Numer 9/2021

Aktualności SAPG

Walne Zgromadzenie wybrało Przewodniczacego SAPG na nową kadencję

Informujemy wszystkich członków i sympatyków naszego Stowarzyszenia, że w dniu 27 listopada 2021 roku Walne Zgromadzenie wybrało nowe władze SAPG.

Funkcję Przewodniczącego w kadencji 2021/2023 sprawować będzie kol. dr inż. Jerzy Świniański, absolwent Wydziału Hydrotechniki (obecnie Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska). Gratulujemy i życzymy sukcesów !

Podziękowania należą się kol. Krzysztofowi Dolnemu, absolwentowi Wydziału Mechanicznego, który pełnił funkcję Przewodniczącego SAPG przez dwie kadencje od 2017 do 2021 r. 

 Szczegóły o wyborach władz SAPG na nową kadencję 2021/2023 publikujemy na stronie inernetowej stowarzyszenia. Więcej informacji od nowego Zarządu SAPG na temat postanowień Walnego Zgromadzenia przekażemy Państwu w kolejnym Biuletynie.

Z sylwetką i osiągnięciami kol. Jerzego Świniańskiego można zapoznać się na stronie https://builderpolska.pl/2019/07/19/osobowosc-branzy-2018-jerzy-swinianski-keller-polska-sp-z-o-o/

Prof. Piotr Dominiak obchodzi 50-lecie pracy zawodowej

Piotr Dominiak

W bieżącym roku akademickim 50 lecie pracy zawodowej świętuje prof. dr hab. Piotr Dominiak, nauczyciel akademicki i wychowawca wielu pokoleń absolwentów Politechniki Gdańskiej, znany naukowiec, poczytny publicysta i działacz społeczny.

Prof. Dominiak ukończył w 1971 roku studia ekonomiczne na Uniwersytecie Warszawskim. W tym samym roku podjął pracę na Politechnice Gdańskiej, z którą związany jest do dnia dzisiejszego. Jest  współtwórcą Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG, gdzie był  dziekanem w latach 1993–1999 i 2005–2012. Z jego inicjatywy powołano na Wydziale Zarządzania i Ekonomii PG studia anglojęzyczne oraz studia MBA. Od 1 października 2016 do 1 lipca 2019 roku sprawował urząd prorektora Politechniki Gdańskiej ds. Internacjonalizacji i Innowacji. Po śmierci prof. Jacka Namieśnika (14 kwietnia 2019) powierzono mu obowiązki Rektora Politechniki Gdańskiej. Pełnił tę funkcję do 3 czerwca 2019.

Nie sposób wymienić wszystkich osiągnięć naukowych, nagród i wyróżnień Profesora, czy pełnionych przez niego funkcji. Naukowo zajmuje się ekonomią sektora małych i średnich przedsiębiorstw, ma na swoim koncie ok. 100 publikacji naukowych. Prof. Dominiak jest autorem wielu artykułów publicystycznych. Jego felietony „Rejsy po gospodarce” i blog  „Dominikana”  mają wielu czytelników, a „Wieczory z ekonomią” budzą zainteresowanie szerokiego grona osób.

Prof. Dominiak należy do Klubu Rotary Gdańsk-Sopot-Gdynia. Od 2000 roku organizuje konkursy o Nagrodę im. Małgorzaty Dominiak dla najlepszych uczniów biologów z województwa pomorskiego. Wśród przyznanych mu odznaczeń i wyróżnień  znajduje się Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisj Edukacji Narodowej, Złota Odznaka Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Medal „Solidarności”, Medal „Niepokorni na Politechnice Gdańskiej 1945–1989”, Medal Paul Harris Fellow. Wybitne osiągnięcia naukowe w zakresie ekonomii sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz stworzenie w Gdańsku prężnego ośrodka badań ekonomicznych przyniosły mu Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza.

Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej składa Profesorowi Piotrowi Dominiakowi serdeczne życzenia, dziękując za zaangażowanie i lata pracy na rzecz społeczności akademickiej naszej Alma Mater.

http://www1.zie.pg.gda.pl/blogi/dominikana/ 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Dominiak

Z życia studenckiego i nie tylko

 

Na stronie naszego Stowarzyszenia zamieściliśmy publikacje i zdjęcia związane z kulturą studencką i absolwentami.

