Numer 6/2021

Aktualności SAPG

Stowarzyszenie Absolwentów przygotowuje film o prof. Mariannie Sankiewicz-Budzyńskiej

Marianna Sankiewicz-Budzyńska – Wikipedia, wolna encyklopedia  

Na zdj. Prof. Marianna Sankiewicz-Budzyńska, 2005 r.

Prof. Marianna Sankiewicz-Budzyńska, legendarna „Ciotka”, to wybitna polska elektronik, była prorektor Politechniki Gdańskiej, niezapomniana wychowawczyni i opiekunka wielu pokoleń absolwentów. Od 1945 roku związana była z naszą uczelnią, gdzie pracowała na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki do momentu przejścia na emeryturę w 1992 roku.

26 września 2021 roku przypada setna rocznica jej urodzin. Z tej okazji odbędą się spotkania i wystawy, a także koncert „Tribute to Marianna Sankiewicz” w wykonaniu Leszka Możdżera.

Z inicjatywy Koła Absolwentów działającego przy Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz wychowanków Pani Profesor powstanie film upamiętniający jej życie i dokonania. Film, który realizuje Gdyńska Szkoła Filmowa, zaprezentowany zostanie szerokiej publiczności w maju 2022 roku. Koszty realizacji filmu w wysokości 100 tys. złotych ponoszą darczyńcy i absolwenci wydziału.

 Osoby, które pamiętają prof. Mariannę Sankiewicz-Budzyńską i zechciałyby wesprzeć realizację filmu proszone są o wpłaty na konto PKO BP SA II O/Gdańsk Nr 33 1020 1811 0000 0702 0096 6531 z dopiskiem „FILM”. 

Informacje https://pl.wikipedia.org/wiki/Marianna_Sankiewicz-Budzyńska 

http://mariannasankiewicz.pl/wp-content/uploads/2019/11/ksi%C4%85zeczka-19-09.pdf

Z życia Politechniki Gdańskiej

Rektorzy i przedstawiciele biznesu o współpracy na rzecz rozwoju regionu

rektorzy

Na zdjęciu od lewej: prof. Michał Markuszewski, prorektor ds. nauki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego (na telebimie) oraz Piotr Markowski, reprezentujący politechniczną spółkę celową Excento. Fot.: Paulina Gomułka-Wójtowicz/PG

Jak skutecznie i długofalowo zbudować współpracę na linii nauka-biznes oraz jaką rolę pełnią gdańskie uczelnie w rozwoju lokalnego biznesu i otoczenia społeczno-gospodarczego to główne tematy poruszone podczas webinarium „Współpraca pomorskich uczelni na rzecz rozwoju innowacyjności”, które odbyło się 9 czerwca na Politechnice Gdańskiej.

W spotkaniu uczestniczyli rektorzy trzech czołowych uczelni regionu: prof. Krzysztof Wilde (Politechnika Gdańska), prof. Michał Markuszewski, prorektor ds. nauki (Gdański Uniwersytet Medyczny) i prof. Piotr Stepnowski (Uniwersytet Gdański). Tematem rozmów były zagadnienia dotyczące zmieniającej się roli uczelni wyższych, głównych celach i wyzwaniach, a także o budowaniu coraz ściślejszej współpracy pomiędzy nauką i biznesem. Zaprezentowane zostały  przykłady udanej komercjalizacji i wdrożenia na rynek technologii lub wynalazków opracowanych na trzech uczelniach a także działalność uczelnianych spółek typu spin-off.

Kolejna część spotkania poświęcona była realizacji mikrograntów w programie „Mikrogranty B+R dla przedsiębiorstw”. Program jest finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w obszarze komercjalizacji wiedzy i wspierania przedsiębiorców w ich działalności badawczo-rozwojowej. Łączna wartość  grantów dla przedsiębiorców wynosi 15 mln zł, a w każdym, pojedynczym przypadku można uzyskać bezzwrotne wsparcie na zakup usług badawczo-rozwojowych w projektach o wartości do 200 tys. zł.

