do obróbki drewna i metali, takie jak ploter CNC, tokarko-frezarka, prasa, stanowisko do druku 3D, a także zaplecze w postaci elektronarzędzi.

Laboratorium powstało w ramach projektu „e-Pionier II - Wsparcie inwestorów z branży ICT szansą na rozwój potencjału uzdolnionych programistów”.

Przypomnijmy, że pierwszy ProtoLab powstał w 2018 r. w budynku Centrum Obsługi Technicznej PG [nr 65 na mapie kampusu] i był jednocześnie pierwszą całodobową prototypownią na Pomorzu. Laboratorium oferuje możliwość testowania rozwiązań z branży technologii informacyjno-komunikacyjnych ICT. Prototypownia została wyposażona w różnego rodzaju urządzenia, m.in. oscyloskopy, generatory, mierniki obciążenia oraz oprogramowanie. Są też stanowiska lutownicze, narzędzia oraz drukarki 3D.

Więcej o ProtoLab

1398 wyświetleń