Zapraszamy do lektury książki "Życie studenckie na Politechnice Gdańskiej" autorstwa kol. Marka Biziuka. Natomiast kol. Andrzej Synowiecki przekazał nam do publikacji "Moje Zdunowice", historię bazy Akademickiego Klubu Jeździeckiego. Zamieściliśmy też fotografie ze zbiorów naszych kolegów absolwentów, dokumentujące historię Politechniki Gdańskiej i wydarzenia, w których na przestrzeni lat uczestniczyły rzesze jej absolwentów

Warto otworzyć stronę https://pg.edu.pl/sapg/z-zycia-studenckiego-i-nie-tylko

Z życia Politechniki Gdańskiej

Związek Uczelni Fahrenheita. GUMed, PG i UG zamierzają podpisać umowę ramową.

Na zdjęciu 3 uczelnie: od lewej GUMed, PG i UG  
Podczas pierwszej z trzech debat pt. „Po co nam Związek Uczelni Fahrenheita”, która odbyła się w czwartek 4 listopada na Politechnice Gdańskiej, władze Związku zadeklarowały chęć podpisania umowy ramowej o utworzeniu wspólnoty Uczelni Fahrenheita pomiędzy Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, Politechniką Gdańską i Uniwersytetem Gdańskim. Treść umowy będzie jeszcze poddana konsultacjom ze społecznością akademicką każdej z uczelni. 
 
Z proponowaną treścią nowego porozumienia można się zapoznać na stronie Politechniki Gdańskiej (link poniżej), a debatować nad nią będą senaty uczelni podczas listopadowych posiedzeń. Władze FarU, czyli rektorzy GUMed, PG i UG oraz dyrektorka Związku prof. Adriana Zaleska-Medynska podkreślają przy tym, że każdy przedstawiciel społeczności akademickiej wszystkich trzech uczelni ma możliwość zaproponowania uwag do treści umowy drogą mailową na adres: office@faru.edu.pl do 3 grudnia 2021 r.
 
Więcej informacji i proponowana treść umowy https://pg.edu.pl/aktualnosci/2021-11/zwiazek-uczelni-fahrenheita-konsultacje-umowy-ramowej                                                 

Rektor Politechniki Gdańskiej otrzymał nagrodę od Polskiego Komitetu Olimpijskiego

złoty medal na zielonym tle

 

Podczas obchodów 100-lecia gdańskiego AZS i Gali Sportu Akademickiego, która odbyła się 21 października w ECS, Politechnika Gdańska i jej przedstawiciele otrzymali szereg nagród i wyróżnień. Nagrodę specjalną - złoty medal Polskiego Komitetu Olimpijskiego - otrzymał Rektor PG, prof. Krzysztof Wilde, który pełni jednocześnie funkcję prezesa AZS Gdańsk.

Medal przyznano za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego, w tym wieloletnie krzewienie idei sportu i budowanie jego popularności wśród studentów i studentek.– Sport powinien być jednym z najważniejszych aspektów w życiu człowieka, a studia są świetną okazją, żeby zaszczepić w sobie odpowiednie nawyki i to na całe życie – komentuje przyznanie nagrody prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Mam nadzieję, że studenci i studentki gdańskich uczelni będą jeszcze bardziej aktywnie włączać się w organizowane przez AZS inicjatywy sportowe.

Więcej informacji https://pg.edu.pl/aktualnosci/2021-10/rektor-politechniki-gdanskiej-otrzymal-nagrode-od-polskiego-komitetu

Prof. Zbigniew Korczewski o morskiej energetyce wiatrowej w radiu TOK FM

Prof. Zbigniew Korczewski w studiu radia TOK FM
 

O zaletach i wadach morskich turbin wiatrowych oraz wyzwaniach z jakimi trzeba się mierzyć w tej dziedzinie, opowiadał prof. Zbigniew Korczewski  w rozmowie z redaktor Karoliną Głowacką na antenie radia TOK FM w ósmym odcinku audycji „Nauka Praktyczna”.

– Jak patrzę na farmy wiatrowe widzę zdecydowanie więcej zalet niż wad. Budowa morskich farm wiatrowych bardzo nas do tego celu przybliża – powiedział na antenie TOK FM prof. Zbigniew Korczewski z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, koordynator Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej PG. Jako główne zalety morskich turbin wiatrowych prof. Korczewski wymienił przede wszystkim możliwość szybkiego osiągnięcia neutralności klimatycznej i środowiskowej w kontekście zmniejszenia intensywności efektu cieplarnianego, a oprócz kwestii emisji zanieczyszczeń, także m.in. większą siłę i stabilność wiatru na morzu w porównaniu do tego na lądzie, a jako wady m.in. kosztowną technologię.