Więcej informacji https://pg.edu.pl/aktualnosci/2021-06/rektorzy-i-przedstawiciele-biznesu-o-wspolpracy-na-rzecz-rozwoju-regionu

Politechnika Gdańska zajmuje wysokie miejsce w światowych rankingach

QS Ranking    CWTS Leiden Ranking

 

W tegorocznej edycji CWTS Leiden Ranking Politechnika Gdańska odnotowała znaczący wzrost w obszarze wpływu naukowego i uzyskała najlepszy wynik spośród 31 polskich uczelni ujętych w tym zestawieniu. CWTS Leiden Ranking opiera się na danych bibliograficznych znajdujących się w bazie Web of Science (WoS), a tegoroczna edycja, obejmująca 1225 uniwersytetów z 69 krajów, skupia się na publikacjach z okresu lat 2016-2019. Politechnika Gdańska w tegorocznej edycji rankingu wypadła bardzo dobrze w obszarze wpływu naukowego PG z wynikiem ponownie uzyskała najlepszy wynik spośród 31 polskich uczelni, które znalazły się w rankingu. Wynik ten plasuje naszą uczelnię na 251 pozycji w Europie.

Tegoroczny ranking QS World University Rankings, prezentujący najlepsze uczelnie z całego świata, objął swym zasięgiem 93 kraje. W rankingu znalazło się 145 nowych uczestników. Łącznie ponad 1600 uniwersytetów zostało ocenionych i rozważanych do włączenia do zestawienia, jednak finalnie sklasyfikowanych zostało jedynie 1300 najlepszych uczelni zgodnie z zasadami rankingu. Politechnika Gdańska utrzymała swoją pozycję i po raz trzeci uplasowała się w przedziale 801-1000. Oprócz PG w rankingu znalazło się także 18 innych uczelni z Polski. Liderem zestawienia wśród polskich uczelni jest Uniwersytet Warszawski, który został sklasyfikowany na 308. miejscu w rankingu światowym.

Więcej informacji:

https://pg.edu.pl/aktualnosci/2021-06/pg-po-raz-kolejny-w-prestizowym-rankingu-qs-world-university-rankings 

https://pg.edu.pl/aktualnosci/2021-06/pg-najlepsza-wsrod-polskich-uczelni-w-obszarze-wplywu-naukowego

Na Politechnice Gdańskiej powstały dwa nowe centra badawczo-wdrożeniowe

Centra

 

Politechnika Gdańska, w ramach współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, powołała dwa interdyscyplinarne centra badawczo-wdrożeniowe: Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej oraz Centrum Technologii Wodorowych. Zadaniem obu centrów jest koordynacja prac badawczych, projektowych i eksperckich na rzecz budowy morskich farm wiatrowych oraz nowoczesnych technologii wodorowych w energetyce.

Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej skupia wybitnych specjalistów ze wszystkich obszarów wiedzy związanych z morską energetyką wiatrową i dysponuje wysoce wyspecjalizowaną bazą laboratoryjną, która umożliwia przeprowadzenie szczegółowej identyfikacji wielu problemów technicznych, a także organizacyjnych w zakresie budowy i eksploatacji morskich farm wiatrowych.

Centrum Technologii Wodorowych to pierwsza tego typu jednostka w Polsce, która oferuje usługi badawcze związane z tematyką wodorową. Wokół centrum skupione są kompetencje w zakresie przetwarzania, gromadzenia i spalania wodoru, a także przetwarzania energii uzyskanej w ogniwach paliwowych. Centrum jest jednostką dedykowaną do współpracy z przemysłem, w tym praktycznego stosowania osiągnieć naukowych, i zajmuje się kompleksową obsługą projektów wodorowych.

Więcej informacji: https://pg.edu.pl/aktualnosci/2021-05/nowe-centra-badawcze

Absolwenci

Zmarła najsłynniejsza polska żeglarka, absolwentka PG Krystyna Chojnowska-Liskiewicz

ZMARŁA WYBITNA ŻEGLARKA KRYSTYNA CHOJNOWSKA-LISKIEWICZ
 

Na zdjęciu: Krysytyna Chojnowska-Listkiewicz na jachcie s/y Mazurek

 

W nocy, z 12 na 13 czerwca zmarła kpt. Krystyna Chojnowska-Listkiewicz , wspaniała żeglarka, absolwentka Wydziału Budowy Okrętów naszej Alma Mater.

