Numer 5/2023

Aktualności SAPG

Walne Zgromadzenie członków SAPG. Uroczysta sesja z okazji 35.lecia Stowarzyszenia.

W dniu 17 czerwca 2023 roku członkowie SAPG wybiorą nowe władze Stowarzyszenia, na kolejną, dwuletnią kadencję.  Zarząd SAPG przyjął uchwałę ustalającą temin Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Gdańskiej.

Walne Zgromadzenie odbędzie się 17 czerwca 2023 r. w Audytorium im. prof. Michała Białko, parter budynku WETI B (budynek nr 42, „nowe ETI”). I termin godz. 9:30, II termin godz. 10:00.  

Zapraszamy wszystkich członków SAPG do uczestnictwa w obradach i dyskusji. Prosimy członków SAPG o sprawdzenie i w razie potrzeby uregulowanie zaległych składek, co jest warunkiem niezbędnym do skorzystania z czynnego i biernego prawa wyborczego. Informacje o numerze konta i metodach wpłaty znajdują sie na stronie SAPG.

Po obradach i przerwie obiadowej, o godz. 13:00 rozpocznie się otwarte posiedzenie SAPG z okazji 35. lecia powstania naszego Stowarzyszenia. Przypomnimy nasze osiągnięcia, a podczas dyskusji panelowej zastanowimy się wspólnie Czy wielopokoleniowa współpraca społeczności Politechniki Gdańskiej jest potrzebna i możliwa ?

Spotkajmy się w Dniu Absolwenta na Politechnice Gdańskiej

Nasze Stowarzyszenie, które obchodzi w tym roku 35-lecie istnienia, organizuje w sobotę 27 maja 2023 Dzień Absolwenta. Zapraszamy wszystkich absolwentów naszej uczelni, którzy chcą odnowić kontakty i odwiedzić swój wydział oraz uczestniczyć w przygotowanych wydarzeniach. 
 
Oprócz spotkań na Wydziałach macierzystych Stowarzyszenie zaprasza na spacer po Campusie PG organizowany w dwóch turach w godzinach: 13:00 i 14:30. Miejsce zbiórki: namiot informacyjny przed Gmachem Głównym. W godzinach od 12:00 do 16:00 czynny będzie również sklepik z pamiątkami politechnicznymi i bar "Hydrostacja". O godzinie 14:00 rozpocznie się absolwencka impreza w AK Kwadratowej. W Gmachu Głównym będą prezentowane wystawy okolicznościowe poświęcone Ogólnopolskiemu Turystycznemu Przeglądowi Piosenki Studenckiej „Bazuna” i 65-leciu Parlamentu Studentów PG. Spotkanie absolwentów-jubilatów, w którym weźmie udział prof. Krzysztof Wilde, Rektor Politechniki Gdańskiej, odbędzie się w Auli PG w godz. ok. 12.15-14.00. Podczas wydarzenia wręczone zostaną pamiątkowe dyplomy oraz medale Politechniki Gdańskiej, jak również listy gratulacyjne Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Gdańskiej z okazji pięćdziesięciolecia ukończenia studiów.
Dzień Absolwenta jest naszym wspólnym świętem, warto odnowić kontakty, odwiedzić swój wydział czy też wspólnie z rodziną uczestniczyć również w wydziałowych wydarzeniach organizowanych tego dnia w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki.
Szczegółowe informacje o spotkaniach wydziałowych oraz link do rejestracji znajdują sie na stronie

Kolejne branżowe spotkanie z cyklu PG Network#Meetup

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst

Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej zaprasza na drugie, nieformalne spotkanie z cyklu PG Network#Meetup, które tym razem poświęcone będzie morskiej energetyce wiatrowej. Spotykamy się 16 czerwca 2023 r. o godz. 17:00 w Akademickim Klubie Kwadratowa.

Zapraszamy studentów, przedstawicieli kół naukowych i organizacji studenckich, przedstawicieli biznesu, pracowników naukowych a także członków naszego Stowarzyszenia. Wydarzeniu towarzyszyć będą luźne, krótkie wystąpienia przedstawicieli firm w temacie "Offshore Inspiration T@lks" oraz rozmowy mające na celu nawiązanie współpracy i kontaktów biznesowych. Dla każdego uczestnika przewidujemy piwo i pizzę.