Wiecej informacji  https://pg.edu.pl/aktualnosci/2021-10/prof-zbigniew-korczewski-o-morskiej-energetyce-wiatrowej-w-radiu-tok-fm-podcast

Wszystkie podcasty z cyklu Nauka Praktyczna dostępne są do odsłuchania na kanale PG w serwisie You Tube https://www.youtube.com/watch?v=EIYcrIly47A&list=PLtU3xRelyPW52rMaB6aUgVh6pUyobIBzc 

Absolwenci

Profesor Beata Bochentyn laureatką Nagród Naukowych POLITYKI 2021

Beata Bochentyn

Fot. Marcin Hoppe

Pani dr hab. inż. Beata Bochentyn, prof. PG z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej została laureatką 21 edycji Nagród Naukowych Polityki 2021.

W finale konkursu znalazło się piętnaścioro naukowców, wybranych z ponad czterystu zgłoszeń. 

Prof. Beata Bochentyn ukończyła studia na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej na specjalności Informatyka Stosowana w 2009 r. Obecnie prowadzi badania tlenkowych materiałów funkcjonalnych do ogniw paliwowych i termoelektrycznych.  Badania prof. Bochentyn przekładają się na poszukiwania tanich, wydajnych i stabilnych materiałów do urządzeń przetwarzania energii, np. w gospodarstwach rolnych czy w oczyszczalniach ścieków.

Więcej informacji https://ftims.pg.edu.pl/aktualnosci/2021-09/profesor-beata-bochentyn-laureatka-nagrod-naukowych-polityki-202

Prof. Katarzyna Zielonko-Jung członkinią Rady Klimatycznej

Dwie osoby trzymające dyplom nominacji do Rady stojące na tle obrazu

Fot. mat WArch

Dr hab. inż. arch. Katarzyna Zielonko-Jung z Katedry z Wydziału Architektury została powołana do Rady Klimatycznej przy UN Global Compact Network Polska - organizacji działającej na rzecz środowiska, praw człowieka, przeciwdziałania korupcji oraz godnej i legalnej pracy. UN Global Compact ( UNGC) jest instytucją powołana przez Sekretarza Generalnego ONZ. 

 W skład rady  wchodzi 22 naukowców z różnych uczelni w Polsce, reprezentujących wiele dyscyplin naukowych. Wśród licznych zadań , które stoją przed Radą Klimatyczną są m.in. działania na rzecz edukacji klimatycznej w Polsce oraz wdrażanie celów zrównoważonego rozwoju.

Dr hab. inż. arch. Katarzyna Zielonko-Jung pracuje w  Katedrze Projektowania Środowiskowego. Jest współtwórczynią programu i wykładowczynią na studiach podyplomowych Architektura i Budownictwo Proekologiczne. Jest także czynną zawodowo architektką, współpracującą z różnymi zespołami projektowymi oraz członkinią Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej miasta Gdyni. 

Więcej informacji  https://pg.edu.pl/aktualnosci/2021-11/prof-katarzyna-zielonko-jung-czlonkinia-rady-klimatycznej

Uwielbia pływać, więc... wydrukował sobie kajak. Projekt inż. Macieja Karnowskiego

Kajak na plaży
Fot. mat. prywatne 
Inż. Maciej Karnowski, absolwent kierunku oceanotechnika na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa obronił właśnie pracę inżynierską pt. „Zastosowanie druku 3D w prototypowaniu kajaka”. Nasz absolwent jest fanem żeglarstwa, ale nie miał miejsca na przechowywanie dużej łodzi, dlatego postanowił zbudować coś mniejszego. Jego pasją jest także druk 3D, więc wydrukował… kajak, którym przemierza Motławę i Martwą Wisłę.
 
Kajak  został wydrukowany w warunkach domowych, ma on 2,3 m długości i 80 cm szerokości i waży 12 kg.. Maciej Karnowski zaprojektował łódź w taki sposób, żeby można ją było przetransportować niewielkim samochodem. Materiał, z którego został wykonany kajak, to biodegradowalny polilaktyd pozyskany z kwasu mlekowego kukurydzy. 