 

Kapitan Chojnowska-Listkiewicz była pierwszą kobietą samotnie opłynęła świat. W samotny rejs wyruszyła na jachcie s/y Mazurek, pokonując w ciągu dwóch lat 28 696 mil morskich. Wielokrotnie wyróżniana i nagradzana, była członkiem elitarnego The Explorers Club w Nowym Jorku. Kapitan ponad 60 lat związana była z Akademickim Klubem Morskim, do końca życia pływała oraz popularyzowała żeglarstwo. Zasiadała w jury nagród Rejs Roku oraz Kolosy, była członkiem Komisji Żeglarstwa Morskiego Polskiego Związku Żeglarskiego. W 2001 roku zorganizowała Otwarte Żeglarskie Mistrzostwa Kobiet o nazwie „Piękności Bałtyku”. W 2008 roku, w trzydziestą rocznicę zakończenia rejsu dookoła świata, uhonorowano ją prestiżową nagrodą Super Kolosa za całokształt osiągnięć i sukcesów w żeglarstwie. W 2015 otrzymała tytuł Żeglarki 50-lecia Pomorskiego Związku Żeglarskiego (PoZŻ), w 2017 Medal za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Pomorskiego. 28 III 2021, w 45. rocznicę rozpoczęcia rejsu dookoła świata, Sejmik PoZŻ nadał jej honorowe członkostwo.

 

Informacje:

https://www.gedanopedia.pl/gdansk/?title=CHOJNOWSKA-LISKIEWICZ_KRYSTYNA

https://pl.wikipedia.org/wiki/S/y_Mazurek 

Nowe rozwiązania w diagnostyce konstrukcji inżynierskich

dr inż. Beata Zima

Dr inż. Beata Zima. Fot. Krzysztof Krzempek/PG

Jak w sposób nieinwazyjny, szybki i tani diagnozować konstrukcje inżynierskie, które polegają degradacji na skutek warunków zewnętrznych lub awarii i zdarzeń losowych? Dr inż. Beata Zima z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska opracowała algorytmy, które pozwalają na skuteczną identyfikację uszkodzeń w obiektach wykonanych z różnych materiałów.

Metody te mogą być wykorzystywane nie tylko w budownictwie, ale np. do diagnostyki elementów maszyn, statków, połączeń kolejowych, spoin i w biomechanice. Prace nad usprawnieniem i opracowaniem nowych procesów diagnostycznych dr inż. Beata Zima będzie kontynuować w ramach projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki (konkurs Miniatura) pn. „Wpływ obecności uszkodzeń na odpowiedź dynamiczną elementów betonowych zbrojonych niemetalicznymi prętami kompozytowymi w połączonej dziedzinie czasu i częstotliwości”

Za cykl dziesięciu publikacji pt. „Analiza i wykorzystanie zjawiska propagacji fal w celu identyfikacji uszkodzeń mechanicznych” dr inż. Beata Zima została nagrodzona nagrodą Gdańskiego Towarzystwa Naukowego i Prezydenta Miasta Gdańska dla młodych pracowników nauki za rok 2020 .

Więcej informacji https://pg.edu.pl/aktualnosci/2021-05/nowe-rozwiazania-w-diagnostyce-konstrukcji

Czerwona Róża 2021- wybrano zwycięzców w etapie uczelnianym

logo czerwonej róży

 

Zakończył się etap uczelniany Konkursu Czerwonej Róży 2021. Wyłonieni zostali zwycięzcy w kategoriach: „najlepszy student” oraz „najlepsze koło naukowe” na Politechnice Gdańskiej, którzy będą reprezentować uczelnię podczas etapu głównego konkursu w dniu 15 listopada 2021 r.

Do rywalizacji przystąpiło troje wybitnych studentów, uzyskujących w okresie studiów bardzo wysokie oceny w nauce, a także aktywnych na rzecz różnych społeczności: Bartłomiej Borzyszkowski i Krystian Kupper z WETI oraz Marta Marszewska z WFTiMS. W konkursie wzięły udział także cztery koła naukowe, które mogą pochwalić się nieprzeciętnym dorobkiem w okresie ostatnich 3 lat: Studenckie Koło Stowarzyszenia Elektryków Polskich Politechniki Gdańskiej z WEiA, koło naukowe Gradient  z WETI, Studenckie Koło Automatyków i Robotyków SKAR z WETI, Naukowe Koło Jakości i Produktywności z WZiE.

 Komisja konkursowa, złożona z prodziekanów wszystkich wydziałów PG, w obecności prorektora ds. kształcenia prof. Marka Dzidy i koordynatora konkursu prof. Zygmunta Kurałowicza, po zapoznaniu się osiągnięciami kandydatów i wysłuchaniu prezentacji, w wybrała: Martę Marszewską z WFTiMS oraz Studenckie Koło Stowarzyszenia Elektryków Polskich Politechniki Gdańskiej z WEiA.