Zapisy na wydarzenie już trwają: https://app.evenea.pl/event/pgnetwork02/

O prelegentach i firmach partnerskich napiszemy wkrótce na naszych stronach internetowych.

Z życia Politechniki Gdańskiej

Otwarcie Centrum Kompetencji STOS PG i uruchomienie superkomputera Kraken

Prof. Krzysztof Wilde, rektor PG podczas uruchomienia superkomputera PG. Fot. Bartosz Bańka/PG

25 kwietnia odbyło się uroczyste otwarcie budynku Centrum Kompetencji STOS PG i prezentacja superkomputera Kraken. Kompleks, w którym znajduje się zespół wyspecjalizowanych serwerowni, to jedno z najnowocześniejszych centrów informatycznych w tej części Europy. Łączny koszt inwestycji wyniósł niemal 250 milionów złotych.

Kraken pozwoli prowadzić zaawansowane prace badawcze i skomplikowane symulacje. Jego moce obliczeniowe umożliwią prowadzenie prac naukowcom zajmujących się m.in. rozwojem algorytmów sztucznej inteligencji, energetyką jądrową, technologiami ochrony środowiska, czy medycyną i farmaceutyką. Z końcem roku, superkomputer Kraken osiągnie moc obliczeniową równą 13,6 PFlops, co wedle prognoz uplasuje go w TOP 100 najmocniejszych superkomputerów na świecie i w czołówce superkomputerów używanych w Europie. Kulminacyjnym punktem uroczystości było oficjalne uruchomienie superkomputera Kraken. Na tę okoliczność w jednej z siedmiu serwerowni zorganizowano wyjątkowy pokaz multimedialny prezentujący maszynę. Krakena symbolicznie włączył Rektor PG prof. Krzysztof Wilde. 

Relacja z uroczystosci w Aktualnościach PG.

FLOPS ( floating point operations per second)– jednostka mocy obliczeniowej komputerów, używana szczególnie w zastosowaniach naukowych.

Wyjazdowe posiedzenie Konwentu Gospodarczego Uczelni Farenheita (FarU)

Mężczyżni a jasnych kitlach
Uczestnicy Konwentu podczas zwiedzania firmy Flex. Fot. M. Jabłoński
 
Przemysł 4.0 to koncepcja opisująca złożony proces transformacji technologicznej i organizacyjnej przedsiębiorstw, który obejmuje integrację łańcucha wartości, wprowadzanie nowych modeli biznesowych oraz cyfryzację produktów i usług. Wdrażanie tych rozwiązań możliwe jest dzięki wykorzystaniu nowych technologii cyfrowych, zasobów danych oraz zapewnieniu komunikacji w sieci współpracy maszyn, urządzeń i ludzi.
 
Cyfryzacja gospodarki będzie postępować, napędzana przez gromadzone dane i potrzeby współczesnych metropolii. O ścieżce wdrażania programu Przemysł 4.0 oraz zastosowaniu osiagnięć badawczych rozmawiali członkowie Konwentu Gospodarczego przy Związku Uczelni Fahrenheita, podczas wizyty w siedzibie firmy Flex w Tczewie. W trakcie rozmów podkreślono istotną rolę integracji środowisk w budowaniu konkurencyjności regionu pomorskiego, już dziś czerpiącego z osiągnięć technologicznych członków jego społeczności. Istotnym zagadnieniem jest też nowoczesny system edukacji który wykształci i przygotuje przyszłe kadry pod aktualne potrzeby rynku.
Więcej informacji w Aktualnościach PG

Filmowy spacer po Politechnice Gdańskiej – nowy film promujący uczelnię

Foto
Fot. Mova Film
 
Ponad 30 lokalizacji, kilkudziesięciu studentów-statystów, ujęcia od świtu do nocy, w laboratoriach, pod wodą i w powietrzu… Nowy film promocyjny o Politechnice Gdańskiej to efekt współpracy wielu osób. Wybierzcie się na filmowy spacer, a raczej „ sprint" po naszej uczelni. Scenariusz opracował Dział Promocji, który był odpowiedzialny za cały projekt.
 
