Sztuczna inteligencja może pomóc opóźnić proces starzenia | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-01-12

Sztuczna inteligencja może pomóc opóźnić proces starzenia

Aplikacja Vika
Profesor Jacek Rumiński z WETI jest konsultantem naukowym multidyscyplinarnego zespołu, który opracował innowacyjną aplikację mającą na celu poprawę naszego stanu zdrowia -  VIKA. Dzięki współpracy wielu specjalistów z różnych dziedzin – m.in. sztucznej inteligencji, medycyny, psychologii czy sportu powstał wirtualny asystent zdrowego stylu życia, którego zawsze możemy mieć przy sobie.

Jednym z pomysłodawców aplikacji jest Łukasz Ossowski, współtwórca najlepszego na świecie  syntezatora mowy Ivona, absolwent PG.  Na rynku istnieje wiele aplikacji zachęcających do ćwiczeń fizycznych, mierzących naszą aktywność, przypominających o piciu wody czy układających niskokaloryczną dietę. VIKA znacząco się na ich tle wyróżnia, jest bowiem pierwszym na świecie licznikiem oczekiwanego czasu życia w zdrowiu. Analizuje aktywność fizyczną, styl życia, sposób odżywiania i dzięki zebranym w szczegółowym wywiadzie danym, szacuje wiek biologiczny swojego użytkownika. VIKA jest w stanie określić w przybliżeniu jak prowadzony przez nas styl życia wpływa na proces starzenia – czy nasze nawyki dodają, czy może odejmują naszemu organizmowi lat.

Analiza to tylko wstępny etap działania VIKI. Jeśli będziemy jej używać regularnie, stanie się ona naszym wirtualnym asystentem pomagającym dbać o zdrowie. Podpowie zdrowe rozwiązania, których  regularne wykonywanie prowadzi do budowy trwałych, zdrowych nawyków.  Zadania mogą się zacząć od codziennego jedzenia porcji surowych warzyw, czy regularnego przeprowadzenie krótkiego treningu, jednak z czasem, w miarę zdobywania kolejnych poziomów stają się coraz bardziej wymagające.

Prof. Jacek Rumiński, który współpracuje z zespołem Lab4Life w zakresie metod sztucznej inteligencji i analizy danych, opowiada jak działa aplikacja i jakie były etapy jej tworzenia.

– Do tej pory mało kto tak szeroko analizował tak wielu danych, jak robią to moduły AI tworzone przy budowaniu VIKI. Aplikacja działa bowiem na podstawie informacji o zdrowiu i stylu życia 500 tys. osób. Dane zostały pozyskane z amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) oraz z UK Biobank i dotyczącą osób ze Stanów Zjednoczonych i Europy. Szczegółowa analiza takich surowych danych pomiarowych jak m.in.: wiek, wzrost, waga, nawyki żywieniowe, rodzaj pracy, rodzaj i historia aktywności fizycznej etc pozwala znaleźć wiele zależności i stworzyć przesłanki do określenia czasu życia w zdrowiu. Zawrzeć je modelu uczonym technikami Machine Learning. Na tym właśnie polega innowacyjność VIKI.

Twórcom aplikacji przyświeca motto „Milion lat zdrowia więcej”. W grudniu VIKA została oddana do użytku i cieszy się ogromnym zainteresowaniem użytkowników. Zespół Lab4Life cały czas pracuje nad jej ulepszaniem, rozwijaniem i personalizacją.

– VIKA ma być aplikacją maksymalnie spersonalizowaną, odpowiadającą na indywidualne, unikalne potrzeby danego użytkownika. Dzięki AI i jej zdolności uczenia się przejście od wiedzy ogólnej i statystycznego modelu do modelu spersonalizowanego i precyzyjnego jest jak najbardziej możliwe – podkreśla prof. Jacek Rumiński.

Aplikację można pobrać za darmo w sklepach Google Play oraz Apple App Store. Jak informują nas twórcy aplikacji, podstawowe funkcje są bezpłatne. Vika dodatkowo, w ramach płatnej funkcjonalności Premium, oferuje wgląd w ryzyko nowotworu, udaru, choroby wieńcowej, nadciśnienia oraz misje prozdrowotne: Zdrowy Ruch, Zdrowy Sen i Zdrowe Posiłki


 

367 wyświetleń