W kolejnym etapie, który odbędzie się na Uniwersytecie Gdańskim najlepsi studenci i koła naukowe z publicznych i niepublicznych szkół wyższych województwa pomorskiego będą rywalizować o Laur Czerwonej Róży. Nagrodą dla najlepszego studenta jest samochód osobowy, a dla zwycięskiego koła naukowego nagroda pieniężna w wysokości 12.000 zł. Uroczysta gala podczas której poznamy zwycięzców odbędzie się 21 listopada 2021 r. na UG. 

 Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej podjęło starania o upamiętnienie najlepszych studentów naszej Alma Mater w okresie powojennym. Nie wszystkie informacje znajdują się w archiwach, liczymy więc na wsparcie absolwentów i ich wspomnienia.

Prosimy osoby posiadające informacje o najlepszych studentach PG o kontakt biuro@sapg.pl 

 Więcej informacji:  https://pg.edu.pl/aktualnosci/2021-06/czerwona-roza-2021-wybrano-zwyciezcow-w-etapie-uczelnianym

Współpraca

Gmina Kartuzy skorzysta ze Standardów Dostępności opracowanych na PG

Na zdjęciu dr hab. inż. arch. Marek Wysocki, prof. uczelni, Mieczysław Grzegorz Gołuński Burmistrz Kartuz, prof. dr hab. inż. Janusz Nieznański, prorektor ds. umiędzynarodowienia i innowacji PG oraz Mateusz Puchalski, Broker Innowacji z Centrum Transferu Wiedzy i Technologii PG

Na zdjęciu od lewej: dr hab. inż. arch. Marek Wysocki, prof. uczelni, Mieczysław Grzegorz Gołuński, burmistrz Kartuz, prof. dr hab. inż. Janusz Nieznański, prorektor ds. umiędzynarodowienia i innowacji PG oraz Mateusz Puchalski, broker innowacji z Centrum Transferu Wiedzy i Technologii PG. Fot. Aleksandra Kocińska / CTWT PG

Politechnika Gdańska i gmina Kartuzy zawarły umowę licencyjną na wdrożenie Standardów Dostępności. Tym samym Kartuzy dołączyły do grupy miast, które deklarują tworzenie rozwiązań architektonicznych dostępnych dla wszystkich użytkowników, w tym osób ze szczególnymi potrzebami, tj. niepełnosprawnych, seniorów, rodziców z dziećmi w wózkach, czy kobiet ciężarnych.

Standardy Dostępności jest to zbiór wytycznych do projektowania i zagospodarowania przestrzeni publicznej zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego, których twórcą jest dr hab. inż. arch. Marek Wysocki, prof. uczelni z Wydziału Architektury, pełnomocnik rektora PG ds. dostępności oraz członek Rady Dostępności przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Rozwiązania zawarte w Standardach Dostępności zapewniają osobom ze szczególnymi potrzebami możliwość realizacji swoich praw i aktywności w lokalnej społeczności. Będą one mogły swobodnie i w sposób samodzielny korzystać z miejsc publicznych takich, jak: ciągi piesze, parki, przystanki, skwer, ulica czy bulwar. Rozwiązania zgodne z zasadami projektowania uniwersalnego pozwalają na większą integrację wszystkich mieszkańców i tworzenie miast, w których jakość życia będzie wzrastać.

Dotychczas umowę licencyjną na Standardy Dostępności zawarły z Politechniką Gdańską następujące miasta: Gdańsk, Sopot, Gdynia, Starogard Gdański, Konin, Poznań oraz Środa Wielkopolska.

Szczegóły na stronie https://pg.edu.pl/aktualnosci/2021-05/kolejna-gmina-skorzysta-ze-standardow-dostepnosci-opracowanych-na-pg

Aplikacje dla dzieci z autyzmem wspomagające naukę i rozwój talentów

Dziecko korzystające z aplikacji

Fot.: Materiały Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka.

Przyjazne aplikacje” to projekt, w ramach którego są tworzone są aplikacje edukacyjne. Ich celem jest wspieranie terapii dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu opartej na zasadach stosowanej analizy zachowania, zwanej inaczej terapią behawioralną. Aplikacje to nie tylko wiele gier edukacyjnych dedykowanych małym odbiorcom, ale także  spójne metody nauczania elektronicznego. Projekt realizowany jest przez naukowców z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki w partnerstwie z Fundacją Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka.

– Dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu bardzo lubią urządzenia elektroniczne, pracę z tabletem czy innym urządzeniem mobilnym – tłumaczy prof. Agnieszka Landowska, kierownik projektu ze strony Politechniki Gdańskiej – Nie potrzebują żadnej zachęty do ich używania. Co więcej, badania pokazują, że korzystanie z dobrze dobranych aplikacji wpływa pozytywnie na rozwój umiejętności tych dzieci.

– W nowych technologiach widzieliśmy duży potencjał, niestety na rynku polskim brakowało aplikacji, które byłyby dostosowane do potrzeb dzieci z autyzmem, zaś produkty zagraniczne były zbyt drogie – wyjaśnia dr Anna Budzińska, dyrektor IWRD – Tak więc projekt tworzenia wspólnie z Politechniką Gdańską aplikacji, które każdy rodzic, czy terapeuta będzie mógł nieodpłatnie pobrać na tablet dziecka, był w pełni zgodny z misją naszej fundacji. W ciągu siedmiu lat realizacji projektu powstała grupa sześciu aplikacji.

Aplikacje są dostępne bezpłatnie w sklepie Google Play (aplikacja Przyjazne Emocje będzie dostępna wkrótce). Ich autorzy zachęcają nie tylko do korzystania, ale również do włączenia się w prace nad aplikacjami - projekt jest realizowany w modelu tzw. kodu otwartego (ang. open source).

Więćej informacji :https://pg.edu.pl/aktualnosci/2021-06/przyjazne-aplikacje-pomagaja-dzieciom-z-autyzmem-rozwijac-roznorodne

Wydział Chemiczny PG rozpoczął współpracę z Portem Czystej Energii Sp. z o.o.

 

W dniu 1 czerwca 2021 r. odbyło się spotkanie inaugurujące współpracę  Wydziału Chemicznego z Portem Czystej Energii Sp. z o.o.  W spotkaniu wzięli udział Prezes Portu Czystej Energii - Pan Sławomir Kiszkurno, Dziekan WCh PG - prof. Agata Kot-Wasik, Kierownik Katedry Inżynierii Procesowej i Technologii Chemicznej - prof. Jacek Gębicki oraz Koordynator projektu BIS - dr inż. Joanna Mioduska

Port Czystej Energii Sp. z o.o. odpowiedzialny jest za budowę Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Gdańsku, w którym pod koniec 2023 r. uruchomiona zostanie nowoczesna instalacja do produkcji energii elektrycznej i ciepła z odpadów komunalnych. Podczas spotkania omówione zostały kierunki przyszłej współpracy. Pani Dziekan, prof. Agata Kot-Wasik, zaprosiła Prezesa Sławomira Kiszkurno do współpracy w Radzie Konsultacyjnej Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. Podczas spotkania omówiono również współpracę z Portem Czystej Energii w ramach realizowanego przez Wydział projektu Baltic Industrial Symbiosis, współfinansowanego z programu Interreg Baltic Sea Region.

Więcej informacji : https://chem.pg.edu.pl/aktualnosci     http://www.portczystejenergii.pl/strona-glowna 

Wydarzenia kulturalne, spotkania, wykłady

49. Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej BAZUNA 2021

Już niedługo, 01-04 lipca 2021 r, spotkamy się na 49 Ogólnopolskim Turystycznym Przeglądzie Piosenki Studenckiej BAZUNA 2021. W aktualnie panujących w kraju warunkach aktywność w wielu dziedzinach, łącznie z artystyczną, możliwa jest jedynie drogą internetową. Stąd hasło BAZUNA NA DRUTACH v. 2.1 

 

Zapraszamy na cztery dni pełne piosenki, tym razem z Waszą pomocą brzmiącej w szerokiej, nieskończonej przestrzeni. Niech tradycyjnie nasze weekendowe dni w okolicy połowy kalendarzowego roku znaczy piosenka !

 W trakcie Przeglądu, także przed i po jego emisji nieustannie wspieramy Instytucje, które swój wysiłek poświęcają walce ze skutkami pandemii – Szpitale Pomorskie sp. z o.o. i projekt Gdańsk pomaga, pod egidą Fundacji Gdańskiej

 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Prezydent Miasta Gdańska pani Aleksandra Dulkiewicz oraz JM Rektor Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztof Wilde. Sponsorem głównym jest Techno-Serwis S.A.