Najnowszy film promocyjny o Politechnice Gdańskiej to połączenie kilku bardzo nowatorskich sposobów realizacji zdjęć filmowych m.in. technika Hyperlapse, która daje efekt wrażenia lotu przez pomieszczenia w przyśpieszonym czasie oraz pozwala na uzyskanie efektu teleportacji bohaterów widocznych w kadrze.W filmie wykorzystano także ujęcia lotnicze z użyciem szybkich i zwrotnych sportowych dronów które mogą latać z prędkością do 140 km/h. Nowy film promocyjny powstał dzięki pomocy i zaangażowaniu wielu pracowników i studentów Politechniki Gdańskiej, którzy byli wsparciem dla ekipy filmowej o różnych porach dnia i nocy.
Zapraszamy do obejrzenia filmu

Absolwenci

Dr inż. Beata Zima laureatką Nagrody Naukowej Komitetu Mechaniki PAN

Dr inż. Beata Zima laureatką Nagrody Naukowej Komitetu Mechaniki im. prof. Michała Życzkowskiego
Dr inż. Beata Zima z Instytutu Oceanotechniki i Okrętownictwa otrzymała Nagrodę Naukową Komitetu Mechaniki Polskiej Akademii Nauk im. prof. Michała Życzkowskiego za rok 2022 (nagroda I stopnia). Wyróżnione zostały trzy autorskie i dziesięć współautorskich publikacji w uznanych czasopismach na świecie.
 
Cykl nagrodzonych publikacji dotyczy nieniszczących metod rozpoznania, lokalizacji oraz oceny różnego typu uszkodzeń w różnych konstrukcjach inżynierskich. Dr inż. Beata Zima jest adiunktem w Instytucie Oceanotechniki i Okrętownictwa na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej. W roku 2018 ukończyła studia doktoranckie na PG i obroniła pracę doktorską z wyróżnieniem.
Lista publikacji i więcej szczegółów na stronie Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa.

Dr inż. Justyna Signerska-Rynkowska laureatką Nagrody PTKM’22

Justyna Signerska
 Fot. Materiały informacyjne WFTiMS
 
Dr inż. Justyna Signerska-Rynkowska z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej została uhonorowana Nagrodą Polskiego Towarzystwa Kobiet w Matematyce za rok 2022.
 
Podstawą przyznania Nagrody PTKM są artykuły naukowe lub monografie opublikowane w ciągu pięciu lat poprzedzających rok ogłoszenia konkursu i w roku ogłoszenia konkursu. Badania naukowe prowadzone przez laureatkę obejmują teorię układów dynamicznych, teorię chaosu, metody topologiczne i ich zastosowania, zwłaszcza w neurobiologii oraz analizie danych. Głównym osiągnięciem naukowym naszej absolwentki jest szereg wyników dotyczących zastosowania zaawansowanej teorii rotacji i metod przestrzeni fazowej w problemach aplikacyjnych związanych z modelami aktywności komórek nerwowych. Wyniki te zostały opublikowane we współautorskich pracach w wiodących czasopismach międzynarodowych z układów dynamicznych i ich zastosowań.
 
Więcej informacji o Konkursie oraz biogram laureatki znajdują się na stronie PTKM.

Prace badawcze

Kosmiczne technologie pod lupą młodych badaczy z koła SimLe

Zespół projektu SLugG. Fot. Europejska Agencja Kosmiczna
 
Zespół złożony ze studentek i studentów z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, działających w kole naukowym SimLE zakwalifikował się do prestiżowego programu PETRI, prowadzonego przez Europejską Agencję Kosmiczną.
 