Współpraca

CyberRadar. Nowatorskie urządzenie do walki z Covid-19 od naukowców PG i GUMed

prof. Krzysztof Narkiewicz, piel. lic. Wiesława Kucharska, dr n. med. Beata Graff oraz prof. Andrzej Czyżewski stoją obok siebie   Fot. Bartosz Bańka/PG

Na zdjęciu od lewej: prof. Krzysztof Narkiewicz, piel. lic. Wiesława Kucharska, dr n. med. Beata Graff oraz prof. Andrzej Czyżewski. Fot. Bartosz Bańka/PG 

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej we współpracy z naukowcami Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego opracowali urządzenie, które może przyczynić się do zwiększenia skuteczności w walce medyków z Covid-19, a także w diagnozowaniu pacjentów z problemami oddechowo-krążeniowymi. CyberRadar to bezkontaktowy aparat, który umożliwia bezpieczne dla medyków monitorowanie oddechu u pacjentów. Jak na razie powstały dwa egzemplarze urządzenia.
 
– CyberRadar to urządzenie o niedużych rozmiarach, można je postawić w dowolnym miejscu w gabinecie lekarskim, lub przy łóżku pacjenta – mówi prof. Andrzej Czyżewski, kierownik Katedry Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej, który wraz z zespołem opracował innowacyjny wynalazek. – Posiada czujnik mikrofalowy schowany w plastikowej obudowie, a także czułą kamerę służącą do wykrycia położenia oczu i ramion pacjenta, a następnie „pozycjonowania” klatki piersiowej. Następnie, na wbudowanym ekranie, wyświetla dane z jego bieżących czynności oddechowo-krążeniowych.
 
O potencjalnym zastosowaniu CyberRadaru w diagnostyce można przeczytać na stronie  https://pg.edu.pl/aktualnosci/2021-11/cyberradar-nowatorskie-urzadzenie-do-walki-z-covid-19-od-naukowcow-pg-i-gumed

Statek badawczy Brabander zawitał do portu w Gdyni

zdj brabander

Fot. Romuald Obuchowski

Brabander, litewski żaglowiec szkolny należący do Uniwersytetu w Kłajpedzie, zacumował rano 9 listopada br. w Marina Yacht Park w Gdyni, skąd wypłynął na rejs badawczy, podczas którego wykonywane zostaną pomiary grawimetryczne na Bałtyku w obszarze Polski i Litwy.

W pomiarach wykorzystywany będzie Morski System Grawimetryczny 6 generacji (MGS-6) z Katedry Geodezji WILiŚ. Na statku wykonywane są badania prowadzone przez naukowców z naszej uczelni  i z Wileńskiego Uniwersytetu Technicznego im. Giedymina (VilniusTech).

Więcej informacji https://wilis.pg.edu.pl/aktualnosci/2021-11/statek-badawczy-brabander-zawital-do-portu-w-gdyni

O historii szkunera Brabander można przeczytać  https://www.statkihistoryczne.pl/sv-brabander-litwa/

Wydarzenia kulturalne, spotkania, wykłady

Jesień z Bazuną w Kwadratowej

https://pg.edu.pl/files/styles/artykul_664x445/public/2021-11/jesien-z-bazuna-2021_0.webp?itok=3CQiRW7m

Politechnika Gdańska i Stowarzyszenie Absolwentów PG zapraszaja na coroczny koncert Jesień z Bazuną.

Spotkajmy się  w Kwadratowej w dniu 5 grudnia 2021 roku o godz. 18:00 - wstęp wolny. Spotkanie otworzą piosenki w wykonaniu Łukasza Nowaka i Krzysztofa Jurkiewicza, a następnie posłuchamy zespołu Caryna. O godzinie 20:00 wystąpi Elżbieta Adamiak, piosenkarka znana wszystkim miłośnikom  ballady i piosenki turystycznej. O godzinie 22:00 zapraszamy na wspólne śpiewanie z zespołem Wagabundy

Kalendarium

5 grudnia–24 listopada
https://pg.edu.pl/node/7668

Jesień z Bazuną

Politechnika Gdańska i SAPG zaprasza na koncert Jesień z Bazuną. Wstęp wolny. Miejsce wydarzenia Klub Kwadratowa, Gdańsk ul. Siedlicka 4.