Przegląd BAZUNA 2021 online zawierać będzie:
  • krótkie występy na żywo w Akademickim Klubie Politechniki Gdańskiej KWADRATOWA – naszym studiu emisyjnym,

  • występy zarejestrowane specjalnie dla naszej imprezy przez licznych gości,

  • prezentację naszego środowiska – kulturalną wizytówkę Politechniki Gdańskiej oraz sylwetki naszych partnerów,

  • muzyczny obraz naszej imprezy na przestrzeni pięciu dekad – sylwetki naszych laureatów i Ich wybrane z historii piosenki.

Szczegóły wydarzenia: https://www.bazuna.org.pl/

Sport

Żeglarze z Politechniki Gdańskiej niepokonani od 2014 roku

Reprezentanci PG w żeglarstwie
 

Politechnika Gdańska po raz ósmy z kolei wygryała Akademickie Mistrzostwa Polski w żeglarstwie. Regaty w Wilkasach potwierdziły świetne przygotowanie i żeglarski talent czterech załóg PG. W klasyfikacji zespołowej reprezentanci PG po raz ósmy z rzędu zajęli pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej.

Indywidualnie wygrała załoga Marcina Styborskiego, która przed rokiem była trzecia. Na miejscu drugim przypłynął ostatecznie Aleksander Michalski z załogą, który przed rokiem był triumfatorem AMP. Tylko jednego małego punktu zabrakło Kacprowi Wysockiemu i jego załodze do wskoczenia na najniższy stopień podium. Aleksandra Jędryczka z załogą była bezkonkurencyjna wygrywając sześć z siedmiu wyścigów finałowych w srebrnej grupie. PG Racing Team jest grupą regatową, którą opiekuje się i trenuje Jakub Pankowski z Centrum Sportu Akademickiego.

W regatach reprezentowane były 34 uczelnie. 74 załogi na jachtach Omega, w klasie standard, zmagały się w bardzo wymagających warunkach. Jezioro Niegocin było świadkiem wywrotek, awarii, protestów i bezpardonowej walki na trasie, a wysoka fala, deszcz, a przede wszystkim silny wiatr stanowiły wyzwanie dla żeglarzy.

Więcej informacji: https://csa.pg.edu.pl/aktualnosci  https://pg.edu.pl/aktualnosci/2021-06/zeglarze-z-politechniki-gdanskiej-niepokonani-po-raz-osmy

Komunikaty

Trzecia edycja konkursu Agroabsolwent

Człowiek w okularach VR o0gląda pomidory

 

BNP PARISBA organizuje po raz trzeci Konkurs Agroabsolwent – na najlepszą pracę dyplomową, związaną z tematyką agro. Do Konkursu zgłaszane mogą być prace dyplomowe: magisterskie, inżynierskie i licencjackie, których obrona odbyła się w 2020 lub w 2021 r.

Problematyka prac musi być związana z rozwojem agrobiznesu, tj. z postępem, innowacyjnością i zrównoważonym rozwojem gospodarstw rolnych, rozwojem obszarów wiejskich, ekologią oraz innymi działaniami przynoszącymi wartość dodaną dla społeczeństwa wiejskiego, zdrowia, środowiska naturalnego, gospodarstw rolnych, obszarów wiejskich, przemysłu rolno–spożywczego oraz zrównoważenia produkcji żywności.Termin nadsyłania zgłoszeń mija 31 października 2021 r.

Doświadczenia dwóch dotychczasowych edycji okazały się bardzo pozytywne, dlatego w tym roku, współorganizatorem konkursu są Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” oraz Polska Izba Żywności Ekologicznej.

Szczegóły konkursu: https://www.bnpparibas.pl/agroabsolwent/ https://wimio.pg.edu.pl/aktualnosci/2021-06/3-edycja-konkursu-agroabsolwent

Kalendarium

1 lipca–4 lipca
https://www.youtube.com/channel/UC1TQ4QJTx_XV7HUbVZyFRXA https://www.facebook.com/OTPPSBazuna/

49. BAZUNA na drutach v.2.1.

Koncerty na żywo jak i relacje będzie można obejrzeć na kanale YouTube i na profilu wydarzenia na FB