Projekt badawczy pod nazwą "Solid Lubricants in µGravity"(SLugG) ma na celu przeprowadzenie badań naukowych nad wpływem przyśpieszenia grawitacyjnego i ciśnienia na tarcie oraz właściwości smarów wykorzystywanych w przemyśle kosmicznym. Na potrzeby badań studenci skonstruują specjalną komorę próżniową z wyposażeniem umozliwiajacym wykonywanie badań oraz rejestrację i analiże pdanych pomiarowych. Szczegóły projektu w Aktualnościach PG

Wydarzenia, spotkania, konferencje

Spotkajmy się na naukowym pikniku z okazji Dnia Fahrenheita

Grafika z napisem Piknik Fahrenheita
Zapraszamy na Piknik Nauki Fahrenheita, który odbędzie się 28 maja 2023 r. na Górze Gradowej w Gdańsku. Tegoroczny piknik odbędzie się pod hasłem „Nauka z klimatem”.
 
Na placu głównym Hevelianum powstaną różne strefy piknikowe, gdzie na odwiedzających będzie czekało bardzo wiele atrakcji. Miasteczko naukowe Uczelni Fahrenheita to 45 namiotów, w których odbędą się liczne pokazy, warsztaty i zabawy edukacyjne. Program Sceny naukowej będzie odwoływał się do Celów Zrównoważonego Rozwoju wyznaczonych przez ONZ, w tym edukacji w sferze codziennych nawyków i wyborów konsumenckich. W Strefie eduzabawy – z warsztatami w popularnej i lubianej formule „do it yourself” – dzieci dowiedzą się m.in., jak nadać drugie życie fusom od herbaty i plastikowym nakrętkom oraz nauczą się, jak zrobić piórnik ze skrawków materiałów. W tym czasie rodzice będą mogli wykonać ekobiżuterię, domowy proszek do prania czy własne kosmetyki. Goście pikniku bdą mogli uczestniczyć w debacie pt. „Nauka Mówi. W równowadze”, podczas której wraz zaproszonymi specjalistami zastanowią się nad tym, czym właściwie jest zrównoważony rozwój i jak z niego korzystać.
Szczegóły wydarzenia w Aktualnościach PG

Książka na maj

książki ustawione w sztucznej trawie na półce bibliotecznej
 
"Książka na…", wspólna Biblioteki PG oraz Działu Promocji PG cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Poszczególne czytelnie polecają kilka wyjątkowych lektur – książek ciekawych, często wypożyczanych bądź gorących nowości. Każda z nich dostępna jest w Bibliotece PG. Lista majowych książek na stronie Biblioteki PG.

Sport

Pomóżmy w rehabilitacji studenta-sportowca

Rozkręcamy Rowerowy Maj dla Kuby Redzimskiego! [JAK POMÓC?]
Kuba Redzimski to student Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, a także sportowiec – maratończyk i triathlonista, który w ubiegłym roku uległ wypadkowi na stoku narciarskim, co spowodowało uszkodzenie rdzenia kręgowego. Kuba porusza się na wózku inwalidzkim i walczy o powrót do sprawności.
 
Chciałby wziąć udział w akcjach rowerowych, jednak by spełnić to marzenie, musi kupić specjalny rower, który kosztuje aż 50 tys. złotych. Idealnym rowerem dla niego jest BerkelBike, urządzenie napędzane siłą mięśni ramion, z elektrycznym wspomaganiem, które jednocześnie stymuluje sparaliżowane kończyny. Rower kosztuje ponad 9 tys. euro (około 50 tys. złotych). Każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę i pomóc w spełnieniu marzenia Kuby, wpłacając dowolną kwotę za pośrednictwem portalu zrzutka.pl

AMP 2023: Badmintoniści PG Akademickimi Mistrzami Polski!

sportowcy pg
W dniach 15-16 kwietnia 2023 w Bieruniu rywalizowało 16 najlepszych akademickich ekip badmintonowych w kraju. Badmintoniści z PG wywalczyli w tych zawodach złoto.
 
W fazie grupowej turnieju nasza ekipa poradziła sobie znakomicie i odniosła trzy pewne zwycięstwa po 7:0. Gdańszczanie pokonali kolejno reprezentację Uniwersytetu Medycznego z Lublina, Politechniki Poznańskiej oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i zajęli pewne, 1 miejsce w grupie C.
Więcej szczegółów na stronie Centrum Sportu Akademickiego.