Prof. Zbigniew Korczewski o morskiej energetyce wiatrowej w radiu TOK FM [podcast] | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-10-29

Prof. Zbigniew Korczewski o morskiej energetyce wiatrowej w radiu TOK FM [podcast]

Prof. Zbigniew Korczewski w studiu radia TOK FM
O zaletach i wadach morskich turbin wiatrowych oraz wyzwaniach z jakimi trzeba się mierzyć w tej dziedzinie, w rozmowie z redaktor Karoliną Głowacką na antenie radia TOK FM w ósmym odcinku audycji „Nauka Praktyczna”, opowiadał prof. Zbigniew Korczewski.

– Jak patrzę na farmy wiatrowe widzę zdecydowanie więcej zalet niż wad. Przede wszystkim biorąc pod uwagę nadrzędny cel, który nam przyświeca, czyli osiągnięcie jak najszybciej neutralności klimatycznej i środowiskowej w kontekście zmniejszenia intensywności efektu cieplarnianego, emisji CO2. Budowa morskich farm wiatrowych bardzo nas do tego celu przybliża – powiedział na antenie TOK FM prof. Zbigniew Korczewski z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, koordynator Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej PG.

Jako główne zalety morskich turbin wiatrowych prof. Korczewski wymienił, oprócz kwestii emisji zanieczyszczeń, także m.in. większą siłę i stabilność wiatru na morzu w porównaniu do tego na lądzie, a jako wady m.in. kosztowną technologię.

Naukowiec mówił o transporcie i instalacji największych morskich turbin wiatrowych, a także o podejmowaniu działań dążących do zmniejszania wpływu działania turbin na faunę oraz o wyzwaniach technologicznych, m.in. w kontekście monitorowania w jaki sposób turbina zamontowana na morzu oddziałuje na środowisko morskie i z jaką intensywnością to środowisko degraduje samą turbinę.

– Niekoniecznie trzeba to robić na obiektach rzeczywistych. Zaczyna się zawsze od symulacji numerycznej procesu. Na Politechnice Gdańskiej mamy świetnie wyposażone laboratoria, uznanych specjalistów w tym zakresie […] – podkreślił prof. Korczewski. –  Jest bardzo dużo problemów, które trzeba rozwiązać, chociażby problem korozji, odkształceń konstrukcji, odporności na drgania, zmniejszenia emisji akustycznej. […] Politechnika Gdańska jest  przygotowana na realizację tego typu projektów i wiele już wykonujemy, natomiast jesteśmy w etapie oczekiwania na głos od inwestorów i określenia jakie są ich oczekiwania. Mamy ambicje, żeby sprawować nadzór naukowy nad wszelkimi działaniami w tym zakresie, czyli od planów inwestycyjnych, poprzez budowę farm wiatrowych, po nadzór eksploatacyjny nad procesem ich użytkowania na morzu.

–  Jestem fanem tej technologii ponieważ w ten sposób chronimy środowisko. Nie ma emisji, jest czysta energia. Dzisiaj ona dużo kosztuje, ale te technologie się rozwijają, w związku z tym koszty inwestycyjne będą się obniżać – podsumował prof. Korczewski.

Zapraszamy do odsłuchania podcastu: Odcinek 8


Wszystkie podcasty z cyklu Nauka Praktyczna dostępne są do odsłuchania na kanale PG w serwisie You Tube:

Nauka Praktyczna - podcasty

300 wyświetleń